reklama

Jak se obléknout v zimě na kolo?

Jestli se nechcete vzdát zimních vyjížděk na kole, tak si pořádně rozmyslete, co obléknout, abyste zůstali v teple. V první řadě berte v potaz aktuální počasí a stav vozovky. Zaměřte se na teplotu vzduchu, která napoví, jak se správně obléknout pro jízdu v chladných a nepříznivých podmínkách. Co si vzít na sebe pro zimní vyjížďku?

Foto: unsplash.com

Před jízdou zkontrolujte venkovní teplotou

Než vyrazíte, koukněte na teplotu vzduchu. Ptáte se, proč? Protože při jízdě na kole je pocitová teplota o několik stupňů nižší, kvůli chladnému vzduchu. Vaše tělo se neustále ochlazuje z důvodu nepřetržitého proudění studeného vzduchu. Když je venku okolo 10 stupňů, můžete pociťovat teplotu kolem nuly, zejména při delších sjezdech se dokáže pocitovka blížit k bodu mrazu.

Základem je cyklo oblečení správně vrstvit. Během jízdy nesmí dojít k prochladnutí ani k přehřátí organismu, které vede k nadměrnému pocení.


Foto: unsplash.com

Jak kombinovat vrstvy cyklistického oblečení v chladných podmínkách

Když je teplota kolem nuly, zvolte funkční cyklistické prádlo, to spolehlivě odvede pot od těla a přitom zůstanete v teple. Prádlo oblékejte rovnou na tělo jako první spodní vrstvu. Na funkční prádlo oblékněte zimní cyklistické kalhoty a zimní cyklo dres s dlouhým rukávem.

Dlouhé cyklo kalhoty určené pro zimní jízdu jsou zateplené a zároveň odvádí pot. Zimní dres disponuje podobnými funkcemi. Nejenže má dlouhé rukávy a bývá zateplený, ale musí být i prodyšný. Oproti klasickým dresům má ve většině případů límeček pro větší ochranu krku.

Na dres můžete obléknout cyklistickou vestu, nebo si ji aspoň sbalte do zadní kapsičky. Poslouží jako rezerva pro delší sjezdy, nebo rychlé zhoršení povětrnostních podmínek. Ochrání proti větru a udrží vás v teple.

Poslední vrchní vrstvou je bunda na kolo.Tu oblečte pokaždé, když teplota spadne pod 10 stupňů. Cyklistické bundy jsou nepromokavé a větruvzdorné, přitom velmi prodyšné.

Udržte ruce i chodidla v teple

V zimě se bez cyklistických rukavic neobejdete a opravdu nemyslíme obyčejné bezprstové. V chladném období je potřeba obléct zateplené zimní rukavice na kolo. Díky nim nepromrznou prsty na rukou a dokážete s jistotou ovládat řadící i brzdové páky.

Do cyklistických treter vezměte teplé cyklo ponožky. Před chladem, vlhkem, nebo špínou nazujte trety do návleků. Nejčastěji se vyrábí z neoprenu nebo softshellu a bývají nepromokavé. Návleky na tretry s jistotou udrží vaše chodidla v teple.

- inzerce -, 20.02.2023
Blogy

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

 ()
Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem větou, že tady noclehy nemusíme hledat, že naopak ony si najdou nás, naše štěstí zakřikla. Dosud jsme ještě neměli krizovku a ta přišla právě ten večer, kdy jsme za městečkem Chadžidimovo…
Peggy | 22.09.2023

Východní Balkán - 3. část - Rozžhavený nejjižnější bod

 ()
Na úvod jsem zapomněla na pár důležitých informací: - Dětem už je (rok 2021) 12 a 14 let (ano, nočník jsme už nechali doma :-) ) a oba jedou ještě docela ochotně.- Luděk má zbrusu nové kolo. Po loňských potížích (2x prasklá vidlice a jiné lahůdky) jsem mu dala nůž na krk, že pokud si nepořídí nový…
Peggy | 11.09.2023

Z Čech k moři – Alpe – Adria

 ()
PŘÍPRAVY KAM SE VYDAT? Nějaký čas ve mně zrála myšlenka nechat letos, až budou děti na táboře, doma obytňák a zkusit něco ujet vlastní silou. Kam bylo jasné - k moři! Otázka byla jen jestli na sever, nebo na jih. A protože mě lákala výzva přejet Alpy, měl jsem jasno celkem brzy a začal jsem hledat…
PetrVobo | 11.07.2023

Rytířská cyklotoulka

 ()
Podmínky pro zahraniční výjezdy nebyly to léto zrovna příznivé, a tak jsme pro další vícedenní cyklotoulku s mou drahou polovičkou Marťou vybrali opět cíl v naší České kotlině: jeden ze symbolů naší vlasti, místo opředené bájemi a pověstmi, na kterém jsme ani jeden ještě nebyl. Ve středu, 30.…
JohnyB | 02.07.2023

Východní Balkán - 2. část - Jak se hledá kamarád, aneb Pošta pro tebe po Srbsku

 ()
Kdo četl naši knihu Cyklotoulky 3 po Balkáně, tak si možná vzpomene, že jsem tam Miroslavovi věnovala celou jednu kapitolu. Teď mu věnuji celou jednu kapitolu blogu. Všechna setkání na cestách, která se protáhnou přes noc, bývají nezapomenutelná. Miroslav a Nevena z Niše jsou ale jedni z těch…
Peggy | 17.06.2023

O čem se mluví:

Lehokola Mám tříkolku, a co dál? včera v 20:07
Ostatní – cyklo Co vás zaujalo 270. včera v 19:58
Elektrokola Jakou vazelínu na motor? včera v 17:49
NEcyklo ISLÁM V ČR?? včera v 17:44
Vyjížďky, srazy, akce Jaké to bylo - 139 včera v 17:17
NEcyklo Co pobavilo, potěšilo 190. včera v 17:12
Ukrajina 30 včera v 16:36
Elektrokola Engwe včera v 14:30
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

250 cyklistů (3 přihlášení)

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem…
Peggy | 22.09.2023

Východní Balkán - 3. část - Rozžhavený nejjižnější bod

Na úvod jsem zapomněla na pár důležitých informací: - Dětem už je (rok 2021) 12 a 14 let (ano, nočník jsme už…
Peggy | 11.09.2023

Z Čech k moři – Alpe – Adria

PŘÍPRAVY KAM SE VYDAT? Nějaký čas ve mně zrála myšlenka nechat letos, až budou děti na táboře, doma obytňák…
PetrVobo | 11.07.2023