reklama
Země: Rakousko Rakousko, Česko Česko, Slovensko Slovensko

Na kole podél řeky Moravy

Projel jsem na kole podél celého toku řeky Moravy od pramene až po soutok. Protože jsem při plánování cesty některé informace těžko hledal a i v historii zdejšího fóra jsem našel pár dotazů na toto téma, tak sem napíši pár informací a poznatků, třeba se budou někomu hodit.
"Kilometráž" úseků:
1) Králický Sněžník – rozcestí pod Vilemínkou: 5km, převýšení 550 metrů. Kolo jsem měl schované v lese u rozcestí pod Vilemínkou a na Králický Sněžník a zpět jsem šel pěšky.
2) rozcestí pod Vilemínkou – Hanušovice: 24 km, po silnici
3) Hanušovice – Ruda nad Moravou – Bludov – Mohelnice: 50 km, silnice nižší třídy
4) Mohelnice - Litovel – Olomouc: 41 km: cyklostezky Litovelským Pomoravím, u Olomouce silnice nižší třídy
5) Olomouc – Tovačov – Charváty – Kojetín – Kroměříž: 50 km, okolí Olomouce silnice nižší třídy, potom už jen cyklostezky až před Kroměříž.
6) Kroměříž – Otrokovice – Staré město u Uherského Hradiště: 37 km: cyklostezky
7) Staré město u Uherského Hradiště – Strážnice: 20 km, cyklostezky
8) Strážnice – Hodonín: 20 km. Tento úsek jsem projel po silnici, protože už bylo hodně hodin a blížila se bouřka. Ale cyklostezka vede i v tomto úseku.
9) Hodonín – silniční most Lanžhot-Kúty: 30 km, cyklostezka
10) dále po slovenské straně řeky Moravy: silniční most Lanžhot-Kúty – Malé Leváre – Záhorská Ves: 50 km, cyklostezka
11) Záhorská Ves – Vysoká při Morave – Děvín: 32 km, cyklostezka

Velmi příjemně jsem byl překvapen existencí a stavem cyklotras jak u nás, tak na Slovensku. S výjímkou úseků okolo Olomouce a Kroměříže jsem v podstatě od Mohelnice jel po cyklostezkách. Do Kroměříže byly často vedeny po polních cestách, které by za mokra byly špatně sjízdné. Od Kroměříže dál už to byly luxusní, většinou asfaltové, nebo aspoň šotolinové cesty. Dlouhé úseky byly vedeny po hrázích těsně podél Moravy, od Spytihněvi potom podél Baťova kanálu. Značení cyklotras je dostatečné a dá se podle něj jet i bez mapy. Na Slovenské straně od silničního mostu Lanžhot-Kúty je opět cyklostezka vedena po hrázích, většinou asfaltová. Značení bych řekl, že ještě lepší, než u nás. Jen na Slovenské straně se jede tak trochu "pustou" krajinou, do vesnic by se muselo odbočit a v malých vesnicích není obchod nebo restaurace, kde by se dalo najíst. Taková větší obec je na této trase Záhorská Ves a potom až Děvín. Takže je v těchto úsecích potřeba s tím počítat a hlavně při cestě s dětma mít odpovídající zásoby jídla a pití.

Z cesty vznikl fotoblog a více fotek jsem potom dal na picasa. Odkaz na fotoblog i fotky je na mých stránkách, které mám uvedeny v profilu.

[ Zpět ]
Datum: 31.05.2011
Autor: MarekD
  • Re: Na kole podél řeky Moravy

         

    Není škoda nechávat kolo tak daleko od Sněžníka? :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 31.05.2011
    Autor: crow75
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      :-) také jsem měl variantu, že to vezmu na Králičák z Návrší i s kolem a potom po žluté dolů, ale stejně bych kolo v těch horních částech tlačil, jsem jen cyklista-turista:-) a s brašnama na "polotěžko" se mi to nechtělo. Stějně jako by se dalo být s kolem už u pramene Moravy, tak by se dalo po trase na mnoha místech držet těsněji u vody a ještě více kopírovat tok Moravy.

