reklama

Sbalte si oblečení, člun a vyjeďte na kolo

Příroda a několikadenní jízda na horském nebo trailovém kole s minimem vybavení. Zní to jako z pohádky? Vítejte ve světě bikepackingu. Vyjeďte za hranice civilizace a nechte se pohltit silou přírody.

Přejezdy hor a toulky krajinou daleko od ruchu města a davů lidí získávají stále větší oblibu. Na kole navíc dokážete zdolat větší vzdálenosti než pěšky a otevírají se vám tak široké možnosti, jak probádat krajinu okolo sebe. Vyzkoušeli jste už bikepacking?

Zvolte správné vybavení

Bikepacking spojuje vše, co očekáváte od vícedenní turistiky – svobodu, klid, nocování v krajině a objevování. Výhodou této aktivity a dobrodružství v jednom je to, že si ji užije vlk samotář i rodina s dětmi. Záleží jen na tom, jak náročnou a dlouhou trasu zvolíte. Vyrazit můžete na víkend nebo měsíc, do hor i na zpevněné cesty.

Základem bikepackingu je minimalismus. Cestujete na kole, proto s sebou nemůžete táhnout kufry plné oblečení nebo kosmetiky. Budete si muset vystačit se systémem několika brašen a batohů, které připevníte na rám kola a sbalíte do nich jen to nejnutnější. Zároveň se ale nemusíte omezovat až příliš. Kolo rozhodně uveze i několik desítek kilogramů. Pamatujte ale, že čím těžší zátěž na kolo umístíte, tím horší jízdní vlastnosti a ovladatelnost budete muset řešit.

Na kolo sbalíte klidně i nafukovací loď

Bikepacking je o objevování nových míst a lokalit jak blízko vašeho domova, tak klidně i na druhé straně světa. A když už se rozhodnete vydat na delší cestu, můžete jízdu na kole skloubit i s jízdou na vodě a užít si ještě více adrenalinu.

Na trhu najdete nafukovací čluny z gumy, které jsou lehké a zároveň je snadno sbalíte do přepravního vaku. Ten pak lehce upevníte ke kolu nebo hodíte na záda. Můžete se tak jednoduše přemisťovat z místa na místo a užít si přírodu naplno i díky troše pádlování. Ideálním parťákem je v tomto případě nafukovací kajak TWIST od GUMOTEXU, který váží jen 9 kilogramů a jeho velikost po sbalení odpovídá většímu školnímu batohu.

Gumové čluny mají výhodu v tom, že jsou vyrobené z odolného materiálu a jsou zároveň dostatečně prostorné, aby uvezly všechno potřebné vybavení jako je spacák, stan nebo batoh se základním oblečením, ale i kolo. Firma GUMOTEX navíc vyrábí nafukovací čluny z kaučukového materiálu bez PVC, takže s nimi budete přírodě ještě o kousek blíž. Představte si pak ten západ slunce, kdy pohodlně ležíte ve svém člunu, kolo opřené o strom a jediné, co slyšíte, je zvuk praskajícího dřeva z ohně.

Tipy na bikepackingové trasy

V České republice i po světě existuje spousta trailů, na které se můžete vydat. Vyrazit můžete například do kaňonu Labe na Děčínsku. Nejprve si užijete perfektní výhledy a jízdu lesem přes Růžovou vyhlídku, až sestoupíte dolů k Labi. Tam pak nafouknete svůj člun a pustíte se po proudu.

Pokud vás láká spíše zahraničí, perfektní stezky najdete hned na Slovensku. Za zmínku stojí Lúčanská hřebenovka nebo Slovenské Rudohorie. Další trasy jsou pak všude po světě. Oblíbené jsou nejen horské hřebenovky, ale také extrémy jako jsou pouště nebo traily za polárním kruhem. A pokud budete chtít, i tam můžete svůj nafukovací člun vzít. Lodě od GUMOTEXU vydrží mrazy až do –40 stupňů Celsia. 

- inzerce -, 03.06.2019
Blogy

Být králem na cestě ... 4. Holandsko

 ()
Cesta z frankofonního Bruselu do holandských Flander vede prostě přes arabsky mluvící Střední východ. Přijede-li člověk po dálnici, nemá šanci si toho všimnout, ale na kole je to docela jiné. Krasoduchové by si na mě smlsli, neboť jsem opravdu zažíval pocity nefalšovaného a zarputilého xenofoba.…
Jindra8526 | 10.08.2019

Krkonošemi na kole (2019.07.21. - 07.24.)

 ()
Dlouho jsme s kamarádem Jardou sbírali morální síly na podobný podnik. Nakonec jsme se rozhodli využít volný čas, který se nabízel v tomto termínu mezi prací, hlídáním vnoučat, koček, domácími pracemi a pod... Jistě bychom vymysleli cestu Krkonošemi i na víc dní, jen bychom ji museli zase odkládat…
vlli2 | 29.07.2019

Být králem na cestě... 3. Do Bruselu

 ()
Ven z města světel zase podél kanálu, časně zrána. Na sever, nevábným předměstím Saint-Denis, kde by člověk nechtěl zůstat sám po setmění, tahle část Paříze opravdu za vidění moc nestojí. Naštěstí je neděle, všichni spí, jen u a tam se potácí nějaká postavička či skupinka, která má ještě noc a…
Jindra8526 | 28.07.2019

Být králem na cestě... 2. Do Paříže

 ()
Na snídani ve Strasbourgu je moc brzo, celé město ještě spí. Tady to umím, rovně, pak u mekáče doprava přes park a jsem u kanálu Marna-Rýn, který bude mojí navigací dalších 70 kilometrů. Trochu vystrašeně sleduji oblohu a čekám, kdy se nad obzorem vyloupne ten neúprosný, zářící tyran, ale „zatím…
Jindra8526 | 27.07.2019

Být králem na cestě... 1. Německo

 ()
"Mami, ty plaveš?"Volám překvapeně, když vidím svoji osmdesátiletou matku vrhat se odhodlaně do vln. Co pamatuji, nikdy to neuměla, ve vodě maximálně po pás a nás neustále zaháněla z hloubky."Plavu, už dva roky. Jak jsem byla s tetou Boženkou v Řecku.Řekla jsem si, ty, Jana i Václav jste zaopatření…
Jindra8526 | 25.07.2019

O čem se mluví:

Elektrokola Je Bafang BBS02 750w legalní ? včera v 22:55
MTB a krosová kola vůle brzdových páček včera v 22:29
Lehokola Tak jsem viděl(a) lehokolo VI. včera v 22:18
Homebuilders lehokol 12 včera v 21:58
NEcyklo Pobavilo, potěšilo 152 včera v 20:49
Ostatní – cyklo Jaké to bylo dneska 83. včera v 15:43
NEcyklo Co vás vytočilo 126 včera v 01:21
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

152 cyklistů (2 přihlášení)

Být králem na cestě ... 4. Holandsko

Cesta z frankofonního Bruselu do holandských Flander vede prostě přes arabsky mluvící Střední východ. Přijede…
Jindra8526 | 10.08.2019

Krkonošemi na kole (2019.07.21. - 07.24.)

Dlouho jsme s kamarádem Jardou sbírali morální síly na podobný podnik. Nakonec jsme se rozhodli využít volný…
vlli2 | 29.07.2019

Být králem na cestě... 3. Do Bruselu

Ven z města světel zase podél kanálu, časně zrána. Na sever, nevábným předměstím Saint-Denis, kde by člověk…
Jindra8526 | 28.07.2019