reklama

Co vám napoví kašel?

Začal vás trápit štěkavý suchý kašel, bolí vás hlava a cítíte se slabí jako moucha? Pokud jste předtím navíc prochladli, byli jste nachlazení, může se hlásit nejčastější onemocnění dolních cest dýchacích – bronchitida. To znamená jediné: rychle do postele a zůstat několik dní v klidu.

Foto: www.unsplash.com

Zánět průdušek neboli bronchitida je respirační onemocnění, které má dvě formy – akutní a chronickou. Každá je způsobená jinými příčinami a jinak se léčí. Akutní bronchitida se objeví náhle, začíná nachlazením, pocity jako při chřipce: bolestmi hlavy, teplotou, rýmou, slabostí. Obtíže způsobují viry (adenoviry) nebo bakterie (streptokok), ale i chlamydie, plísně a další mikroorganismy. Napadnou výstelku dýchacích cest v plicích, začne se tvořit hlen a ten provokuje kašel. Nejdřív dráždivý suchý, postupně při něm nemocný začne vykašlávat nažloutlý či zelený hlen.

Léčba: postel, klid, tekutiny a léky

Akutní bronchitida trvá kolem týdne, deseti dnů a není nakažlivá. Je třeba, aby vás lékař poslechl fonendoskopem – zjistí kvalitu dýchání a – rozborem hlenu odhalil původce zánětu – viry nebo bakterie. V případě virového zánětu průdušek doporučí v první fázi léky na tlumení kašle (antitusika) a v okamžiku, kdy začnete vykašlávat hlen expektorancia. Na bolest hlavy a za hrudní kostí můžete užívat analgetika, ideálně léky, které zároveň snižují teplotu a působí protizánětlivě (Ibalgin, Brufen, Ibuprofen), někdy stačí jen snižovat teplotu paralenem. Dbejte na dostatečný příjem tekutin – minerálky, bylinkové čaje (mateřídouškový), ředěné ovocné šťávy a klid na lůžku. K posílení imunity a podpory dýchání můžete užívat vitaminy C a E, betakaroten. Z přírody pomůže česnek se svými protizánětlivými účinky, tymián uvolňuje hleny, zázvor podporuje činnost plic, echinacea zase posílí odolnost a bojuje s viry a bakteriemi, stejně tak med. Rozhodně nekuřte, vyvarujte se prašnému prostředí a pokud žijete v místě s velmi suchými vzduchem, můžete ho uměle zvlhčit. Buď zvlhčovačem nebo pověšením mokrých prostěradel do místnosti, kde ležíte.

Chronická bronchitida: nemoc kuřáků

Dlouhodobý trvalý kašel, který trápí nemocné po ránu i v průběhu dne, mělké dýchání až sípání je slyšet na dálku. Vzniká trvalým drážděním a oslabováním sliznice dýchacích cest především kouřením, ale i pobytem v prašném či silně znečištěném prostředí, přispívají k ní některé nemoci, například cystická fibróza, některé vrozené srdeční vady, vdechnutí cizích předmětů, reflux. Nemocný kašle víc než tři měsíce souvisle ve dvou následujících letech po sobě – to je oficiální kvalifikace chronického kašle i chronické bronchitidy. Ke kašli se připojuje bolest na hrudi, velká únava, oslabená imunita, vykašlávání hlenu, nechutenství, ztráta hmotnosti a celková slabost. Komplikací chronické bronchitidy je CHOPN - chronická obstrukční plicní nemoc, která se může z bronchitidy vyvinout. Nemoc zhoršuje průtok plícemi, ztenčují se stěny průdušek, objevují se otoky nohou a cyanóza (namodralá kůže a sliznice), nemocný výrazně hubne, zvětší se mu játra a hrozí mu selhání pravé srdeční komory. Nemocný musí okamžitě odstranit všechny činitele, které nemoc způsobují: přestat kouřit, opustit znečištěné prostředí, posilovat odolnost organismu, užívat speciální léky, které rozšiřují dýchací cesty podávání speciálních bronchodilatačních léků, které rozšiřují dýchací cesty (bronchodilatační), u lidí s dechovou nedostatečností se podává také kyslík.

Proč užívat zinek

Tento esenciální minerál se v těle účastní více než 300 biochemických reakcí. Vyrobit si ho neumíme, takže nezbývá, než Zinek přijímat stravou a doplňky. Je zásadní při tvorbě a funkci imunitních buněk, brání tělo proti infekcím, pomáhá s růstem svalů, jeho nedostatek může zpomalit tělesný růst. Má antioxidační účinky. Stabilizuje buněčné membrány a podílí se na zajištění antioxidační ochrany organismu. V jídle ho najdeme v bohaté míře v hovězím kuřecím a krůtím mase, houbách, dýňových semínkách, fazolích, rybách, luštěninách (zejména hrachu), mléčných výrobcích, vejcích, hnědé rýži, zelenině (kapusta, chřest) a kešu oříškách. V věkem jeho absorpce klesá, proto doplňujte potravinovými doplňky. 

- inzerce -, 08.09.2022
Blogy

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

 ()
4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme peníze na obživu, tak se nedivte, že se nám po jídle nechtělo „civilizaci" hned zase opouštět. Ještě jsme si chtěli někam zajít na kafe (tedy na čaj) a trochu otdychať. Moc možností tu…
Peggy | dnes

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 3. část

 ()
3. část - Krát dvě to mělo bejt Čtvrtý den od startu jsme vjeli do velkoměsta, do Almaty. Zde měly děti alespoň malou satisfakci - byl tu jediný McDonald za celou cestu. Tedy - v Almatě jsou celkem asi čtyři a nám stačil jenom jeden, zas takoví fanoušci nejsme :-) ale mám na mysli, že pak nikde…
Peggy | 02.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

 ()
2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu v Biškeku, konzumovali večeři, první jídlo v Kyrgyzstánu, a rozhlíželi se u toho kolem sebe. Ne že bychom se v těch asijských obličejích vyznali, ale že se všude pohybovala jenom mládež, a…
Peggy | 28.04.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

 ()
Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly letadlem. Jiní cykloturisté se takto přepravují dávno a běžně, já ale měla z létání strach. Nemám celoživotně ráda výšky a otevřené prostory, ale jednoho dne jsem si řekla: nemládneme, síly a…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

 ()
Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska, bylo potřeba se podívat po další výzvě. Koukám do mapy, vzpomínám, jaké že to mám cyklo sny, až mě z toho vytrhne Peťa s dotazem, jestli jsme vůbec byli v Budapešti s kolama?No vida, na kole…
Monolema | 16.04.2024

O čem se mluví:

Technické rady Technické dotazy a poznatky II před 15 minutami
Ostatní – cyklo Jaké to bylo 146. dnes v 20:37
Technické rady Co s řopíkem? 2 dnes v 20:31
Vyjížďky, srazy, akce Návrhy na jarní sraz 2024 dnes v 20:27
Ve městě na kole Pujčení kola v Paříži dnes v 19:11
Štafeta NaKole.cz Štafeta Via Czechia centrál 2024 dnes v 18:33
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

233 cyklistů (15 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme…
Peggy | dnes

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 3. část

3. část - Krát dvě to mělo bejt Čtvrtý den od startu jsme vjeli do velkoměsta, do Almaty. Zde měly děti…
Peggy | 02.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu…
Peggy | 28.04.2024