reklama
Košík (0 Kč)
Nakoupíte-li za více než 500 Kč, ušetříte na poštovném

Peter Zheutlin

První žena na kole kolem světa

Vychází poprvé v českém překladu a s dobovými fotografiemi

Kdo vlastně byla první žena, která objela svět na kole?

Do současnosti se o ní u nás nikdo nezmínil ani slovem. A to přesto, že byla v Americe jednou z nejslavnějších žen 19. století. Byla volnomyšlenkářkou spojující v sobě sportovkyni, odvážnou obchodnici a světoběžnici.

Onou první ženou, která na bicyklu obkroužila zeměkouli, byla Annie „Londonderry" Cohen Kopchovsky. Narodila se jako Annie Cohen v židovské rodině v Rize v dnešním Lotyšsku v roce 1870 a emigrovala do Spojených států s rodiči ještě jako dítě. V osmnácti letech se provdala za Maxe Kopchovského a měla s ním v následujících čtyřech letech tři děti.

V roce 1894 opustila dočasně manžela a své malé děti ve věku 5, 3 a 2 roky a odstartovala  25. června v Bostonu před davem 500 lidí. Jejím cílem bylo objet zeměkouli v čase 15 měsíců a vydělat si tím 5000 dolarů. Cestou vyměnila vlající sukni a korzet za pánské podkasané kalhoty sahající pod kolena a svůj ženský 42 liber vážící bicykl Columbia zaměnila za pánský Sterling vážící pouhých 21 liber. Kvůli zimě stočila směr své cesty více na východ a poté už směřovala do Evropy. Do francouzského Le Havre připlula 3. prosince 1894. Přes mnohé byrokratické překážky Londonderry vzpomínala, že její cesta přes Francii byla vrcholem jejího putování. I přes to, že byla severně od Marseille přepadena a okradena. Z Paříže na jih země se přesunula za dva týdny. Přepravila se parníkem přes Středozemní moře do Egypta, kde podnikla krátké výlety. Pak pokračovala do Jeruzaléma, do současného Jemenu a přes Ceylon stále na východ až do Singapuru. Přes Koreu se dostala do Japonska a z Jokohamy se plavila lodí zpět na americký kontinent do San Franciska. Cestou si musela v hlavních městech obstarávat podpisy amerických konzulů, aby dokázala, že země skutečně navštívila.

Do San Franciska připlula 23. března 1895 a pokračovala do Los Angeles a na sever do Denveru. Během cesty měla četné obecenstvo, které o ní často vyprávělo někdy až smyšlené příběhy. Někteří se dokonce ptali, zda je vůbec žena.  Do Bostonu dorazila s velkou slávou 24. září 1895, opravdu 15 měsíců poté, co ho opustila. I přes kritiku, že cestovala více s kolem než na něm, dokázala, že byla impozantní cyklistkou. Nebyl to jen fyzický výkon, nebyla to jen zkouška psychické odolnosti a odvahy ženy, byl to test schopností postarat se sama o sebe v tehdejším světě. Její počin byl později popsán v listu New York World jako „jedna z nejpozoruhodnějších cest, kterou kdy žena podnikla".

Kniha vyšla v USA teprve před nedávnem, přesto v ní autor Peter Zheutlin poutavě popisuje příběh starý bezmála sto dvacet let. Čirou náhodou se mu podařilo zachránit sbírku diapozitivů, které Annie poslala z cesty domů a dokonce vypátral její vnučku Mary.

Fotogalerie

Počet stran: 224 (8 stran barevné přílohy)
Formát: 145 x 205 mm
Vzhled: pevná vazba bez přebalu, imitace plátna, retro styl
Vyšlo: listopad 2013
Vydavatel: CYKLOKNIHY
Cena: 239 Kč
Může vás také zajímat

Sex zero sex

Lada M. Chárková
aneb Bohové nejsou online
Cestopis pro mírně pokročilé a zvídavé české turistky Dokument o vášnivém i humorném sbližování dvou kontinentů, kultur i genotypů Reálná…
199 Kč

Kolem světa na kole

Françoise a Claude Hervéovi
Čtrnáctiletá odysea v sedlech bicyklů aneb ani narození dcery nepřerušilo cestu.
Delší dobu vyprodaná kniha, která zaznamenala díky sympatickým Francouzům velký úspěch, se dočkala druhého vydání. Je rozšířené, má …
279 Kč
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

139 cyklistů (5 přihlášených)

Bikepacking španělsky 6.část: Z Andalusie přes Extremaduru do Castilla y León

Ronda s ikonickým mostem přes hluboký kaňon, poutnické El Rocío, kde sa naše kola topí v písku, nádherná…
Kristina | 29.05.2023

Stezka středozemím

Inspirací pro letošní trasu byly knížky Jana Hocka o dálkových trasách v ČR (na internetu www.viaczechia.cz).…
Aar | 19.05.2023

Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou

Náhorní plošina Hardangervidda není pouze norská, nýbrž s největší určitostí i evropská nejrozsáhlejší horská…
šíp | 30.03.2023