reklama

Brdy se otevřely turistům

Vojenský újezd Brdy se ode dne 1. ledna 2016 otevřel civilistům, především turistům, a změnil se na chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Brdy.

CHKO Brdy
CHKO Brdy
Foto: Václav Vrtal

Území středních Brd zabíral od roku 1926 vojenský prostor, zvaný dříve také jako vojenský výcvikový prostor Jince o konečné rozloze lehce přes 260 km2. Nejprve zde byla dělostřelecká střelnice, následně tu vládla německá armáda, která prostor rozšířila. V roce 1950 vzniká dosavadní újezd Brdy, o dva roky opět rozšířený, což znamenalo vysídlovaní a demolice a samozřejmě zákaz vstupu. Další historii Brd tak již psala pouze armáda, a to nejenom československá, ale i sovětská, pro kterou zde byl vybudován sklad jaderné munice (dodnes se vedou dohady, zda byl skutečně využit), no a v roce 2000 projevila o Brdy zájem americká armáda, která zde chtěla mít protiraketovou základnu, z čehož nakonec sešlo.

vrchol Tok
Tok – nejvyšší vrchol Brd

Samozřejmě zvědavá či přírodymilovná veřejnost sem pronikala na černo. Stejně tak i já jsem si do vojenského prostoru udělal výlet na kole již v dubnu 2004. Zvládnul jsem tenkrát lehce dramatický okruh dlouhý asi 45 km, na kterém jsem se vyhýbal hlavním cestám, objížděl plochy, kde byla slyšet střelba, vystoupal na nejvyšší vrchol Brd Tok (832 m n. m.), atd. Dodnes na tuto mírně partyzánskou akci rád vzpomínám.

V roce 2007 dochází ke slavnostnímu zpřístupnění okrajových částí, byly vyznačeny nové trasy pro pěší a cyklisty, které vedly například na vrchol Třemošné, či ke zřícenině Valdek. Vstup do těchto uvolněných zón však podléhal přesným pravidlům a podmínkám a byl omezen na víkendy a svátky v čase od 7 do 21 hod.

vrchol Praha
Praha – druhý nejvyšší vrchol brdský vrchol

Společně se zeštíhlováním armády se začaly zmenšovat i prostory, které využívala jen pro sebe. Ubylo kasáren a jiných zařízení, ale také vojenských výcvikových prostorů. O zrušení vojenského újezdu Brdy se začalo hovořit již v roce 2011. Po složitých jednáních Poslanecká sněmovna v prosinci 2012 schválila zákon rušící vojenský újezd Brdy.

A jsme konečně v současnosti, kdy ke dni 1. ledna 2016 je skutečně vojenský újezd zrušen. Prostor byl rozdělen mezi okolní obce, současně probíhá pyrotechnická očista, která má být hotová do konce roku 2017, v současnosti je vyčištěno na 50 procent plochy. Stále nepřístupné zůstává posádkové cvičiště pro 13. dělostřelecký pluk v Jincích o rozloze asi 50 km2, které se nachází mezi obcemi Jince, Zaječov a Obecnice. Nepřístupné jsou rovněž dopadové plochy Tok a Jordán.

Vlastní chráněná krajinná oblast Brdy má rozlohu 345 km2, na jejím území se nachází 5 přírodních rezervací, 3 přírodní památky a 18 evropsky významných lokalit.

Dopadové plochy
Dopadové plochy jsou stále nepřístupné.

Jak již bylo naznačeno, do prostoru vojenského újezdu Brdy pronikali, legálně či na černo, turisté pěší i na kolech již dříve. Od začátku letošního roku sem tak mohou legálně, chybí jen značení, ale i na tomto se již pracuje. Značení turistických tras spadá do kompetence Klubu českých turistů, který po dohodě s vojskem chtěl páteřní trasy vyznačit již před 1. 1. 2016. Nakonec k tomuto nedošlo, mimo jiné i proto, že do hry vstoupila Správa CHKO Brdy, ale i další organizace. Správa CHKO Brda má svoji koncepci, která se od KČT poněkud liší. Rovněž není dokončen pyrotechnický průzkum odlesněných dopadových ploch, které jsou turisticky zajímavé. Pro turisty je ze strany KČT navrhnuto na 450 km značených tras a tři naučné stezky (podle návrhu Správy CHKO Brdy však budou nástupy na naučné stezky výhradně pro pěší). U většiny ostatních tras by měl být zvláštní důraz být kladen na cykloturistiku. KČT je připraven vyznačit v první fázi, to je na jaře 2016, až 50 km páteřních tras. Vše záleží na klimatických podmínkách, ale také na vytvoření společné koncepce turistických tras mezi KČT, Správou CHKO Brdy, dotčenými obcemi a samozřejmě armádou a pyrotechniky.

