reklama

Sbalte si oblečení, člun a vyjeďte na kolo

Příroda a několikadenní jízda na horském nebo trailovém kole s minimem vybavení. Zní to jako z pohádky? Vítejte ve světě bikepackingu. Vyjeďte za hranice civilizace a nechte se pohltit silou přírody.

Přejezdy hor a toulky krajinou daleko od ruchu města a davů lidí získávají stále větší oblibu. Na kole navíc dokážete zdolat větší vzdálenosti než pěšky a otevírají se vám tak široké možnosti, jak probádat krajinu okolo sebe. Vyzkoušeli jste už bikepacking?

Zvolte správné vybavení

Bikepacking spojuje vše, co očekáváte od vícedenní turistiky – svobodu, klid, nocování v krajině a objevování. Výhodou této aktivity a dobrodružství v jednom je to, že si ji užije vlk samotář i rodina s dětmi. Záleží jen na tom, jak náročnou a dlouhou trasu zvolíte. Vyrazit můžete na víkend nebo měsíc, do hor i na zpevněné cesty.

Základem bikepackingu je minimalismus. Cestujete na kole, proto s sebou nemůžete táhnout kufry plné oblečení nebo kosmetiky. Budete si muset vystačit se systémem několika brašen a batohů, které připevníte na rám kola a sbalíte do nich jen to nejnutnější. Zároveň se ale nemusíte omezovat až příliš. Kolo rozhodně uveze i několik desítek kilogramů. Pamatujte ale, že čím těžší zátěž na kolo umístíte, tím horší jízdní vlastnosti a ovladatelnost budete muset řešit.

Na kolo sbalíte klidně i nafukovací loď

Bikepacking je o objevování nových míst a lokalit jak blízko vašeho domova, tak klidně i na druhé straně světa. A když už se rozhodnete vydat na delší cestu, můžete jízdu na kole skloubit i s jízdou na vodě a užít si ještě více adrenalinu.

Na trhu najdete nafukovací čluny z gumy, které jsou lehké a zároveň je snadno sbalíte do přepravního vaku. Ten pak lehce upevníte ke kolu nebo hodíte na záda. Můžete se tak jednoduše přemisťovat z místa na místo a užít si přírodu naplno i díky troše pádlování. Ideálním parťákem je v tomto případě nafukovací kajak TWIST od GUMOTEXU, který váží jen 9 kilogramů a jeho velikost po sbalení odpovídá většímu školnímu batohu.

Gumové čluny mají výhodu v tom, že jsou vyrobené z odolného materiálu a jsou zároveň dostatečně prostorné, aby uvezly všechno potřebné vybavení jako je spacák, stan nebo batoh se základním oblečením, ale i kolo. Firma GUMOTEX navíc vyrábí nafukovací čluny z kaučukového materiálu bez PVC, takže s nimi budete přírodě ještě o kousek blíž. Představte si pak ten západ slunce, kdy pohodlně ležíte ve svém člunu, kolo opřené o strom a jediné, co slyšíte, je zvuk praskajícího dřeva z ohně.

Tipy na bikepackingové trasy

V České republice i po světě existuje spousta trailů, na které se můžete vydat. Vyrazit můžete například do kaňonu Labe na Děčínsku. Nejprve si užijete perfektní výhledy a jízdu lesem přes Růžovou vyhlídku, až sestoupíte dolů k Labi. Tam pak nafouknete svůj člun a pustíte se po proudu.

Pokud vás láká spíše zahraničí, perfektní stezky najdete hned na Slovensku. Za zmínku stojí Lúčanská hřebenovka nebo Slovenské Rudohorie. Další trasy jsou pak všude po světě. Oblíbené jsou nejen horské hřebenovky, ale také extrémy jako jsou pouště nebo traily za polárním kruhem. A pokud budete chtít, i tam můžete svůj nafukovací člun vzít. Lodě od GUMOTEXU vydrží mrazy až do –40 stupňů Celsia. 

- inzerce -, 03.06.2019
Blogy

Za ruskou a borůvkami – trek národním parkem Urho Kekkonen

 ()
Národní park Urha Kekkonena /Národní park Urho Kekkonen/ Národní park Urha Kekkonena /finsky Urho Kekkosen kansallispuisto/ je chráněná oblast kategorie IV dle klasifikace Mezinárodního svazu ochrany přírody. Nachází se v severofinské provincii Laponsko, na katastru sídel Savukoski, Sodankylä a…
šíp | 11.06.2019

Brecon Beacons – Velikonoce na horách (2019)

 ()
No na horách – nejvyšší kopec má jen necelých 900 m, takže spíš taková Českomoravská krabatina než Krkonoše. Ale to vůbec nevadí, navíc díky průchodnějšímu terénu se tu dá s kolem dobře drandit i po travnatých svazích a hřebenech. Tentokrát však Čerta výjimečně na kamzičí stezky hrkat nehodlám – …
cyklo-poustevnik | 24.05.2019

Expedice Polsko 2018 – boj se severním větrem

 ()
Pro letošní expedici jsme si vybrali cestu k moři po známé cyklomagistrále Odra - Nisa. Fogin s Čívrsem, i když tady jsou už půl století, ještě neviděli moře, tak je potřeba to napravit. Minulý rok jeli samy dva Aš - Zlín po jižní hranici naší republiky a vzhledem k tomu že kilometráž měla být…
ondrapisklak | 24.05.2019

První dobrodružství v sedle

 ()
Asi málokdo dokáže zapomenout na své první větší cyklistické dobrodružství. I já si to své velmi dobře pamatuji - možná i proto, že to není zase tak strašně dávno, ale přeci jen od té doby třináctkrát sníh zasypal hory, třináctkrát odkvetly lípy a třináctkrát vlaštovky přilétly z teplých krajin.…
JohnyB | 16.05.2019

Cesta z města (ba i z vesnice) aneb West Highland Way romantiky zbavená

 ()
Před několika lety jsem byla se svojí maminkou na poznávacím (a velmi drahém) zájezdu do Skotska. Za čtyři dny nás povozili po všech výrazných pamětihodnostech a zejména v místech, kde nám bylo dopřáno ze silničního odpočívadla se pár minut pokochat výhledy do přírody, ve mně uzrálo přesvědčení, že…
Ifča | 12.05.2019

O čem se mluví:

Cestovní a městská kola Koupit řidičský průkaz před 6 minutami
Cestování na kole Buy American passport online před 8 minutami
NEcyklo Co vás zaujalo 212 před 16 minutami
Technické rady Lehký vařič na propichovací kartuše před 17 minutami
Elektrokola Simulátor pro BBS02 a BBSHD dnes v 14:49
Vyjížďky, srazy, akce MTB Rally Strážišťská šlapka Salačova Lhota dnes v 14:21
Cestování na kole Polsko? dnes v 14:19
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

317 cyklistů (21 přihlášených)

Za ruskou a borůvkami – trek národním parkem Urho Kekkonen

Národní park Urha Kekkonena /Národní park Urho Kekkonen/ Národní park Urha Kekkonena /finsky Urho Kekkosen…
šíp | 11.06.2019

Brecon Beacons – Velikonoce na horách (2019)

No na horách – nejvyšší kopec má jen necelých 900 m, takže spíš taková Českomoravská krabatina než Krkonoše.…
cyklo-poustevnik | 24.05.2019

Expedice Polsko 2018 – boj se severním větrem

Pro letošní expedici jsme si vybrali cestu k moři po známé cyklomagistrále Odra - Nisa. Fogin s Čívrsem, i…
ondrapisklak | 24.05.2019