reklama

Tenisky jako obuv na kolo?

Již sto padesát let jsou tenisky jedním z nejoblíbenějších typů obuvi určené pro sport a trávení volného času. Právě toto určení je pro tenisky typické i nyní, ačkoliv se začínají prosazovat i jako obuv pro formální příležitosti a s trochou nadsázky lze říci, že poslední příležitostí, pro kterou se tenisky opravdu nehodí, je návštěva Národního divadla nebo opery. Jak je to ale s teniskami pro jízdu na kole? Je něco takového přijatelné nebo nikoliv?

Foto: In Green / Shutterstock.com

Tenisky a jejich historie

První tenisky se objevily ve Velké Británii a ve Spojených státech na začátku druhé poloviny 19. století. Šlo o lehké a velmi pohodlné boty, které charakterizovala gumová podrážka. Vršek boty může být plátěný i kožený, záleží na typu boty. Těch je koneckonců na trhu prakticky nekonečné množství, koupit si můžete tenisky všech tvarů i barev, s různou šířkou podrážky atd.

Široká nabídka samozřejmě znamená i to, že lze koupit tenisky kvalitní více, jako třeba boty Nike Air Max 97, tak ty, které kvalitou neoplývají. Je proto třeba dobře vybírat, zvláště v případě, že chcete tenisky používat pro sport.

S tím souvisí i potřeba pečlivého a důsledného zkoušení tenisek. Zkoušení nepodceňujte a věnujte mu dostatek času a energie. Elektronické obchody standardně nabízí zákazníkům možnost boty, které dokonale nesedí, snadno vrátit či vyměnit. Vyplatí se toho využít. Skvělým místem, na kterém si můžete vybrat ty nejlepší tenisky právě pro vás, je například katalog Flexdog.

Tenisky a kolo

Pro cyklisty chystající se na vrcholné výkony budou samozřejmě spíše než tenisky první volbou specializované cyklistické boty, pro rekreační jezdce mohou být tenisky dobrou volbou. Ocení je zejména ti, kteří chtějí během cyklovýletu z kole také občas sesednout a pěšky poznávat okolí.

Pro jízdu na kole jsou samozřejmě vhodné tenisky s členitou podrážkou, která nebude sklouzávat z pedálů. Důležitá je i volba tkaniček, které nesmí být kvůli bezpečnosti ze zjevných důvodů příliš dlouhé.

Důležité je, aby šlo o tenisky, které jsou kvalitní co do použitých materiálů a způsobu výroby. Jízda na kole je fyzická aktivita, při které se bude noha potit. Pro tenisky je dobře, budete-li do nich nosit ponožky ze savého materiálu. Stejně tak je třeba nechat po návratu z vyjížďky tenisky proschnout na vzduchu, v ideálním případě na slunci.

Uvedené požadavky splňuje celá řada tenisek a jejich modelových řad, např. Nike Air Force pánské. Aby ale tenisky dlouho vydržely a mohli jste s nimi vyjíždět na kole dlouhou dobu, je třeba se o ně správně starat. Při čištění tenisek nepoužívejte pračku, ta by mohla tenisky poškodit, podrážku čistěte hadříkem nebo kartáčkem a mýdlovou vodou, vrchní látkovou část potom vodou s čistícím prostředkem. V případě, že je vrchní část z kůže nebo jiného pevnějšího materiálu, postačí opět otření vlhkým hadříkem. Velmi užitečná je i impregnace.

- inzerce -, 30.12.2021
Blogy

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

 ()
Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část třetí. V Siles do půlnoci doplňujeme tekutiny v místním pohostinství v parku a následující den nás čeká Sierra de Segura a asi 80 km po CM-412. Po snídani na dětském hřišti provedeme menší…
Kristina | včera

Dámská 2022 – Na břehu řeky Svratky kvete... cyklistika 16.7. až 19.7.2022

 ()
Polovina července se již stala tradičním časem Dámské. Tu letošní jsme naplánovaly už v zimě a po jedenácti letech jsme se vrátily na některá místa projetá v roce 2011. Svratecká vrchovina má stále co nabídnout, a proto je pěkné se vracet. Ve škole se zpíval lidový popěvek „na břehu Svratky roste…
HMS | 04.08.2022

Na Kanáry na kole 4

 ()
Kanárský ostrov El Hierro mě vtáhnul do svých krás větší silou než jsem čekal. Do toho pár setkání se zajímavými lidmi a na čtvrté pokračování jste si museli trochu počkat. O tom všem se dozvíte nejspíš už v dalším díle. Ale abych navázal na předchozí vyprávění, jsme ještě ve španělské Andalusii…
Martin_re-cyklista | 21.06.2022

Bikepacking španělsky 2.část: Z Valencie přes Castilla-La Mancha

 ()
Po příhodách v Katalánsku nás čeká nový terén a další životní zkušenosti ve Valencii a Castilla-La Mancha. Část druhá. Předchozí 1. část mého blogu si můžete přečíst zde. Valencia a Dos Aguas Z delty Rio Ebro přijíždíme vlakem do Valencie, kde pobýváme několik dní. Čekají nás zde naši známí…
Kristina | 16.06.2022

RUNDREISE 2022: Brenner - Reschen - Maloja

 ()
Můj blog za rok 2022:Pro letošní expedici mě napadl Engadin a Maloja. Už nevím proč a který z těch dvou pojmů dříve. Vždy pomýšlím na hory nebo moře. To jsou cíle, které voní výškami a dálkami. Loni jsme jeli k moři z Mori podél Adige. Letos nás Adige dovedla do hor ke svému prameni. Nakolák Petr.K…
Quatsch | 16.06.2022

O čem se mluví:

Co s řopíkem? dnes v 00:30
Cestování na kole Jaké to bylo,124 bez cenzůry Arabice včera v 23:25
NEcyklo Co vás zaujalo 260 včera v 22:38
Bezpečnost na kole Nehody, pojišťovny a bezohlední motoristé... včera v 22:37
Ostatní – cyklo Jake to bylo 125 včera v 20:45
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

179 cyklistů (3 přihlášení)

Bikepacking španělsky 3.část: Andalusie – Sierras de Cazorla, Segura y Las Villa

Z Castilla-La Mancha přejíždíme do Andalusie a pokračujeme přes největší chráněné území ve Španělsku. Část…
Kristina | včera

Dámská 2022 – Na břehu řeky Svratky kvete... cyklistika 16.7. až 19.7.2022

Polovina července se již stala tradičním časem Dámské. Tu letošní jsme naplánovaly už v zimě a po jedenácti…
HMS | 04.08.2022

Na Kanáry na kole 4

Kanárský ostrov El Hierro mě vtáhnul do svých krás větší silou než jsem čekal. Do toho pár setkání se…
Martin_re-cyklista | 21.06.2022