reklama
Země: Česko Česko

Karpatský oblouk

Zdravím,
v sousední diskuze padla zmínka o touze projet Karpaty na kole. Nedávno jsem četl vyprávění o přechodu pěšky, začínali v Bratislavě a končili v Rumunsku. Ale podle internetu je část Karpat i v Rakousku a Srbsku.
Co myslíte dá se přejet Karpaty po hřebeni?
U nás to je jasné Beskydy jsou v pohodě, krásné lesní cesty. Slovensko asi nehrozí - Malá Fatra, Tatry to je nesjízdné nebo je tam zákaz. Lépe to vychází přes Polské Beskydy, jen se musí objet Biesczady objet po Slovenské straně.
Co Ukrajina a Rumunsko? Je tam nějaký souvislý hřeben po kterém by se dalo jet?
Nápad se mi líbí, protože je to blízko a dá se to jet na etapy podle počasí. V případě období dešťů, člověk aspoň nemusí trčet týden dva někde na chatě a čekat až se vyjasní a cesty uschnou.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 02.05.2019
Autor: NejedeMiTo
  • Re: Karpatský oblouk

         

    Tak pokud ti připadá, že jsou v Beskydech "krásné lesní cesty", tak si myslím že ukrajinské poloniny Svidovec, Krásná, Boržava, Runa na kole sjízdné po hřebeni pro Tebe budou. (já je znám z pěších výletů, ale po hřebeni jezdili borůvkáři v UAZech a spol.) Rumunské hory nevím, takové ty nejprofláklejší alá Fagaraš, Rodna, Rezetat jsou ale určitě nesjízdné. My ty Karpaty vzali po těch nejvyšších sedlech, nedávno jsem o tom psala blog :-) Taky by mě lákalo přejet to po hřebenech, ale jednak jsme to jeli s děckama 8 a 10 let, tak jsem je těma terénama chtěla trápit co nejméně, jednak by to bylo asi na hodně dlouho....
    A někde je těch hřebenů vedle sebe víc, a teď dilema, který si vybrat, že :-) ....
    Takže jsem usoudila, že si Rumunsko a Karpaty užijeme ze sedel a na hřebenovky budeme dál chodit pěšky
    http://www.epastorek.cz/cykloexpedice...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.06.2019
    Autor: Peggy
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Karpatský oblouk

           

      Z návštěv rumunských hor a pohoří na kole "na těžko" jsem po pár dnech přišel na jednu zajímavost- když se potřebuješ dostat na druhou stanu kopce, tak cesta se většinou vyškrábe až skoro na vrchol(i když by nemusela)- ale asi ji tak "vyznačili" dávno vozkové s povozy(aby to měli kratší) a pak se jen upravil povrch...
      Taky bys měl nápad urychlit- počasí je čím dál horší. Před pěti lety jsem nemusel pláštěnku ani vytahovat a loni pršelo za týden i 3-4x a dýl jak hodinku

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.06.2019
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Karpatský oblouk

         

    Takhle:
    Přejezd Karpat po souvislém hřebeni možný není.
    Ale řada jednotlivých pohoří má krásné hřebenovky pro kolo, případně cesty, které hřeben plus minus kopírují. A tak se to vše dá propojit a poskládat v kombinaci s údolními cestami a cestami přes horská sedla.
    Některé tipy na víceméně hřebenové cesty, bráno z hlavy:
    Slovensko
    - Velká Fatra (Králova Studňa – chata Borišov, více možností)
    - Nízké Tatry (Králova hola – Andrejcová, více možností)
    - Rudohoří (části červené magistrály)
    - Oravská Magura (čistá hřebenovka!)
    - Bukovské vrchy (části, pěkná, nízká hřebenovčička začíná už na Dukle- Beskid Nizsky)
    Samozřejmě tady toho bude víc. Např. Čergov, Spišská Magura…..

    Polsko
    Biezcady
    Většina Polonin je plus – minus po hřebeni sjízdná, nutno se vypořádat se zákazy.
    https://www.nakole.cz/blogy/2176800/600...
    Nádherná je hřebenovka na Jaslo z Okruhlíku. Dobře sjízdný je i hřeben co končí na Chatka Puchatka.

    Ukrajina
    Tady už si pamatuji jen to, že jsem (před 28 lety) litoval, že nemám na těch krásných hřebenech kolo.

    Rumunsko
    https://www.nakole.cz/blogy/2176800/849...
    https://www.nakole.cz/blogy/2176800/698...
    Maramureš – nejde v pravém slova smyslu o hřebenovku, ale zdejší táhlé šotoliny nelze vynechat. Maramureš nemají souvislý hřeben. Na Farcaul bych kolo netahal, na Toroiagu nevím.
    Rodnei – nádherná hřebenovka, bikerská radost, vzít to ze sedla Prislop mezi Maramureš a Rodnei
    Calimani – cesta Marie Terezie s nejvyšším vrcholem Pietrosul, víceméně hřebenovka
    Suhardu – hřeben do Vatra Dornei
    Cibin – nádherná pravá hřebenovka
    Drum Strategiga – víceméně hřebenovka Munti Latorieti
    Capatini – obtížný hřeben ze Saua Urdele

    V Retezatu stojí ještě za zmínku sedlo nad cababanou Buta (s kouskem nesení). Nejde o hřebenovku, ale člověk je tam skalnatému hřebeni Retezatu nejblíže.

    Bun drum!

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.06.2019
    Autor: mirekbik
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Tip na letošní dovolenou

Šumava na kole

 (CK Frčíme)
17.05.2024, 3 dny
5 900 Kč
cyklistický Autobusem

Šumava na kole

 (CK Frčíme)
12.07.2024, 3 dny
5 900 Kč
cyklistický Autobusem

Teplické cyklostezky na pohodu

 (CK Frčíme)
20.08.2024, 5 dní
10 500 Kč
cyklistický Autobusem
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

260 cyklistů (10 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024