reklama

Cyklistika je pro každého

Cyklistika je každým rokem stále populárnější. Na kolech jezdí všichni, včetně celebrit. Je to činnost, která se stává nedílnou součástí našeho života a v létě také každodenním dopravním prostředkem. Je to nesmírně prospěšná činnost pro naše zdraví.

Foto: sittipun punpang / Shutterstock.com

Na kole umí jezdit snad každý – vždyť i každý rodič časem své dítě obdaruje kolem. Učení se jezdit na kole, je pro mnohé děti často jednou z nejkrásnějších vzpomínek.

Neutrácejte za speciální vybavení

Pokud to s cyklistikou myslíte vážně, pak pravděpodobně hledáte nejrůznější doplňky na kolo i cyklistické oblečení, které vám může činnost ještě více zpříjemnit. I když chcete investovat do kvality, nemusíte platit více, než je nutné. Při nákupu na internetu můžete využít například nejrůznějších slevových kódů: nakoupíte tak značkové oblečení za méně! Jednou z velice zajímavých akcí je například tato: https://buyker­s.cz/slevove-kody/answear. Se slevovými kódy můžete ušetřit na různých internetových obchodech.

Jízda na kole ve městě

Cyklistická politika měst se ubírá správným směrem. Stále více měst nabízí cyklistům zařízení v podobě vyhrazených cyklistických stezek, místa pro bezpečné parkování kola i snadné aktivace semaforů (tlačítka ve výši řídítek). Regulace silničního provozu se rok od roku mění. Řidiči automobilů také začínají měnit své postoje a věnují větší pozornost jízdním kolům, která se objevují v jejich blízkosti. A co je nejdůležitější, jsou stále tolerantnější.

Cyklistika je levný sport

V dnešní době získává cyklistika (pokud vyloučíme zdravotní aspekty) také ekonomický význam. Šetří náš čas, peníze a nervy. Schopnost jezdit hned vedle okraje silnice nebo po cyklistické stezce vám umožní vyhnout se dopravní zácpě. Neplýtváte tak ani zbytečně palivem. Kolo navíc neznečišťuje životní prostředí, což je nepochybně významný přínos pro ovzduší města.

Výhody cyklistiky pro zdraví

Jízda na kole má mnoho pozitivních aspektů:

  • Dokonalá postava – krásné, vytvarované a štíhlé nohy jsou výhodou pravidelných výletů na kole. Jízda na kole posiluje svaly lýtek, stehen i kyčle. Při řízení navíc pracují břišní svaly (pro udržení rovnováhy), záda (udržování správné polohy při řízení) a paže (přidržením volantu).
  • Lepší dýchání a tlak – jako každý aerobní sport, i jízda na kole ovlivňuje dýchací a kardiovaskulární systém. Snižuje také množství cholesterolu, čímž snižuje riziko vzniku aterosklerózy a snižuje krevní tlak a předchází kardiovaskulárním chorobám.
  • Zdravé klouby – správně nastavené kolo (výše sedátka například) uvolňuje klouby, snižuje otoky a eliminuje křečové žíly (zlepšením oběhu v nohou).
  • Hubnutí – jízda na kole je vynikající sport, jak zhubnout a spálit přebytečné kalorie. Vzávislosti na vašem tempu můžete spálit od 300 do 600 kcal za hodinu. Je to tedy jeden ze sportů, který je skvělý pro boj s nadváhou.

Jak správně jezdit na kole?

Pokud vezmeme v úvahu cyklistiku jako formu fyzické aktivity a sportu, je třeba si pamatovat několik důležitých věcí. Jako u každého sportu, i zde byste měli začít krátkou rozcvičkou. Pokud s cyklistikou teprve začínáte, zvolte si snadné trasy, kratší než 10 km. Zkuste jet mírným, ale stálým tempem. Po ukončení jízdy si protáhněte ty části těla, které byly nejvíce zapojeny – tj. nohy a záda. Nejlepších výsledků dosáhnete samozřejmě každodenní jízdou. Pokud si však takové potěšení nemůžeme dovolit, zkuste jezdit alespoň 3krát týdně po dobu asi 30 minut.

