reklama

Jak na převážení kol, jaký nosič je ten nejvhodnější?

Jízda na kole patří k nejoblíbenějším českým sportovním radovánkám. Naše země nabízí rok od roku více cyklistických tras a mnoho lidí jezdí za cykloturistikou také do zahraničí. K tomu, abyste si svá kola převezli autem jsou však potřeba speciální nosiče na kola. Jak fungují a který z nich je nejlepší?

Uvnitř auta

Tato možnost je praktická, protože nemusíte montovat žádné speciální nástavce na vaše auto. Je však možná jen u větších vozů nebo v případě, že jedete pouze dva. V autě jednoduše sklopíte zadní sedačky, dozadu umístíte kolo a můžete vyrazit. Pro usnadnění můžete odmontovat přední kolo a na podlahu vozu dejte deky, aby se neušpinila nebo nepoškrábala. Bezpečnost při jízdě pak zajistí upevnění popruhy. To se vám bude zvláště hodit při brždění nebo prudkém zatáčení. Nezapomeňte, že jakýkoliv neupevněný náklad v autě znamená velké riziko pro řidiče i spolucestující. Nehledě na to, že za špatně upevněná kola vám v České republice hrozí pokuta několik tisíc korun. V zahraničí pak až několik tisíc eur.

Nosič za vozem

Tato varianta je nejpohodlnější a zároveň i bezkonkurenčně nejpraktičtější. Zároveň se však musíte připravit na vyšší náklady. Při volbě této varianty existují dvě možnosti upevnění. Buďto na tažné zařízení (na kouli) anebo na dveře kufru. V případě této varianty nehrozí zvýšená spotřeba paliva a kola máte zároveň pod kontrolou. Nemusíte také tolik omezovat rychlost jízdy. Pozor jen na přesah šířky vozu.

Nosič na tažném zařízení

Při této variantě můžete převážet až 4 kola naráz. Nosič se dá sklopit, abyste se dostali do kufru a lze ho zamknout. Na nosič lze také přikoupit třetí SPZ, která stojí 600 korun. Ne všechny vozy však disponují tažným zařízením. Jeho koupě vyjde na několik tisíc.

Nosič upevněný na střeše vozu

Další velmi oblíbenou variantou kol je umístění na střešním nosiči auta. V případě střešního nosiče se kola připevňují na příčníky, které se různými způsoby upevňují ke střeše vozu. Způsob upevnění se liší podle kategorie vozu. U kombíků je připnete na podélné střešní nosiče, kterým se říká hagusy. U jiných vozů, které podélnými nosiči nedisponují je připevníte do kotvících bodů v karoserii, nebo za rám karoserie nad dveřmi. Nemusíte se bát, že by na váš vůz nosiče nešly namontovat, vyrábějí se na všechny typy vozů. Jejich pořízení stojí několik tisíc.

Nosiče vybírejte v závislosti na tom, kolik kol plánujete převážet. Maximum je až pět kol. Kromě kol můžete na střešních nosičích převážet i koloběžky. Při převážení kol na střeše však myslete na to, že tomu musíte přizpůsobit i vaši jízdu. Doporučuje se jízda maximálně 70 až 90 kilometrů v hodině. Některé nosiče zvládnou i 130 kilometrů, ale lepší je vždy opatrnost. Při zastávkách pak nezapomeňte vaše kola uzamknout před zloději.

Připevnění kol na střeše vozu má však i své nevýhody. Mezi ně patří například zvýšená spotřeba paliva, která se právě nyní v době vysokých cen pohonných hmot zrovna dvakrát nehodí. Při jízdě nad 100 kilometrů v hodině může být nárůst spotřeby až třetinový. Složitá může být pro někoho i manipulace při upevňování kol na střechu. Pozor musíte dát také při vjezdu do míst s nižším prahem jako jsou garáže.

Nosič na dveřích kufru

Tato varianta je možná pouze u některých automobilů. Toto řešení má limit v počtu kol, které lze takto připevnit a zároveň je pak problém se dostat do kufru.

Při výběru převozu kola neexistuje jedna nejlepší varianta. Vždy záleží na konkrétním voze, ochotě vynaložit prostředky, nebo počtu kol, která převážíte. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte při svých cestách na havarijní pojištění. Při jeho výběru vám pomůže kalkulačka havarijního pojištění na webu Kalkulator.cz. Nezapomínejte, že díky havarijnímu pojištění si totiž můžete ochránit i kolo, které převážíte.

- inzerce -, 25.03.2022
Blogy

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

 ()
Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez cyklostezky. Část pátá. Probudíme se v jedné z více než 2000 obytných jeskyní, které dělají z Guadixu město s jejich největším počtem v Evropě. O Guadixu slyšelo málo lidí, přestože se nachází jen 60…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

 ()
Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil. Tento závod je ale jiný. Není pevně dána žádná trasa, jen průjezdné body, které pořadatelé vybírají dle různé tématiky (letos to byly rozhledny), a je jen na závodnících, jakou trasu si…
JohnyB | 23.10.2022

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

 ()
Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z motelu u cesty v městečku Baza. Stavíme se nakoupit potraviny spolu s kamionisty a kousek cesty jedeme po Vía Verde de Sierra de Baza (bývalá trať železnice) směrem na poušť Gorafe. Na tuto část…
Kristina | 07.09.2022

Po zaniklých tratích kolem Tirschenreuthu

 ()
V bavorském pohraničí je několik zrušených železničních tratí, na nichž se vybudovaly cyklostezky. Záruka mírného sklonu naláká spoustu cyklistů včetně mě a Rendy. My konkrétně vyrazíme na dvě cyklostezky v okrese Tirschenreuth ve vládním obvodu Horní Falc. Zvolili jsme si třetí červnovou sobotu,…
Guiseppe | 27.08.2022

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

 ()
Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část třetí. V Siles do půlnoci doplňujeme tekutiny v místním pohostinství v parku a následující den nás čeká Sierra de Segura a asi 80 km po CM-412. Po snídani na dětském hřišti provedeme menší…
Kristina | 08.08.2022

O čem se mluví:

NEcyklo Ukrajina 15 dnes v 01:48
Co vás zaujalo 266 včera v 21:51
Elektrokola Výběr el. Kola včera v 20:06
Cestování na kole Jaké to bylo 133 včera v 19:36
NEcyklo Optimální solární systém včera v 19:26
Nejlepší vtip 52 včera v 18:55
Lehokola Homebuilders lehokol 15 včera v 18:28
Vyjížďky, srazy, akce Severomoravský lehosraz včera v 15:20
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

134 cyklistů (1 přihlášený)

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil.…
JohnyB | 23.10.2022

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z…
Kristina | 07.09.2022