reklama

Cyklistika na oblíbených ostrovech ve Středozemí

Aktivní pobyt dává nový směr dovolené. Ostrovy ve Středomoří nabízejí mnoho typů terénů v nádherné krajině. Hlavně mimo letní sezónu si to tu na kole naprosto užijete bez turistů a za doprovodu příjemného počasí. Víte, kolik toho stihnete a uvidíte za jeden celý den? Vybrali jsme pro vás destinace, které rozhodně stojí za to, abyste sem na kolo vyrazili.

Cyklistika na Sardinii

Italský ostrov Sardinie je známý především bílými plážemi připomínajícími Karibik, malebnými zátokami a azurovým mořem. Ostrov je ale také protkán hustou sítí tras a silnic, které přímo lákají k cykloturistice. Především vnitrozemí ostrova není dotčeno turistikou a na cestách nepotkáte ani živáčka.

Dobře, přinejmenším tu nebudou davy turistů. Žulová skaliska, která zde můžeme vidět, nemají ve Středozemí obdoby. I to napovídá, že místní „divočina" bude skvělým dobrodružstvím. Oblíbené trasy vedou k Nurágům (pravěká sardinská tvrz), kolem pobřeží (pro ty, kteří se rádi po cestě zchladí v moři) nebo na některou horu jako například Monte Limbara.

Na kole drsným terénem Malty

Ostrov Malta není typickou a profláknutou destinací pro cyklisty. O to zajímavější trasy tam na vás čekají. Zdejší kamenité a prašné cesty či strmé kopce se hodí především pro horská kola, s rekreační cykloturistikou tedy příliš nepočítejte.

Každoročně se první neděli po 8. září pořádá i pouť na kolech na počest patronky cyklistů Madony Tal-Grazzja. Oblíbené cyklotrasy protínají i krásné historické město Vallettu. Mnoho z nich vede také skrz pobřežní útesy, třeba na trase kolem útesů Dingli či útesy a pískovcové plotny kolem zátoky St. Peter´s pool. Na Maltě je velké množství půjčoven a opraven jízdních kol a pro zkušené cyklisty se často pořádají i expediční výlety po ostrově.

Cyklotrasy na Mallorce

Cykloráj Evropy, tak je přezdíváno Mallorce. Cyklisté Mallorcu milují, je totiž známá ideálními terény v nádherné přírodě. Trasy vedou mezi pomerančovníky, skrz zemědělské oblasti kolem místních farem, až do hor pohoří Serra de Tramuntana. Kolem středisek Can Picafort a Alcúdia je zhruba 20 kilometrů rovinatého terénu, který je pro cyklisty ideální.

Pokud byste chtěli zdolat nějaká ta převýšení a opravdu vám nevadí cesta do kopce (rozumějte skutečně dlouhého kopce), vydejte se na nejsevernější bod Mallorky – Mys Formentor s několika vyhlídkami a majákem. Mimochodem, mezi výhody Mallorky patří také velmi ohleduplní řidiči, takže se nemusíte bát vyjet ani na hlavní cesty. A pozor, cyklistická helma je tady povinná.

Horská cyklistika na Krétě

V poslední době se rozmáhá cykloturistika i na řeckých ostrovech. Největším a nejnavštěvova­nějším z nich je Kréta. Ostrov protíná několik pohoří, ideální je tedy vzít horské kolo, abyste všechna převýšení snadno zvládli. A co vás čeká? Trasy skrze olivové háje, zdolávání kopců a hor, cesty skrytými údolími, ale i přes horské vesnice až k pobřeží. Pokud vyberete trasy mimo hlavní silnice, dejte si pozor na krétské divoké kozy a ovce. Nechybí samozřejmě ani méně náročné trasy kolem pobřeží či ke slavným i méně populárním antickým památkám.

Cyklotoulky na Kypru

I řecko-turecký Kypr láká k aktivní dovolené. Kolo je ideální k poznávání přírodních krás a pamětihodností Kypru. Jízdu divokou přírodou mezi oslíky zažijete například na poloostrově Karpaz (Severní Kypr), stezky ale pravděpodobně nebudou úplně ideální pro plynulou jízdu. Kyperské pláže působí na turisty z celého světa jako magnet, a tak kolem pobřeží vede i několik cyklotras. Pozor na cesty, které jsou pod vojenskou kontrolou. Platí tu pravidlo, že auta mohou projet, ale nesmí zastavit. A stejným pravidlem se musejí řídit i cyklisti.

