reklama

Jaké vybavení vozit na kole neustále s sebou?

Jaro se konečně hlásí o slovo, což znamená, že lyžařské vybavení schováváme do kůlny a naopak vytahujeme cyklistické vybavení, na něhož po roce přichází čas. Než se však vydáte na svou první letošní vyjížďku a naženete si pár kilometrů k dobru, zkontrolujte nejen stav kola, ale také se ujistěte, že máte všechny potřebné doplňky k dispozici. Existuje totiž několik věcí, bez kterých byste neměli ujet ani jeden jediný metr.

Foto: pexels

Pro vyšší komfort i bezpečnost

Člověk si myslí, že na jízdu na kole nic nepotřebuje. Horské kolo je jediná investice, kterou v rámci cyklistiky musí provést. Jenže než se výlety na kole stanou realitou, pořídit se musí několik dalších věcí. Je to podobné jako při koupi motorky – sama motorka je pouze tím prvním bodem na seznamu. A helma, chrániče, vhodné moto oblečení – to jsou další položky, které není možné přeskočit.

Na kole je to podobné. Cyklo vybavení totiž zvyšuje komfort při jízdě i její bezpečnost. Co je tedy nutné mít vždycky s sebou čili na co by žádný cyklista neměl zapomínat?

Bez přilby ani metr

Jak už bylo zmíněno, cyklistické doplňky mají za úkol především zvyšovat bezpečnost a komfort při jízdě. Jedním z velmi důležitých prvků, bez kterého byste neměli ujet ani metr, je cyklistická přilba, která by měla sednout svou velikostí. Nekupujte přilbu bez toho, aniž byste si ji zkusili.

Kromě velikosti, jež je opravdu klíčová při výběru tohoto chrániče hlavy, si prověřte i certifikaci bezpečnosti. V současné době se na trhu objevují helmy kvalitní i méně kvalitní, investujte do léty prověřeného ochránce.

Odrazky jsou také důležité

Abyste eliminovali nebo alespoň výrazně snížili riziko toho, že dojde na silnici k nehodám (zejména v noci nebo obecně za snížené viditelnosti), opatřete své kolo reflexními prvky. Za ně se označují odrazky, které sídlí na bočních rámech kol, na jejich drátech i pedálech.

Mezi cyklisty však panuje otázka, jaké barvy mají odrazky vlastně mít. Zatímco bílé odrazky patří dopředu, červené pak dozadu a oranžové odrazky právě na zmiňované pedály nebo boční rámy.

Bez světel to taky nepůjde

Ať už se pohybujete na silniční komunikaci nebo na cyklistické trase za snížené viditelnosti, nebo jste jen neodhadli čas a vracíte se domů za západu slunce, světlo je nedílnou součástí kola a je to další typ vybavení, bez kterého na cyklistický výlet nevyjíždějte.

Světla na kolo můžeme rozdělit do několika kategorií. Zatímco vysoce svítivé výkonné světlo umožňuje dobře vidět i za tmy, bezpečnostní světlo (kterému také říkáme „blikačka") je pouze alarmem pro ostatní, kteří nás snáze zaregistrují.

Při výběru ideálních světel na kolo pamatujte na to, že čím více LED diod bude tato drobnůstka mít, tím intenzivněji bude svítit a tím tedy roste pravděpodobnost toho, že nás ostatní příslušníci na silniční komunikaci zaregistrují.

Zkontrolujte si brzdy

Do celkového vybavení, bez kterého bychom neměli ujet ani metr, můžeme zahrnout také brzdy. I když je to nedílná součást horského či jiného kola, platí, že ne vždycky jsou spolehlivé. Ať už plánujete jet pouze do obchodu na čerstvé rohlíky, nebo plánujete delší výlet za oblíbeným hradem či zámkem, brzdami své kolo jednoznačně opatřete. A před jízdou je zkontrolujte.

Při kontrole je důležité pozorovat, že přední a zadní brzdy musí jednoznačně fungovat nezávisle na sobě. Pokud jste zjistili, že jsou zapotřebí brzdy nové, hledejte takové, které korespondují s typem vašeho kola. Účinné jsou kotoučové brzdy používající se hlavně pro krosová kola, ale stále více si nachází cestu i ke klasičtějším silničním či horským alternativám. Jejich účinnost je zkrátka spolehlivá a dlouhotrvající.

