reklama

Hledáte kolo pro sebe? Zde je několik tipů

Rostoucí obliba kol z nich dělá na jaře a v létě výborný dopravní prostředek zejména ve městech. Cyklistika (rekreační i turistická) je také vždy jedním z nejlepších způsobů trávení volného času. Kolo je geniální vynález, který dává spoustu radosti, umožňuje dívat se na svět z jiné perspektivy a zároveň má fantastický vliv na zlepšení kondice a duševní pohody.

Jaké kolo si vybrat?

Obecné rozdělení jízdních kol rozlišuje šest základních skupin, a to horská kola, silniční kola, městská kola, turistická kola, elektrokola a dětská kola. Každé z kol má jiné vlastnosti a parametry a hodí se pro jiný terén.

Zaměřte se na tyto parametry:

  • cesty, po kterých nakonec chceme jet
  • velikost kola
  • typ brzdy
  • amortizace a typ tlumičů
  • přehazovačky
  • rám
  • vaše finanční možnosti

Důležité je nejen vhodné vybavení a geometrie vašeho horského kola nebo jiného typu kola. Abyste si užili rychlé sjezdy a dobrou jízdu, často se vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy. Cenové rozpětí se může v tomto ohledu lišit. Žádaná jsou například jízdní kola Orbea.

Na co se zaměřit při nákupu kola?

Rozměr rámu

To je jeden z faktorů, který určuje komfort používání jízdního kola. Rám nesmí být příliš dlouhý ani příliš krátký. Nesprávná velikost může způsobit nejen nepohodlí při jízdě, ale také nepříznivě ovlivnit vaše zdraví (zejména páteř). Velikost rámu se značí podobně jako u oděvních velikostí – pomocí písmen XS, S, M, L, XL a mezivelikosti. Velikosti rámů kol se proto liší podle typu kola a je vhodné ho vyzkoušet. Zaměřte si i na to, z čeho je rám vyroben. V článku https://sporta­no.cz/blog/kar­bonove-nebo-hlinikove-kolo-vyhody-a-nevyhody-obou-typu-ramu-jizdnich-kol/ najdete rozdíly.

Polohování sedla a řídítek

Některé typy kol jsou konstruovány tak, že předurčují polohu jezdce při jízdě. Jiné však umožňují přizpůsobit jednotlivé prvky kola preferencím cyklisty. Zde je velmi důležitá možnost nastavení sedla a řídítek. Kromě konstrukce daného typu vozidla se vyplatí zohlednit i výšku cyklisty.

Odpružení

Jedná se o mechanismus, který eliminuje otřesy při jízdě po nerovném povrchu. Některá jízdní kola, například městská, obvykle nemají žádné odpružení. Je však nutné, pokud hodláte vyrazit na výlet na horském kole nebo projížďku v lese, kde jsou nerovnosti běžné. Tlumiče s největším zdvihem se montují například do sjezdových kol, s nejmenším zdvihem – do cestovních a trekových kol.

Jaké kolo pro muže?

Při výběru jízdního kola pro muže byste se však měli řídit stejnými kritérii jako u kol obecně – v první řadě by se mělo jednat o dvoukolku přizpůsobenou našim individuálním potřebám. Pokud plánujete najezdit mnoho kilometrů těžkým terénem, ​​vyplatí se investovat do kvalitního krosového nebo MTB kola. V městských podmínkách však bude kolo fungovat dobře a jízda v každodenním oblečení bude pohodlnější. Vždy se vyplatí zajistit, aby kolo bylo přizpůsobeno výšce a váze uživatele.

Jaké kolo pro ženu?

Estetika je sice důležitá, ale při výběru kola se vyplatí věnovat pozornost především jeho účelu. V současné době je výběr jízdních kol a doplňkových komponentů tak široký, že bez ohledu na typ postavy prakticky každé kolo s odpovídající velikostí rámu mohou používat i ženy. Dobré dámské kolo je takové, na kterém se uživatelka prostě cítí pohodlně a bezpečně. Přizpůsobte jej vaší velikosti a typu terénu, po kterém se chceme pohybovat. Doporučit můžeme například kola Romet v obchodě Sportano. Zde najdete i další vybavení pro jízdu na kole.

- inzerce -, 30.10.2023
Blogy

7.část - Do Rumunska!

 ()
Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena pořád snižovala. Vypili jsme opět každý dvě. Ani jsme nic kupovat nepotřebovali, jídlo jsme měli, akorát jsme na sluníčko vyskládali usušit pasy a to, co zbylo z lékárničky. Začali jsme si…
Peggy | 01.12.2023

Premiéra na Bohemia Divide

 ()
Bohemia Divide je název jednoho z dnes už asi kultovních cyklistických ultra-závodů bez podpory. 750-800 km napříč Českem od jihu k severu po cestách i necestách, nonstop a bez podpory. Mezi vyznavači tohoto podivného odvětví cyklistiky má závod své věhlasné jméno, pro mě to je ale letos…
JohnyB | 28.10.2023

6.část - Bulharsko – k moři!

 ()
Naše děti už dávno vědí, že když k moři, tak si k němu musí dojet na kole. Těšily se, ale to horko tyhle poslední dny bylo opravdu těžko snesitelné. Dvacátý pátý den mě přestalo bavit i to ranní slunce, které jsem ještě jakžtakž tolerovala, protože osušilo noční rosu a tedy i stany. Na tu blankytně…
Peggy | 18.10.2023

Východní Balkán - 5. část - Bulharsko - průsmyky Staré Planiny

 ()
Stará Planina, skoro 600 km dlouhý horský hřeben začíná na severovýchodě Srbska a táhne se napříč celým Bulharskem. Starší název pohoří je Balkan a tak to byl on, kdo dal název celému poloostrovu. Slovo pochází z turečtiny a znamená hora. Po hřebeni vede nejstarší, nejdelší a asi i nejznámější…
Peggy | 08.10.2023

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

 ()
Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem větou, že tady noclehy nemusíme hledat, že naopak ony si najdou nás, naše štěstí zakřikla. Dosud jsme ještě neměli krizovku a ta přišla právě ten večer, kdy jsme za městečkem Chadžidimovo…
Peggy | 22.09.2023

O čem se mluví:

NEcyklo Co vás zaujalo 271 dnes v 00:12
Komentáře k blogu 7.část - Do Rumunska! včera v 22:12
Ostatní – cyklo Jaké to bylo - 141 včera v 21:27
NEcyklo Ukrajina 35 včera v 18:58
Technické rady Technické dotazy včera v 12:46
Lehokola Homebuilders lehokol 15 včera v 12:09
NEcyklo Radování na sněhu 23 - 24 02.12.2023
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

377 cyklistů (2 přihlášení)

7.část - Do Rumunska!

Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena…
Peggy | 01.12.2023

Premiéra na Bohemia Divide

Bohemia Divide je název jednoho z dnes už asi kultovních cyklistických ultra-závodů bez podpory. 750-800…
JohnyB | 28.10.2023

6.část - Bulharsko – k moři!

Naše děti už dávno vědí, že když k moři, tak si k němu musí dojet na kole. Těšily se, ale to horko tyhle…
Peggy | 18.10.2023