reklama

Jak vybrat ideální zimní bundu pro chladné dny na sport i do města?

S příchodem podzimu a zimy je třeba vybavit svůj šatník kvalitní bundou, která vás zahřeje. Může přitom být složité vybrat si ty správné parametry, díky kterým se i v zimě budete cítit pohodlně. Nabízí se několik základních tipů, na co se při výběru nové bundy zaměřit.

Foto: everydaytextures / Shutterstock.com

Vrstvení

Nejdůležitější poučkou, na kterou je při výběru zimní bundy důležité myslet, je pravidlo vrstvení. V chladném počasí je dobré obléci si několik vrstev, které případně můžete také svléknout. Předejdete tak problému, kdy se v bundě potíte, ale pod ní máte pouze tričko či krátkou mikinu, a tak ji nemůžete sundat.


foto: maxbelchenko / Shutterstock.com

Samotná dámská bunda tak není zrovna klíčová, je třeba vybavit se také kvalitním funkčním prádlem a teplou vrstvou, třeba mikinou z fleecu. Zimní bunda tak nemusí být příliš teplá a tlustá. Měla by sloužit spíše jako ochrana před deštěm a sněhem. Vystačíte si tak i s lehčí bundou, přičemž případně můžete pouze přidat či naopak odebrat vrstvy oblečení pod ní.

Voděodolnost bundy

Vzhledem k tomu, že s podzimem přichází také častější srážky, je dobré připravit se na různé rozmary počasí. Jestliže se vám podaří vybrat ideální bundu, nezaskočí vás déšť ani sníh. Z toho důvodu je dobré zaměřit se na to, jaký má vybraná bunda vodní sloupec. Právě ten totiž určuje, jakému množství vody materiál bundy odolá a vy tak zůstanete v suchu.

  • Jestliže hledáte bundu do města, není třeba brát na vodní sloupec velký ohled.
  • Vhodným minimem je vodní sloupec zhruba 3000 mm.
  • Pokud však hledáte zimní bundu pro sport jako je lyžování a podobně, věřte, že velký vodní sloupec se vám bude hodit.
  • Abyste nepromokli, vybírejte bundu svodním sloupcem alespoň 5000 mm.
  • Vždy je dobré volit bundu s alespoň základní nepromokavostí, aby vás nezaskočily přeháňky.

Těchto pravidel je dobré držet se při výběru bundy pánské i dámské.

Důležité otázky

Kromě obecných doporučení byste se při nákupu nové bundy měli ptát hlavně sami sebe, jakou bundu hledáte. Právě individuální výběr zajistí, že se budete cítit pohodlně, a přitom zůstanete v teple a suchu. Před vybíráním si tak zkuste položit jednoduché otázky – jak často ji budete nosit, při jaké aktivitě bude využívána a co vlastně od bundy očekáváte.


foto: yurakrasil / Shutterstock.com

Nabídka na trhu je opravdu široká, nabízí se tak mnoho různých možností. Neváhejte být vybíraví, jen díky tomu budete později spokojení. Zaměřte se i na malé detaily – je kapuce napevno, nebo ji lze odepnout? V neposlední řadě je samozřejmě velmi důležitý také design bundy. Ten by měl být především praktický, ovšem dejte vyniknout i svému vkusu.

Další vybavení

Jestliže hledáte zimní bundu na sport, bude se vám rozhodně hodit i další kvalitní vybavení. Ať už se jedná o nepromokavé zateplené kalhoty, funkční ponožky či třeba běžné rukavice. Na zimní túry oceníte kvalitní batoh, který nepromokne, jakmile trošku zaprší. Jakmile si vyberete kvalitní zimní bundu, nepodceňujte ani další prvky, díky kterým můžete pocítit jedinečný komfort.

A to nehledě na počasí. Doplňky jsou samozřejmě velmi důležité také pokud hledáte bundu pouze do města. Právě vycházkový oděv přímo vybízí k tomu, vybrat si z různých doplňků a rozzářit tak svůj outfit. V takovém případě není třeba tolik klást důraz na praktičnost, to už však záleží dle individuálních představ a nároků.

Vybrat si zimní bundu není jen tak. Je třeba důmyslně spojit praktické vlastnosti nabízející pohodlí, a přitom najít kousek, ve kterém se budete cítit skvěle. Střihů, barev a provedení je celá řada, stačí se tak už jen pustit do výběru. Jistě najdete kousek, který sedne vaší postavě, a přitom nedá zimě šanci.

- inzerce -, 07.01.2022
Blogy

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

 ()
Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část třetí. V Siles do půlnoci doplňujeme tekutiny v místním pohostinství v parku a následující den nás čeká Sierra de Segura a asi 80 km po CM-412. Po snídani na dětském hřišti provedeme menší…
Kristina | včera

Dámská 2022 – Na břehu řeky Svratky kvete... cyklistika 16.7. až 19.7.2022

 ()
Polovina července se již stala tradičním časem Dámské. Tu letošní jsme naplánovaly už v zimě a po jedenácti letech jsme se vrátily na některá místa projetá v roce 2011. Svratecká vrchovina má stále co nabídnout, a proto je pěkné se vracet. Ve škole se zpíval lidový popěvek „na břehu Svratky roste…
HMS | 04.08.2022

Na Kanáry na kole 4

 ()
Kanárský ostrov El Hierro mě vtáhnul do svých krás větší silou než jsem čekal. Do toho pár setkání se zajímavými lidmi a na čtvrté pokračování jste si museli trochu počkat. O tom všem se dozvíte nejspíš už v dalším díle. Ale abych navázal na předchozí vyprávění, jsme ještě ve španělské Andalusii…
Martin_re-cyklista | 21.06.2022

Bikepacking španělsky 2.část: Z Valencie přes Castilla-La Mancha

 ()
Po příhodách v Katalánsku nás čeká nový terén a další životní zkušenosti ve Valencii a Castilla-La Mancha. Část druhá. Předchozí 1. část mého blogu si můžete přečíst zde. Valencia a Dos Aguas Z delty Rio Ebro přijíždíme vlakem do Valencie, kde pobýváme několik dní. Čekají nás zde naši známí…
Kristina | 16.06.2022

RUNDREISE 2022: Brenner - Reschen - Maloja

 ()
Můj blog za rok 2022:Pro letošní expedici mě napadl Engadin a Maloja. Už nevím proč a který z těch dvou pojmů dříve. Vždy pomýšlím na hory nebo moře. To jsou cíle, které voní výškami a dálkami. Loni jsme jeli k moři z Mori podél Adige. Letos nás Adige dovedla do hor ke svému prameni. Nakolák Petr.K…
Quatsch | 16.06.2022

O čem se mluví:

Co s řopíkem? dnes v 00:30
Cestování na kole Jaké to bylo,124 bez cenzůry Arabice včera v 23:25
NEcyklo Co vás zaujalo 260 včera v 22:38
Bezpečnost na kole Nehody, pojišťovny a bezohlední motoristé... včera v 22:37
Ostatní – cyklo Jake to bylo 125 včera v 20:45
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

203 cyklistů (4 přihlášení)

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část…
Kristina | včera

Dámská 2022 – Na břehu řeky Svratky kvete... cyklistika 16.7. až 19.7.2022

Polovina července se již stala tradičním časem Dámské. Tu letošní jsme naplánovaly už v zimě a po jedenácti…
HMS | 04.08.2022

Na Kanáry na kole 4

Kanárský ostrov El Hierro mě vtáhnul do svých krás větší silou než jsem čekal. Do toho pár setkání se…
Martin_re-cyklista | 21.06.2022