reklama
Země: Slovensko Slovensko, Ukrajina Ukrajina

Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

Zdar lidi. V létě chci (a taky ze pojedu) jet na Zakarpatskou ukrajinu. Jeste jsem tam nebyl a prej to stoji za to. Zatim semnou asi jede kamoska. Rikam si ze kdyby nas bylo o neco vic, nebylo by to spatny. Tak kdo se prida ? Je nam 21 a 20 tak abysme si nebyly vekove moc daleko, oba jsme studenti. Termin a dalsi veci jsou zatim otevrene a zalezi na dohode. Cau Thompson.

[ Zpět ]
Datum: 07.05.2007
Autor: Neregistrovaný uživatel (nepr. Thompson ([email protected]))
  • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

         

    Ahoj Thompsone. Na Podkarpatské Rusi jsem byl a kromě divoké až zdivočelé přírody není příliš na co koukat. Ovšem není nad vlastní zkušenost. Nauč se alespoň azbuku. Nepředpokládám, že bys uměl Rusky.

    [ Zpět ]
    Datum: 09.05.2007
    Autor: Peldy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

           

      Mně třeba ta divokost zrovna přitahuje. Ta příroda je tam nádherná. A lidi žijí sice zaostale, ale zato mnohem víc v souladu s přírodou. Jídlo si vypěstují a vykrmí sami. My tady takovému hospodaření říkáme BIO a platíme za to 5x vyšší ceny, než za klasické "chemické" potraviny.

      Taky se mi líbí, že se tam tolik nebují kapitalismus. Tím myslím využití úplně všeho ke komerčním zájmům a rejžování. Nejsou tam skoro žádné hloupé reklamy, billboardy. Když už je někde cedule, tak se na ní píše, že máš chránit přírodu a dávat bacha na oheň, abys nezapálil les.

      [ Zpět ]
      Datum: 09.05.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (informator1)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

             

        Ten soulad s přírodou jsem tam moc neviděl. Cesta k hrobu Jura Janošíka za tou hospodou je jak smetiště, a když pak jedeš podél řeky Těrebly - tolik PET flašek jsem ještě neviděl. Lidé jsou ale dobří.

        [ Zpět ]
        Datum: 25.05.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (asdfqwefg)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

               

          Tím souladem jsem myslel spíš to, že k životu nepotřebují tolik věcí, většinou zbytečných, co zdánlivě potřebujeme my. Taky hospodářství u každého domu se u nás už dávno nevidí a já si myslím, že na vesnici patří. Kopce (a nejen kopce...i silnice:-), plné krav a ovcí spásajících trávu, a ta krajina je pak na pohled mnohem hezčí, než u nás.

          Ty odpadky jsou samozřejmě problém v lidech. Je těžko pochopitelné, že si odpadky hážou přímo pod nohy, na své pozemky, prostě kamkoli je napadne. Vyskytuje se to ale ještě víc na Balkáně, zejména pak v Černé hoře, v Albánii, V Rumunsku a v Srbsku. Například v centru jednoho albánského města nám předvedli, jak se s odpadky zachází. Poté, co jsme za asistence asi deseti lidí dojedli svačinu a chtěli někam do popelnice odhodit svoje odpadky, k nám přistoupil jeden z mladíků, vzal nám odpadky z ruky a bez váhání je odhodil ke stromu. Ostatní se tomu jen smáli, To se stalo přímo v centru města s obchůdky a kavárnami.

          [ Zpět ]
          Datum: 27.05.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (informator1)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

           

      Ahoj, na taky jsme tam minuly rok byli a nerekl bych, ze nebylo na co koukat. Ukrajina me uchvatila co se tyce prirody, lidi a jejich skromny a pratelsky zpusob zivota.