Nám tedy nezbývá, než čekat, až se všechny zúčastněné strany dohodnou nejen co nejdříve, ale i co nejvstřícněji ve vztahu k Brdům a jejich pozoruhodné přírodě, ale i k nám, k jejich budoucím návštěvníkům. Takže nyní se můžeme jen těšit na nové výlety do doposud zapovězených míst.

Fotogalerie

CHKO Brdy Tato cedule je již minulostí. Od 1. 1. 2016 vás již závory v Brdech nezastaví. Až trojitý plot cosi v Brdech skrýval. Kde že loňské Vejtřasky jsou… Výhled na jednu z dopadových ploch Jedna z pozorovatelen Dopadové plochy jsou nepřístupné. Detail zříceniny Valdek Značka na Toku, nejvyšším vrcholku Brd Praha – druhý nejvyšší vrchol Brd
redakce NaKole.cz, 07.02.2016
Do vaší knihovny

Na kole ke hvězdám

Jiří Grygar a kol.
Průvodce po hvězdárnách a planetáriích
Co to je EBICYKL Tipy na týdenní cykloputování Průvodce po hvězdárnách a planetáriích Astrofyzika RNDr. Jiří Grygara, CSc. není třeba…
279 Kč

Cyklistické maso v české kotlině

Milan Silný
Čtvrtá kniha Milana Silného pojednává o nejdelších, nejdobrodružnějších a možná i nejúchylnějších cyklistických akcích v ČR
Ve světě se jezdí spousta extrémních cyklistických akcí. I u nás se jezdí závody, které dávají lidskému životu jiný rozměr, závody, při …
194 Kč
Blogy

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

 ()
Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez cyklostezky. Část pátá. Probudíme se v jedné z více než 2000 obytných jeskyní, které dělají z Guadixu město s jejich největším počtem v Evropě. O Guadixu slyšelo málo lidí, přestože se nachází jen 60…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

 ()
Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil. Tento závod je ale jiný. Není pevně dána žádná trasa, jen průjezdné body, které pořadatelé vybírají dle různé tématiky (letos to byly rozhledny), a je jen na závodnících, jakou trasu si…
JohnyB | 23.10.2022

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

 ()
Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z motelu u cesty v městečku Baza. Stavíme se nakoupit potraviny spolu s kamionisty a kousek cesty jedeme po Vía Verde de Sierra de Baza (bývalá trať železnice) směrem na poušť Gorafe. Na tuto část…
Kristina | 07.09.2022

Po zaniklých tratích kolem Tirschenreuthu

 ()
V bavorském pohraničí je několik zrušených železničních tratí, na nichž se vybudovaly cyklostezky. Záruka mírného sklonu naláká spoustu cyklistů včetně mě a Rendy. My konkrétně vyrazíme na dvě cyklostezky v okrese Tirschenreuth ve vládním obvodu Horní Falc. Zvolili jsme si třetí červnovou sobotu,…
Guiseppe | 27.08.2022

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

 ()
Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část třetí. V Siles do půlnoci doplňujeme tekutiny v místním pohostinství v parku a následující den nás čeká Sierra de Segura a asi 80 km po CM-412. Po snídani na dětském hřišti provedeme menší…
Kristina | 08.08.2022

O čem se mluví:

Silniční kola Převody na kole včera v 23:16
Elektrokola dva kontrolery na jeden plyn včera v 22:52
NEcyklo Ukrajina 15 včera v 21:14
Cestování na kole Jaké to bylo 133 včera v 21:10
NEcyklo Optimální solární systém včera v 20:10
Co vás zaujalo 266 včera v 18:42
Cestování na kole Pončo na kolo včera v 16:52
Elektrokola Výběr el. Kola včera v 14:25
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

156 cyklistů (1 přihlášený)

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil.…
JohnyB | 23.10.2022

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z…
Kristina | 07.09.2022