reklama

Neodpírejte si výlety na kole: cyklosedačky umožní i vyjížďky s dětmi

Jízdy na kole se nemusíte vzdát ani s novým přírůstkem do rodiny. Právě naopak. Lásku k pohybu na čerstvém vzduchu můžete sdílet spolu s děťátkem už od jeho nejútlejšího věku. Stačí obstarat vozík nebo sedačku na kolo. Pojďte se podívat, jak pořídit to správné vybavení.

Vozík na kolo: vyrazit můžete ihned!

Vozík připojený za kolo můžete do svých cyklovýletů zahrnout hned, jak se na to budete vy i děťátko cítit. Jen pozor na délku výletu. Zprvu berte vyjížďky spíše jako alternativu k procházkám s kočárkem. S přibývajícími měsíci pak můžete vyjížďky postupně protahovat. Stejně tak nejprve vybírejte nenáročné trasy po rovné a hladké cestě. Vždy myslete na děťátko uvnitř vozíku a dělejte krátké přestávky. Cílem je, abyste si vyjížďku užili všichni.

Pokud chcete s cyklistikou začít od nejútlejšího věku miminka, pořiďte do vozítka také sedačku, do které jej položíte. Dobrou zprávou je, že u některých modelů se nechá použít i klasická dětská autosedačka – takže to jde i bez dalších výdajů. K dostání jsou také takzvané „miminkovníky", tedy lehátka, která do vozíku snadno nainstalujete.

Nevýhodou vozíků na kolo bývá jejich cena, která začíná na 5 000 Kč. Navíc pokud už se pěkný cyklovozík objeví na některém z dětských bazarů, bývá ihned pryč. Proto mnoho rodičů raději počká pár měsíců a začíná s polohovatelnou cyklosedačkou.

Se sedačkou na kolo se projedete už od 9. měsíce

Kdy nastává ten správný čas pro nákup dětské sedačky na kolo? Cyklosedačky bývají testované přibližně od 9. měsíce věku dítěte a podle odborníků je vhodné je kupovat tehdy, když děťátko dokáže samo sedět, v této poloze vydrží a je mu příjemná. Pokud si vaše ratolest sice sedá sama, ale v pozici vydrží jen pár vteřin, ještě chvíli počkejte.

Při nákupu sedačky na kolo pohlídejte zejména:

✓ nastavitelné bezpečnostní pásy,

✓ nastavitelné opěrky nohou s řemínky,

✓ pohodlný a pratelný potah,

✓ prostor pro přilbu děťátka,

✓ velkou výhodou je polohovací zádová opěrka a odpružení sedačky.

Cyklosedačka s vámi bude držet krok poměrně dlouho. Někteří výrobci uvádí, že ji lze použít až do věku 6 let. Hlavní roli tu pochopitelně hraje velikost a váha dítěte – nosnost se většinou pohybuje okolo 20 kilogramů.

Vybírat můžete mezi dvěma typy modelů. Prvním z nich jsou samonosné modely, které nevyžadují nosič (montují se přes adaptér na rám), tím druhým jsou pak sedačky upevněné přes nosič. Ty však nepruží, a tak jsou pro dítě méně komfortní. Přední provedení, kdy je sedačka připevněná na rámu před vámi, a na dítě tak vidíte po celou dobu jízdy, je dnes k vidění už jen málo.

Co je dobré sledovat při nákupu cyklosedačky?

Každá sedačka na kolo by měla mít prostorné a nastavitelné opěrky nohou s fixačními řemínky a nastavitelné bezpečnostní pásy. Výhodou je polohovací zádová opěrka, kterou oceníte hlavně tehdy, když děťátko v sedačce usne. Jistě se bude hodit také měkký, odepínací, a tedy pratelný potah.

Určitě je dobré se zamyslet i nad pohodlím, které bude mít dítě v sedačce s přilbou na hlavě. Nasazená přílba by rozhodně v kontaktu se sedačkou neměla děťátko nutit zůstat v nepřirozené a nepříjemné pozici. Komfort vaší ratolesti zvýší také odpružení sedačky, které navíc chrání páteř – zejména pak v náročném terénu plném drncání.