      [ Zpět ]
      Datum: 10.05.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Tulak Peti)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

             

        Mi se zda ze uz to neni co to byvalo. A o co jsou chudsi o to vic je ten zapdni styl zivota pritahuje. Je zeme kde je dost kontrastu. Byl jsem tam 4 x na horach behem 8 let. Jak se tam jezdi nakole nevim.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.05.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Pavel M)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

               

          To určitě, mění se to a docela rychle. Každej chce to co nemá. Oni chtějí západní styl, my zas hledáme romantiku a prostý styl (spíš jen na chvíli, protože víme, že se do toho západního komfortu zas vrátíme), který je pro ně drsným životem tam. Na kole (pro nenáročné na komfort) se tam jezdí skvěle.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.05.2007
          Autor: pavpla
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

         

    Jestli potrebujete nejake konkretni informace, muzu pomoci, puvodem jsem odtud, hodne toho jsem projel na kole a prosel pesky. Jeste i ted casto tam jezdim. Zajimaji-li vas ceny, pomery a td, mate-li otazky, rad pomuzu.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.05.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (javor737 ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

         

    Ahoj, Tak tvoji volbu ti maximalne schvaluji. Byli jsme tam minuly rok ve dvou s kamosem a nemohli si to vynachvalit. Nadherna priroda, pratelsky lidi, kryz je potreba, i pomuzou. Za celou dobu jsme neresili jediny problem ze by nas chtel nekdo okrast nebo nam nejak skodit, ale je fakt ze jsme se vyhybali velkym mestum - jeli jsme vycemene po vesnicich. Jinak musim rict ze me vcelku prijemne prekvapilo ze ukrajina neni zadna divocina. Lidi jsou sice chudy ale velice pratelsky. Signal na mobil jsme meli prakticky stale (coz me mezi tema kopcema dost prekvapilo) a v kazde druhe vesnici kramek s potravinama a smisenym zbozim, toceny pivko za cca 8 kc. Hospudky v pohode, i najist se tam za par korun da... fakt pohodicka. Levna a pekna dovolena. Jen bych doporucil zacit u Velkyho Bereznyho a drzet se chvilku polskych hranic, tam je to asi nejhezci a nejsou tam zadny turisti

    [ Zpět ]
    Datum: 15.05.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Ondras)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

           

      Ahoj, právě jsem se tam odtud vrátil (plus loni jsem tam byl taky). Nemohu nic jiného než doporučit. Nádherná příroda a milý lidé, kteří čím jsou chudší, tím ochotněji pomohou. Ale nezažil jsem neochotu pomoci od nikoho. Spousta lidí pracovala v ČR nebo SR, čoz je pro ně i pro nás dobrý důvod navázat hovor. Pro krásu přírody doporučuji severní trasu Bereznyj-Užok-Volovec-Siněvir-Koločava. Pro odlehlost a přírodu doporučuji též údolí u Německé Mokré a Usť Čorné, ale pozor, mezi Koločavou a Německou Mokrou (dříve Komsomolskem) je cesta jen pro lidi ochotné se porvat s přírodou, nečekejte silnici ani pohodlnou lesní cestu! Pozor též, do konce května je přechod v Užhorodu pro pěší, cyklisty a auta uzavřen (jen busy a náklaďáky) a pak prý naopak bude uzavřen přechod v Ubľe (doporučuji ověřit) - oboje kvůli rekonstrukci přechodů. Signál na mobil vskutku takřka všude. Je tam levno, skoro v každé vsi jeden a více obchůdků. Všude krávy a koně, tráva je tam díky nim posekána všude a mnohem lépe než nějakou sekačkou od Mountfieldu :-) Nebýt mobilů, které tam má nejen mládež a občasných satelitů a jiných vymožeností i v té kdejaké zapadlé vesnici, tak je to návrat tak o 30-40 let zpátky. A to je na tom to krásné. Koho právě toto láká, ať neváhá a vyrazí, mění se to. kdo má zájem, tak fotky z loňska jsou na www.epastorek.cz (rok 2006).

