reklama

Zimní jízda (3.) – Technika jízdy

Naši silničáři (myšleno údržbáři silnic) a tím i automobilisté jsou rok co rok zaskočeni příchodem zimy. Aby tak nedopadli naši cyklisté, kteří svůj stroj neodkládají ani v tomto ročním období, je zde náš malý seriál. V prvním díle jsme se zabývali vztahem zimních podmínek k samotnému bicyklu, pak jsme probrali samotného jezdce, nyní se zaměříme na techniku jízdy, tedy na spojení obou faktorů.

Foto: Petr Introvič

Klóóóuže to!!!

Hlavní nepříjemností, hned po nižší teplotě, zimní jízdy je kluzko, které hrozí jak při teplotách nad tak i pod nulou. Můžete se tedy klouzat po blátíčku (což jistě znáte i ze zbytku roku), po břečce z tajícího sněhu, po čerstvě napadlém nebo po uježděném sněhu a nakonec po ledu. Velkou výhodou českých cyklistů je fakt, že často v průběhu jednoho dne si mohou užít všech výše zmiňovaných „radovánek“. Toto jim umožňují jak rozmary počasí, tak rozdílné klima ve městech a v okolních kopcích, ale také lidská činnost v podobě chemických posypů.

Městské radovánky

V zimě na kole
Foto: Petr Introvič

Pohled na zimní klouzání na kole pak ještě musíme zohlednit podle toho, kde budete jezdit, tedy zda jste silničáři (myšleno jezdci na silničních kolech) nebo zarytí horáci (myšleno jezdci na MTB). Každá kategorie má svůj způsob klouzání, a tím i nebezpečí pádu. Nejvíce rizik hrozí při jízdě po městě. Sníh a břečka mohou ukrýt řadu nebezpečí, výmoly, koleje, kanály, bílé pruhy vodorovného značení atd. No a to náledí, na něm se opravdu moc nedá chodit natož jezdit na kole, obzvlášť zajímavá je kombinace ledu a dlažebních kostek. Dokonce i plechovky na čtyřech kolem s tím mají problémy, stačí si ten den poslechnout dopravní zprávy.

Loukou, lesem

Projížďky zimní přírodou přináší jiná úskalí, ale i radosti. Předně tyto výlety nejsou povinné, plánujeme je a upravujeme podle aktuálního počasí. Jistě jste mnozí již zažili krásné zimní vyjížďky. Vyrážíte, je lehce pod nulou, modro, tak pět cm ztvrdlého sněhu, který příjemně vrže pod koly a na kterém kupodivu dobrý vzorek drží. Takovýto výlet nabízí určité výhody: louže jsou zamrzlé – nehrozí zabahnění, řeky jsou pokryty ledem – lze je přejet. Samozřejmě fatální překážkou jsou velké vrstvy sněhu, na druhou stranu padáte do měkkého.

Zkušenost z praxe: Pod nulou dávejte pozor na projíždění nezamrzlé vody, kterou pokud nastříkáte nejčastěji do přehazovačky, ta okamžitě zamrzne a bezpečně ji vyřadí z provozu. Samozřejmě zamrzne uvnitř a nastane piplavé šťourání. Totéž hrozí i u brzd a dalších pohyblivých součástek.

Rozmarné počasí

Další zimní lahůdkou jsou vrtochy počasí. Vyjíždíte za výše popsaného ideálního zimního počasí, a pak si přijde odkudsi zákeřné mračno a přemění svůj obsah na vrstvu načechraného sněhu, místy znásobenou závějemi. Pro běžkaře jedna báseň, ale zkuste jezdit s běžkami na kole, nic, moc … Druhým extrémem jsou oblevy (v době tvorby tohoto článku stoupla teplota zhruba o 15 stupňů, to doprovázeno deštěm a prudkým větrem a 10 cm sněhu zmizelo za necelé dva dny), kdy vás v druhé části výletu může zaskočit déšť podpořený silným větrem. Tyto komplikace lze díky zpřesnění předpovědí počasí předpokládat a připravit si vhodné oblečení, ale o tom jsme již psali.

