reklama

Cyklistika s dětmi: Myslíte na všechno?

Vyrazit s dětmi na cyklistický výlet je snem mnoha rodičů. Důležité si je ale uvědomit, že dítě není dospělák a dlouhé vyjížďky pro něj budou náročné a nemusí ho bavit. Malé děti navíc potřebují speciální vybavení. Zamysleli jsme se nad tím, co všechno cestování na kole s dětmi obnáší.

Výlety s malými dětmi

Pro přepravu malého dítěte máte na výběr především ze dvou možností: dětské sedačky a dětského vozíku za kolo. První varianta je levnější a zejména u modelů montovaných v přední části kola máte s dítětem přímý kontakt. Vozíky za kolo zase poskytují dítěti větší pohodlí na dlouhé cestě a hlavně chrání před větrem a deštěm. Můžete do něj také přibalit hračky pro děti, aby se dítě zabavilo, když ho omrzí rozhled po krajině.

S malými dětmi budete také potřebovat stejné vybavení jako při jakémkoliv jiném cestování. Hlavně jídlo, dětské plenky a přebalovací potřeby. Počítejte také s tím, že především v přírodě není prostor, kam použité dětské plenky vyhodit. Ani „uklizení" pod kámen nebo pařez nepřichází v úvahu, protože jde o plastový odpad, který se nerozloží. Raději si vezměte vhodný cestovní „koš" s sebou.

Správná cyklistická výbava

Když jedete na kolo s dětmi, určitě budete chtít zvýšit jejich bezpečnost. Základem je pochopitelně kvalitní a dobře servisované kolo. Nezapomeňte na povinné bezpečnostní prvky a klidně přidejte i ty volitelné, jako je reflexní vesta nebo praporek. Absolutní nezbytností je pak přilba, která musí být dotažená a nesmí se na hlavě kvedlat.

S výběrem kola vám pomůže jak personál v cykloprodejně, tak recenze a články na internetu. Určitě se vyhněte podezřele levným modelům. Lepší způsob jak ušetřit, je nakupovat online s odměnou za nákupy od Tipli. Pokud Tipli neznáte, určitě se s tímto cashbackovým portálem naučte pracovat. Díky tomu, že spolupracuje s tisícovkou e-shopů a vrátí vám zpět část peněz z nákupu, s ním můžete ušetřit opravdu hodně.

Nepřeceňte dětské síly

Větší děti už zvládnou šlapat na kole s vámi. Rozhodně ale nepřeceňte jejich síly. To, co dospělákovi přijde jako krátká lehká projížďka, může být pro dítě náročný výlet. Nejzrádnější jsou dlouhá stoupání, a to i mírná. Kromě častých přestávek můžete dítěti také pomoct speciální tažnou tyčí. Ta většinou připojenému dětskému kolu zvedne přední kolo ze země, takže řídí jen dospělý. Šlapou ale oba. Hodně toho zmůžete ale také s obyčejným „gumicukem", který je velmi skladný. Na rozdíl od nepružných lan se navíc tak snadno neprověsí, takže je menší riziko, že by se zamotal do kola.

Čím dítě na kole zabavit

Děti ještě neocení cyklistický výlet tak jako vy, proto je třeba jim ho nějak zpestřit. Nemusíte s sebou přímo brát hračky pro děti, ale někdy to není špatný nápad. Oblíbený plyšák, panenka nebo hrací figurka, která jede na výlet a zažívá dobrodružství s vámi, může být jedním z řešení. Jen si dejte velký pozor, abyste ji nikde nezapomněli. Ztracené hračky pro děti jsou totiž katastrofa, kterou nechcete zažít.

Můžete si také hrát na něco. Kdo říká, že na kole nemůže princ objíždět své království? Nebo že nejste tajní agenti na speciální misi? Větší děti pak zabavíte i samotnou jízdou, ale musíte jim ji trochu přiblížit. Studujte s nimi mapu a ukazujte si jednotlivá místa po cestě. Pokud je to bezpečné, nechte je jet napřed a počkat u kostela, přístřešku, před obchodem nebo na jiném strategickém místě. A nezapomeňte, že příklady táhnou. Pokud chcete, aby dítě na kolo sedalo rádo a často, musí to vidět především u vás.

- inzerce -, 10.09.2021
Blogy

Československo s dětmi - kapitola 9.

 ()
Vzpomínky na Stříbro Nedávno jsme koukali na soutěž Kde domov můj. Padla v ní otázka ze západních Čech, už nevím jak přesně zněla, ale správná odpověď byla Stříbro. A u toho si Šárka vzpomněla: "Já už vím. To bylo to blbý město, jak pršelo a tam nebyla v poledne otevřená ani jedna restaurace." Ach…
Peggy | 18.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 8.

 ()
Vlastivěda pro naše dva puberťáky Šumavský samotář Znáte knihu rozhovorů se šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině? Resp. i její pokračování o samotářích nejen ze Šumavy? Autor Aleš Palán několik let jezdil za lidmi, co se jim Šumava stala domovem. Vybral si lidi, kteří žijí déle než deset…
Peggy | 10.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 7.

 ()
Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 3 Nocleh pod Velharticemi Objevit navečer přímo pod hradem krásnou loučku s ohništěm, lavičkou a kadibudkami bylo tou nejlepší odměnou po náročném dni. Zatím asi nejkrásnější nocleh letošní cesty. Postavili jsme…
Peggy | 03.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 6.

 ()
Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 2 Vyhozené prachyJeli jsme s dětmi vlastivědu, takže jsme mimo jiné objížděli známé hrady a zámky, kde jsme chodili opravdu poctivě na prohlídky. Na Zvíkově jsme si koupili pexeso hradů a zámků jihočeského kraje,…
Peggy | 27.12.2021

Československo s dětmi - kapitola 5.

 ()
Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 1 Po Slovensku jsme v putování pokračovali u nás doma, po Čechách. Jak asi každý ví, cestování v roce 2020 bylo zkomplikované epidemií koronaviru. Dlouho jsem si nechtěla připustit, že se nikam do zahraničí…
Peggy | 21.12.2021

O čem se mluví:

NEcyklo Pobavilo, potěšilo 175. před 8 minutami
Ostruha na patě 2. před 11 minutami
Ostatní – cyklo Jaké to bylo 116. dnes v 18:38
Komentáře k blogu Československo s dětmi - kapitola 9. dnes v 18:22
NEcyklo Co píší ve Francii 3 dnes v 18:18
Nejlepší vtip 49 dnes v 16:01
Lehokola Šlapky a tepelný komfort dnes v 14:39
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

222 cyklistů (23 přihlášených)

Československo s dětmi - kapitola 9.

Vzpomínky na Stříbro Nedávno jsme koukali na soutěž Kde domov můj. Padla v ní otázka ze západních Čech, už…
Peggy | 18.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 8.

Vlastivěda pro naše dva puberťáky Šumavský samotář Znáte knihu rozhovorů se šumavskými samotáři Raději…
Peggy | 10.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 7.

Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 3 Nocleh pod Velharticemi…
Peggy | 03.01.2022