reklama
Země: Francie Francie

TGV

Tak jsem se dozvěděl, že k nám dotáhli vlak TGV, abychom se pokochali budoucností našich železnic.

TGV (Train à Grande Vitesse – vysokorychlostní vlak) je pýchou Francie už od roku 1981.
Není to ovšem jen jeden typ mašiny, za ta léta prošly i ty soupravy vývojem, ale společné mají to, že dokáží svištět krajinou rychlostí přes 300 km/h. Tedy, dokáží, a občas i sviští, ale ne zas tak často, jak by si našinec myslel.

Ono nejen ta souprava, ale i trať musí být vybudována na ty rychlosti a to je i v sladké Francii občas kámen úrazu. Tedy TGV super rychle sviští mezi Paříží a Lyonem, z Paříže k Atlantiku do Bordeaux, ze Štrasburku do Paříže, z Paříže de Brusele a Londýna.

Mezi jinými městy se TGV také pohybuje, a taky pěkně svižně, ale třístovky nečekejte, prostě nemají na to vybudován železniční svršek. Tak třeba ze Štrasburku na Azurové pobřeží do města Nice TGV jede, ale těch zhruba 1000 km neujede za 4 hodiny, ale za skoro 8.
Jasně, i tak dobré, autem by to asi rychleji nešlo.

Tragický osud je vysokorychlostního spojení mezi Paříží a Perpignanem, celou Francii až do města Montpellier vlak TGV letí, a pak, zhruba 150 km do Perpignanu jede skoro dvě hodiny.
No, alespoň se pokocháte výhledem na „étangs“ s plameňáky….

Tedy, železniční spojení mezi významnými městy ve Francii funguje, jezdí tam i super-rychlíky TGV, ale ne vždy a všude tak zběsile rychle.

Ve vlaku je k dispozici wifi i zásuvky s 230V, ale nabíjecí zásuvky fungují i v ostatní vlacích.

V roce 2017 francouzský státní železniční dopravce přejmenoval „TGV“ na „InOUI“, ale nějak se to mezi Frantíky nechytlo, tak dnes píší raději „TGV – InOUI“ aby to lidi nepletlo.

Jízdenka na vysokorychlostní vlak je celkem drahá, ale nemusí tomu tak být vždy.
Pravidlem je, že čím dříve jízdenku koupím, tím bývá levnější a ještě výraznější slevu získáte pokud zakoupíte jízdenku bez možnosti stornovat či jakkoliv možnosti stornovat či jakkoliv měnit.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 07.06.2022
Autor: Jindra8526
  • Re: TGV

         

    Jízdenky, nejen na TGV ale na všechna vlaková spojení po Francii se objednávají pomocí

    https://www.sncf-connect.com/

    popřípadě pomocí mobilní aplikace SNCF Connect. Jak web tak apka umí i anglicky.

    Tak třeba ze Štrasburku do Bordeaux se 28. srpna 2022 dostanu i s příplatkem 10 euro za nesložené kolo jako spoluzavazadlo za 69 Eur a to za necelých 6 hodin, a považte, jaký je to lán světa.

    Pro seniory starší 60 let je možno zakoupit si za 49 EUR "kartu seniora" platnou jeden rok, se ktorou je sleva na jízdném, 30 procent.
    U dražších cest se tak "karta seniora" zaplatí už při první cestě....

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.06.2022
    Autor: Jindra8526
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
  • Re: TGV

         

    Ještě k tomu cestování v TGV s nesloženým, nerozmontovaným kolem.
    Ne všechna TGV spojení to umožňují, a vždy se platí poplatek 10 Eur. S kolem lze cestovat pouze druhou třídou, ve vlaku nejsou žádná speciální místa na kola, jen v příslušném vagóně pro přepravu kol je možné sklopit sedačky, a umístit tam dvě kola. Tedy počet přepravovaných kol je silně omezen, je možné, že během sezóny přidají nějaké vagóny, ale moc bych na to nespoléhal. Proto, cestujete s kolem, nebo dokonce ve skupince s koly, je naprosto nezbytné rezervovat si jízdenku s velkým předstihem

    Ještě jedna poznámka, k cestování vlakem s kolem po Francii.
    Ta aplikace nebo web funguje skvěle, ale je tam přeci jenom jeden drobný zádrhel, který je potřeba si uvědomit. V regionálních rychlících TER se po Francii cestuje s kolem zdarma.
    Chcete-li jet pár desítek kilometrů do sousedního města, nezaškrtávejte „cestující s kolem“.
    Když to zaškrtnete, bude to vyhledávat jen vlaky Intercity nebo TGV-InOUI, vlaky TER to bude ignorovat a nic vám to nenabídne.
    Oni to tam píší, že kola jsou v TER zdarma, ale už vám nenapíší tohle a pak je našinec překvapený, že nic nejede....