Kdo může jezdit na kole?

Dalo by se říci, že kolo je formou fyzické aktivity pro každého. Jak pro začátečníky, kteří se vracejí k aktivitě po dlouhé přestávce nebo zranění, tak pro nadšence a profesionály. Jezdit mohou děti i starší lidé.

- inzerce -, 28.12.2020
Blogy

Smutná cesta do Prahy

 ()
Trvalo mně dlouhých půl roku, než jsem sedl ke kompu a rozhodl se podělit s vámi o moji nejhorší cyklistickou příhodu. A předem varuji! Pokud máte rádi příběhy se šťatným koncem, tak raději nečtěte dál. Tohle opravdu šťastný konec nemá. Ale já se z toho pořád ještě potřebuji vymluvit. Druhého…
Stanley58 | 04.01.2021

Jak nabíjet elektroniku na dálkových cestách

 ()
Rád bych se s vámi podělil o mé zkušenosti s dobíjením vybavení, když člověk cestuje tisíce kilometrů napříč světem na kole. Miluji totiž cyklistiku (dálkovou a MTB) i technologie. Založil jsem již v roce 2010 úspěšný eshop s akumulátory, takže o nich vím velice hodně z mé "laboratoře". Závěrem…
failnomore | 10.12.2020

Cesta k pramenům

 ()
Nápadů na různé cyklovýlety, cyklotoulky a jiné cesty v sedle dvoukolého oře nosím v hlavě plný pytel. Každý rok přes jaro a léto z něj něco vyberu, trochu vyprázdním a v zimě zas doplním, takže se nebojím, že by byl někdy prázdný. Nejmíň do smrti mám pořád kam vyrážet - a pak? Nejspíš ten…
JohnyB | 05.11.2020

Přesmykač pro Favorita, třípřevodník a indexové řazení

 ()
Na mém Favoritu se mi po 20 až 30 letech probrousila kladka presmykače na straně co shazuje řetěz z větších převodníků na menší. Je to vidět na fotografiích. Kus kladky v nejhořejší části, co strhává řetěz z největšího převodníku schází, zbytek je zbroušen na fólii, která se dá ohýbat prstem a…
Brahma | 18.10.2020

Jižní Morava na kole v turistickém duchu

 ()
Na jižní Moravě byl na kole téměř každý z nás – pohodová krajina s novomlýnskými nádržemi, výhledem na vinohrady, mnoha sklípky a Pavlovskými vrchy v pozadí. A mnoho spíše pohodových cyklostezek všude okolo. Ano, na jižní Moravě už jsem na kole byl, ale klasickým způsobem s bývalou přítelkyní,…
Ladulak | 15.10.2020

O čem se mluví:

Trénink a zdraví Co vás zaujalo 232 před 5 minutami
Cestování na kole Co letos? před 6 minutami
NEcyklo Covid - 44 dnes v 21:21
NEcyklo Nejlepší vtip 45. dnes v 19:34
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

223 cyklistů (23 přihlášených)

Smutná cesta do Prahy

Trvalo mně dlouhých půl roku, než jsem sedl ke kompu a rozhodl se podělit s vámi o moji nejhorší…
Stanley58 | 04.01.2021

Jak nabíjet elektroniku na dálkových cestách

Rád bych se s vámi podělil o mé zkušenosti s dobíjením vybavení, když člověk cestuje tisíce kilometrů napříč…
failnomore | 10.12.2020

Cesta k pramenům

Nápadů na různé cyklovýlety, cyklotoulky a jiné cesty v sedle dvoukolého oře nosím v hlavě plný pytel. Každý…
JohnyB | 05.11.2020