reklama

Gruzie na horském kole

Termín: 24.06.2021 - 06.07.2021, 13 dní
Cena od: 39 800 Kč

cyklistický Letecky
Foto: Ruda Růžička, CK Kudrna

Biková pohoda v Gruzii

Pětitisícové vrcholy, mořské pobřeží, jedinečné památky svébytné kultury, gruzínská kuchyně a mimořádně příjemní lidé. To vše najdeme na území, jako je naše Česko. Výprava do Země pod Kavkazem je fantastickým zážitkem a na kole obzvlášť.

Dobrodružný cyklistický puťák horami Gruzie, to je výzva pro každého nadšeného příznivce horského kola. Tato nádherná země je vklíněná mezi Rusko na severu a Turecko, Arménii a Azerbajdžán na jihu. Naše putování nás provede cestami a stezkami v pohoří Svaneti a Adjara. V deseti etapách projedeme v mapě obrovskou osmičku od severních hranic až k tureckým na jihu. Cesta končí triumfálním dojezdem ke břehům Černého moře. I když jedeme pěkně na lehko, v některých horských etapách dostane zabrat jak kolo, tak i zadnice. Ale každé úsilí je samozřejmě bohatě odměněno velkolepými výhledy gruzínské krajiny. Projedeme nesčetně brodů, dlouhé úseky vystoupáme na nejlehčí převod až do výšky 2.623 m v sedle Zagar. Dlouhé sjezdy zase čekají ze sedla Goderdzi do opuštěného údolí řeky Adjarisckali v tureckém pohraničí. Není nad to, občas se jen tak ztratit v horách a omrknout, jak se v poklidu žije daleko od civilizace. Cestou ochutnáme místní chačapuri, chalvu, šašlik ba i čaču. Možná nás překvapí, že i v největší pustině se často naskytne možnost posedět a poklábosit s místními obyvateli a nasávat atmosféru neznámé kultury, daleko za našimi hranicemi. Kolo je k tomuto účelu, jak známo, naprosto dokonalý prostředek.

Program zájezdu

1.-2. den: Po příletu do Batumi se setkáme s místním průvodcem a přesuneme se do hotelu. Brzy ráno se hned po snídani vypravíme autobusem směr Zugdidi a odtud na sever do hor. Na etapu vyrazíme až odpoledne z vesnice Khaishi. Po silnici nastoupáme první stovky metrů na úpatí Svaneti. Vystoupáme až do horské vesnice Mazeri, kdes přespíme v penzionu ve výšce 1.620 m. (↔ 55 km, ↑ 1.800 m)

3.-4. den: Etapa z Mazeri do Mestie je krom počátečního trailu odpočinková. (↔ 36 km, ↑ 750 m) Po třech silničních etapách se na čas rozloučíme s asfaltem. Vrhneme se do náruče hor po výmolovitých kamenitých cestách, velká nádhera. Po opojném sjezdu následuje samozřejmě výživné stoupání do vesnice Ushguli (2.100m). Tady se ubytujeme a potom se vydáme na obhlídku okolí, kde se naskýtají skutečné fotografické hody. (↔ 45 km, ↑ 1.500 m)

5.-6. den: Etapa nás nejdřív zahřeje příjemným stoupáním na nejkrásnější vyhlídku naší cesty. Zasněžené hory od obzoru k obzoru. Odtud se převážně terénem budeme spouštět asi o 2.000 m! (↔ 75 km, ↑ 1.180 m) Z Lentechi pokračujeme silnicí svižně z kopce. Po 9 km hrubším terénem dorazíme k vyhlášenému kaňonu Okatse. Projdeme si okruh po lávce, abychom si způsobili pěknou závrať. Odtud se vydáme po kamením dlážděném chodníku do cíle – parkoviště a občerstvení v příjemném kiosku. Nakládáme kola a odjíždíme busem trošku se zregenerovat po náročné etapě opět do známého hotelu v Kutaisi. (↔ 65 km, ↑ 1.530 m)