      [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2011
      Autor: MarekD
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Na kole podél řeky Moravy

             

        Od pramenu nahoru to bez tlačení stejně nejde. Jinak pěkný výkon a určitě pěkná cesta. Ty kilometry aspoň tady kolem Břeclavi sedí a to upozornění na Slovenské straně taky není od věci.

        [ Zpět ]
        Datum: 31.05.2011
        Autor: crow75
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Na kole podél řeky Moravy

         

    To je na cestopísek do blogu, napíšeš něco? Dobrý. :-))

    [ Zpět ]
    Datum: 31.05.2011
    Autor: básník
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Rád bych, jen času je pořád nějak málo...:-) Ale uvidím, ty letní večery, kdy se večer dá sednout ven na zahradu pod stromy a číst, nebo psát, nebo jen tak koukat, to je prostě paráda a už to začíná, tak to třeba využiji:-)

      [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2011
      Autor: MarekD
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Na kole podél řeky Moravy

         

    Len mala poznamocka k slovenskej casti Moravskej cesty. Na Moravskej hradzi sa prechadza aj dedinou Vysoka pri Morave a tam sa tiez da najst niekolko restauracii.Upozornil by som skor na mostik na cykloceste na hradzi , ktorym sa prechadza cez rieku Myjavu. Ten mostik je medzi hranicnym prechodom Lanzhot-Kuty a hranicnym prechodom Moravsky Svaty-Jan Hohenau. Most konci totiz dost prudkymi schodami. S nalozenym bicyklom je dost takze ho prekonat , s privesom nemozne.

    [ Zpět ]
    Datum: 31.05.2011
    Autor: Jaroslav
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Ten se dá přejít jen v létě. Jinak je příjezd pod vodou nebo ne?

      [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2011
      Autor: crow75
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Na kole podél řeky Moravy

             

        Ano mas pravdu , zalezi na vyske hladiny vody v Morave. Inak sa to miesto da(musi) obist po hradzi rieky Myjava a prejst po moste, ktorym vedie cesta c. 2.

        [ Zpět ]
        Datum: 31.05.2011
        Autor: Jaroslav
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Ano, přes ten mostek jsem šel, plně naložené kolo by se asi muselo snést zvlášť věci, zvlášť kolo. Nebo jel asi 1 kilometr po hrázi k silnici, kde je silniční most a zpět po druhém břehu Myjavy.

      [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2011
      Autor: MarekD
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Ano, Vysoká pri Morave je také větší, ale je až v úseku Záhorská Ves - Děvín.

      [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2011
      Autor: MarekD
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Na kole podél řeky Moravy

         

    To mohlo být dobrý, hezký fotky.

    [ Zpět ]
    Datum: 31.05.2011
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Na kole podél řeky Moravy

         

    Je to super a velká inspirace pro mě. Jen jedna malinkatá věc mi tu chybí - mapa... Zajímalo by mě, kudy přesně jste jel, protože některé úseky neznám nebo jsou podle mě sjízdné jen po silnici (např.úsek Veselí n. Moravou-Strážnice a pak dál na Hodonín)... Zkuste namalovat trasu třeba sem: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/

    Předem díky...

    [ Zpět ]
    Datum: 31.05.2011
    Autor: marrier
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Vždyť tam se dá krásně jet na Bzenec a nejlíp Veselí úplně minout...
      A když se podíváš na mapu, třeba na mapy.cz, tak tam je cyklostezka č.47 nakreslená...

