reklama

Cestování a důležitost cestovního pojištění

Proč je vlastně cestovní pojištění nezbytnou výbavou každého turisty či cestovatele? Jaké všechny situace dokáže pokrýt a na co je dobré se připojistit? Ve světě dnes také máme nového strašáka v podobě koronaviru, čemuž se rovněž mnohé pojišťovny přizpůsobily i ve svých pojistných smlouvách. Na tato a další témata se podíváme v rámci našeho článku, po jehož přečtení může být i vaše dovolená klidnější a bezpečnější.

K čemu slouží cestovní pojištění?

Pokud plánujete třeba dovolenou na kole v Česku, tak to máte zjednodušené. Kdekoliv do zahraničí však potřebujete komerční cestovní pojištění. Právě díky němu se můžete na cestách cítit bezpečně. Charakteristickým znakem typického základního cestovního pojištění je:

  • Úhrada léčebných výloh
  • Široké možnosti připojištění

Každé cestovní pojištění vám tak v základu nabídne úhradu léčebných výloh, které vzniknou v zahraničí v souvislosti s vaším ošetřením ve zdravotnickém zařízení. Důležité je zejména vědět, jaké limity má vaše pojistka a co tedy ještě dokáže pokrýt. Většině turistů a cestovatelů dnes však tento základ stačit nebude.

Připojistěte se, má to smysl

Právě proto je tady celá řada možných připojištění, které se vyplatí sjednat v souvislosti s klasickým základním cestovním pojištěním. Záleží třeba na tom, jaké aktivity plánujete v zahraničí provozovat a na jaká rizika se tedy chcete nechat připojistit. Připojištění se typicky týkají:

  • Úrazu
  • Ztráty nebo odcizení zavazadel
  • Storna zájezdu
  • Osobní odpovědnosti

Určitě má smysl úrazové připojištění, a to zejména při aktivním trávení dovolené. Stačí vyrazit někam na kole a úraz je tady hned. Stejně tak je to velmi důležité při provozování konkrétních adrenalinových sportů.

Velmi častou komplikací je v zahraničí také ztráta nebo krádež zavazadel, proto bychom měli myslet také na toto připojištění. V kufrech můžete mít cennější věci, i když u kufrů do zavazadlového prostoru letadla se to nedoporučuje, takže toto pojištění je na místě.

Jestliže jedete do zahraničí s cestovní kanceláří, může vás zajímat také pojištění na storno zájezdu, ať už z jakýchkoliv důvodů. Pojistíte si tak, že peníze za dovolenou nebudou ztracené, pokud vám bude zájezd zrušen.

Důležitým připojištěním je také pojištění osobní odpovědnosti. Týká se to zejména škod na majetku a na zdraví, ale někdy také škod finančních, v závislosti na parametrech pojistky. Jde o to, že v zahraničí můžete někomu způsobit újmu, třeba jej srazit na kole a podobně. Takovou událost pak kryje tato pojistka.

Spočítejte si nejvýhodnější pojištění

Výše jsme to již okrajově zmiňovali, a sice, že u pojistky hraje roli nejen cena, ale také její parametry. Aby zkrátka pokryla vše důležité a měla dostatečné limity. Od toho je tady kalkulačka pojištění, kde si spočítáte tu nejlepší pojistku právě pro svou cestu a destinaci. Myslete totiž na to, že pojištění se bude lišit také dle:

  • Cílové destinace
  • Délky pobytu

Pro exotičtější země bude samozřejmě pojištění typicky dražší, bude se odvíjet také od toho, zda vás zajímá krátkodobé pojištění pro typickou dovolenou, nebo jste v zahraničí dlouhodobě (obvykle 2 a více měsíců) a chcete si sjednat pojištění dlouhodobé.

V rámci kalkulačky pojištění si můžete porovnat nejvýhodnější nabídky mezi sebou, a tak na základě ceny, limitů krytí a dalších parametrů zvolit tu ideální. Bez problémů dnes také prostřednictvím těchto kalkulaček a srovnávačů sjednáte pojištění online. Vše je tak přehledné, rychlé a pohodlné, přesně co, co před cestou potřebujete.

Novinkou jsou covidové doložky

Při sjednání pojištění myslete také na další důležitý aspekt, který v posledním už více jak roce promlouvá do našich životů. Tím je pandemie koronaviru a nejrůznější omezení v řadě států. Řada pojišťoven na to zareagovala tzv. covinovými doložkami, což je vlastně připojištění na problémy související s koronavirem.

