reklama

Jak na převážení kol, jaký nosič je ten nejvhodnější?

Jízda na kole patří k nejoblíbenějším českým sportovním radovánkám. Naše země nabízí rok od roku více cyklistických tras a mnoho lidí jezdí za cykloturistikou také do zahraničí. K tomu, abyste si svá kola převezli autem jsou však potřeba speciální nosiče na kola. Jak fungují a který z nich je nejlepší?

Uvnitř auta

Tato možnost je praktická, protože nemusíte montovat žádné speciální nástavce na vaše auto. Je však možná jen u větších vozů nebo v případě, že jedete pouze dva. V autě jednoduše sklopíte zadní sedačky, dozadu umístíte kolo a můžete vyrazit. Pro usnadnění můžete odmontovat přední kolo a na podlahu vozu dejte deky, aby se neušpinila nebo nepoškrábala. Bezpečnost při jízdě pak zajistí upevnění popruhy. To se vám bude zvláště hodit při brždění nebo prudkém zatáčení. Nezapomeňte, že jakýkoliv neupevněný náklad v autě znamená velké riziko pro řidiče i spolucestující. Nehledě na to, že za špatně upevněná kola vám v České republice hrozí pokuta několik tisíc korun. V zahraničí pak až několik tisíc eur.

Nosič za vozem

Tato varianta je nejpohodlnější a zároveň i bezkonkurenčně nejpraktičtější. Zároveň se však musíte připravit na vyšší náklady. Při volbě této varianty existují dvě možnosti upevnění. Buďto na tažné zařízení (na kouli) anebo na dveře kufru. V případě této varianty nehrozí zvýšená spotřeba paliva a kola máte zároveň pod kontrolou. Nemusíte také tolik omezovat rychlost jízdy. Pozor jen na přesah šířky vozu.

Nosič na tažném zařízení

Při této variantě můžete převážet až 4 kola naráz. Nosič se dá sklopit, abyste se dostali do kufru a lze ho zamknout. Na nosič lze také přikoupit třetí SPZ, která stojí 600 korun. Ne všechny vozy však disponují tažným zařízením. Jeho koupě vyjde na několik tisíc.

Nosič upevněný na střeše vozu

Další velmi oblíbenou variantou kol je umístění na střešním nosiči auta. V případě střešního nosiče se kola připevňují na příčníky, které se různými způsoby upevňují ke střeše vozu. Způsob upevnění se liší podle kategorie vozu. U kombíků je připnete na podélné střešní nosiče, kterým se říká hagusy. U jiných vozů, které podélnými nosiči nedisponují je připevníte do kotvících bodů v karoserii, nebo za rám karoserie nad dveřmi. Nemusíte se bát, že by na váš vůz nosiče nešly namontovat, vyrábějí se na všechny typy vozů. Jejich pořízení stojí několik tisíc.

Nosiče vybírejte v závislosti na tom, kolik kol plánujete převážet. Maximum je až pět kol. Kromě kol můžete na střešních nosičích převážet i koloběžky. Při převážení kol na střeše však myslete na to, že tomu musíte přizpůsobit i vaši jízdu. Doporučuje se jízda maximálně 70 až 90 kilometrů v hodině. Některé nosiče zvládnou i 130 kilometrů, ale lepší je vždy opatrnost. Při zastávkách pak nezapomeňte vaše kola uzamknout před zloději.

Připevnění kol na střeše vozu má však i své nevýhody. Mezi ně patří například zvýšená spotřeba paliva, která se právě nyní v době vysokých cen pohonných hmot zrovna dvakrát nehodí. Při jízdě nad 100 kilometrů v hodině může být nárůst spotřeby až třetinový. Složitá může být pro někoho i manipulace při upevňování kol na střechu. Pozor musíte dát také při vjezdu do míst s nižším prahem jako jsou garáže.

Nosič na dveřích kufru

Tato varianta je možná pouze u některých automobilů. Toto řešení má limit v počtu kol, které lze takto připevnit a zároveň je pak problém se dostat do kufru.

Při výběru převozu kola neexistuje jedna nejlepší varianta. Vždy záleží na konkrétním voze, ochotě vynaložit prostředky, nebo počtu kol, která převážíte. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte při svých cestách na havarijní pojištění. Při jeho výběru vám pomůže kalkulačka havarijního pojištění na webu Kalkulator.cz. Nezapomínejte, že díky havarijnímu pojištění si totiž můžete ochránit i kolo, které převážíte.

- inzerce -, 25.03.2022
Blogy

7. část - Do Rumunska!

 ()
Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena pořád snižovala. Vypili jsme opět každý dvě. Ani jsme nic kupovat nepotřebovali, jídlo jsme měli, akorát jsme na sluníčko vyskládali usušit pasy a to, co zbylo z lékárničky. Začali jsme si…
Peggy | 01.12.2023

Premiéra na Bohemia Divide

 ()
Bohemia Divide je název jednoho z dnes už asi kultovních cyklistických ultra-závodů bez podpory. 750-800 km napříč Českem od jihu k severu po cestách i necestách, nonstop a bez podpory. Mezi vyznavači tohoto podivného odvětví cyklistiky má závod své věhlasné jméno, pro mě to je ale letos…
JohnyB | 28.10.2023

6. část - Bulharsko – k moři!

 ()
Naše děti už dávno vědí, že když k moři, tak si k němu musí dojet na kole. Těšily se, ale to horko tyhle poslední dny bylo opravdu těžko snesitelné. Dvacátý pátý den mě přestalo bavit i to ranní slunce, které jsem ještě jakžtakž tolerovala, protože osušilo noční rosu a tedy i stany. Na tu blankytně…
Peggy | 18.10.2023

Východní Balkán - 5. část - Bulharsko - průsmyky Staré Planiny

 ()
Stará Planina, skoro 600 km dlouhý horský hřeben začíná na severovýchodě Srbska a táhne se napříč celým Bulharskem. Starší název pohoří je Balkan a tak to byl on, kdo dal název celému poloostrovu. Slovo pochází z turečtiny a znamená hora. Po hřebeni vede nejstarší, nejdelší a asi i nejznámější…
Peggy | 08.10.2023

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

 ()
Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem větou, že tady noclehy nemusíme hledat, že naopak ony si najdou nás, naše štěstí zakřikla. Dosud jsme ještě neměli krizovku a ta přišla právě ten večer, kdy jsme za městečkem Chadžidimovo…
Peggy | 22.09.2023

O čem se mluví:

NEcyklo Nejlepší vtip 53 před 10 minutami
Technické rady Technické dotazy dnes v 17:02
Komentáře k blogu 7.část - Do Rumunska! dnes v 15:52
NEcyklo Covid 23 dnes v 12:35
Ukrajina 35 dnes v 12:20
Ostatní – cyklo Jaké to bylo - 141 dnes v 11:04
Ostatní – cyklo Buy Ketamine Online +1(669)2574643 včera v 22:01
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

182 cyklistů (11 přihlášených)

7. část - Do Rumunska!

Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena…
Peggy | 01.12.2023

Premiéra na Bohemia Divide

Bohemia Divide je název jednoho z dnes už asi kultovních cyklistických ultra-závodů bez podpory. 750-800…
JohnyB | 28.10.2023

6. část - Bulharsko – k moři!

Naše děti už dávno vědí, že když k moři, tak si k němu musí dojet na kole. Těšily se, ale to horko tyhle…
Peggy | 18.10.2023