reklama

Cyklistika – přínos pro zdraví a pohodu

Před sebou máte jen sebe a trasu: můžete si vybrat divočinu, jednu z mnoha vyhlídkových tras nebo městský ruch, od kterého se můžete kdykoli odpojit.

Foto: S'portofino

Můžete se zapojit do provozu a stát se součástí cyklistické komunity nebo zažít pobyt v blízkosti přírody. Ať už si vyberete kteroukoli z nich, díky cyklistice se budete cítit lépe a budete pečovat o své zdraví, kondici a tělo. Zjistěte, jaké výhody jízdy na kole ještě neznáte.

Jaké jsou výhody jízdy na kole?

Cyklistika je nejoblíbenější mezi lidmi staršími 35 let, kteří jezdí na kole hlavně pro potěšení nebo pro zlepšení své pohody.

Není divu – jízda na kole má řadu zdravotních výhod. Ukázal to například výzkum Otagské univerzity, podle něhož je úmrtnost cyklistů až o 13 % nižší než běžná úmrtnost. Jízda na kole navíc snižuje riziko mnoha onemocnění, včetně kardiovaskulárních.

Cyklistika je zároveň jedním z nejvšestran­nějších a nejsnáze dostupných sportů, který lze provozovat rekreačně, amatérsky i profesionálně, a navíc jsou výhledy na cyklistických trasách mnohdy úchvatné. Nemusíte mít ani vlastní vybavení, protože ve mnoha městech jsou k dispozici městská kola a půjčovny kol najdete i mimo města.

Nespočet lidí se také rozhodlo renovovat svá stará kola. Ukazuje se, že i 30 minut pravidelné jízdy na kole stačí k výraznému zlepšení kondice, zdraví a postavy.

Jaké jsou výhody 30 minut jízdy na kole?

Podle nejnovějších doporučení vědců se dospělým doporučuje věnovat pohybu alespoň 30–45 minut denně. Tím se předchází vzniku chronických onemocnění, nadváhy a obezity a prospívá to duševnímu zdraví.

Přečtěte si článek o výhodách jízdy na kole: https://sporto­fino.com/cz/blog­/cyklistika-pro-zdravi-a-pohodu

Možnost tvarování siluety

Jízda na kole stimuluje řádu svalových skupin a pomáhá spalovat kalorie, čímž krásně formuje siluetu. Jízda na kole navíc posiluje svaly (např. hýžďové svaly), a pokožka je pevnější a pružnější. Je snazší bojovat s nadváhou a pomerančovou kůrou. Stojí za to vědět, že jízda na kole prospívá zejména spodní části těla, takže pokud chcete zeštíhlit nohy, určitě se projeďte.

Redukce nebo udržení tělesné hmotnosti

Půl hodiny jízdy na kole může spálit přibližně 250–300 kalorií. Pravidelné jízdy vám proto umožní snížit hmotnost nebo si ji udržet stabilní. Stačí krátká cesta kolem domu nebo z práce na kole, abyste si užili nejen vymodelovanou siluetu, ale také správnou hmotnost. Kromě toho tato forma cvičení pomáhá regulovat hladinu cukru ve krvi.

Fyzická zdatnost a lepší výkonnost

Vědci zjistili, že pouhých 30 minut pravidelného denního cvičení udržuje tělo v kondici a výkonnosti. Jízda na kole nezatěžuje tělo, ale zvyšuje kapacitu plic a zrychluje průtok krve. Má proto příznivý vliv na kardiovaskulární systém a srdeční činnost. Díky jízdě na kole vypadáte lépe a vaše tělo je odolnější a výkonnější.

Během tréninku je také dobré podpořit své tělo a zvolit správné cyklistické oblečení, které udrží vaši tělesnou teplotu a zajistí bezpečnost na silnici. Důležitá je také pohodlná obuv a samozřejmě přilba, která je pro každého cyklistu nutností.

Podívejte se na cyklistický oblek S'portofino >>

Prevence kardiovaskulárních onemocnění

S kondicí úzce souvisí činnost celého kardiovaskulárního systému, který je při pravidelném mírném cvičení, např. při cyklistickém výletu, dostatečně stimulován a okysličován. Výzkum novozélandské Otagské univerzity ukázal, že úmrtnost cyklistů na kardiovaskulární onemocnění je nižší až o 24 %. Výzkumný tým z Univerzity v jižním Dánsku navíc prokázal, že riziko infarktu u lidí ve věku 50–65 let, kteří jezdí na kole, klesá o 11–18 %.

Je však nesmírně důležité dýchat při jízdě čistý vzduch. Není vhodné vydávat se na projížďku na kole, když jsou smogové ukazatele alarmující. Pak by se mělo používat stacionární kolo.

Zlepšená pohoda

Důvodem pro zařazení 30 minut fyzické aktivity do potravinové pyramidy byla také skutečnost, že pravidelný pohyb pomáhá udržovat duševní zdraví. Cyklistika má vzhledem ke specifičnosti tohoto sportu (možnost být blízko přírodě, pozorovat městský život, vytvářet komunitu cyklistů, stejně jako mírná intenzita a optimální účinek na výkonnost) ještě silnější vliv na snížení účinků stresu a působení proti depresi a úzkosti.

