reklama

Hledáte kolo pro sebe? Zde je několik tipů

Rostoucí obliba kol z nich dělá na jaře a v létě výborný dopravní prostředek zejména ve městech. Cyklistika (rekreační i turistická) je také vždy jedním z nejlepších způsobů trávení volného času. Kolo je geniální vynález, který dává spoustu radosti, umožňuje dívat se na svět z jiné perspektivy a zároveň má fantastický vliv na zlepšení kondice a duševní pohody.

Jaké kolo si vybrat?

Obecné rozdělení jízdních kol rozlišuje šest základních skupin, a to horská kola, silniční kola, městská kola, turistická kola, elektrokola a dětská kola. Každé z kol má jiné vlastnosti a parametry a hodí se pro jiný terén.

Zaměřte se na tyto parametry:

  • cesty, po kterých nakonec chceme jet
  • velikost kola
  • typ brzdy
  • amortizace a typ tlumičů
  • přehazovačky
  • rám
  • vaše finanční možnosti

Důležité je nejen vhodné vybavení a geometrie vašeho horského kola nebo jiného typu kola. Abyste si užili rychlé sjezdy a dobrou jízdu, často se vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy. Cenové rozpětí se může v tomto ohledu lišit. Žádaná jsou například jízdní kola Orbea.

Na co se zaměřit při nákupu kola?

Rozměr rámu

To je jeden z faktorů, který určuje komfort používání jízdního kola. Rám nesmí být příliš dlouhý ani příliš krátký. Nesprávná velikost může způsobit nejen nepohodlí při jízdě, ale také nepříznivě ovlivnit vaše zdraví (zejména páteř). Velikost rámu se značí podobně jako u oděvních velikostí – pomocí písmen XS, S, M, L, XL a mezivelikosti. Velikosti rámů kol se proto liší podle typu kola a je vhodné ho vyzkoušet. Zaměřte si i na to, z čeho je rám vyroben. V článku https://sporta­no.cz/blog/kar­bonove-nebo-hlinikove-kolo-vyhody-a-nevyhody-obou-typu-ramu-jizdnich-kol/ najdete rozdíly.

Polohování sedla a řídítek

Některé typy kol jsou konstruovány tak, že předurčují polohu jezdce při jízdě. Jiné však umožňují přizpůsobit jednotlivé prvky kola preferencím cyklisty. Zde je velmi důležitá možnost nastavení sedla a řídítek. Kromě konstrukce daného typu vozidla se vyplatí zohlednit i výšku cyklisty.

Odpružení

Jedná se o mechanismus, který eliminuje otřesy při jízdě po nerovném povrchu. Některá jízdní kola, například městská, obvykle nemají žádné odpružení. Je však nutné, pokud hodláte vyrazit na výlet na horském kole nebo projížďku v lese, kde jsou nerovnosti běžné. Tlumiče s největším zdvihem se montují například do sjezdových kol, s nejmenším zdvihem – do cestovních a trekových kol.

Jaké kolo pro muže?

Při výběru jízdního kola pro muže byste se však měli řídit stejnými kritérii jako u kol obecně – v první řadě by se mělo jednat o dvoukolku přizpůsobenou našim individuálním potřebám. Pokud plánujete najezdit mnoho kilometrů těžkým terénem, ​​vyplatí se investovat do kvalitního krosového nebo MTB kola. V městských podmínkách však bude kolo fungovat dobře a jízda v každodenním oblečení bude pohodlnější. Vždy se vyplatí zajistit, aby kolo bylo přizpůsobeno výšce a váze uživatele.

Jaké kolo pro ženu?

Estetika je sice důležitá, ale při výběru kola se vyplatí věnovat pozornost především jeho účelu. V současné době je výběr jízdních kol a doplňkových komponentů tak široký, že bez ohledu na typ postavy prakticky každé kolo s odpovídající velikostí rámu mohou používat i ženy. Dobré dámské kolo je takové, na kterém se uživatelka prostě cítí pohodlně a bezpečně. Přizpůsobte jej vaší velikosti a typu terénu, po kterém se chceme pohybovat. Doporučit můžeme například kola Romet v obchodě Sportano. Zde najdete i další vybavení pro jízdu na kole.

- inzerce -, 30.10.2023
Blogy

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 6. část

 ()
Naše první třítisícovka Slibovali jim ráj na zemi a místo toho je čekala jen pustá step. Tak zní úvod příběhu bratrské pomoci zhruba tisícovky Čechů a Slováků, kteří se v letech 1925-32 vydali pomoci budovat Kyrgyzskou socialistickou republiku, tehdy už jako součást Sovětského svazu, v rámci…
Peggy | 20.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 5. část

 ()
5. část - Jezero Yssyk-kul a okolí V sedle se cesta narovnala a pak zlomila. Bylo už jasné, že jsme bouřku nechali v zádech a najednou to bylo krásné! Zelené kopce, jurty, krávy, koně. Konečně tak, jak jsem si to vysnila. V kamenitém sjezdu, kdy to kluci napálili a my se s Šárkou naopak zpozdily,…
Peggy | 10.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

 ()
4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme peníze na obživu, tak se nedivte, že se nám po jídle nechtělo „civilizaci" hned zase opouštět. Ještě jsme si chtěli někam zajít na kafe (tedy na čaj) a trochu otdychať. Moc možností tu…
Peggy | 06.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 3. část

 ()
3. část - Krát dvě to mělo bejt Čtvrtý den od startu jsme vjeli do velkoměsta, do Almaty. Zde měly děti alespoň malou satisfakci - byl tu jediný McDonald za celou cestu. Tedy - v Almatě jsou celkem asi čtyři a nám stačil jenom jeden, zas takoví fanoušci nejsme :-) ale mám na mysli, že pak nikde…
Peggy | 02.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

 ()
2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu v Biškeku, konzumovali večeři, první jídlo v Kyrgyzstánu, a rozhlíželi se u toho kolem sebe. Ne že bychom se v těch asijských obličejích vyznali, ale že se všude pohybovala jenom mládež, a…
Peggy | 28.04.2024

O čem se mluví:

Technické rady Technické dotazy a poznatky III dnes v 15:06
Trénink a zdraví Co vás zaujalo 278 dnes v 14:29
Technické rady Rohloff výplet kola a převodník dnes v 13:05
NEcyklo Ukrajina 43 dnes v 11:56
Lehokola Tak jsem viděl lehokolo - VII. dnes v 11:48
Vyjížďky, srazy, akce Galasova Cyklojízda Č.372 – Mělník dnes v 10:21
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

159 cyklistů (10 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 6. část

Naše první třítisícovka Slibovali jim ráj na zemi a místo toho je čekala jen pustá step. Tak zní úvod příběhu…
Peggy | 20.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 5. část

5. část - Jezero Yssyk-kul a okolí V sedle se cesta narovnala a pak zlomila. Bylo už jasné, že jsme bouřku…
Peggy | 10.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme…
Peggy | 06.05.2024