Kolo půjčit nebo dopravit?

Na ostrovech určitě najdete půjčovny kol. Cena zapůjčení na den by se měla pohybovat do 10 euro. Pokud se chystáte pouze na rekreační cyklistiku a poznávání blízkého okolí, vyřešte vše až na místě. Jestli se chystáte na náročnější terény, není nic lehčího než si své kolo nechat přepravit letadlem jako sportovní vybavení. Cenu a podmínky dopravy si ověřte u letecké společnosti, se kterou do destinace poletíte.

- inzerce -, 29.08.2019
Blogy

Expedice Česká Kanada 118

Sakra, proč vlastně jedeme po ose, když nás předjíždí vlak? Napadlo mě, před Ždírcem, když se okolo nás po souběžně vedené železnici přehnala krásná nová souprava osobního vlaku. A hned jsem si odpověděl. Protože ještě vloni tady jezdili klasické vagony a nastupovat do vlaku s kolem po schůdkách…
Stanley58 | 08.10.2019

Být králem na cestě ... 6. NDR

 ()
Budou to už dva měsíce, a stále jsem nedopsal své vyprávění o poslední části cesty.Nedokážu, jako třeba Peggy, sepsat to po pár měsících, prostě staré zážitky vytlačí nové, z paměti se vytrácí detaily a zůstane jen něco jako „pocit".A tím pocitem z posledních etap je zklamání, únava, bolest a…
Jindra8526 | 04.10.2019

Známé i neznámé vrcholy Klatovska 4 - Koráb, Doubrava

 ()
Panuje horké letní odpoledne, potí se mi záda v autě, potí se silnice pod autem a určitě se pěkně opotil i zajíc, který vyskočil z pole před autem. Teplota neklesá pod třicítku ani po čtvrté hodině - ideální jet se tak akorát smočit někam k rybníku, ale to víte, kolo je kolo. Už cestou z práce…
JohnyB | 18.09.2019

Znova ve Vysokých Tatrách na kole i pěšky 2019

 ()
Stejné výchozí místo jako vloni, ne že bychom neradi objevovali nové lokality, ale když se nám někde líbí, rádi se tam vracíme. Náš loňský pokoj s terasou a výhledem na kostel v Nové Lesné je volný přesně začátkem srpna, kdy potřebujeme odjet z města a konečně přestat bušit celé dny do klávesnice,…
HMS | 02.09.2019

Miladatlon 2019 - skoro na bedně

 ()
Oproti loňsku jsem letos moc závodů nestihl, triatlonů bylo jen pár a zatím žádný kvadriatlon. Zkoušet závodit na inlinech se mi po nedávném přistání na asfaltu moc nechtělo a tak zbývala možnost vyrazit do Ústí nad Labem na závod Miladatlon. Trasa 500 m plavání, 2 km pádlování, 20 km kolo a 5 km…
Jrr | 01.09.2019

O čem se mluví:

NEcyklo Nejlepší vtip 41 před 7 minutami
NEcyklo Budka na studni dnes v 22:17
Ostatní – cyklo Jaké to bylo dneska 84. dnes v 22:15
NEcyklo Radování ze sněhu 2019 - 2020 dnes v 21:43
Vyjížďky, srazy, akce Podzimní Chřyby 2019 dnes v 20:13
NEcyklo Pobavilo, potěšilo 156 dnes v 17:20
Ostatní – cyklo Alarm do sklepa dnes v 17:13
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

254 cyklistů (11 přihlášených)

Expedice Česká Kanada 118

Sakra, proč vlastně jedeme po ose, když nás předjíždí vlak? Napadlo mě, před Ždírcem, když se okolo nás po…
Stanley58 | 08.10.2019

Být králem na cestě ... 6. NDR

Budou to už dva měsíce, a stále jsem nedopsal své vyprávění o poslední části cesty.Nedokážu, jako třeba Peggy…
Jindra8526 | 04.10.2019

Známé i neznámé vrcholy Klatovska 4 - Koráb, Doubrava

Panuje horké letní odpoledne, potí se mi záda v autě, potí se silnice pod autem a určitě se pěkně opotil i…
JohnyB | 18.09.2019