      [ Zpět ]
      Datum: 15.05.2007
      Autor: pavpla
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

             

        Ahoj, tak po té cestě mezi Koločavou a Německou mokrou jsme taky "jeli". byla to docela síla a navíc nás cestou dolu chytla průtrž takže jsme kola nakonec tlačili potokem. Byli jsme tak promoklí a zmrzlí že jsme si museli ve Volovci zaplatit hotel - 40 kun a fakt pěknej, můžu doporučit (čisto, sprcha). Doporučuju požít přechod v Uble (on už asi žádnej jinej nezbývá, ne? :o))

        [ Zpět ]
        Datum: 16.05.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Ondras)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

               

          Je to síla. Bohužel to ještě některé mapy znázorňují jako hlavní silnici (ale viděl jsem už mapu, která z toho úseku konečně dělá spíš lesní cestu). Ona to nyní v dolním úseku u Německé Mokré skutečně řeka v (bývalé) cestě skutečně je. Výš už je to jen potok v cestě a nahoře lesní cesta v strmém svahu. Ale ten dolní úsek se dá obejí po levé straně ve svahu - dostali jsme výbornou radu domorodce a tak jsme se vyhnuli nejhoršímu. Brodění nás ale stejně neminulo. Nedoporučuji tuto cestu používat v děšti nebo po deštích - je víc vody a bahno. Ale výhledy na Koločavu a pak zapadlost údolí u Usť Čorné stojí za to. Jestli jste z toho sedla dojeli promoklí až do Volovce, tak jste dobří. Nyní se lze ubytovat na četnické stanici v Koločavě. Učitelká Natálka tam zřídila ubytování, dle jejích slov i se sprchou apod. A dá se spát stále ve škole. Jinak přechody s Ukrajinou a SR jsou opravdu jen dva, Ubľa a Užhorod. Přechod v Uliči (blízko Ubľi) se prý připravuje a nemám potvrzeno, zda nebude jen pro místní.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.05.2007
          Autor: pavpla
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

                 

            Hehe, Pavle, tak co, už nám věříš, že to byla fakt drsňárna ten přejezd Koločava - Komsomolsk? :-))
            A to tehdá v roce 2001 celou cestu lilo (bylo opravdu dost vody a i bahno) a ještě jsme to "jeli" z té horší strany, i když to je otázka ....

            [ Zpět ]
            Datum: 20.05.2007
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

                   

              Hehe, Peggy :-) Věřil jsem vždycky ale i přesto mě to tam táhlo, byť rady byly, abych se o to nepokoušel. To sedlo jsem prostě musel vidět:-) Loni to nevyšlo, letos jsem tam jel, i když týden předtím pršelo, řeky byly rozvodněné a pršelo i ten den. Ale na zapadlou zablácenou Rusko a Německou Mokrou jen tak nezapomenu (v dobrém) a na výhledy na Koločavu taky ne. Byla trochu klika, že jsme to jeli od německé Mokré, protože to se po pár stech metrech začíná tím nejhorším - cesta končí v korytu řeky. No a taky, že jsme díky náhodnému kolemjdoucímu tento nejhorší úsek obešli po pěšině horem. Pak už je to jen lepší a lepší :-)

              [ Zpět ]
              Datum: 20.05.2007
              Autor: pavpla
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

                     

                Jo jo, koukám, že jste to měli taky hodně drsný. Chápu, že tě to tam táhlo, pro mě je to taky nezapomenutelný zážitek :-)
                Jak jsem psala, je to otázka pohledu, z který strany je to horší. Vy jste měli výhodnější, že býv. Komsomolsk je výše položený než Koločava, ale zase jste to táhli tou řekou nahoru. My jsme to právě zažili, že se to směrem, dolů naopak zhoršovalo a když už bylo vody po kolena a úseky vodou cca stometrové, a říkala jsem si co nás čeká dál, tak se az zatáčkou objevila halda dřeva, asfalt a nějací kluci - otázkou "máte cigáro" mě teda rozzuřili k nepříčetnosti! :-)

                [ Zpět ]
                Datum: 21.05.2007
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

         

    taky doporučuji, byli jsme tam loni na kola a opravdu paráda, nádherná příroda, klidky a jednoduchý život, lidi moc milí....cestu mezi koločavou a komsomolskem jsme si užilia taky a ještě i horší terén....ale nač by čĺověk pak vzpomínál, kdy vše bylo dokonale a bez problému.....rok předtím jsme byli na kolech na Sardinii....perfektní asfalt....takže rozdíl to byl markantní.....ale jela bych tam zase

    [ Zpět ]
    Datum: 18.05.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (duke)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

         

