reklama
Země: Slovensko Slovensko

Slovensko

Ahoj, už tady sice podobná témata jsou, ale myslím, že neudělám špatně, když toto založím.
Máte někdo zkušenosti z cest po Slovensku? V létě se tam chci vydat. např. kde berete mapy, jaké tam jsou silnice atd..všechno, co se může hodit.. Pokud někdo, něco napíše, budu rád :-)
Díky, Jenda

[ Zpět ]
Datum: 16.01.2008
Autor: Jenda21
  • Re: Slovensko

         

    Ahoj, uz tu samozrejme tato tema bola niekolkokrat. Ja som zo Slovenska, ale paradoxne viacej dlhych vyletov sme robili v Cechach a Rakusku. Ale uz dva vydarene tyzdenne vylety sme urobili na vychode Slovenska. Presli sme Spis a Liptov a vlani sa nam velmi vydarila vyprava po drevenych greckokatolickych kostolikoch (14 sme ich navstivili) na severovychode Slovenska (najviac kostolikov je pri Dukelskom priesmyku) . Jazdime po bocnych cestach a to znamena kopcovite cesty (lebo hlavna, frekventovana cesta vacsinou vedie udolim) a miestami rozbite cesty. Stretli sme sa vsak vsade s dobrymi ludmi (myslim, ze len velmi vynimocne sme zamykali bicykle, ked sme boli na prehliadke) v malickych dedinkach (niektore mali menej ako 50 obyvatelov).
    Z oboch vyletov mam spracovane itinerare z toho prveho aj nejaky maly cestopis. Z toho vlanajsieho (po kostolikoch) ho prave pisem. My jazdime vacsinou po cestach a zhruba okolo 80 km denne (aby sme mali cas na navstevu kulturnych pamiatok). Byvame v posteliach (ubytovanie dohadujeme vopred). Mam kontakty na lacnejsie ubytovne (vacsinou v internatoch) a tiez na spravcov kostolikov (podarilo sa nam dostat do kazdeho z kostolikov).
    Mapy som cerpal z Turistickeho atlasu Slovensko 1:50 000, ktory vydal Shocart Zlin. Maju vyhodu v tom, ze je to jedina mapa kde je vyznacene cyklisticke aj turisticke znacenie.
    Okrem toho mame prejdene zapadne Slovensko (Male a Karpaty a Myjavska pahorkatina), juzne Slovensko v okoli Lucenca a dost aj v okoli Ruzomberka (Liptov a kusok z Oravy)

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: Jaroslav
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Slovensko

         

    Ahoj, tak myslím, že o Slovensku by se daly psát romány. Na kole jsme tam byli nesčíslněkrát, jenom namátkou si naše dva cestopisy (týdenní cesty) můžeš přečíst na
    http://slovensko2003.epastorek.cz/
    http://slovensko2004.epastorek.cz/
    Spousta dalších třeba jenom víkendovek najdeš na tom samém webu. Pár let předtím jsme objeli celé Slovensko na kole, za cca 3 týdny.
    Lepší asi pokládat konkrétní dotazy. Řekla bych že silnice jsou tam podobné jako u nás, ale s tím rozdílem, že na Slovensku je spousta pohoří a jimi málokdy vedou silnice skrz naskrz. Na mapě tak je spousta cest, které vedou "do nikam". Takže z mojí zkušenosti je lepší podniknout nějakou delší cestu, než se někde ubytovat a podnikat výlety hvězdicovitě. To lze možná jen v nižších kopečkách.
    Co se map týče, tak ten atlas 1:50tis. máme taky, ale myslím si, že na větší plánování je celkem naprd, lepší je si rozložit pořádnou mapu a ne pořád jenom otáčet listy, na třetím listu už nevím, kde jsem. Já jsem si v roce 99 koupila sadu cykloturistických map 1:100tis. a na kolo to bohatě stačí. Na pěší tůry si pak lepší koupit podrobnou turistickou mapu dané oblasti.
    Jinak jako nevím, co by se ti mohlo hodit, na Slovensku je krásně, výhoda je, že tam lidem rozumíš, v obchodech mají podobný zboží, podobný ceny, prostě jsi jako doma :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Slovensko

           

