reklama

Jak na převážení kol, jaký nosič je ten nejvhodnější?

Jízda na kole patří k nejoblíbenějším českým sportovním radovánkám. Naše země nabízí rok od roku více cyklistických tras a mnoho lidí jezdí za cykloturistikou také do zahraničí. K tomu, abyste si svá kola převezli autem jsou však potřeba speciální nosiče na kola. Jak fungují a který z nich je nejlepší?

Uvnitř auta

Tato možnost je praktická, protože nemusíte montovat žádné speciální nástavce na vaše auto. Je však možná jen u větších vozů nebo v případě, že jedete pouze dva. V autě jednoduše sklopíte zadní sedačky, dozadu umístíte kolo a můžete vyrazit. Pro usnadnění můžete odmontovat přední kolo a na podlahu vozu dejte deky, aby se neušpinila nebo nepoškrábala. Bezpečnost při jízdě pak zajistí upevnění popruhy. To se vám bude zvláště hodit při brždění nebo prudkém zatáčení. Nezapomeňte, že jakýkoliv neupevněný náklad v autě znamená velké riziko pro řidiče i spolucestující. Nehledě na to, že za špatně upevněná kola vám v České republice hrozí pokuta několik tisíc korun. V zahraničí pak až několik tisíc eur.

Nosič za vozem

Tato varianta je nejpohodlnější a zároveň i bezkonkurenčně nejpraktičtější. Zároveň se však musíte připravit na vyšší náklady. Při volbě této varianty existují dvě možnosti upevnění. Buďto na tažné zařízení (na kouli) anebo na dveře kufru. V případě této varianty nehrozí zvýšená spotřeba paliva a kola máte zároveň pod kontrolou. Nemusíte také tolik omezovat rychlost jízdy. Pozor jen na přesah šířky vozu.

Nosič na tažném zařízení

Při této variantě můžete převážet až 4 kola naráz. Nosič se dá sklopit, abyste se dostali do kufru a lze ho zamknout. Na nosič lze také přikoupit třetí SPZ, která stojí 600 korun. Ne všechny vozy však disponují tažným zařízením. Jeho koupě vyjde na několik tisíc.

Nosič upevněný na střeše vozu

Další velmi oblíbenou variantou kol je umístění na střešním nosiči auta. V případě střešního nosiče se kola připevňují na příčníky, které se různými způsoby upevňují ke střeše vozu. Způsob upevnění se liší podle kategorie vozu. U kombíků je připnete na podélné střešní nosiče, kterým se říká hagusy. U jiných vozů, které podélnými nosiči nedisponují je připevníte do kotvících bodů v karoserii, nebo za rám karoserie nad dveřmi. Nemusíte se bát, že by na váš vůz nosiče nešly namontovat, vyrábějí se na všechny typy vozů. Jejich pořízení stojí několik tisíc.

Nosiče vybírejte v závislosti na tom, kolik kol plánujete převážet. Maximum je až pět kol. Kromě kol můžete na střešních nosičích převážet i koloběžky. Při převážení kol na střeše však myslete na to, že tomu musíte přizpůsobit i vaši jízdu. Doporučuje se jízda maximálně 70 až 90 kilometrů v hodině. Některé nosiče zvládnou i 130 kilometrů, ale lepší je vždy opatrnost. Při zastávkách pak nezapomeňte vaše kola uzamknout před zloději.

Připevnění kol na střeše vozu má však i své nevýhody. Mezi ně patří například zvýšená spotřeba paliva, která se právě nyní v době vysokých cen pohonných hmot zrovna dvakrát nehodí. Při jízdě nad 100 kilometrů v hodině může být nárůst spotřeby až třetinový. Složitá může být pro někoho i manipulace při upevňování kol na střechu. Pozor musíte dát také při vjezdu do míst s nižším prahem jako jsou garáže.

Nosič na dveřích kufru

Tato varianta je možná pouze u některých automobilů. Toto řešení má limit v počtu kol, které lze takto připevnit a zároveň je pak problém se dostat do kufru.

