Předchozí verze se naplnila, nicméně pokračujme v diskusi o vlastní výrobě osvětlení nejen na lehokolo, a taky o dalších elektronických doma vyráběných vychytávkách.
Díl 13 zde: https://www.nakole.cz/diskuse/29073-vlastni...
Ted jsem se doma hrabal ve starší powerbance a už asi vím jak to je s těma kapacitama co píšou na krabičkách.
Já mám na krabičce napsáno 8400ma
v krabičce mám 4 články o kapacitě 2200ma
když je znásobím a odečtu něco málo co by v článcích mělo zustat když zafunguje ochrana podvybití článku jsem na těch cca 8400ma, páč jsou ale články zapojené jako dva plus dva, reálně z nich potom mohu vysosnout třeba při dobijení mobilu tak max 5000ma.
"Pravidlem" jsou 2/3 čili 66%. Takto ro dělám u všeho, i u "vlastních" staveb powerbank na 18650, bo účinnost a jiné napětí aku a USB. Wh zůstanou stejné, ale pro rozdílné napětí máš jiné Ah a ta účinnost 2 konverzí do toho.
Mohl bys napsat z čeho ty vlastní powerbanky stavíš (kromě těch článků 18650, samozřejmě)? Čím ty články balancuješ, čím řídíš konverzi na (předpokládám) 5V USB, atd.
Žádné velké haló a kvalita. Koupím prostě na alíkovi pouzdro na 8x 18650 a koupím články panasonik bez elektroniky. Pouzdro do 300Kč a běžné 18650 kapacity 3400mAh. Nyní budu kupovat pouzdro s bezdrátem a zase nějaký lowcoast. Krabičku přelepím kobercovkou a z plošňáku ustřihnu světelné diody. Není to vodotěsné, ale už jsem vytáhnul z kaluže pod plachtou, oklepal, otevřel, osušil a nyní se chystám na novou sezónu.
Takže nebalancuju. To si řeší ta "elektronika" z čajná. Koupil jsem na alíkovi powerbanku a vyhozené love, už jen prázdné krabičky k osazení. Byly v tom placáčky aku obdélníky po 4500mAh a v kaluži se dostala voda do krycího alobalu a igelitu a při zatížení mi to blaflo, celkem boj... Na echt spoleh mám nějaký alza brand voděodolný. Ale chystám se koupit nějakou voděodolnou rychlou podle Petrp, jak si koupil 30Ah rychlou a patřičně oceněnou.
Moc smyslu to nedává. Když pominu, že proudová kapacita je v mAh, mA je proud, tak sčítat kapacity můžeš u článků zapojených paraleleně. Takže jestli tam máš 4x 2200 mAh články spojené 2s2p, kapacita té baterie je 4400 mAh.
Existuje možnost, že nějaký dobrák zkusil schválně sečíst všechny 4, protože v mobilech bývá jen jeden článek a na jednotku kapacity Wh (které by šlo sčítat bez ohledu na pospojování článků) nejsou lidi zvyklí. Takže mohl někdo chtít vyjádřit, že tahle powerbanka by mobil s kapacitou 2050 mAh dokázala nabít čtyřikrát. A kdyby v té powerbance byly čtyři 2200mAh články zapojené 2s2p pro celkovou kapacitu 4400 mAh při napětí dvou článků (8,4V nabité bez zátěže) a měl pro USB výstup měnič na 5V s účinností cca 96% schopný vyčerpat tu powerbanku do nuly, opravdu by mohl nabít 2050 mAh mobil 4x.
Ale je to dost složitá úvaha. Daleko pravděpodobnější se jeví, že tu samou powerbanku začli vyrábět s 2050 mAh články a prostě sečetli vše, jakkoliv to nedává fyzikálně smysl, ignorovali jakékoliv ztráty, pak jejich dodavatel změnil na 2200 mAh, což je jedna z nejčastěji vyráběných kapacit, a typové označení powebanky zůstalo.
Vzhledem k tomu, že někdo se nestyděl dát na trh články velikosti 18650 a natisknout na ně, že mají kapacitu 14800 mAh, i když reálně změřenou měly některé i asi 120 mAh (nulu jsem nezapomněl), tak bych neváhal podezírat výrobce powerbanky, že se s ničím nepočítal a prostě tam mrsknul nějaké číslo, se kterým mu přišlo, že by se to mohlo dobře prodávat. Žádné výpočty, žádná korelace s tím, co je doopravdy uvnitř.
Mě šlo o jediné, pochopit, jak se prodejci dostávají k těm nesmyslně nadhodnoceným udajum v miliampérách na powerbankách---dnes jsou nejběžnější 10000mah---tedy ve skutečnosti pro jednočlánkové dobijení--třeba mobilu mohu počítat s reálnými cca 6000mah.
Prostě sečtou kapacitu komplet všech článku uvnitř powerbanky, ale jak jsou zapojené, nebo jaké jsou ztráty na měniči při nabijení už se uživatel nedozví.