7. den: Začínáme v pohoří Adjara. Vystoupáme až k lázeňskému městečku Sairme. Tady se nabízí hned na začátku etapy spočinout v některé z útulných kaváren. Hned po té se vydáme na dlouhý výstup lesní cestou směr sedlo. Sedlo Zekari se nám ve výšce 2.283 m odmění dalekými panoramaty. Název sedla znamená „Sluneční brána". Druhá část etapy už bude ve znamení velmi dlouhého terénního sjezdu. Vydechneme si až pod kopcem u jezera (na levo přes potok). Právě tady je neodolatelná příležitost posedět u piva čerstvého pstruha, přímo ze sádky. Zbývá už jen 5 km po silničce do Abastumani. Náš růžový Hotel Iveria se nachází úplně na konci vesnice. (↔ 46 km, ↑ 1.500 m)

8. den: Z Abastumani se spustíme 10 km z kopce. Na křižovatce se vydáme prudce do prava. Silnička nás mírně houpavým profilem vyvede až do sedla Goderdzi Pass (2.025 m). Cestou se vyplatí přibrzdit u kiosku se šašlikem a pramenem s vodou. (↔ 45 km, ↑ 1.720 m)

9.-11. den: Další velmi hodnotná etapa nabízí hned dva způsoby, kudy se ze sedla spustit do nižších poloh. Náročnější variant začíná výstupem ze sedla směrem k vesnici BakiBako u tureckých hranic. Vyšlápneme si asi 300 m až nad stanici lanovky. Odtud už se budeme víceméně spouštět dolů z kopce. Cesty jsou však nekompromisně terénní a skutečně nezvykle strmé. Cílem etapy je Hotel Shuakhevi s krásným výhledem na řeku. (↔ 50 km, ↑ 1.650 m) V poslední etapě, jak vidno z profilu, se postupně spustíme posledních pár set metrů až na 0 m na břehu Černého moře v Batumi. Poklidná odpočinková etapa, s rušnějším provozem na závěr. (↔ 75 km, ↑ 750 m)

12. den: Dnes sbalíme kola zpátky do beden a zbytek dne využijeme na prohlídku Batumi a Černého moře. Vyfotíme poslední záběry, ochutnáme poslední speciality a utratíme poslední lari.

13. den: V brzkých ranních hodinách vyrazíme po snídani na letiště, na zpáteční cestu k domovu.

Cena zahrnuje

 • ubytování 3× v hotelu a 9× v penzionu
 • místní poplatky spojené s ubytováním
 • vstupy v rámci MTB programu
 • doprovodný vůz
 • místní polopenzi
 • 2 litry vody na osobu a den
 • místního cykloprůvodce během hlavního MTB programu
 • průvodce CK
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • letenku v ceně od cca 8.000 Kč (včetně tax) a přepravu kola ve výši cca 2.000 Kč (dle aktuálních sazeb letecké přepravy)

Kudrna
Cestovní kancelář:
Kudrna
Náročnost: Co to znamená?
střední - vysoká

Vhodné pro kolo: Co to znamená?
horské

Detaily zájezdu
cyklistický Letecky
Navštívené země:
Gruzie Gruzie

Podobné zájezdy
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

244 cyklistů (20 přihlášených)

Kyjovské údolí

Když jsem se vracel z projížďky na kole, tak u zmrzliny jsem potkal kamarády z dětství (dvojčata). Jezdí taky…
vlakr | 17.07.2021

Jak jsem se poprvé toulal Šumavou

Už odmalička jsem prahnul po dobrodružství v přírodě. Později jsem našel velké zalíbení v cyklistice a sem…
JohnyB | 14.07.2021

Kavkaz s dětmi - část 11.

K moři a do Batumi - kruh se uzavřel Poslední večer ještě v horách jsme se utábořili na začátku přehrady na…
Peggy | 26.06.2021