Bezpečnost nade vše

Pro zimní jízdu kdekoli je bezesporu společným jmenovatelem bezpečnost, a to jak aktivní, tak i pasivní. Pod aktivní bezpečností je myšlena bezpečná jízda, kdy při pádu to kromě jezdce odnáší jeho stroj, poškozený lak, kdyby jen, mnohdy i trubky a sem tam se něco ulomí či zlomí. Takže pozor při přejíždění kolejí a jiných pastí, při prudším brzdění a jiných náhlých manévrech.

Pod pasivní bezpečností se skrývá ono již snad zažité: „Vidět a být viděn!“ V zimě ke zhoršené viditelnosti (myšleno být viděn) vstupuje nejen kratší sluneční svit, ale také mlhy, sněžení atd. Pokud nastane bílá mlha, nebo alespoň zimní šedivé pošmourno, vše se změní v černobílou fotografii, a to včetně nevýrazně oblečeného cyklisty. Jedinou pomocí je pestrost oblečení a zapnutí blikaček i přes den.

Hlavní pravidla pro zimní jízdu:

  • Pokud nemusíte nebo za každou cenu nechcete, raději nevyjíždějte.
  • Zbytečně neriskujte.
  • Pozorně sledujte svoji stopu, vyhýbejte se místům, kde nevíte, co je skryto pod vrstvou sněhu.
  • Buďte vidět – pestře se oblečte, „blikejte“.
  • Vyhýbejte se nezamrzlé vodě.
  • Sledujte předpověď počasí.

Seriál „Zimní jízda“:

(1.) – Zima v jednom kole, zima a naše stroje
(2.) – Cyklista a zima – abychom v zimě nezamrzli
(3.) – Technika jízdy
(4.) – Zkušenosti z hor

Světlana Jasná, 04.02.2013
Blogy

Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou

 ()
Náhorní plošina Hardangervidda není pouze norská, nýbrž s největší určitostí i evropská nejrozsáhlejší horská plošina. Pokrývá oblast asi 7500 km2 v nadmořské výšce 1000 - 1250 metrů. Nachází se ve středu jižního Norska.Celá plošina leží nad hranicí lesa a nejsou zde žádná, jinde tak hojná údolí,…
šíp | včera

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

 ()
Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez cyklostezky. Část pátá. Probudíme se v jedné z více než 2000 obytných jeskyní, které dělají z Guadixu město s jejich největším počtem v Evropě. O Guadixu slyšelo málo lidí, přestože se nachází jen 60…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

 ()
Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil. Tento závod je ale jiný. Není pevně dána žádná trasa, jen průjezdné body, které pořadatelé vybírají dle různé tématiky (letos to byly rozhledny), a je jen na závodnících, jakou trasu si…
JohnyB | 23.10.2022

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

 ()
Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z motelu u cesty v městečku Baza. Stavíme se nakoupit potraviny spolu s kamionisty a kousek cesty jedeme po Vía Verde de Sierra de Baza (bývalá trať železnice) směrem na poušť Gorafe. Na tuto část…
Kristina | 07.09.2022

Po zaniklých tratích kolem Tirschenreuthu

 ()
V bavorském pohraničí je několik zrušených železničních tratí, na nichž se vybudovaly cyklostezky. Záruka mírného sklonu naláká spoustu cyklistů včetně mě a Rendy. My konkrétně vyrazíme na dvě cyklostezky v okrese Tirschenreuth ve vládním obvodu Horní Falc. Zvolili jsme si třetí červnovou sobotu,…
Guiseppe | 27.08.2022

O čem se mluví:

NEcyklo Co pobavilo, potěšilo - 186 před 4 minutami
Ukrajina 16 před 13 minutami
Komentáře k blogu Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou dnes v 07:11
NEcyklo Ukrajina 15 včera v 21:56
Cestování na kole Jaké to bylo 133 včera v 20:39
NEcyklo Optimální solární systém včera v 18:51
Elektrokola Výběr el. Kola včera v 17:34
NEcyklo Nejlepší vtip 52 včera v 15:04
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

201 cyklistů (9 přihlášených)

Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou

Náhorní plošina Hardangervidda není pouze norská, nýbrž s největší určitostí i evropská nejrozsáhlejší horská…
šíp | včera

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil.…
JohnyB | 23.10.2022