reklama

Neodpírejte si výlety na kole: cyklosedačky umožní i vyjížďky s dětmi

Jízdy na kole se nemusíte vzdát ani s novým přírůstkem do rodiny. Právě naopak. Lásku k pohybu na čerstvém vzduchu můžete sdílet spolu s děťátkem už od jeho nejútlejšího věku. Stačí obstarat vozík nebo sedačku na kolo. Pojďte se podívat, jak pořídit to správné vybavení.

Vozík na kolo: vyrazit můžete ihned!

Vozík připojený za kolo můžete do svých cyklovýletů zahrnout hned, jak se na to budete vy i děťátko cítit. Jen pozor na délku výletu. Zprvu berte vyjížďky spíše jako alternativu k procházkám s kočárkem. S přibývajícími měsíci pak můžete vyjížďky postupně protahovat. Stejně tak nejprve vybírejte nenáročné trasy po rovné a hladké cestě. Vždy myslete na děťátko uvnitř vozíku a dělejte krátké přestávky. Cílem je, abyste si vyjížďku užili všichni.

Pokud chcete s cyklistikou začít od nejútlejšího věku miminka, pořiďte do vozítka také sedačku, do které jej položíte. Dobrou zprávou je, že u některých modelů se nechá použít i klasická dětská autosedačka – takže to jde i bez dalších výdajů. K dostání jsou také takzvané „miminkovníky", tedy lehátka, která do vozíku snadno nainstalujete.

Nevýhodou vozíků na kolo bývá jejich cena, která začíná na 5 000 Kč. Navíc pokud už se pěkný cyklovozík objeví na některém z dětských bazarů, bývá ihned pryč. Proto mnoho rodičů raději počká pár měsíců a začíná s polohovatelnou cyklosedačkou.

Se sedačkou na kolo se projedete už od 9. měsíce

Kdy nastává ten správný čas pro nákup dětské sedačky na kolo? Cyklosedačky bývají testované přibližně od 9. měsíce věku dítěte a podle odborníků je vhodné je kupovat tehdy, když děťátko dokáže samo sedět, v této poloze vydrží a je mu příjemná. Pokud si vaše ratolest sice sedá sama, ale v pozici vydrží jen pár vteřin, ještě chvíli počkejte.

Při nákupu sedačky na kolo pohlídejte zejména:

✓ nastavitelné bezpečnostní pásy,

✓ nastavitelné opěrky nohou s řemínky,

✓ pohodlný a pratelný potah,

✓ prostor pro přilbu děťátka,

✓ velkou výhodou je polohovací zádová opěrka a odpružení sedačky.

Cyklosedačka s vámi bude držet krok poměrně dlouho. Někteří výrobci uvádí, že ji lze použít až do věku 6 let. Hlavní roli tu pochopitelně hraje velikost a váha dítěte – nosnost se většinou pohybuje okolo 20 kilogramů.

Vybírat můžete mezi dvěma typy modelů. Prvním z nich jsou samonosné modely, které nevyžadují nosič (montují se přes adaptér na rám), tím druhým jsou pak sedačky upevněné přes nosič. Ty však nepruží, a tak jsou pro dítě méně komfortní. Přední provedení, kdy je sedačka připevněná na rámu před vámi, a na dítě tak vidíte po celou dobu jízdy, je dnes k vidění už jen málo.

Co je dobré sledovat při nákupu cyklosedačky?

Každá sedačka na kolo by měla mít prostorné a nastavitelné opěrky nohou s fixačními řemínky a nastavitelné bezpečnostní pásy. Výhodou je polohovací zádová opěrka, kterou oceníte hlavně tehdy, když děťátko v sedačce usne. Jistě se bude hodit také měkký, odepínací, a tedy pratelný potah.