Samozřejmě, převod z aku v bance, zpět na nabíjecí napětí a samotné nabíjení mají své ztráty rozhodně nelze počítat s tím, že z 10 Ah banky dvakrát z nuly plně nabiješ mobil s 5 Ah baterkou, to nikdo z výrobců ani prodejců netvrdí a pokud to takhle předpokládá zákazník, tak je to blb.
Smutné je, že údaj, který by byl pro zákazníka relevantní = kolik energie dokáže powerbanka skutečně dodat, se nikde neuvádí a z uvedených údajů můžeš akorát hádat.
Efektivitou dobíjení mobilu bych to nekomplikoval, to je až další krok. První by bylo dozvědět se, jak dlouho dokáže powerbanka na svém výstupu dodávat 5V, 0.5A.
Teprve když to budeš vědět, má smysl zkoumat, kolik energie spotřebuje konkrétní mobil na plné nabití batere...
No, trochu bych to zarovnal na vzdělání v oboru. A nejhorší, že ten reklamní údaj nelže o kapacitě těch instalovaných aku, není jen vztažen k napětí, taková polopravda, fejk dneška :-D Wh by byly asi víc vypovídající, pokud se hodnotí víc pruhů víc adidas. A málokomu vysvětlíš, že je to sice pravda, ale je to ve skutečnosti úplně jinak :-D
Blb ne. Nevzdělanec možná. Teda podle mých modrých očí.
Polopravdou se dá nazvat údaj na powerbance, kde opíšou hodnotu z baterie uvnitř.
Pokud ale tady nejsou všechny články zapojené paralelně, pak údaj v mAh prostě sčítat nelze a tohle je již lež. Dobře jim tak, měli uvádět Wh, tam by to sčítat mohli.
-------rozhodně nelze počítat s tím, že z 10 Ah banky dvakrát z nuly plně nabiješ mobil s 5 Ah baterkou, to nikdo z výrobců ani prodejců netvrdí a pokud to takhle předpokládá zákazník, tak je to blb-------------------A to si právě myslim, že většina lidí naopak počítá s tím, že pokud mají mobil s 5Ah baterkou tak ho z 10Ah powerbanky dobijou dvakrát.
K mobilu si dohledají, že je v něm 5Ah baterie tak jim přijde logické že z 10Ah powerbanky by měl jít nabít dvakrát, stačí kouknout na ty recenze jak jsou překvapeni že to kapacitně nevychází a podle mého proč by měl být někdo blb, když se v návodu dočte, že výstup je 5V a kapacita 10Ah, ani náhodou není blb, je jen klamán výrobcem.
Já jsem potřeboval vyřešit napájení předního světla na kolo, kde mi už odešli origo lion baterie a páč je 8V, tak mi přišlo nejideálnější na to použít powerbanku, tu kuchnout abych se dostal přímo na její seriově zapojené články--tedy 8v ale i nějak zjistit, co tam je vubec za články--jaká kapacita vuči tomu co píšou na krabičce , což by teda mělo být v případě 10Ah powerbanky pro světlo použitelných 5Ah, světlo bere 1A tak by to mohlo stačit na 2hodiny večerní jízdy plus případné dobití mobilu vcelku s rezervou.
Proč kuchat powerbanku, není lepší koupit přímo články kde si můžeš vybrat značku a parametry?
Pokud koupím do té své nové články--třeba VTC6 tak mě to vyjde na cca 700kč a budu na cca 5Ah
pokud koupím novou powerbanku 10000ma--tedy 5Ah bude stát cca 500kč----ale vím prd, jestli i ty modernější
pytlíkové jsou zapojené do serie jako ty staré co mám já ještě s lion 18650. Ono mi to světlo svítí i z výstupu usb 5v, ale teče mi tam už skoro 2A tak si nejsem jistý, jestli by to ten usb výstup dlouhodoběji ustál. Rozhodně se chci pokud možno vyhnout tomu, že jednu baterii budu muset dobijet pro světlo, a druhou--powerbanku pro mobil, chci už tahat a doma dobijet pouze jednu baterku--tedy powerbanku.
Jistě, jediná správná jednotka pro udávání kapacity akumulátorů je Wh (nebo Ah a zároveň nominální napětí ve V z čehož se Wh dají vypočítat vynásobením). Bohužel se vžilo, že se udává jen Ah. Pak se to u powerbank, kde se dají předpokládat Li-Ion či Li-Pol články, typicky vztahuje nominálnímu napětí těch článků (3,6-3,7V) a ne k 5V výstupního napětí.
Jestli je to zapojené po dvou do série nebo všechno paralelně není až tak podstatné, na celkovou kapacitu to nemá vliv a stejně je tam měnič na 5V.
Zásadní problém s jednotkou mAh u powerbank je v tom, že nikdo neví jistě, pro jaké napětí je ten proud vztažený.
Jelikož výstupní napětí USB portu by mělo být 5V, dávalo by smysl uvádět ampérhodiny pro tohle výstupní napětí, ale tak to prakticky nikdy není, obvykle to bývá kapacita Lion baterie uvnitř, což znamená 3.7V a ještě ztráty měniče, takže číslo vypadá hezky a ven se dostane dostane citelně méně.