      [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2011
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Na kole podél řeky Moravy

             

        To by už nebylo podél Moravy. :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 31.05.2011
        Autor: crow75
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Na kole podél řeky Moravy

             

        Do Veseli veide cyklocesta mimo silnici. Vo veseli treba ist cez park a cez Moravu a potom vedlajsou cestou cez Vnorovy (su tam trochu kratke stupania) a potom do Straznice po takej uzkej betonovej cesticke. Tie betony su stale prerusovane, takze ta pekne vytrasie.
        My sme potom pokracovali cez Petrov (tam su prekrasne malovane sklipky) a do Skalice sme prisli po zrusenom hranicnom priechode (neviem, ci sa tam da teraz ist autom, pred par rokmi sa nesmelo). Slovenska strana hradze sa mi zda lespie zjazdna (je trochu penetrovana)

        [ Zpět ]
        Datum: 01.06.2011
        Autor: Jaroslav
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Na kole podél řeky Moravy

               

          Ta panelová cesta už tak zřejmě není. Když jsem tam jel naposled (loni v září). tak panely zrovna trhaly ven. Předpokládám, že už tam bude asfalt.

          [ Zpět ]
          Datum: 01.06.2011
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Až do Hodonína jsem jel po cyklotrase č.47, z Hodonína po 44. Je pravda, že od Kostelan do Strážnice nevedla těsně kolem Moravy, někdo místní by určitě znal cesty blíže k toku Moravy. Jinak po silnici nevedla, maximálně v Uherském Ostrohu nebo ve Veselí vedlejšími ulicemi. Mám uložený z¨áznam trasy z gpsky, tak ten bych mohl poslat.

      [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2011
      Autor: MarekD
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Na kole podél řeky Moravy

             

        Tak ten záznam z GPS bych uvítal, opravdu mám zájem o přesnou trasu. Mail: [email protected]

        Díky moc.

        [ Zpět ]
        Datum: 01.06.2011
        Autor: marrier
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Na Slovensku jsem vyfotil mapu na informační tabuli. Ke stažení v plné velikosti na
      http://www.mdostal.eu/files/mapask.zip

      [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2011
      Autor: MarekD
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Např. ze Strážnice můžeš jet podle Baťova kanálu kolem Petrova po cyklotrase č. 47. Je to šotolinová a dál polní cesta až na hlavní silnicí a pak po ní (široká krajnice).
      Nebo ze Strážnice vede pěkná asfaltka souběžne s hlavní silnící, ale po druhé straně kolejí. Vyjedeš v Petrově, dáš se doleva, po 100m doprava a dojedeš k žel. zastávce a pak po silnici po Sudoměřic. Od tam se dá buď do Skalice nebo po nové cyklostezce na most na hlavní silnici a za ním hned doleva k Výklopníku (občerstvení), projet zadní brankou, kolem vody k přístavišti Skalica a pak po hrázi kolem Moravy.
      Z Veselí do Strážnice vede značená cyklostezka.
      A v úseku Vnorovy - Strážnice se na podzim dělala nová cesta. Možná tam místo původní panelky už bude asfalt.

      [ Zpět ]
      Datum: 01.06.2011
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Na kole podél řeky Moravy

             

        Tak ze Strážnice, pravda, lze jet zadem do Petrova a poté po málo frekventované silnici do Sudoměřic a Skalice, to už jsem jel. Z Veselí do Strážnice je to ale taková "veselá" kličkovaná. Vyjedete z veselského zámeckého parku a šup, jste na velmi frekventované silnici, kterou pomalu nejde přejít. Pokud se vám to povede, můžete po druhé straně "nelegálně" po chodníku k přejezdu, cestou ovšem musíte opět opatrně kolem benzinky a výjezdu z ČSAD. Za přejezdem ještě kousek "nelegální" chodník a pak přes Zarazice cyklopruh na chodníku. Ten ale končí zase u přejezdu před Vnorovy, kde vás opět čeká nebezpečný přechod frekventované silnice s davem kamionů a zařazení mezi ně na silnici. Až na konci Vnorov, po stoupání u kostela odbočka doprava a zadní částí Vnorov k panelce. Panelka tam pořád ještě je, pěkný kus až k tamější betonárce nebo co to je, pak teprve je úsek asfaltu, ale ne moc dlouhý. Strážnicí můžete nějak prokličkovat zadem, ale kdo to nezná, spíš zabloudí. Tomu neříkám cyklotrasa.

