reklama

Cyklo „hopsání“ po skotských ostrovech – Vnitřní Hebridy

Před mnoha milióny let se skotská pevnina odtrhla od Ameriky a sopečná činnost v oblasti zlomu vytvořila stovky větších i menších ostrovů. To je zjednodušená verze vzniku Vnitřních Hebrid, které se na rozdíl od těch Vnějších nacházejí relativně blízko západnímu pobřeží Skotska. Jejich izolovanost od pevniny je pouze zdánlivá.

Na ostrově Mull
Na ostrově Mull
Foto: Josef Vaníček

Co je pro suchozemce zrádnou překážkou se zdatnému mořeplavci jeví jako desetiproudá dálnice. Není tedy divu, že tu bylo odjakživa vcelku rušno. První známí osadníci byli Piktové a Galové. Ty pak vystřídali norští Vikingové, kteří Vnitřní Hebridy ovládali až do 13. století. A i potom mocní ostrovní vládci skotskou svrchovanost nebrali příliš vážně a slavné klany MacDonaldů a MacLeodů a MacCleanů se tu téměř nerušeně navzájem vyvražďovali až do konce 18. století. Bohatá historie tu po sobě zanechala kamenné kruhy, klanové hrady, ponurá bojiště i významná náboženská centra. Řídké osídlení zaručilo téměř neporušenou přírodu s mnoha exotickými druhy zvířat jak ve vodě, tak na souši.

ostrov Aran

Zdejší vody už samozřejmě nebrázdí vousatí nájezdníci, ale moderní trajekty společnosti Caledonian MacBrayne (CalMac). Důmyslná síť linek pak umožňuje postupně „hopsat“ z ostrova na ostrov a dává obrovskou svobodu při plánování vaší trasy. Tomu také napomáhají různé zvýhodněné jízdenky pro opakované přejezdy. Pro návštěvu některých ostrovů ale stačí i jeden den, neboť většina plaveb trvá do jedné hodiny a trajekt jede i několikrát za den. Pro cyklisty je pak stěžejní fakt, že za převoz kol se nic neplatí. A pokud nemáte vlastní kolo, je možné využít služeb jedné z mnoha půjčoven, kde vám i doporučí kam a kudy vyrazit. Klidné ostrovní silničky a stezky jsou pro jízdu na bicyklu jako stvořené. Specifické jsou častým výskytem „vyhýbacích míst“. Projíždějí skrz malebné vesničky a nádhernou scenerií hor, útesů a písčitých pláží. Vedou kolem většiny významných památek a umožňují pohodové nasávání pomalé atmosféry tohoto světa na okraji světa. Příznivci horských kol si také přijdou na své, ostatně jako všude jinde ve Skotsku, které na horské stezky opravdu není skoupé.

trajekt

Skotské počasí je notoricky nevyzpytatelné, ale ostrovní klima je většinou o něco suší. Přesto je vždy vhodné počítat s možností deště. V letních měsících jsou výhodou relativně dlouhé dny. Jídlo a jiné základní potřeby je lepší koupit ještě na pevnině, neboť ceny jsou na ostrovech trochu nafouknuté. Jízdenky na trajekty se dají koupit předem přes internet, ale většinou není problém pořídit je těsně před plavbou přímo v terminálu. Internetové stránky CalMacu obsahují veškeré potřebné informace včetně cen, jízdních řádů a mapy všech jejich linek. Některá kratší spojení mezi menšími ostrůvky poskytují lokální přepravci.

ostrov Aran

Nejdostupnějším je ostrov Arran, na který jede trajekt z přístavu Ardrossan kousek od Glasgow. Geograficky sice není součástí Vnitřních Hebrid, ale to je jenom detail. Často je označován za miniaturu Skotska, kvůli jeho protáhlému tvaru a rozdělení na hornatý sever a rovinatý a více osídlený jih. Silnice objíždí celý ostrov pěkně po pobřeží s jedním propojením uprostřed. Známá je také místní stezka pro horská kola. Dalšími většími ostrovy směrem na sever jsou Jura a Islay, slavné hlavně díky mnoha palírnám whisky, které skýtají ideální zastávky po cestě. Mull je pak druhým největším ostrovem Vnitřních Hebrid. Jeho scenerii dominuje hora Ben More a slavný je také nedaleký ostrůvek Iona, slavné křesťanské centrum. Neznámějším a největším ostrovem Vnitřních Hebrid je pak světoznámý ostrov Skye, jehož návštěva je povinností snad pro každého, kdo do Skotska přijede. Pro cyklisty je tu mnoho kilometrů houpavých silniček krajinou majestátných hor i podél dramatického pobřeží. Místní trasy pro horská kola se pak pravidelně objevují mezi nejlepšími ve Velké Británii v anketách specializovaných MTB časopisů. Pochází odsud také Danny MacAskill, jehož cyklo triky se staly internetovým fenoménem.