Pokud je tam ale vícečlánková baterie a články nejsou paralelně, obrací se marketinkový trik proti výrobci, protože uvést 2200 mAh by vypadalo blbě, když nikdo netuší, že mají 4x vyšší napětí, takže si nejspíš prostě vycucali číslo z prstu... :-D
Kdyby uváděli Watt hodiny, bylo by vše mnohem přehlednější, ale je to marné, marné, marné... :-/
Tož když to téma je, tak už mám poskládané nové zadní světlo pro lehokolo.
Podobně jako minule je to obdélníček z cuprextitu, kde jsem z jedné strany vybrousil drážky mezi kontakty (leptat plošák mi přišlo zbytečné) a z druhé strany je nalepená ta nejreflexnější nálepka, co jsem sehnal a skrz ní jsou prostrkané 5mm LED diody.
Jelikož se mi nezdálo světlo vycházející ze zadní strany LED optimální odrážet zpět do zdroje, tak jsem pod osmici LED přidal lesklou fólii, pro kterou by mělo platit, že úhel odrazu odpovídá úhlu dopadu, tak snad alespoň část tohohle světla trošku rozšíří kužel i do stran.
Přišroubovat to příjde stejně jako minule zezadu pod nosič do výšky, aby spodní LED už byly vidět z boku a nestínily tam boční trubky nosiče.
Po dlouhém průzkumu trhu a domácích zásob jsem osadil tyto LED:
12x Nichia NSPR510GS + 3x Os5Rea5111p
Ta LED od Nichia mě velmi potěšila nejenom rozložením svítivosti v rámci 30° kužele, ale hlavně tím, že jsem dostal LED s výrazně vyšší svítivostí než garantoval datasheet.
Původně jsem chtěl na okraje destičky osadit oválnou LED s úhlem 100/40°, ale došel jsem k závěru, že ta 30 stupňová Nichia svítí i mimo kužel lépe než tahle v celém kuželu.
Při napájení proudem 20mA mám na světle něco přes 29V a přímo v ose jsem naměřil 258 Cd. Pokud jsem měřil 15° vlevo od osy, vychází to na necelých 50 Cd. Tedy zhruba tolik, co bývalo minimum pro staré železniční přejezdy.
Podle datasheetu můžu použít proud až 50 mA, což už v ose překračuje 500 Cd, tak doufám, že to ve dne bude trošku vidět.
V noci počítám s výrazně nižším proudem, myslím, že 2 mA budou stačit...
Co se naopak zatím vůbec nepovedlo je přední světlo. Kombinace teple bílé Cree XP-G3 s 10° optikou svítí při stejném proudu (měřeno při 20mA) méně než letitá Cree XRE, takže jsem objednal z Ali XPG3 s neutrální bílou, jinou optiku a pak ještě Luminus SST-20, tak jsem zvědav, kdy to příjde a zda to bude lepší... :-)
Tak su zvědavý na foto instalovaného světla. Ať je to ten slavný den, kdy k nám byl přiveden :-D
Tak hlavně dokud to nebude kompletní (krabička s bateriemi a elektronikou, přední a zadní světlo, ovládací tlačítko), nemá smysl něco na lehokolo instalovat... a kdy to bude zatím netuším, snad do jara...
Fotky ti moc neřeknou, tam hlavní dojem udělá nastavení expozice, nikoliv výkon světla. Navíc se to snažím počítat jako světlo, co zvládne 24h závod, nikoliv dělo, co během půl hodiny sežere baterie... :-)
Nepotěšil mě Aliexpress. Když se už druhý týden nic nedělo, napsal jsem dotaz a přišla odpověď:
Hi dear friend, Our Chinese New Year Holiday is from Jan 14th to Jan 31th.
Takže potvory slaví nový rok až do konce ledna a lednové objednávky budou řešit v únoru. To je socialismus!
Mně naopak v předvánoční době překvapila rychlost vyřízení objednávek. Asi pět věcí mi přišlo do 14 dnů. Po Novém roce jsem objednal jednu věc a také obden čtu zprávu,jak cestuje. Takže třeba záleží na konkrétním obchodu.
Jo, jiná věc objednaná o víkendu jinde hlásila odesláno už za hodinu, jenže bohužel jsem si vybral špatný obchod jménem "OTdiode Official Store", kde na mou objednávku týden prděli, pak si vyhlásili dovolenou a možná se jí budou věnovat v únoru... takže budu na světýlka čekat minimálně do března. :-(
A to se Ti začnou prodlužovat dny a světýlka nevyužiješ. Já objednal před Vánocemi dobíjecí světla na kolo,přední a zadní,dvě sady,každou v jiném obchodě a na Vánoce už jsem je měl. Teď má ale stejně přijít ten mráz a sníh. Asi to tak bude,protože barometr hodně klesl.
Taky jsem dnes vybíral nákup a termíny jako 26.3. nebo 31.3. to jistili :-D
Kdysi jsem dělal v Taiwanské firmě. Lidi v centrále furt nechtěli pochopit, že od Vánoc do Nového roku fakt nikdo nebude v práci a furt vedli kecy co to jako má být, že na víc jak týden máme volno všichni. A pak celou druhou půlku ledna nebyli v práci oni...