Enžská cyklostezka, častěji známá jako Ennská (Ennsradweg), se právem řadí mezi nejkrásnější alpské cyklotrasy. V první části vás ohromí horské masívy, jimž vévodí Dachstein, projedete národními parky Gesäuse a Vápencové Alpy (Kalkalpen) a podél čím dál klidnějšího toku řeky Enže (Enns) až k soutoku s Dunajem.
Celková délka Ennské cyklostezky je 263 km a prochází třemi rakouskými zeměmi: Salcburskem (30 km), Štýrskem (140 km) a Horními Rakousy (93 km). Její začátek je umístěn na úpatí Nízkých Taur v nadmořské výšce 1026 m v horském středisku Flachauwinkl. Po železnici se sem lze dopravit do stanice Radstadt nebo Altenmarkt im Pongau. Přestože je trasa vedena podél řeky Enns, její profil je oproti nejznámější Dunajské cyklostezce členitější a v některých místech, především u alternativních odboček v národních parcích, vás mohou překvapit i kratší úseky s relativně náročnějším stoupáním.
Hned na začátku trasy vás čekají nádherné alpské scenérie při průjezdu údolím Oberennstal, které je z jedné strany sevřené horskými masívy Dachsteinu a Nízkých Taur ze strany druhé. Název „Nízké" je přitom pro našince velmi zavádějící. Nejvyšší vrcholy převyšují naší Sněžku i o více než tisíc metrů, tak je opravdu na co se se zatajeným dechem koukat.
Cyklostezka podél řeky Enns, Štýrsko, © Steiermark Tourismus /
Arjan Kruik
Projedeme historickými městy Radstadt a Schladming, které je známé především mezi lyžaři, až dorazíme pod majestátní horu Grimming do městečka Trautenfels, které vybízí k návštěvě místního zámku se skvělými expozicemi z oblasti kultury a světa přírody. Nedaleko odsud už je benediktýnský klášter v Admontu, který se pyšní největší klášterní knihovnou na světě. Admont je také vstupní branou do Národního parku Gesäuse. V těchto místech se řeka Enns mění v divoký nespoutaný živel, který si razí cestu skalní soutěskou.
Cyklostezka Ennstalradweg v Horním Rakousku, © Oberösterreich Tourismus GmbH
/ Hermann Erber
V městečku Altenmarkt bei Sankt Gallen doporučujeme se od řeky Enns odklonit a zvolit dobrodružnou alternativní odbočku přes Národní park Vápencové Alpy. Zprvu nás sice čeká nepříjemné stoupání, které je na svém konci vyváženo úchvatným 26 km dlouhým sjezdem po zrušené lesní železnici skrze 13 skalních tunelů. Na jejím konci se v městečku Reichraming opět připojíme k řece Enns, která v těchto místech opouští strmé skály alpského pohoří a pozvolna přechází do mírného lesnatého terénu.
Enžská cyklostezka – Steyr, © Oberoesterreich Tourismus /
Hermann Erber
A to už přijíždíme do městečka Steyr, kde řeka Enns díky stejnojmennému přítoku ještě více zmohutní a v poklidném duchu už protéká rozlehlou, intenzivně využívanou rovinatou krajinou. Zároveň odsud tvoří přirozenou hranici mezi Horními a Dolními Rakousy až do nejstaršího rakouského města Enns, kde se řeka vlévá do Dunaje. Na kole tak můžeme dále pokračovat přívozem do Mauthausenu a po Dunajské cyklostezce nebo po Traunradweg k jezerům Solné komory, ale podle husté sítě rakouských cyklotras se nabízí i spousta dalších alternativních možností.