    Tak vám nevím, mám pocit že už tam taky byl každej, hlavně co zrušili ty víza... :-( Na jednu stranu chceme zapadlý kraje 100let za vopicema, na druhou stranu to každýmu doporučujeme, ať tam jede. S každým dalším turistou se ta zapadlost znehodnotí.
    Já tam byla v roce 2001 (tedy ještě s vízem a o signálu na mobil jsme si mohli jenom nechat zdát), ale přesto si nechci hrát na odborníka na Podkarpatí. Trochu se stydím za čechy, co se tam jedou levně vožrat, dělaj machry, natáčej si na kamery ten jejich primitivní způsob života a pak se divěj, že děcka v Koločavě žebraj na turistech.
    Je to otázka, pro nás je to romantika, pro místní lidi tvrdej život, každodenní chleba, a my je tam jezdíme vočmovat jako do skanzenu - třeba oni taky chtěj ty auťáky a mobily, co my víme a s těma kravama je to třeba taky nebaví.
    Tento příspěvek není kritika, pouze POLEMIKA :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 20.05.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

           

      Tak tak, sám jsem svou opakovanou návštěvou přispěl ke znehodnocení té zapadlosti ;-) Snad ale jen málo. Co mě tam táhlo (a táhne) bylo
      1) krásná příroda,
      2) hodní lidé,
      3) zapadlost a návrat o pár desítek let života lidí zpět.
      Až to tam víc "zcivilizovatí", zůstane jen to zaprvé a možná trochu té dvojky. Když už tam tedy lezeme jak do skanzenu, doporučuji si s nimi aspoň popovídat, protože koho by nepotěšilo, když se mu řekne, že tam člověk je kvůli nim, protože jsou to hodní lidé. Zažil jsem nespočetkrát, jak se jejich pohled na mě turistu změnil, když jsem jim tohle řekl. Ta romantika zaostalosti tam bude čím dál rychleji mizet (tak třeba v Koločavě letos rozvádějí plyn! ;-) Ale to je vývoj, svoboda pohybu přinesla zrušení víz a otevření hranic ale taky otevřela dveře globalizaci.

      [ Zpět ]
      Datum: 20.05.2007
      Autor: pavpla
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

             

        Pravda cosi tam kopali na Ukrajině, ale plyn tam ještě rozhodně zavedený nemaj. Naopak tam řeší ten věčný problém se záchody, že se prostě papír nesmí házet do mísy ale do koše. No a turisti to samozřejmě ignorují, takže to mají věčně ucpané a chudák hospodská v té četnické stanici, žádala našeho delegáta, aby až tam pojede s dalším zájezdem, mu přivezla z čech nějaké součástky, aby si vylepšila splachovací systém. No třeba až tam zase tak za tři roky zavítáme, bude to "civilizovaná" země. Potom si budeme moci položit otázku, co bylo lepší??

        [ Zpět ]
        Datum: 03.02.2008
        Autor: zombicka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

           

      Jo Peggy, taky musím říct že jsem loni přelouskal celou vaší TDC a docela se mi i hodila i když jsme to jeli trochu jinak. Ale když jste líčili tu "cestu" mezi Koločavou a Mokrou tak jsem si říkal že to budou zážitky o který se nemůžu připravit :o) Jo a o tý samý cestě píše Šimánek ve svym cestopisu o Rusku

      [ Zpět ]
      Datum: 22.05.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Ondras)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

         

    Ahoj na kole jezdím asi dva roky a venku jsem jěště nebyl.Mužeš mi napsat co by to obnášelo s váma vyrazit.A taky alespoň orientačně termín,mám toho dost v právci, tak abych je na to eventuelně připravil.Jo a je mi 28 tak to by snad šlo:-)

    [ Zpět ]
    Datum: 27.05.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (lachim ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zakarpatská ukrajina - Kdo se prida ?

         

    My jsme taky dvojice a chceme na Ukrajinu a máme i vybraný termín 14 - 20.7.2008. Taky jsme tam nebyli. Přidáte se?

    [ Zpět ]
    Datum: 29.06.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Stanouš ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Tip na letošní dovolenou

Pováží na kole – Trenčín

 (CK Cyklotur)
21.08.2024, 5 dní
7 980 Kč
cyklistický Autobusem
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

235 cyklistů (13 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024