reklama

Jak vybrat sportovní oblečení na zimní projížďky?

Pokud se nechcete projížděk na kole vzdát ani v průběhu zimních měsíců, měli byste mít připraveno vhodné oblečení, s nímž můžete vyrazit do mrazu i do sněhu. Na co se zaměřit při jeho výběru?

Foto: pixabay.com

Základem je cyklistické termoprádlo

Termoprádlo se používá jako základní vrstva cyklistického oblečení přímo na tělo pod cyklistický dres. V tomto ohledu si můžete pořídit vnitřní kraťasy, trička a nátělníky. Dané cyklo oblečení by mělo odvádět od těla pot, zároveň ale musí být pochopitelně i zateplené, aby vás chránilo před nízkými teplotami. Termoprádlo na kolo se nejčastěji vyrábí ze syntetických látek jako polyester a polypropylen, stále oblíbenější je nicméně i přírodní merino vlna.

Oblečte si zimní dres

S nastávající zimou je třeba odložit svůj letní cyklodres a zaměřit se na jeho zimní alternativu. Toto cyklistické oblečení má dlouhé rukávy a bývá zateplené, a to např. díky materiálu fleece na vnitřní straně, jenž zajišťuje tepelnou izolaci. Důležitá je rovněž prodyšnost, aby cyklodres vhodně odváděl vlhkost pryč od těla. Zaměřit se ovšem lze i na některé „vychytávky“, jako je třeba roláček pro zateplení krku, který rovněž přispěje k vašemu zimnímu komfortu na kole.

Zaměřte se na svrchní vrstvu

Na přelomu teplých a studených měsíců si do cyklistického batohu přibalte cyklistickou vestu, která díky absenci rukávů nezabere tolik místa. Navíc bývá odolná proti rozmarům počasí (větru a dešti). V době, kdy už se skutečně ochladí, představuje vhodnou svrchní vrstvu cyklistická bunda, jež by měla být nepromokavá a prodyšná. Především ale musí chránit proti nízkým teplotám. Cyklistické bundy na zimu bývají v tomto ohledu podobné jako cyklodresy, jsou tedy zateplené, na druhou stranu jsou vyrobeny z pevnějších a odolnějších materiálů. 

Nepodceňujte „čapáky"

Pokud si prohlédnete nabídku obchodů jako Bezvaport.cz, zjistíte, že v jejich nabídce se vyskytuje široký sortiment zimních cyklistických kalhot, kterým se říká „čapáky“. Cyklistům zajišťují ochranu proti nízkým teplotám a zároveň by měly být prodyšné. Při jejich nákupu se v každém případě zaměřte na rozmezí teplot, pro které jsou určeny, což ostatně platí pro veškeré sportovní oblečení na zimní projížďky. Pokud tento údaj tedy prodejce uvádí.

Zohledněte i zimní obutí

Při výběru oblečení na kolo do zimních měsíců byste měli věnovat pozornost i obuvi. V současné době si můžete pořídit rozličné zimní tretry, které sice nebývají nejlevnější, na druhou stranu vám dodají potřebný komfort. Jaké by tyto boty měly splňovat vlastnosti? Samozřejmě musí být zateplené, důležitá je rovněž nepromokavost a prodyšnost, stejně jako odolnost proti větru. Zohlednit byste měli rovněž kompatibilitu s pedály, ale také možnost dozateplení návleky (viz níže).


Foto: pexels.com

Další „vychytávky" pro zimní projížďky

Nabídka zimního vybavení na kolo je dnes opravdu široká, proto můžete zvolit i doplňující prostředky pro komfortnější jízdu v nepříznivých podmínkách. Jaké další „vychytávky“ by vám neměly chybět?

  • Čepice – obecně platí, že vás helma v chladných měsících proti nízkým teplotám neochrání. Proto si je vhodné přibalit minimálně jednu čepici pod helmu. Tento doplněk se vyrábí v rozličné tloušťce a materiálech a hodí se do různého teplotního rozpětí.
  • Kukla – kromě čepice si lze vzít pod helmu i kuklu, kterou můžete mít jinak vždy po ruce (např. v kapse). Doporučovali bychom vám přitom cyklistické kukly z přírodní merino vlny.
  • Šátek – někdy se jako zimní vybavení pro cyklisty uvádí i šátek na krk, který lze použít rovněž přes ústa, protože pak nebude vzduch, který dýcháte, tak chladný.
  • Rukavice – na výběr máte z dlouhoprstých rukavic s membránou, ale ve větších mrazech si lze nasadit i speciální palčáky. Ty mají tři části na prsty – palec, ukazováček a prostředníček dohromady a poslední na prsteníček a malíček.
  • Návleky – návleky na ruce a na nohy využijete spíše ke krátkým cyklodresům a kalhotám, v zimě tak upotřebíte pouze návleky na tretry. Vyrábějí se z neoprenu, lycry či softshellu a bývají teplé, voděodolné a prodyšné.
- inzerce -, 26.11.2022
Blogy

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

 ()
Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle období ráda. Fyzička je zpět, člověk něco málo pohubl, cítí se skvěle a každý kopec vyjede jako nic... Ale ouha, místo toho ho pobolívá břicho, a... no však to znáte. Tolik já a děti, my na…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

 ()
Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy si tady odložím další kousek svých cestovních deníků... Tak tenhle cíl zrál už docela dlouho. Už ani vlastně nevím jak k tomu došlo, ale jednoho dne sedím s Radkem na pivě, koukáme do mapy.cz…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

 ()
Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11 kilometrů a klesli do 2700 metrů. Kolem uhelného dolu nocleh možný nebyl, nenašli jsme žádné rovné místo a navíc vše bylo pokryto vrstvičkou šedého prachu. A ani mezi zaparkovanými…
Peggy | 02.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 7. část

 ()
Sonkol, zázraky na počkání nebo do tří dnů Kratičké intermezzo - které se přihodilo úplnou náhodou, přesně mezi psaním 6. a 7. části Miluji takové ty nádražní či vesnické knihovničky, kde se lidi zbavují starých knih. Většinou to bývají nějaké blbosti, ale už jsem v nich párkrát narazila na…
Peggy | 26.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 6. část

 ()
Naše první třítisícovka Slibovali jim ráj na zemi a místo toho je čekala jen pustá step. Tak zní úvod příběhu bratrské pomoci zhruba tisícovky Čechů a Slováků, kteří se v letech 1925-32 vydali pomoci budovat Kyrgyzskou socialistickou republiku, tehdy už jako součást Sovětského svazu, v rámci…
Peggy | 20.05.2024

O čem se mluví:

NEcyklo Co vás vytočilo 153 před 2 minutami
Cestování na kole Co vás zaujalo 279 před 3 minutami
Ostatní – cyklo Jaké to bylo? - 148 dnes v 08:14
Vyjížďky, srazy, akce Galasova Cyklojízda Č.384 - Dobřichovice - Davle dnes v 08:12
NEcyklo Co pobavilo, potěšilo 192 včera v 23:54
Štafeta NaKole.cz Štafeta Via Czechia centrál 2024 včera v 20:19
NEcyklo Ukrajina 44 včera v 18:54
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

234 cyklistů (7 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11…
Peggy | 02.06.2024