reklama

Nechce se vám na kolo? 4 sporty, které vás dokonale vyšťaví

Nemáte možnost jít na kolo, protože silnice klouzají a vy nechcete riskovat? Existuje spousta sportů, díky kterým večer padnete do postele a do pár minut usnete. My pro vás připravili 4 sporty.

HIIT

Zkratka HIIT znamená High-intensity interval training, v češtině vysoce intenzivní intervalový trénink. Rozdíl mezi HIIT a kardiem je ten, že během HIIT tréninku musíte vydat mnohem více energie. Kardio cvičení by mělo probíhat v rozmezí 65–70 % z vašeho maxima. U HIIT cvičení to zvyšte klidně až na 85 %. Logicky pak cvičení probíhá kratší dobu, jelikož rychleji spotřebujete zásoby energie. Zde přichází kouzlo intervalového cvičení. I přes kratší trénink můžete spálit více kalorií. Jak to? Je to tím, že vaše tělo pálí ještě dlouho po docvičení. Zvýšíte si tím klidový metabolismus. Díky HIIT si také zlepšíte fyzičku a podle některých studií i spálíte více tuku.

Princip spočívá ve střídání aktivní a klidové části. Délku každé části si zvolte podle sebe – ta aktivní by měla být vždy delší (stejná), např. 30 s x 30 s, 45 s x 15 s, 20 s x 10 s. Tato tři rozdělení bývají nejoblíbenější. HIIT workout natáhněte na max. 30 minut. Pokud se během té doby nevyčerpáte, dostatečně jste se nesnažili.

Švihadlo

Nechcete ven? Určitě jste na škole skákali přes švihadlo. Možná vás to příliš nebavilo, ale věřte, že pravidelné skákání úžasně zlepšuje fyzickou kondici. A také lehkost, soustředění, rychlost, výbušnost a koordinaci. Skákání přes švihadlo není ani příliš náročné na klouby (kolena, kotníky), protože při něm nezvedáte kolena. Před samotnou aktivitou vás čeká výběr správné obuvi a švihadla. Dobrou volbou jsou boty Nike. U švihadla existuje několik typů – s počítadlem, hliníkové nebo zátěžové. Pokud si nejste jistí, bude vám stačit obyčejné, které seženete již od 50 Kč.

Stejně jako u HIIT cvičení zkuste skákat podle intervalů. Anebo podle počtu přeskoků (některá švihadla to spočítají za vás).

Běh

Běh je pohyb, který známe již od malička. Všichni víme, jak se to dělá, aniž bychom se něco museli učit. To je sice pravda, ale určitě si zjistěte správnou techniku běhu, která vás ochrání před zraněním. I pokládání nohou a umístění rukou má svá pravidla. Každopádně běh je skvělý sport pro všechny. Ani příliš nezáleží na věku. Existuje několik způsobů, jak běhat. Indiánský běh, souvislý běh, střídání pomalejšího běhu a sprintů, … Většinou se výběr odvíjí od vašich požadavků a sportovní úrovně.

Než vyběhnete, zahřejte se, rozcvičte se a protáhněte svaly. Nezapomeňte na kotníky. Většinou bývají ztuhlé, tak jim věnujte několik minut vaší pozornosti.

V případě úrazu se díky správné rehabilitaci s motodlahou můžete daleko rychleji dostat zpátky do formy.

Cvičení s vlastní vahou

Pokud si nechcete kupovat činky, kettlebelly a jiné sportovní potřeby, cvičte bez nich. S nimi se sice dobře nabírá svalová hmota, ale pokud s cvičením nemáte mnoho zkušeností, svaly si vytvoříte raz dva. Zaměřte se na základní cviky – dřepy, angličáky (burpees), prkno (plank), tricepsové dipy, výpady, výskoky přes překážky (lahve, stoličky, krabice) nebo kliky. Pokud jsou pro vás klasické kliky lehké, zkuste úzké tricepsové kliky, diamantové kliky, kliky na jedné ruce nebo kliky s odrazem.