Určitě je dobré se zamyslet i nad pohodlím, které bude mít dítě v sedačce s přilbou na hlavě. Nasazená přílba by rozhodně v kontaktu se sedačkou neměla děťátko nutit zůstat v nepřirozené a nepříjemné pozici. Komfort vaší ratolesti zvýší také odpružení sedačky, které navíc chrání páteř – zejména pak v náročném terénu plném drncání.

Máte? Teď nezbývá než vyrazit pěkně všichni spolu! Přejeme šťastnou cestu!

- inzerce -, 19.06.2018
Blogy

Přejezd Šumavy na kole z Železné Rudy k Lipnu

 ()
V zimě jsem přejížděl Šumavu na běžkách, a tak se mi zalíbila, že jsem tam zamířil i v létě, s manželkou a 11letým synem na kolech. Přes den pročištění hlavy, trochu sportovního výkonu a přes noc pohodlí penzionu. Puťák „každou noc jinde" nepadal v úvahu, protože málokterý penzion poskytne v sezóně…
VLB | 11.09.2018

Známé i neznámé vrcholy Klatovska 1 – Hraničář, Kameňák

 ()
Jsem cyklista spíše závodního ražení a tomu podřizuji prakticky veškerý čas na kole. Vyjížďky pojímám formou tréninků. Stejně tak mám ale rád i cestování na kole - čas od času vyšlápnout na celý den s batůžkem na zádech nebo s brašnami na nosiči na více dní, projíždět krajinou, kochat se,…
JohnyB | 31.08.2018

Na kole ve Vysokých Tatrách

 ()
Letošní dovolená nebyla dlouho plánovaná, jen lokalita byla daná, Vysoké Tatry. Vloni jsme byli v Pribylině, letos se posouváme kousek dál na východ. Na poslední chvíli najdu ubytování v Nové Lesné, vesničce přímo pod majestátným Slavkovským štítem, jehož vrchol jsem zdolala před několika lety,…
HMS | 30.08.2018

Cyklistický návod k východní Evropě

 ()
Letošní léto jsem strávil krásným výletem kolem východní Evropy: Karpaty - Černé moře - Pobaltí - Petrohrad - Nordkapp a přes Norské hory a fjordy zpět. Tady: http://putovanikolem.cz mám deníček s turistickými fotkami. Ale napadlo mě zde se podělit i o technikálie kolem cestování, protože pro mě…
tomasnakole | 21.08.2018

Vltavská cyklostezka s desetiletým dítětem

 ()
Po více než půlročních přípravách a přemýšlení jsme se rozhodli jet s naším desetiletým synem Vltavskou cyklostezku. Původní plán byl jet z Českých Budějovic a stihnout to do sedmi dní.Když jsem se však s tímto záměrem zmínil před kamarády-cyklisty, tak mě to rozmluvili s tím že nejhezčí úsek je…
2183798 | 20.08.2018

O čem se mluví:

Cestování na kole Začiná to být nuda před 14 minutami
NEcyklo Co vás zaujalo - 195 dnes v 09:25
Nejlepší vtip XXXIX dnes v 09:12
Cestování na kole Skládačkou kolem světa dnes v 08:37
Lehokola LontBent 2018 dnes v 07:19
Vyjížďky, srazy, akce Podzimní sraz - 2018 dnes v 06:05
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

242 cyklistů (19 přihlášených)

Přejezd Šumavy na kole z Železné Rudy k Lipnu

V zimě jsem přejížděl Šumavu na běžkách, a tak se mi zalíbila, že jsem tam zamířil i v létě, s manželkou a…
VLB | 11.09.2018

Známé i neznámé vrcholy Klatovska 1 – Hraničář, Kameňák

Jsem cyklista spíše závodního ražení a tomu podřizuji prakticky veškerý čas na kole. Vyjížďky pojímám formou…
JohnyB | 31.08.2018

Na kole ve Vysokých Tatrách

Letošní dovolená nebyla dlouho plánovaná, jen lokalita byla daná, Vysoké Tatry. Vloni jsme byli v Pribylině,…
HMS | 30.08.2018