reklama

Lékaři varují: Epidemie chřipky míří do Česka

Podle varování lékařů se máme v nejbližších dnech obávat nejenom chřipky. S dlouhou zimou přibývá případů nachlazení, rýmy, kašle a bolestí v krku. Pravidelná jízda na kole do práce je ideální prevencí. Zabijete tak hned několik much jednou ranou.

Foto: redakce NaKole.cz

Dlouhodobé statistiky hovoří jednoznačně – každý rok onemocní chřipkou třetina Čechů. Nějaká forma nemoci, které se souhrnně označují jako „nachlazení“, postihne s železnou pravidelností většinu z nás.

Proč se nachladíme

O nachlazení

* Nachlazení je soubor příznaků, za které mohou viry. Typické je kýchání, bolesti žaludku, rýma, ucpání nosu, škrábání v krku, zahlenění hrdla, bolesti hlavy a únava.

* Chřipka je o něco vážnější, přidává se horečka, zimnice a bolestí svalů a kloubů.

* V současné době se k nám přesunuje vlna chřipky ze západu. Epidemii hlásí 15 evropských států, mezi jinými Dánsko, Itálie, Španělsko, Norsko nebo Francie.

* V České republice přesáhl výskyt chřipky hranici epidemie už v pěti krajích.

* Na chřipku a nachlazení nezabírají antibiotika. Ta působí na bakteriální infekce, například tedy na angínu.

* Chřipka má krátkou inkubační dobu. Že jste byli nakaženi, poznáte s jistotou už po 1–2 dnech.

* Podle oblíbené lidové pranostiky „léčená chřipka trvá týden a neléčená sedm dní“. Dobrá zpráva je, že po absolvování chřipky jste několik týdnů vůči viru imunní.

Nachlazení není přesný název. Nikdo neonemocní jenom proto, že je mu chladno. Nemoc způsobí teprve vir nebo bakterie. Ale tím, že je člověku zima, mají viry snazší „práci“. V chladu se totiž stahují cévy, a méně se tak prokrví sliznice například v nose nebo v krku. Pak je tam méně obranných látek, které proti virům a bakteriím bojují.

Viry se množí všude tam, kde k tomu mají podmínky – přednostně na místech, kde se tělo špatně prokrvuje. Nejčastější vstupní branou je nos a krk. Viry číhají hlavně na místech s množstvím lidí – typickým příkladem je přeplněná tramvaj nebo supermarket. Stačí se chytit držadla, převzít peníze od pokladní v obchodě, poškrábat se pod nosem a virus má otevřenou cestu do našeho těla.

Jak se bránit

Nejlepší způsob, jak se bránit útoku virů, je posilovat imunitu. Jednoduchý návod na posílení imunity bohužel neexistuje. Názory lékařů se liší a ten váš vám může doporučit něco úplně jiného než jeho kolega ve vedlejší ordinaci. Proto si každý musí vybrat, co mu sedí nejvíc. Co tedy dělat, abychom virové útoky přežili ve zdraví?

Jezděte na kole

Lékaři se shodují: pro imunitu je klíčový pravidelný pohyb venku na čerstvém vzduchu. Lidské tělo si při něm zvyká na změny teplot, a prospívá nejen fyzicky ale také psychicky. Jízdou na kole do práce se zároveň vyhnete prostředí, které je živnou půdou infekce – autobusům, tramvajím nebo vlakům, plným kýchajících a smrkajících lidí. Chladné počasí samo o sobě nevadí, pozor pouze na jízdu za inverze. I když zamračené počasí právě k jízdě na kole nevybízí, pocit z překonání sama sebe stojí za to.

Správné oblečení pomůže

Na sportovní aktivity je důležité se správně obléci. Při sportu se tělo zahřívá – z toho logicky plyne že při odchodu z domu ven by vám nemělo být teplo, spíše byste měli pociťovat lehký chlad. Ideální je vrstvená kombinace – vespod funkční (termo)prádlo, které odvádí vlhkost od těla, teplá střední vrstva a svrchní bundička proti větru a dešti. Při nižších teplotách cyklisté určitě ocení návleky na tretry a čepičky pod přilbu.

Jídlo a spánek jsou nad všechny léky

Ze 70 % zodpovídá za imunitu střevo, jeho správná funkce je zásadní záležitostí. Obecná rada zní: jíst nejlépe potraviny, které nejsou průmyslově vyráběné (tedy vařit doma z čerstvých surovin) a co nejvíce se vyhýbat v jídle éčkům, barvivům, dalším chemikáliím. Tělo, které se zbytečně zatěžuje zpracováváním chemikálií, nemá už dost sil na to, aby se účinně bránilo třeba bakteriím a virům.