Máte? Teď nezbývá než vyrazit pěkně všichni spolu! Přejeme šťastnou cestu!

- inzerce -, 19.06.2018
Blogy

Známé i neznámé vrcholy Klatovska 2 – Plošin, Boudovka

 ()
Je nádherné první zářijové odpoledne a já měl velké plány, jak ho co nejpříjemněji strávit. Tedy do chvíle, než mi na mobilu pípla esemeska. Rázem je po plánech i po náladě. Co teď? Pustit se znovu do práce na domě? Té jsem si užil dost dopoledne. Podmínky jsou ideální pro vyjížďku na kole, jen ta…
JohnyB | 02.11.2018

Cyklotoulky Olomouc - Slezská Harta

 ()
Další kraj pro naše cyklotoulky jsme vybrali Olomoucko. Respektive Mariánské údolí, Moravský Beroun a Slezskou Hartu. Na Slezské Hartě jsme byli naposledy před dvěma roky, když jsme se vraceli z Osoblahy. Zaujalo nás, že je to místo rekreačně nedotčené. Žádné davy lidí jen sem tam rybář. Tábořit…
ondrapisklak | 31.10.2018

Elberadweg 2018 - Labská cyklotrasa s větrem v zádech

Elberadweg (Elbe Cycle Route, Labská cyklotrasa) je už několikátým rokem nejoblíbenější dálková cyklotrasa v Německu, kde se její délka udává cca 850 km. Tato rozmanitá cyklotrasa vedoucí prakticky po rovině podél druhé největší řeky v Německu (za Rýnem), se stále proměňuje, v každé části potkáte…
Asterix | 28.10.2018

Cyklotoulky Vizovickými vrchy 2018

 ()
Pro další cyklotoulky jsem zvolil kraj, který nám je dobře známý, domovský, Vizovické vrchy. Po zkušenostech z Orlických hor jsem nabyl dojmu, že se Petra může zařadit do naší cykloskupiny která teď čítá už pět členů. Mě, Čívrsa, Fogina, Mare a teď i Petru. Plán je, že se potkáme v sobotu někde v…
ondrapisklak | 23.10.2018

Cyklotoulky Orlickem 2018

 ()
Když jsem přemýšlel, kam vezmu svoji přítelkyni Petru na její první cyklovýlet na těžko, oko na mapě mi padlo na Orlické hory. Naposledy jsem tam byl s rodiči na kole v roce 1996. Tak teď po 22 letech by nebylo špatné vyzkoušet, co se všechno změnilo. Jako referenční zkoušku jsem zkusil čtrnáct dní…
ondrapisklak | 12.10.2018

O čem se mluví:

NEcyklo Co vás zaujalo - 198 před minutou
Bezpečnost na kole Výběr čelovky před minutou
Vyjížďky, srazy, akce Galasova cyklojízda č.253 dnes v 19:50
NEcyklo Pobavilo - potěšilo 142 dnes v 19:50
Ostatní – cyklo O koloběžkách dnes v 18:32
Elektrokola Přestavba na e-kolo dnes v 16:36
Vyjížďky, srazy, akce Podzimní Chřyby :) 2018 dnes v 16:15
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

221 cyklistů (21 přihlášených)

Známé i neznámé vrcholy Klatovska 2 – Plošin, Boudovka

Je nádherné první zářijové odpoledne a já měl velké plány, jak ho co nejpříjemněji strávit. Tedy do chvíle,…
JohnyB | 02.11.2018

Cyklotoulky Olomouc - Slezská Harta

Další kraj pro naše cyklotoulky jsme vybrali Olomoucko. Respektive Mariánské údolí, Moravský Beroun a…
ondrapisklak | 31.10.2018

Elberadweg 2018 - Labská cyklotrasa s větrem v zádech

Elberadweg (Elbe Cycle Route, Labská cyklotrasa) je už několikátým rokem nejoblíbenější dálková cyklotrasa v…
Asterix | 28.10.2018