      Vdaka Peggy za pekny popis. Asi 80 percent vsetkych ciest, co ste sli sme si tiez, my se vsak vyhybame hlavnym tahom ako sa to len da.
      Len pridam malicku poznamocku k popisu cesty. Ked ste boli v Besenovej, nechceli ste ist do termalneho kupaliska (prepchateho ludmi), ale radsej by ste sli do nejakej teplej mlaky. A prave taka je v nedalekych Kalamenoch (je to dedinka velmi blizko Lucok v ktorych ste boli). Za dedinou Kalameny je mala mlaka (asi meter hlboka) v strede vyteka z rury tepla voda. Len samozrejme nie je naznacena v ziadnej mape, to musi clovek poznat od domacich.
      Este jednu poznamku k mapam, pouzival som aj cyklisticke 1:100 000 (na planovanie ich sem tam aj pouzivam), ale jednak su uz stare a jednak nie su v nich naznacene turisticke znacky. A kedze my sa pohybujeme casto aj na neznacenych cestach (aby sme sa vyhli tym frekventovanym), v lepsej mierke sa da lahsie orientovat. Ale ze musim strany stale vymienat je pravda.

      [ Zpět ]
      Datum: 16.01.2008
      Autor: Jaroslav
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Slovensko

             

        No jo, když my jsme tenkrát o těch Kalamenech nevěděli. Dneska se dá najít na internetu celkem podrobný popis, jak se tam dostat, tak se bojím, že už to bude dost profláklé, nebo ne?
        Jinak souhlas, na těch 100kách mapách chybí turistické značky. Kdyby to tam někdo dodělal a mapy tak aktualizoval, koupila bych si je znovu, raději než ten 1:50tis. atlas.
        Jinak je na Slovensku krásně, byli jsme tam i vloni (ale to už s malým cyklistou ve vozíčku, takže jsme porůznu sháněli ubytování, což byla občas docela křeč). Projeli jsme ale méně známé lokality: pohoří Čergov, Slánské vrchy, Zádielskou dolinu, část Rudohoří kolem Poľany .... a taky paráda! Ale právě že jsme se mezi lokalitami přesunovali autem a tam podnikali výlety hvězdicovitě, tak jsme zjistili, že je lepší po Slovensku putovat :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 16.01.2008
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Slovensko

         

    Take krasne pieniny Dunajec-Červeny Klaštor,Vyšne Ružbachy,Ždar,Stara Lubovna hrad,atd.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: Arabice
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Slovensko

         

    Ty toho teda chceš v létě stihnout :-D

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Autor: Jarinek82
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Slovensko

         

    Jsem Moravák, žijící skoro 20 let na Slovensku a mám je projeté na kole dost. Mapy jsou na www.zoznam.sk - jako na českém atlasu neb centrumu, jen s vyznačenými místními cestami(bez cyklo a tur. tras).S tím zamykáním bych to neviděl tak růžově- za deset let mám šesté kolo, tedy krade se jako všude. Samozřejmě ve městech víc než na venkově. Pokud chceš vidět pár fotek, jdi na www.picasaweb.google.com/hudjanko Jinak se na mne obrať na [email protected] Já se v létě chystám na delší cestu do ČR, ale pěkné trasy jsou i v okolí mého bydliště(Partizánske,Prievidza Trenčín ap. Ozvi se! Ahoj

    [ Zpět ]
    Datum: 16.01.2008
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Slovensko

         

    Najpodstatnejší rozdiel medzi Českom a Slovenskom je pre mňa hustota ciest. Kým v Čechách (i na Morave) existuje väčšinou niekoľko variant ako sa dostať z A do B po treťotriedkach, tak na Slovensku (ako písal Jaroslav i ďalší predo mnou) vedie väčšinou jedna hlavná cesta, ku ktorej často neexistuje pre cykloturistov žiadna obchádzka po vedľajšej. Na to, aby som našla nejakú tú vhodnú trasu mimo veľkej premávky používam kombináciu máp: podľa Cykloturistického atlasu Slovenska 1:100000 vytýčim "hlavnú trasu" a tú potom dolaďujem použitím turistických máp od VKÚ 1:50000. Bicykel nezamykám (nevozím zámok), ale vždy ho mám ja alebo niekto zo skupiny na dohľad.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.01.2008
    Autor: IvaM
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Slovensko

         

    Na Slovensku-jako všude- je pěkné, na počasí nezáleží, je to hlavně o vůli a lidech. To, že v Pondělí jsou většinou památky zavřeny, není žádná novina ani v ČR.Akorát počítej s tím, že se nenajíš "teplého" v každé hospodě- problém není ve větších městech v restauraci. Já jsem zvyklý spoléhat na svůj vařič- tak mne neomezuje ani jídlo.V horách je problém někdy najít plac na spaní- rovný. Je třeba poohlížet se po místě po šesté, sedmé hodině- pak nepřekvapí nic.Ať se cesta vydaří!