Cyklisté lépe ovládají své emoce a sport se pro ně stává zdravým způsobem, jak zlepšit svou pohodu. Pozorování obyvatel zemí, kde je tento druh dopravy velmi oblíbený, také ukázalo, že kolo se může stát způsobem zapojení starších lidí do aktivního života a zvýšit jejich pocit sociální sounáležitosti.

Dopravní prostředky šetrné k životnímu prostředí

Odborníci upozorňují, že rostoucí obliba dopravy na dvou kolech má významný dopad nejen na veřejné zdraví a hospodářství, ale také na životní prostředí. Kdybychom alespoň několikrát cestou do práce vyměnili auto za kolo, znamenalo by to obrovský rozdíl v úrovni škodlivých emisí a znečištění fosilními palivy. To by pomohlo snížit smog a zastavit dopady zhoršování životního prostředí, jako je například skleníkový efekt.

Stacionární nebo tradiční jízdní kolo?

Je vlastně jedno, zda si vyberete klasické kolo a rozhodnete se na něm vyrazit na projížďku nebo začít dojíždět do práce, nebo zda si vyberete stacionární kolo a budete cvičit doma nebo v posilovně. Význam pro vaše tělo bude stejný. Stacionární zařízení se obvykle doporučuje po sezóně, zejména když je v ovzduší příliš mnoho smogu na to, abyste se mohli vydat na zdraví prospěšnou jízdu.

Když zjistíte, že jsou překročeny normy čistoty (nebo spíše znečištění) ovzduší, je lepší omezit jakoukoli fyzickou aktivitu venku na minimum. Při cvičení se totiž zvyšuje množství vdechovaných škodlivin, které pak ještě zhoršují své škodlivé účinky na organismus. 

- inzerce -, 28.08.2023
Blogy

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

 ()
Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem větou, že tady noclehy nemusíme hledat, že naopak ony si najdou nás, naše štěstí zakřikla. Dosud jsme ještě neměli krizovku a ta přišla právě ten večer, kdy jsme za městečkem Chadžidimovo…
Peggy | 22.09.2023

Východní Balkán - 3. část - Rozžhavený nejjižnější bod

 ()
Na úvod jsem zapomněla na pár důležitých informací: - Dětem už je (rok 2021) 12 a 14 let (ano, nočník jsme už nechali doma :-) ) a oba jedou ještě docela ochotně.- Luděk má zbrusu nové kolo. Po loňských potížích (2x prasklá vidlice a jiné lahůdky) jsem mu dala nůž na krk, že pokud si nepořídí nový…
Peggy | 11.09.2023

Z Čech k moři – Alpe – Adria

 ()
PŘÍPRAVY KAM SE VYDAT? Nějaký čas ve mně zrála myšlenka nechat letos, až budou děti na táboře, doma obytňák a zkusit něco ujet vlastní silou. Kam bylo jasné - k moři! Otázka byla jen jestli na sever, nebo na jih. A protože mě lákala výzva přejet Alpy, měl jsem jasno celkem brzy a začal jsem hledat…
PetrVobo | 11.07.2023

Rytířská cyklotoulka

 ()
Podmínky pro zahraniční výjezdy nebyly to léto zrovna příznivé, a tak jsme pro další vícedenní cyklotoulku s mou drahou polovičkou Marťou vybrali opět cíl v naší České kotlině: jeden ze symbolů naší vlasti, místo opředené bájemi a pověstmi, na kterém jsme ani jeden ještě nebyl. Ve středu, 30.…
JohnyB | 02.07.2023

Východní Balkán - 2. část - Jak se hledá kamarád, aneb Pošta pro tebe po Srbsku

 ()
Kdo četl naši knihu Cyklotoulky 3 po Balkáně, tak si možná vzpomene, že jsem tam Miroslavovi věnovala celou jednu kapitolu. Teď mu věnuji celou jednu kapitolu blogu. Všechna setkání na cestách, která se protáhnou přes noc, bývají nezapomenutelná. Miroslav a Nevena z Niše jsou ale jedni z těch…
Peggy | 17.06.2023

O čem se mluví:

Vyjížďky, srazy, akce Jaké to bylo - 139 před 8 minutami
NEcyklo Ukrajina 30 dnes v 21:35
Co vás vytočilo 148 dnes v 21:23
Cestování na kole Neuschwanstein dnes v 21:00
NEcyklo Co pobavilo, potěšilo 190. dnes v 20:35
MTB a krosová kola Vybrat krossa dnes v 19:36
Vyjížďky, srazy, akce Podzimní sraz NaKole.cz, Lužany u Jičína dnes v 19:02
Fotohádanky Fotohádanky - 2023 dnes v 18:39
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

343 cyklistů (13 přihlášených)

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem…
Peggy | 22.09.2023

Východní Balkán - 3. část - Rozžhavený nejjižnější bod

Na úvod jsem zapomněla na pár důležitých informací: - Dětem už je (rok 2021) 12 a 14 let (ano, nočník jsme už…
Peggy | 11.09.2023

Z Čech k moři – Alpe – Adria

PŘÍPRAVY KAM SE VYDAT? Nějaký čas ve mně zrála myšlenka nechat letos, až budou děti na táboře, doma obytňák…
PetrVobo | 11.07.2023