Jak si trénink rozvrhnout?

Vynikající je, že všechny 4 aktivity můžete kombinovat. Buď každý den dělat jednu z nich, abyste se nenudili a měli to pestré nebo je střídat v jednom tréninku. Švihadlo a krátké HIIT je skvělé na zahřátí před jakýmkoliv sportovním výkonem. Pokud vám na konci silového tréninku přebývá energie, dejte si 5 minut finální „oddělávací“ aktivity. 

- inzerce -, 23.02.2021
Blogy

Jak jsem očuchával bikepacking - poprvé

 ()
Bikepacking je stále ještě novým a pro mnohé neznámým pojmem. Je to zcela zvláštní odvětví cyklistiky. Dalo by se říci jakási směsice outdooru, cestování a survivalu – to vše dohromady a na kole. Bike = kolo; Packing = balení, balík, náklad. Volně přeloženo by se tedy dalo říci, že je to jízda na…
JohnyB | 14.02.2021

Okolo ČR - 1. část

 ()
Moje cyklistika-biková (jinou ani neprovozuji) se vyvíjela od prvotních začátků se šílenou výbavou, přes postupné navyšování ujetých kilometrů, amatérské bikové maratony až k poznání, že CESTA JE CÍL.A tak mimo ježdění s partou si „ordinuju" jedno až x denní bikové „laufy". Během covidového jara…
vrubozubec | 05.02.2021

Cykloturistika po Jižní Moravě

 ()
Určitě se to minulý rok stalo spoustě z Vás – naplánovaná dovolená, zaplacený zájezd, ale nakonec nemožnost odjet kvůli koroně. Sice jsem mohl dovolenou v práci odvolat, ale už jsem byl naladěnýna volnočasové vlně, tak jsem se rozhodl, že se nevzdám a dopřeju si turistiku s objevováním krás naší…
Hanar | 04.02.2021

Zapomenuté Frýdlantsko

 ()
Velmi rád objevuji zapomenuté kraje. Jsem o to radši, když se taková místa najdou v Česku, které mám křížem krážem proježděné, tedy spíše prochozené. Frýdlantsko má většina lidí spojené se strmými severními svahy Jizerských hor, které jsou rozervané divokými skalnatými roklemi, nad nimiž se tyčí…
pavelll | 25.01.2021

Smutná cesta do Prahy

 ()
Trvalo mně dlouhých půl roku, než jsem sedl ke kompu a rozhodl se podělit s vámi o moji nejhorší cyklistickou příhodu. A předem varuji! Pokud máte rádi příběhy se šťatným koncem, tak raději nečtěte dál. Tohle opravdu šťastný konec nemá. Ale já se z toho pořád ještě potřebuji vymluvit. Druhého…
Stanley58 | 04.01.2021

O čem se mluví:

Lehokola Jaký trojtác pro Ibex? pokr. před 16 minutami
NEcyklo Úspěch naší vlády. dnes v 16:53
Ostatní – cyklo Jaké to bylo 104. dnes v 16:43
NEcyklo Covid 60. dnes v 16:16
Ve městě na kole Vnitřní objezd Prahy dnes v 15:34
NEcyklo Nejlepší vtip 45. dnes v 15:30
Rada při výběru kola Kolo pro ženu dnes v 13:02
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

254 cyklistů (25 přihlášených)

Jak jsem očuchával bikepacking - poprvé

Bikepacking je stále ještě novým a pro mnohé neznámým pojmem. Je to zcela zvláštní odvětví cyklistiky. Dalo…
JohnyB | 14.02.2021

Okolo ČR - 1. část

Moje cyklistika-biková (jinou ani neprovozuji) se vyvíjela od prvotních začátků se šílenou výbavou, přes…
vrubozubec | 05.02.2021

Cykloturistika po Jižní Moravě

Určitě se to minulý rok stalo spoustě z Vás – naplánovaná dovolená, zaplacený zájezd, ale nakonec nemožnost…
Hanar | 04.02.2021