reklama
Země: Francie Francie

Les huitres - Ústřice

Říkám to pořád, že chov ústřic je potřeba popsat podrobněji, aby suchozemec z naší krásné vlasti dostal šanci pochopit, jak celé toto, pro Francii velmi významné, hospodářské odvětví funguje.
Že ústřice nejsou ty černé mušle - slávky už ví i většina stálých hostů z restaurace Pod ledem, z čehož usuzuji, že snad u nás už každý, stejně jako že se ústřice pojídají převážně syrové, i když začátečníkům bych doporučil začít s ústřicemi gratinovanými.
Mnoho mých krajanů, dle mého k vlastní škodě, poněkud xenofobně – tady v pravém smyslu slova „strachu z cizího“ ústřice jíst odmítá, opovrhuje jimi a vůbec se „vofrňuje a dělá kůžičky“ a tepelná úprava gratinováním může tento špatně maskovaný strach z neznámé potraviny pomoci překonat.
Na druhou stranu, není moudré hrát mistra světa a ládovat se v srpnu ústřicemi v nějaké snobské restauraci na Malé Straně nebo třeba v Paříži, a to nejen kvůli absurdním cenám, ale i v zájmu vlastního zdraví.
Ústřice jsou nejlepší a nejchutnější v místě, kde vyrůstají a „sklízejí se“, tedy na pobřeží moře.

Ústřic je mnoho druhů, stejně jako různých variací způsobu jejich pěstění, pokusím se ve zkratce popsat jejich chov na atlantickém pobřeží Francie s tím, že se omlouvám odborníkům za mnohá zjednodušení.

Cyklus života ústřic
Ústřice, než do ní kdosi nemilosrdně zaryje nůž, roste od 2 do 5ti let, nejčastěji 3 až 4 roky.

1. Le captage – Odchyt
V létě ústřice produkují miniaturní larvy, které plují vodou a hledají, čeho by se zachytily. A chovatelé jim v jejich snaze jdou naproti, poblíž ústřicových plantáží umísťují lapače, buď tyče s plastovými lamelami, či různé betonové tvarovky naskládané na sebe, kde se larvy zachytí a rostou. Na konci čtvrtého měsíce od vylíhnutí mají už velikost 2 až 4 cm, tedy asi 200x větší než po narození.

pokračování

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 02.05.2019
Autor: Jindra8526
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny

Na kolech pod Mt. Blanc

Michal Ivasienko
Putování se třemi malými dětmi k nejvyššímu vrcholu Evropy
Ještě rok před popisovanou cestou k nejvyššímu vrcholu Evropy neměli účastníci této expedice naprosto žádné zkušenosti s cykloturistikou a…
289 Kč

Kolem světa na kole

Françoise a Claude Hervéovi
Čtrnáctiletá odysea v sedlech bicyklů aneb ani narození dcery nepřerušilo cestu.
Delší dobu vyprodaná kniha, která zaznamenala díky sympatickým Francouzům velký úspěch, se dočkala druhého vydání. Je rozšířené, má …
349 Kč
Tip na letošní dovolenou

Korsika cyklistická

(CK Kudrna)
29.05.2019, 13 dní
16 500 Kč
cyklistický Autobusem

Provence na kole: Od Verdonu až po Camargue

(CK Bondo)
14.06.2019, 10 dní
14 950 Kč
cyklistický Autobusem

Korsika na kole: Nejkrásnější ostrov

(CK Bondo)
14.06.2019, 10 dní
17 400 Kč
cyklistický Autobusem
Seznamka

Hledám: Hledá se slečna nejen na kolo ?

Hledám: Hledá se slečna nejen na kolo ?
dnes
Ahoj, jmenuji se Radek, je mi 27 let, jsem ze Dvora Králové n.L., jsem nezadaný. Rád jezdím na kole. Chtěl bych…

Hledám: Parťáka na cyklostezku Alpe Adria

20.05.2019
Hledám pohodového kamaráda, který by mně "doprovodil" na mé vysněné cestě Alpe Adria ze Salzburgu do Grada. Termín…

Hledám: kamaráda kolem 50

18.05.2019
...na výlety, cykloturistiku, cestování...
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

250 cyklistů (23 přihlášených)

První dobrodružství v sedle

Asi málokdo dokáže zapomenout na své první větší cyklistické dobrodružství. I já si to své velmi dobře…
JohnyB | 16.05.2019

Cesta z města (ba i z vesnice) aneb West Highland Way romantiky zbavená

Před několika lety jsem byla se svojí maminkou na poznávacím (a velmi drahém) zájezdu do Skotska. Za čtyři…
Ifča | 12.05.2019

Vietnam na kole 2019

Vybrat destinací na další dovolenou byl boj. Nejprve jsem chtěl do Arménie, pak mi psal známý, jestli bych…
RendaStr | 06.05.2019