reklama
Země: Německo Německo

Vlakem v Německu (Sasku)

Jindřichovo téma o cestování vlakem v Itálii mě donutilo překopírovat sem pár mých poznámek k Německu a hlavně pro mě sousedním Sasku.

Pro cestování s kolem v Německu platí, že je vhodné hledat místní vlaky (Nahverkehr), protože ty téměř 100% přepravují kola (Fahrradmitnahme). Obyčejná jízdenka obvykle vychází draho, zvláště pokud cestuje více lidí, lepší jsou různé slevy, které právě fungují v místních vlacích.
Pokud cestujeme přes více spolkových zemí, je vhodnou jízdenkou Schönes-Wochenende- Ticket. Platí pouze o víkendu, jeho cena je 40 € pro prvního, 2. - 5. cestující připlácí 4 €, tedy pět lidí za 56 €. K tomu jízdenka pro kolo 5 €/kus.
Druhým kandidátem je jízdenka Quer-durchs-Land-Ticket, ta platí každý den, ve všední den však až od 9. hodiny. Konstrukce jízdného je zde podobná, první cestující platí 44 €, 2. - 5. připlácí 8 €, tedy pět lidí za 76 €. Cena za kolo se nemění.

Jestliže je naše cesta omezena jen na jednu spolkovou zemi, pak jistě existuje nějaká zemská nabídka, v případě Saska se jedná o Sachsen-Ticket. Jeho platnost je v pracovní den od 9. hodiny, o víkendu platí celodenně. Příjemné je, že Sachsen-Ticket platí i v Durynsku (Thüringen) a Sasku-Anhlatsku (Sachsen-Anhalt). Opět se cena počítá obdobně jako u předešlých, první cestující platí 23 €, 2.-5. připlácí 4 €, tedy pět lidí za 39 €. Kola stojí stále těch 5 €.

U všech třech nabídek platí, že vlastní děti či vnoučata do 15 let cestují s rodiči či prarodiči zdarma.

Při cestách po Sasku se vyplatí si zjistit, zda-li se nepohybujeme na území jediného dopravního svazu, to pak lze často cestovat ještě levněji. V Sasku fungují tyto dopravní svazy, vždy uvedu významná města, odkaz na mapku a další informaci. Samozřejmě že stejně jako u nás, tak i v Německu jsou jednotlivé místní tarify minimálně na první pohled složité a hlavně to má každá dopravní svaz jinak.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 27.05.2015
Autor: petrp
  • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

         

    Rozdělení Saska dle dopravních svazů:
    http://www.bahn.de/regional/view/regionen...

    název: VVO - Verkehrsverbund Oberelbe,
    význačná města: Drážďany, Míšeň, Riesa, Hoyerswerda
    mapka: https://www.vvo-online.de/doc/Tarifzonen...
    celý VVO prostor je možné též projet na českou jízdenku Labe-Elbe. Pokud cestujeme s kolem za obyčejné jízdné, pak je cena určena extra za první pásmo a pak je pro 2. - 4. pásmo jednotná.

    název ZVON
    význačná města: Bischofswerda, Budyším, Žitava, Görlitz, Weißwasser
    mapka: http://www.zvon.de/de/dnl/hauptnetz_zvon_141214...
    Celý prostor je též možno projet na českou jízdenku Euro-Nisa-Ticket.

    název VMS - Verkehrsverbund Mittelsachsen
    význačná města: Chemnitz, Freiberg, Mitweida, Zwickau
    mapka: http://www.vms.de/fileadmin/user_upload...
    Kola jsou přepravována zdarma.

    název Verkehrs Verbund Vogtland
    význačná města: Plauen, Auerbach, Oelsnitz,
    mapka: http://vogtlandauskunft.de/media...
    Prostor lze projet i na českou jízdenku EgroNet.

    název MDV - Mitteldeuteschen Verkehrsverbund
    význačná města: Lipsko, Halle
    mapka: http://www.mdv.de/site/uploads/tarifzonenplan.pdf
    Kola jsou přepravována zdarma.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.05.2015
    Autor: petrp
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

           

      Tak jízdenku už mám vymyšlenou :) Do Elsterwerdy by to mělo stát 670,-, ještě k tomu 2 x 100 km autem, není to málo. Škoda že se nepočítá u Labe-Elbe pes jako osoba jako u Schönes ... a Quer ...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 27.05.2015
      Autor: Quatsch
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

             

        To já do Wittenbergu také. :) Díky tomu jsem přišel na to, že Sachsen Ticket platí v Sasku-Anhaltsku.
        Tím, že jedu sám, tak to také není zrovna láce, 23 € + 5 € za kolo. :(

        Možná, že nakonec to nestihnu a pojedu z Glaubitz podle toho Grödel-Elsterwerdaer Floßskanalu, který si popisovala ve svém blogu. To by rázem bylo za pouhých 200 Kč + 90 Kč za kolo.
        Ale to je všechno ještě ve hvězdách.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 27.05.2015
        Autor: petrp
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

               

