reklama

Jak vybrat sportovní oblečení na zimní projížďky?

Pokud se nechcete projížděk na kole vzdát ani v průběhu zimních měsíců, měli byste mít připraveno vhodné oblečení, s nímž můžete vyrazit do mrazu i do sněhu. Na co se zaměřit při jeho výběru?

Foto: pixabay.com

Základem je cyklistické termoprádlo

Termoprádlo se používá jako základní vrstva cyklistického oblečení přímo na tělo pod cyklistický dres. V tomto ohledu si můžete pořídit vnitřní kraťasy, trička a nátělníky. Dané cyklo oblečení by mělo odvádět od těla pot, zároveň ale musí být pochopitelně i zateplené, aby vás chránilo před nízkými teplotami. Termoprádlo na kolo se nejčastěji vyrábí ze syntetických látek jako polyester a polypropylen, stále oblíbenější je nicméně i přírodní merino vlna.

Oblečte si zimní dres

S nastávající zimou je třeba odložit svůj letní cyklodres a zaměřit se na jeho zimní alternativu. Toto cyklistické oblečení má dlouhé rukávy a bývá zateplené, a to např. díky materiálu fleece na vnitřní straně, jenž zajišťuje tepelnou izolaci. Důležitá je rovněž prodyšnost, aby cyklodres vhodně odváděl vlhkost pryč od těla. Zaměřit se ovšem lze i na některé „vychytávky“, jako je třeba roláček pro zateplení krku, který rovněž přispěje k vašemu zimnímu komfortu na kole.

Zaměřte se na svrchní vrstvu

Na přelomu teplých a studených měsíců si do cyklistického batohu přibalte cyklistickou vestu, která díky absenci rukávů nezabere tolik místa. Navíc bývá odolná proti rozmarům počasí (větru a dešti). V době, kdy už se skutečně ochladí, představuje vhodnou svrchní vrstvu cyklistická bunda, jež by měla být nepromokavá a prodyšná. Především ale musí chránit proti nízkým teplotám. Cyklistické bundy na zimu bývají v tomto ohledu podobné jako cyklodresy, jsou tedy zateplené, na druhou stranu jsou vyrobeny z pevnějších a odolnějších materiálů. 

Nepodceňujte „čapáky"

Pokud si prohlédnete nabídku obchodů jako Bezvaport.cz, zjistíte, že v jejich nabídce se vyskytuje široký sortiment zimních cyklistických kalhot, kterým se říká „čapáky“. Cyklistům zajišťují ochranu proti nízkým teplotám a zároveň by měly být prodyšné. Při jejich nákupu se v každém případě zaměřte na rozmezí teplot, pro které jsou určeny, což ostatně platí pro veškeré sportovní oblečení na zimní projížďky. Pokud tento údaj tedy prodejce uvádí.

Zohledněte i zimní obutí

Při výběru oblečení na kolo do zimních měsíců byste měli věnovat pozornost i obuvi. V současné době si můžete pořídit rozličné zimní tretry, které sice nebývají nejlevnější, na druhou stranu vám dodají potřebný komfort. Jaké by tyto boty měly splňovat vlastnosti? Samozřejmě musí být zateplené, důležitá je rovněž nepromokavost a prodyšnost, stejně jako odolnost proti větru. Zohlednit byste měli rovněž kompatibilitu s pedály, ale také možnost dozateplení návleky (viz níže).


Foto: pexels.com

Další „vychytávky" pro zimní projížďky

Nabídka zimního vybavení na kolo je dnes opravdu široká, proto můžete zvolit i doplňující prostředky pro komfortnější jízdu v nepříznivých podmínkách. Jaké další „vychytávky“ by vám neměly chybět?

  • Čepice – obecně platí, že vás helma v chladných měsících proti nízkým teplotám neochrání. Proto si je vhodné přibalit minimálně jednu čepici pod helmu. Tento doplněk se vyrábí v rozličné tloušťce a materiálech a hodí se do různého teplotního rozpětí.
  • Kukla – kromě čepice si lze vzít pod helmu i kuklu, kterou můžete mít jinak vždy po ruce (např. v kapse). Doporučovali bychom vám přitom cyklistické kukly z přírodní merino vlny.
  • Šátek – někdy se jako zimní vybavení pro cyklisty uvádí i šátek na krk, který lze použít rovněž přes ústa, protože pak nebude vzduch, který dýcháte, tak chladný.
  • Rukavice – na výběr máte z dlouhoprstých rukavic s membránou, ale ve větších mrazech si lze nasadit i speciální palčáky. Ty mají tři části na prsty – palec, ukazováček a prostředníček dohromady a poslední na prsteníček a malíček.
  • Návleky – návleky na ruce a na nohy využijete spíše ke krátkým cyklodresům a kalhotám, v zimě tak upotřebíte pouze návleky na tretry. Vyrábějí se z neoprenu, lycry či softshellu a bývají teplé, voděodolné a prodyšné.
- inzerce -, 26.11.2022
Blogy

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

 ()
Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez cyklostezky. Část pátá. Probudíme se v jedné z více než 2000 obytných jeskyní, které dělají z Guadixu město s jejich největším počtem v Evropě. O Guadixu slyšelo málo lidí, přestože se nachází jen 60…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

 ()
Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil. Tento závod je ale jiný. Není pevně dána žádná trasa, jen průjezdné body, které pořadatelé vybírají dle různé tématiky (letos to byly rozhledny), a je jen na závodnících, jakou trasu si…
JohnyB | 23.10.2022

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

 ()
Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z motelu u cesty v městečku Baza. Stavíme se nakoupit potraviny spolu s kamionisty a kousek cesty jedeme po Vía Verde de Sierra de Baza (bývalá trať železnice) směrem na poušť Gorafe. Na tuto část…
Kristina | 07.09.2022

Po zaniklých tratích kolem Tirschenreuthu

 ()
V bavorském pohraničí je několik zrušených železničních tratí, na nichž se vybudovaly cyklostezky. Záruka mírného sklonu naláká spoustu cyklistů včetně mě a Rendy. My konkrétně vyrazíme na dvě cyklostezky v okrese Tirschenreuth ve vládním obvodu Horní Falc. Zvolili jsme si třetí červnovou sobotu,…
Guiseppe | 27.08.2022

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

 ()
Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část třetí. V Siles do půlnoci doplňujeme tekutiny v místním pohostinství v parku a následující den nás čeká Sierra de Segura a asi 80 km po CM-412. Po snídani na dětském hřišti provedeme menší…
Kristina | 08.08.2022

O čem se mluví:

Technické rady Powerbanka s rychlo-nabíjením - 1h včera v 23:20
Cestování na kole Jaké to bylo - 132 včera v 22:44
NEcyklo Radování na sněhu 2022 - 2023 včera v 22:42
Cestování na kole Cykloatlas na Cykloserver.cz včera v 21:39
NEcyklo Co pobavilo, potěšilo 184. včera v 21:12
Vyjížďky, srazy, akce THE SLOVAKIA EXPERIMENT 2023 včera v 20:09
NEcyklo Nejlepší vtip 52 včera v 18:37
Ukrajina 11 včera v 18:26
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

162 cyklistů (3 přihlášení)

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil.…
JohnyB | 23.10.2022

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z…
Kristina | 07.09.2022