Obvykle se jedná o náklady, které souvisejí s hospitalizací u tohoto onemocnění, ale může jít také o náklady v souvislosti s nucenou karanténou, nuceným prodloužením pobytu v důsledku koronavirových opatření nebo nutností přebookovat zpáteční let. Může jít také o kompletní zrušení zájezdu kvůli změny epidemické situace v cílové destinaci.

Covidové doložky mohou ovlivnit také cenu pojištění, protože v závislosti na riziku v cílové destinaci může pojišťovna nastavit ceny. Některé pojišťovny navíc vůbec nemusí poskytnout možnost připojištění na covid do velmi rizikových destinací.

Pozor na porušení podmínek smlouvy

Bez ohledu na to, jakou pojistku si sjednáte, tak je potřeba myslet na to, že v některých situacích se nemusí pojišťovna uvolit vyplatit vám pojistné plnění. Nejčastěji se tak děje, pokud jsou nějakým způsobem porušeny podmínky smlouvy.

Ačkoliv tedy budete na nějakou událost pojištěni, tak stačí porušit třeba v souvislosti s danou činností místní zákony a pokud se vám něco stane, bude to důvod pro neproplacení takové pojistné události.

Využijte asistenční služby

Komerční pojišťovny mají v provozu asistenční linky. Pokud se vám na dovolené u moře něco stane, tak nejedná-li se o krizovou situaci a máte prostor to řešit, spojte se s pojišťovnou třeba ještě před výběrem zdravotnického střediska, kde se chcete nechat ošetřit. Poradí vám, které zvolit, abyste měli jistotu, že ošetření bude proplaceno. Pokud není možné se s pojišťovnou spojit ihned, učiňte tak co nejdříve, protože komunikace je v tomto případě základ. Vždy si také uschovejte veškeré doklady o provedených lékařských úkonech.

- inzerce -, 06.10.2021
Blogy

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

 ()
Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila, že až opravdu nebudu nikam jezdit, tak se popis dovolené bude hodit. V době Covidové jsem prošlapala pohorky, praskla podrážka, tak když bylo jasné, že zase jedeme do Vysokých Tater a budu…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

 ()
Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci. Jenže v kopcích, co rostou u moře, je to ve vedru na kole sado-maso, to mám rád, chci zase vidět moře z výšky. A chci ho vidět ze sedla, ne z auta. Cestou jsme se zastavili na Mont Ventoux,…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

 ()
Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však velmi nejisté a nezdá se mi rozumné cestovat s kolem přespříliš daleko. Chci trasu s návratem k nějaké konečné pražského metra. Chci však také vidět nějaká zajímavá - pro mě - místa. Volba…
Favorit1970 | 30.08.2021

Vez mě dál, Esko má 01 – Pískovny u Neratovic

 ()
Voda přede mnou, voda nade mnou. 7. 8. 2021 Obsah: KPČ A IVČ.Za Ďáblicemi si držte kšiltovku, jedeme z kopce.Lom Kojetice.Vodojem Kojetice.Neratovice.Pískovna MlékojedyKřenecké jezero - OvčáryPři návratu do kopečka nevržou mi kolečka. Ale řetěz od písku.Miškovice - alea iacta est.Kbely - stehna -…
Favorit1970 | 08.08.2021

Dámská 2021, aneb suchou nohou mezi mraky 15.7. až 18.7. 2021

 ()
čtvrtek 15. 7., společně najeto 60 km, 228 m Plány pro letošní Dámskou byly skromné, vlastně ani hranice jsme překročit nechtěly. Po loňské cestě podle Mže jsme opět plánovaly řeku nebo možná i řeky dvě. Ploučnici a kousek Kamenice, jenže Covid zase rozhodoval za nás, dlouho se nevědělo, kdy a za…
HMS | 27.07.2021

O čem se mluví:

Cestování na kole Znovu, kam, už víte dnes v 09:16
Ostatní – cyklo Jaké to bylo 114 dnes v 09:01
NEcyklo COVID... tak teda ještě znova dnes v 08:56
Technické rady Jak spojit více GPX souborů včera v 22:39
NEcyklo Nejlepší vtip 48 včera v 22:05
Co vás vytočilo 138 včera v 21:22
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

200 cyklistů (15 přihlášených)

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila,…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci.…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však…
Favorit1970 | 30.08.2021