- inzerce -, 13.05.2022
Blogy

Na Kanáry na kole 2

 ()
Pokračování vyprávění o cestě za kamarádem žijícím na La Palmě. Odtamtud jsem se už přemístil na Tenerife a v jednom z posledních "přirozených" míst (chápej nezamořených hotely) El Peurtito píšu - trochu se zpožděním - průběh "zimní" cesty Evropou: Je 4. února 2022. Na sjezd od francouzsko -…
Martin_re-cyklista | 24.05.2022

Proč bychom se nerakovinovali aneb onkologickým pacientem snadno a rychle

 ()
Tento můj deník vznikal v době, kdy Lubošovi byla zjištěna rakovina, a psala jsem jej v průběhu léčby tak, jak se vše odehrávalo, takže je logické, že něco se jevilo ze začátku jinak, než později po operaci. Vedení zápisníku mi pomáhalo zvládnout dění bez antidepresiv, protože když jsem se nutila…
šíp | 18.05.2022

Vez mě dál, Esko má 04 - Za mizející krajinou ropáků

 ()
Motto výletu. Poslouchej [poslouchej]Píseň mou [varovnou]Jen pár not [jen pár slov]Ten zvláštní tón [snad je ještě čas]Každý z nás [ty i já]Dobře ví [dobře zná]Kolik má svět krás. Na cestách [výfuky aut]Dalekých [víří prach]Na řekách [špína a louh]Hlubokých [měl bys mít strach]V polesí [každý tvůj…
Favorit1970 | 15.05.2022

Na Kanáry na kole

 ()
Někdy nám život připraví okamžiky, kdy je potřeba vzít rozum do hrsti a… …zahodit ho, co nejdál to jde. A tak se mi stalo, že jsem koncem ledna vzal kolo a vyrazil na Kanárské ostrovy. Teď jsem na ostrově La Palma a rozhodl jsem se, podělit se o zážitky z dvouměsíční cesty.  Konec ledna ve Francii…
Martin_re-cyklista | 14.05.2022

Vez mě dál, Esko má 03 – Kudy chodil pan Karel s paní Olgou

 ()
Který kousek naší země dnes poznám? Pramen Kocáby - Stará Huť - Praha Od pramene Kocáby přes lesy východně od Dobříše, a dále na jižní okraj Prahy. To je plán tohoto výletu na konci dubna 2022. Kde pramení Kocába V pátek do pozdního večera řeším pracovní úkoly, rovněž i v sobotu brzy ráno. A tak…
Favorit1970 | 24.04.2022

O čem se mluví:

NEcyklo Čím fotíte na cestách dnes v 00:00
Technické rady přilnavost pneu s hladkým vzorkem včera v 23:52
NEcyklo Pobavilo, potěšilo 178. včera v 23:27
Cestování na kole Jaké to je dnes 120 včera v 23:16
NEcyklo Ukrajina včera v 23:03
Komentáře k blogu Na Kanáry na kole 2 včera v 22:57
NEcyklo Co vás zaujalo 258 včera v 22:46
Mapy na Internetu III. včera v 20:40
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

199 cyklistů (4 přihlášení)

Na Kanáry na kole 2

Pokračování vyprávění o cestě za kamarádem žijícím na La Palmě. Odtamtud jsem se už přemístil na Tenerife a v…
Martin_re-cyklista | 24.05.2022

Proč bychom se nerakovinovali aneb onkologickým pacientem snadno a rychle

Tento můj deník vznikal v době, kdy Lubošovi byla zjištěna rakovina, a psala jsem jej v průběhu léčby tak,…
šíp | 18.05.2022

Vez mě dál, Esko má 04 - Za mizející krajinou ropáků

Motto výletu. Poslouchej [poslouchej]Píseň mou [varovnou]Jen pár not [jen pár slov]Ten zvláštní tón [snad je…
Favorit1970 | 15.05.2022