    [ Zpět ]
    Datum: 17.01.2008
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Slovensko

         

    Este by som doplnil informaciu o jednej celkom vydarenej akcii. Ak mate zaujem spoznat Liptov tak najlepsi sposob je prist na cykloturisticku akciu "Okolo Liptova" ktora sa tento rok kona od 31.7. do 3.8. Byva sa v Likavke v telocvicni vo vlastnych spacakoch a je tam vzdy super partia. Jazdi sa po okoli, vzdy okolo Liptovskej Mary a vzdy sa zajde aj na jednu oravsku etapu. Vlani sme mali aj kombinovanu cyklo pesiacku etapu cez Prosiecku dolinu. Bicyklami sme prisli do prosieka pod dolinu, tam sme bicykle nalozili na auto a pesi sme presli prekrasnou prosieckou dolinou (jedine miesto, kde som videl kvitnut plesnivec, po cesky sa to tusim vola alpska protez) . Hore nad dolinu nas cakalo auto s bicyklami. Jazdi sa mimo frekventovanych ciest, ale miestami su cesty dost rozbite, preto tato akcia nie je vhodna pre cestne bicykle. Domaci nas vzdy povodia po zaujimavych cestach necestach :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 17.01.2008
    Autor: Jaroslav
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Slovensko

         

    Co se týká map, doporučuju edici cykloturistických map od vojenského kartografického ústavu v Harmanci. Je tam vše co potřebuješ na kolo - cyklostezky, turistické chodníky a pod. jsou podle mě super. Co se týká cest, žil jsem v Ban. Bystrici 10 let, cyklostezky a podobné věci najdeš jen těžce, ale lepší se to, cesty 3 tř naprosto v pohodě. Nejlepší je se na cestu zeptat místních - osvědčilo se mi to. Na výlet doporučuju Banskú Štiavnicu a okolí přírodních jezer - celkem 25 tajchů.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Brontik)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Slovensko

         

    MTB club SPIŠ pozyva všetkych priaznivcov horskej cyklistiky na CYKLOZRAZ 2008 ktori sa uskutocni v dnoch 12.6.-15.6.2008 v lokalite Poračska Dolina. Viac info na www.the.mtbiker.sk v sekcii cyklozraz 2008 alebo info vam pokytne [email protected]

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (drotar ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Slovensko

           

      napiš to do kalendáře akcí

      [ Zpět ]
      Datum: 19.01.2008
      Autor: Howgh
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Slovensko

           

      Znam Porač,nekolik krat jsem jezdila na kole i peši do Porač. Je tam krasne,doporučuji :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 19.01.2008
      Autor: Arabice
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Slovensko

         

    díky, Drotáre, za tip na dobrý web. Objevil jsem tam jak je to se zákazem ježdění po lese. Tady na Čehách se o tom špekuluje -- nikdo neví jak to je. Tož : < http://www.the.mtbiker.sk/index.php?modul... >

    [ Zpět ]
    Datum: 19.01.2008
    Autor: Howgh
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Slovensko

           

      "... Tady v Čehách se o tom špekuluje ..."
      Musím tě opravit (holt není od věci podívat se iobčas do minulosti) ...
      http://www.nakole.cz/dosveta/tema.php3?id=521
      8-)

      [ Zpět ]
      Datum: 20.01.2008
      Autor: AV
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Slovensko

             

        dík -- chytám se za nos.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.01.2008
        Autor: Howgh
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Slovensko

               

          Máš-li chřipku (jako já), je to na místě. Vysvětlení advokáta´s přidal ty. Ďík.
          8-)

          [ Zpět ]
          Datum: 20.01.2008
          Autor: AV
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Tip na letošní dovolenou

Pováží na kole – Trenčín

 (CK Cyklotur)
21.08.2024, 5 dní
7 980 Kč
cyklistický Autobusem
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

477 cyklistů (11 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024