Při výběru převozu kola neexistuje jedna nejlepší varianta. Vždy záleží na konkrétním voze, ochotě vynaložit prostředky, nebo počtu kol, která převážíte. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte při svých cestách na havarijní pojištění. Při jeho výběru vám pomůže kalkulačka havarijního pojištění na webu Kalkulator.cz. Nezapomínejte, že díky havarijnímu pojištění si totiž můžete ochránit i kolo, které převážíte.

- inzerce -, 25.03.2022
Blogy

Proč bychom se nerakovinovali aneb onkologickým pacientem snadno a rychle

 ()
Tento můj deník vznikal v době, kdy Lubošovi byla zjištěna rakovina, a psala jsem jej v průběhu léčby tak, jak se vše odehrávalo, takže je logické, že něco se jevilo ze začátku jinak, než později po operaci. Vedení zápisníku mi pomáhalo zvládnout dění bez antidepresiv, protože když jsem se nutila…
šíp | 18.05.2022

Vez mě dál, Esko má 04 - Za mizející krajinou ropáků

 ()
Motto výletu. Poslouchej [poslouchej]Píseň mou [varovnou]Jen pár not [jen pár slov]Ten zvláštní tón [snad je ještě čas]Každý z nás [ty i já]Dobře ví [dobře zná]Kolik má svět krás. Na cestách [výfuky aut]Dalekých [víří prach]Na řekách [špína a louh]Hlubokých [měl bys mít strach]V polesí [každý tvůj…
Favorit1970 | 15.05.2022

Na Kanáry na kole

 ()
Někdy nám život připraví okamžiky, kdy je potřeba vzít rozum do hrsti a… …zahodit ho, co nejdál to jde. A tak se mi stalo, že jsem koncem ledna vzal kolo a vyrazil na Kanárské ostrovy. Teď jsem na ostrově La Palma a rozhodl jsem se, podělit se o zážitky z dvouměsíční cesty.  Konec ledna ve Francii…
Martin_re-cyklista | 14.05.2022

Vez mě dál, Esko má 03 – Kudy chodil pan Karel s paní Olgou

 ()
Který kousek naší země dnes poznám? Pramen Kocáby - Stará Huť - Praha Od pramene Kocáby přes lesy východně od Dobříše, a dále na jižní okraj Prahy. To je plán tohoto výletu na konci dubna 2022. Kde pramení Kocába V pátek do pozdního večera řeším pracovní úkoly, rovněž i v sobotu brzy ráno. A tak…
Favorit1970 | 24.04.2022

Československo s dětmi - kapitola 12.

 ()
Člověk se pořád má co učitDůl Bílina. Mělo by jít o nejhlubší místo ČR (cca 20 m nad mořem), byť uměle vytvořené. Ze dna dolu startoval Milan Silný svůj nonstop přejezd mezi nejnižším a nejvyšším místem naší republiky. Ano, odsud (poté co si vyřídil potřebné povolení) dojel se svým parťákem během…
Peggy | 08.02.2022

O čem se mluví:

Bezpečnost na kole Zkušenosti s GARMIN VARIA RADAR RTL515 dnes v 14:06
Cestování na kole Nordkapp 2022 dnes v 13:26
NEcyklo Pobavilo, potěšilo 178. dnes v 13:19
Co vás zaujalo 257 dnes v 12:31
Elektrokola Nová hračka dnes v 11:48
Technické rady přilnavost pneu s hladkým vzorkem dnes v 08:50
Oblečení a outdoor Hamaka dnes v 08:47
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

302 cyklistů (14 přihlášených)

Proč bychom se nerakovinovali aneb onkologickým pacientem snadno a rychle

Tento můj deník vznikal v době, kdy Lubošovi byla zjištěna rakovina, a psala jsem jej v průběhu léčby tak,…
šíp | 18.05.2022

Vez mě dál, Esko má 04 - Za mizející krajinou ropáků

Motto výletu. Poslouchej [poslouchej]Píseň mou [varovnou]Jen pár not [jen pár slov]Ten zvláštní tón [snad je…
Favorit1970 | 15.05.2022

Na Kanáry na kole

Někdy nám život připraví okamžiky, kdy je potřeba vzít rozum do hrsti a… …zahodit ho, co nejdál to jde. A tak…
Martin_re-cyklista | 14.05.2022