ostrov Skye

A výčet zajímavých ostrovů v souostroví Vnitřní Hebridy by mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Celkem je jich tu 36 obydlených a dalších 43 neobydlených a to se počítají jen ty větší než 30 hektarů. Ale pokud vám tato dávka ostrovních dobrodružství nestačí, tak můžete hopsat dál třeba až na Vnější Hebridy, Orkneje, nebo opravdu okrajové Shetlandy. Každý ostrov i ostrůvek skrývá nějaké to tajemství a vzpomínky s vámi zůstanou do konce života. Kontrast s realitou zemí, které obklopují Českou republiku, opravdu nemůže být razantnější.

Autor článku vede jako průvodce cyklistické zájezdy CK Mundo, pro kterou také píše články o dovolené ve Skotsku.

Přečtěte si také

Fotogalerie

Na ostrově Mull Na ostrově Skye Na ostrově Arran Na ostrově Arran
Josef Vaníček, 26.06.2013
Do vaší knihovny
Blogy

Bikepacking španělsky 6.část: Z Andalusie přes Extremaduru do Castilla y León

 ()
Ronda s ikonickým mostem přes hluboký kaňon, poutnické El Rocío, kde sa naše kola topí v písku, nádherná Sevilla a svérázná Sierra de Francia. Část šestá. Po třech krásných dnech strávených v Granadě se večer rozhodujeme, jak stihnout Cádiz, Rondu a El Rocío a přitom ještě dorazit do regionu…
Kristina | 29.05.2023

Stezka středozemím

 ()
Inspirací pro letošní trasu byly knížky Jana Hocka o dálkových trasách v ČR (na internetu www.viaczechia.cz). Pro začátek jsem zvolila nejkratší trasu - stezku středozemím, která spojuje nejsevernější a nejjižnější bod ČR. Termín byl určen okolnostmi na druhou dekádu dubna, z toho vyplynula i volba…
Aar | 19.05.2023

Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou

 ()
Náhorní plošina Hardangervidda není pouze norská, nýbrž s největší určitostí i evropská nejrozsáhlejší horská plošina. Pokrývá oblast asi 7500 km2 v nadmořské výšce 1000 - 1250 metrů. Nachází se ve středu jižního Norska.Celá plošina leží nad hranicí lesa a nejsou zde žádná, jinde tak hojná údolí,…
šíp | 30.03.2023

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

 ()
Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez cyklostezky. Část pátá. Probudíme se v jedné z více než 2000 obytných jeskyní, které dělají z Guadixu město s jejich největším počtem v Evropě. O Guadixu slyšelo málo lidí, přestože se nachází jen 60…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

 ()
Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil. Tento závod je ale jiný. Není pevně dána žádná trasa, jen průjezdné body, které pořadatelé vybírají dle různé tématiky (letos to byly rozhledny), a je jen na závodnících, jakou trasu si…
JohnyB | 23.10.2022

O čem se mluví:

NEcyklo Co vás vytočilo 148 dnes v 01:25
Cestování na kole Paříž 2022, on line dnes v 01:08
NEcyklo Ukrajina 23 včera v 23:44
Ostatní – cyklo Jaké to bylo 135. včera v 22:35
Vyjížďky, srazy, akce Tour de Baltic včera v 21:38
NEcyklo Nejlepší vtip 53 včera v 21:03
Co vás zaujalo 267 včera v 20:20
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

226 cyklistů (4 přihlášení)

Bikepacking španělsky 6.část: Z Andalusie přes Extremaduru do Castilla y León

Ronda s ikonickým mostem přes hluboký kaňon, poutnické El Rocío, kde sa naše kola topí v písku, nádherná…
Kristina | 29.05.2023

Stezka středozemím

Inspirací pro letošní trasu byly knížky Jana Hocka o dálkových trasách v ČR (na internetu www.viaczechia.cz).…
Aar | 19.05.2023

Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou

Náhorní plošina Hardangervidda není pouze norská, nýbrž s největší určitostí i evropská nejrozsáhlejší horská…
šíp | 30.03.2023