          U mě je to ještě víc ve hvězdách, neb sama jet nechci. Plánuji na nevím kdy. Já začala od té Prieschky, pak jsem přišla na to, že z Gröditz vede ten Flosskanal do Elsterwerdy, že bych kousek Elstry taky vynechala, a už jsem za Senftenberger See. Nakonec kdyby bylo víc času, šlo by to i bez vlaku.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 27.05.2015
          Autor: Quatsch
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

                 

            Já termín vím, naopak jedu sám, protože rodina má nějaký program doma, který jde mimo mě. Jen nevím v kolik hodin se dostanu z domu a podle toho se určí, kam vlastně tím vlakem dojedu, kde začnu.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 28.05.2015
            Autor: petrp
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

                   

              Když se gruntuje, třeba po malování, též rád (plánovaně) rychle opouštím bydliště
              8-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 22.06.2015
              Autor: AV
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

             

        A kampak to už zase pojedeš? Vždyť ses nedávno vrátila. :-))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 27.05.2015
        Autor: BuLenka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

               

          To už je dávno. Nikam daleko nepojedu :( Jen plánuju ... co kdyby bylo trochu času, tak musí být příprava hotová.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 28.05.2015
          Autor: Quatsch
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

                 

            Jo tak to jo. Přírava musí být. Já mám natrasováno už od loňska (tu Muldu od pramene až do Dessau) a skutek utek. Zase musím zrušit červnovou dovču :-( Kdy já si dovyberu loňskou dovolenou je ve hvězdách.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 28.05.2015
            Autor: BuLenka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

                   

              Snad to letos ještě zvládneš.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 29.05.2015
              Autor: Quatsch
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

           

      Jízdenky dopravního svazu umí prodat automat na jízdenky DB. Jen se na úvodní obrazovce musí navolit, že chci dopravní svaz a ne DB.

      Alespoň tam, kde mám osobní zkušenost (VVO, MDV) platí, že si člověk koupí jízdenku dopravního svazu v automatu, ale pak si ji ještě před nástupem do vlaku musí označit v označovači někde na peróně!

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 27.05.2015
      Autor: petrp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

         

    Super Petře!

    Jinak jsem si nagooglil androidí aplikaci DB Navigator, umožňuje vyhledávat spojení i s kolama, to Taliáni nemají.

    Zítra napíšu něco o Francii a SNCF, je tam pár fíglů, co se musí prostřelit, ale funguje to.

    Vlak nám výrazně zvětší akční radius!

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.05.2015
    Autor: Jindra8526
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

           

      "Nur Verbindungen zur Fahrradmitnahme anzeigen" zaklikávám snad už automaticky.

      Také je dobré na DB jízdním řádu, že ukazuje čísla kolejí, takže si člověk může dopředu připravit odkud kam má jít a nemusí to při přestupu hledat.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 27.05.2015
      Autor: petrp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

             

        Ano, to je dobré. Překvapilo mě a byla jsem moc ráda, když v Žitavě jsme přijeli na 2b a odjezd z 5b byl ze dveří do dveří, v Cottbusu ze 4 na 5 to bylo to samé.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 27.05.2015
        Autor: Quatsch
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

             

        Německo a jih se srovnávat vůbec nedá, ale i tam to funguje, a asi, jak porovnávám, je jízdné o dost levnější.

        Nástupiště se dozvíš včas na stanici (nádraží), horší je to s tím řazením soupravy, kde je vagón pro cestující s koly, se předem nedozvíš, ani dotazem na toho s plácačkou...

        Prvek dobrodružství, který je občas vzrušující, ale někdy bych jej s chutí vyměnil za šeď jistoty.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 27.05.2015
        Autor: Jindra8526
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vlakem v Německu (Sasku)

         

    Před pár dny jsem objevil novou nabídku, jízdenku Regio120 ticket, případně Regio120plus Ticket, která bude platit od 1. července 2015.

    Regio120 platí pro jednosměrnou jízdu do vzdálenosti 120 km a stojí 15 €,
    Regio120plus platí od 121 km a stojí 18 €.

    Ostatní podmínky, tedy prostorová a časová platnost je stejná jako u SachsenTicket, tedy omezení na Sasko, Sasko-Anhaltsko a Durnysko, ve všední den od 9. hodiny, o víkendu celodenně, vlastní děti či vnoučata do 15 let zdarma.

    Takže pokud chceme jet sami, případně s neplatícími dětmi, jen "odněkud-někam" můžeme dalších pár € ušetřit.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.06.2015
    Autor: petrp
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Tip na letošní dovolenou

Labská cyklostezka

Labská cyklostezka – Míšeň (CK Victoria)
14.05.2024, 3 dny
5 990 Kč
cyklistický Autobusem

Lechtalské Alpy

 (CK Mamut tour)
26.06.2024, 5 dní
12 300 Kč
cyklistický Autobusem

Tyrolsko-bavorské pomezí na kole

 (CK Cyklotur)
29.06.2024, 6 dní
13 880 Kč
cyklistický Autobusem
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

310 cyklistů (7 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024