        [ Zpět ]
        Datum: 01.06.2011
        Autor: marrier
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Na kole podél řeky Moravy

               

          Len mala poznamocka. Za zleznicnym prejazdom sa netreba dat zlakat cyklopruhom na chodniku, ale ist dolava bocnou cestickou, ktora potom usti na hoavnu cestu oproti odbocke do Straznice. Je pravda,z e treba dvakrat prejst cez frekventovanu cestu (vo Veseli a opotom vo Vnorovoch), ale byvaju aj horsie cyklotrasy. Priznavam vsak, ze vo Veseli sa nam skor zvdy podarilo nejako zabludit, najhorsie bolo ked bol most v parku v rekonstrukcii, to sme museli ist po hlavnej ceste. Na druhej strane sa vsak prave v tychto miestach stale nieco meni (nas prva cesta popri Morave bola asi pred osmymi rokmi) a odvtedy pribudlo dost novych cyklociest.

          [ Zpět ]
          Datum: 01.06.2011
          Autor: Jaroslav
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Na kole podél řeky Moravy

         

    zaujala mě možnost dovolené podél batova kanálu, jezdíme s kolama, vozíkama a dětma, ale máme jeden požadavek - kemp s chatkama 2-4 lůžkovýma aby jich bylo minimálně 15 - těch chatek...a dojezd na kole, at to nemusíme denně montovat na auto....poradíte někdo?

    [ Zpět ]
    Datum: 24.08.2011
    Autor: denisan
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Asi jedině Pahrbek v Napajedlech.
      Nejsem si úplně jistá, Moravskou stezku jsme jely předloni a všude jsme nocovaly jen jednou, ale mám dojem, že nijak vysoká hustota kempů po trase nebyla.

      [ Zpět ]
      Datum: 24.08.2011
      Autor: Ifča
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Ty jo, to máte tolik dětí? -)

      Např. kemp ve Strážnici, tam mají chatky, ale kolik to netuším: http://www.camp-straznice.cz/
      Je hned u zámku, kousek od skanzenu.

      [ Zpět ]
      Datum: 25.08.2011
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Na kole podél řeky Moravy

             

        to mě pobavilo, tolik dětí nemám, stačí nám dvě :x)) ale je nás tolik rodinek co chceme jezdit spolu, on je to oříšek každý rok...je problém se třeba naobědvat v jedné restauraci po cestě, už jen zaparkovat 30 kol a 10 vozíků....děkujeme za tipy...

        [ Zpět ]
        Datum: 26.08.2011
        Autor: denisan
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Na kole podél řeky Moravy

           

      Pahrbek Napajedla:
      http://www.pahrbek.cz - 26 rekonstruovaných bungalovů s vlastním sociálním zázemím.

      Autokemp Strážnice:
      http://www.camp-straznice.cz - různé chatky se sociálním i bez sociálního zařízení, přesný počet neuvádějí, ale 15 jich dohromady určitě bude...

      Jen bude asi problém s volnou kapacitou na takový počet, někde už jsou chatky obsazeny rok dopředu...

      [ Zpět ]
      Datum: 25.08.2011
      Autor: marrier
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Tip na letošní dovolenou

Dunajská cyklostezka – Wachau na kole

 (CK Frčíme)
28.04.2024, 4 dny
9 900 Kč
cyklistický Autobusem

Šumava na kole

 (CK Frčíme)
17.05.2024, 3 dny
5 900 Kč
cyklistický Autobusem

Kolem jezer Solné komory

 (CK Victoria)
27.05.2024, 4 dny
6 990 Kč
cyklistický Autobusem
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

290 cyklistů (0 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024