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.06.2022
    Autor: Jindra8526
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
  • Re: TGV

         

    Soupravu TGV, která se ukazuje u nás, je už přes 40 let stará a vyřazená z provozu.
    Správu železnic (státní firmu, která spravuje železniční infrastrukturu), tahle akce vyšla přes 10 milionů korun, jen doprava soupravy stála 1,2 milionu.
    Polovinu prý zaplatí dodavatelé SŽ (dost často monopolní).
    https://zdopravy.cz/tgv-je-po-31-letech-opet-v...
    https://zdopravy.cz/cirkus-tgv-sprava-zeleznic...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.06.2022
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: TGV

           

      Já pamatuju, když tu ta samá souprava byla před lety…někdy v devadesátejch…by se z toho mohla stát taková milá tradice - jednou za čtvrtstoletí si sem dráhy dotáhnou něco, co připomíná moderní vlak, aby se mohl národ potěšit pohledem…

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.06.2022
      Autor: Radler
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: TGV

             

        Bylo tu pendolino, taky staré, ale jezdilo samo na 3 kV. Jen se musel namontovat český sběrač. Mezi Chocní a Třebovou.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 10.06.2022
        Autor: Karel-ch
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: TGV

         

    Jo, včera jsem to zahlídnul v TV. Úsměvné. Včera pršelo, po delší době jsem jel do práce vlakem. Zpoždění cestou tam i zpátky. Klasický český drážní mrdník.
    A ty drážní kreténi dělaj výstavu o budoucnosti český dráhy...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 08.06.2022
    Autor: Airline
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: TGV

           

      No úplná paráda je, že ru "budoucnost" ukazují na té mašince z 80tých, jak píše Jarda.

      Člověk alespoň ví, že je doma :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 08.06.2022
      Autor: Jindra8526
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: TGV

           

      Ano, naše budoucnost už někde zanikla :-D

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 08.06.2022
      Autor: Arnošt905
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: TGV

         

    Letos jsem chtěl TGV vyzkoušet na trase Lille (Francie) - Brusel (Belgie). Ale napadlo mě to pozdě a nic jsem o této možnosti nevěděl, tak jsem jel normálním vláčkem. A zpátky jsem raději koupil jinou letenku a do Lille se nevracel. Ani nevím jistě, jestli tam TGV jede.

    Ale určitě to chci vyzkoušet jinde. Takže tohle téma mě velice zajímá.

    Proč sem táhli ten 40 let starý šrot, to opravdu nechápu. Ani jako fanoušek železnice a pracovník v oboru.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 08.06.2022
    Autor: Marin7
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: TGV

           

      Největším fofrem sviští snad mezi Paříží a Lyonem. Když se potká s protijedoucí soupravou je to taková šleha, že se vyleká snad každý.

      Jinak tu rychlost nevidíš. Uvědomíš si ji snad jen když vlak jede podél dálnice, auta jedou těch 120-130 a vlak je za sebou nechává jako kdyby stály.

      Rychlý bude asi i ten Atlantic, z Paříže do Bordeaux, podle času, za který tu trasu ujede.

      Když koukneš do té apky, nabídne ti to TGV dost často, ale prostě to bude hodně rychlý rychlík, nemusí to být svezení tou úžasnou rychlostí.

      Jestli opravdu pojede rychle vypočteš z těch časů. Pokud budeš kupovat dýl předem, dá se jízdenka pořídit opravdu překvapivě levně, každý den jsou tak 3 "v akci".

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 08.06.2022
      Autor: Jindra8526
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
    • Re: TGV

           

      Nevím. asi si myslej, že Češi nikam nejezdí.V Chorvatsku TGV nemají. Už jen mezi Vídní a Lincem se jezdí 230

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.06.2022
      Autor: Karel-ch
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Tip na letošní dovolenou

Francouzská riviéra na kole

 (CK Mamut tour)
27.04.2024, 10 dní
14 900 Kč
cyklistický Autobusem

Provence na kole

 (CK Mamut tour)
18.05.2024, 8 dní
15 250 Kč
cyklistický Autobusem

Provence a Azurové pobřeží

 (CK Frčíme)
07.06.2024, 10 dní
18 900 Kč
cyklistický Autobusem
Seznamka

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Na kole z Prahy

02.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

202 cyklistů (2 přihlášení)

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024

Východní Balkán - 8. část - Rumunsko, Maďarsko - ZÁVĚR

Po probuzení v Transylvánii, nedaleko města Reghin, jsme si na snídani opět dojeli do první vesnice. Oproti…
Peggy | 15.12.2023

7. část - Do Rumunska!

Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena…
Peggy | 01.12.2023