Dobrou funkci střeva pomáhají udržet probiotika. K udržování zdravé střevní mikroflóry postačí podle lékařů sníst denně minimálně jednu, ale raději dvě porce jogurtu, kysaného nápoje, kefíru, biokysu nebo podmáslí. Ve formě výživových doplňků stojí od sto korun výše.

Vitamíny a potravinové doplňky

Někteří lékaři nevěří na preventivní užívání vitaminů. Tyto látky mají podle něj efekt právě tehdy, když už tělo s něčím bojuje. Jednoznačně ale doporučují užívání vitamínů přírodní cestou, především vitamínu C. V našich podmínkách je nejlepší ve formě kysaného zelí, šípkového čaje (pozor, po převaření se vitamín C v šípcích zničí) nebo třeba papriky. Na imunitu fungují také grepové kapky, čaj Lapacho, Echinacea (třapatka nachová) a také výtažky z cibule nebo česneku.


Výskyt chřipky v Evropě k 31. 1. 2011, zdroj: SZÚ
Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Přečtěte si také:

Jitka Vrtalová, NaKole.cz, 05.02.2011
Blogy

7. část - Do Rumunska!

 ()
Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena pořád snižovala. Vypili jsme opět každý dvě. Ani jsme nic kupovat nepotřebovali, jídlo jsme měli, akorát jsme na sluníčko vyskládali usušit pasy a to, co zbylo z lékárničky. Začali jsme si…
Peggy | 01.12.2023

Premiéra na Bohemia Divide

 ()
Bohemia Divide je název jednoho z dnes už asi kultovních cyklistických ultra-závodů bez podpory. 750-800 km napříč Českem od jihu k severu po cestách i necestách, nonstop a bez podpory. Mezi vyznavači tohoto podivného odvětví cyklistiky má závod své věhlasné jméno, pro mě to je ale letos…
JohnyB | 28.10.2023

6. část - Bulharsko – k moři!

 ()
Naše děti už dávno vědí, že když k moři, tak si k němu musí dojet na kole. Těšily se, ale to horko tyhle poslední dny bylo opravdu těžko snesitelné. Dvacátý pátý den mě přestalo bavit i to ranní slunce, které jsem ještě jakžtakž tolerovala, protože osušilo noční rosu a tedy i stany. Na tu blankytně…
Peggy | 18.10.2023

Východní Balkán - 5. část - Bulharsko - průsmyky Staré Planiny

 ()
Stará Planina, skoro 600 km dlouhý horský hřeben začíná na severovýchodě Srbska a táhne se napříč celým Bulharskem. Starší název pohoří je Balkan a tak to byl on, kdo dal název celému poloostrovu. Slovo pochází z turečtiny a znamená hora. Po hřebeni vede nejstarší, nejdelší a asi i nejznámější…
Peggy | 08.10.2023

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

 ()
Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem větou, že tady noclehy nemusíme hledat, že naopak ony si najdou nás, naše štěstí zakřikla. Dosud jsme ještě neměli krizovku a ta přišla právě ten večer, kdy jsme za městečkem Chadžidimovo…
Peggy | 22.09.2023

O čem se mluví:

NEcyklo Radování na sněhu 23 - 24 dnes v 18:34
Ukrajina 35 dnes v 18:15
Technické rady Technické dotazy dnes v 17:46
Ostatní – cyklo Jaké to bylo - 141 dnes v 16:23
NEcyklo Nejlepší vtip 53 dnes v 15:35
Komentáře k blogu 7.část - Do Rumunska! dnes v 15:31
Trénink a zdraví Kinomap, Zwift, Rouvy dnes v 10:19
NEcyklo Co vás zaujalo 271 dnes v 00:12
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

680 cyklistů (13 přihlášených)

7. část - Do Rumunska!

Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena…
Peggy | 01.12.2023

Premiéra na Bohemia Divide

Bohemia Divide je název jednoho z dnes už asi kultovních cyklistických ultra-závodů bez podpory. 750-800…
JohnyB | 28.10.2023

6. část - Bulharsko – k moři!

Naše děti už dávno vědí, že když k moři, tak si k němu musí dojet na kole. Těšily se, ale to horko tyhle…
Peggy | 18.10.2023