reklama

Jak se obléknout v zimě na kolo?

Jestli se nechcete vzdát zimních vyjížděk na kole, tak si pořádně rozmyslete, co obléknout, abyste zůstali v teple. V první řadě berte v potaz aktuální počasí a stav vozovky. Zaměřte se na teplotu vzduchu, která napoví, jak se správně obléknout pro jízdu v chladných a nepříznivých podmínkách. Co si vzít na sebe pro zimní vyjížďku?

Foto: unsplash.com

Před jízdou zkontrolujte venkovní teplotou

Než vyrazíte, koukněte na teplotu vzduchu. Ptáte se, proč? Protože při jízdě na kole je pocitová teplota o několik stupňů nižší, kvůli chladnému vzduchu. Vaše tělo se neustále ochlazuje z důvodu nepřetržitého proudění studeného vzduchu. Když je venku okolo 10 stupňů, můžete pociťovat teplotu kolem nuly, zejména při delších sjezdech se dokáže pocitovka blížit k bodu mrazu.

Základem je cyklo oblečení správně vrstvit. Během jízdy nesmí dojít k prochladnutí ani k přehřátí organismu, které vede k nadměrnému pocení.


Foto: unsplash.com

Jak kombinovat vrstvy cyklistického oblečení v chladných podmínkách

Když je teplota kolem nuly, zvolte funkční cyklistické prádlo, to spolehlivě odvede pot od těla a přitom zůstanete v teple. Prádlo oblékejte rovnou na tělo jako první spodní vrstvu. Na funkční prádlo oblékněte zimní cyklistické kalhoty a zimní cyklo dres s dlouhým rukávem.

Dlouhé cyklo kalhoty určené pro zimní jízdu jsou zateplené a zároveň odvádí pot. Zimní dres disponuje podobnými funkcemi. Nejenže má dlouhé rukávy a bývá zateplený, ale musí být i prodyšný. Oproti klasickým dresům má ve většině případů límeček pro větší ochranu krku.

Na dres můžete obléknout cyklistickou vestu, nebo si ji aspoň sbalte do zadní kapsičky. Poslouží jako rezerva pro delší sjezdy, nebo rychlé zhoršení povětrnostních podmínek. Ochrání proti větru a udrží vás v teple.

Poslední vrchní vrstvou je bunda na kolo.Tu oblečte pokaždé, když teplota spadne pod 10 stupňů. Cyklistické bundy jsou nepromokavé a větruvzdorné, přitom velmi prodyšné.

Udržte ruce i chodidla v teple

V zimě se bez cyklistických rukavic neobejdete a opravdu nemyslíme obyčejné bezprstové. V chladném období je potřeba obléct zateplené zimní rukavice na kolo. Díky nim nepromrznou prsty na rukou a dokážete s jistotou ovládat řadící i brzdové páky.

Do cyklistických treter vezměte teplé cyklo ponožky. Před chladem, vlhkem, nebo špínou nazujte trety do návleků. Nejčastěji se vyrábí z neoprenu nebo softshellu a bývají nepromokavé. Návleky na tretry s jistotou udrží vaše chodidla v teple.

- inzerce -, 20.02.2023
Blogy

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

 ()
Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez cyklostezky. Část pátá. Probudíme se v jedné z více než 2000 obytných jeskyní, které dělají z Guadixu město s jejich největším počtem v Evropě. O Guadixu slyšelo málo lidí, přestože se nachází jen 60…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

 ()
Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil. Tento závod je ale jiný. Není pevně dána žádná trasa, jen průjezdné body, které pořadatelé vybírají dle různé tématiky (letos to byly rozhledny), a je jen na závodnících, jakou trasu si…
JohnyB | 23.10.2022

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

 ()
Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z motelu u cesty v městečku Baza. Stavíme se nakoupit potraviny spolu s kamionisty a kousek cesty jedeme po Vía Verde de Sierra de Baza (bývalá trať železnice) směrem na poušť Gorafe. Na tuto část…
Kristina | 07.09.2022

Po zaniklých tratích kolem Tirschenreuthu

 ()
V bavorském pohraničí je několik zrušených železničních tratí, na nichž se vybudovaly cyklostezky. Záruka mírného sklonu naláká spoustu cyklistů včetně mě a Rendy. My konkrétně vyrazíme na dvě cyklostezky v okrese Tirschenreuth ve vládním obvodu Horní Falc. Zvolili jsme si třetí červnovou sobotu,…
Guiseppe | 27.08.2022

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

 ()
Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část třetí. V Siles do půlnoci doplňujeme tekutiny v místním pohostinství v parku a následující den nás čeká Sierra de Segura a asi 80 km po CM-412. Po snídani na dětském hřišti provedeme menší…
Kristina | 08.08.2022

O čem se mluví:

Cestování na kole Pončo na kolo dnes v 06:59
NEcyklo Ukrajina 15 dnes v 02:08
Cestování na kole Jaké to bylo 133 dnes v 00:13
NEcyklo Optimální solární systém včera v 23:53
Nejlepší vtip 52 včera v 21:39
Elektrokola Výběr el. Kola včera v 17:54
NEcyklo Co vás zaujalo 266 včera v 14:30
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

168 cyklistů (9 přihlášených)

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil.…
JohnyB | 23.10.2022

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z…
Kristina | 07.09.2022