reklama

Neodpírejte si výlety na kole: cyklosedačky umožní i vyjížďky s dětmi

Jízdy na kole se nemusíte vzdát ani s novým přírůstkem do rodiny. Právě naopak. Lásku k pohybu na čerstvém vzduchu můžete sdílet spolu s děťátkem už od jeho nejútlejšího věku. Stačí obstarat vozík nebo sedačku na kolo. Pojďte se podívat, jak pořídit to správné vybavení.

Vozík na kolo: vyrazit můžete ihned!

Vozík připojený za kolo můžete do svých cyklovýletů zahrnout hned, jak se na to budete vy i děťátko cítit. Jen pozor na délku výletu. Zprvu berte vyjížďky spíše jako alternativu k procházkám s kočárkem. S přibývajícími měsíci pak můžete vyjížďky postupně protahovat. Stejně tak nejprve vybírejte nenáročné trasy po rovné a hladké cestě. Vždy myslete na děťátko uvnitř vozíku a dělejte krátké přestávky. Cílem je, abyste si vyjížďku užili všichni.

Pokud chcete s cyklistikou začít od nejútlejšího věku miminka, pořiďte do vozítka také sedačku, do které jej položíte. Dobrou zprávou je, že u některých modelů se nechá použít i klasická dětská autosedačka – takže to jde i bez dalších výdajů. K dostání jsou také takzvané „miminkovníky", tedy lehátka, která do vozíku snadno nainstalujete.

Nevýhodou vozíků na kolo bývá jejich cena, která začíná na 5 000 Kč. Navíc pokud už se pěkný cyklovozík objeví na některém z dětských bazarů, bývá ihned pryč. Proto mnoho rodičů raději počká pár měsíců a začíná s polohovatelnou cyklosedačkou.

Se sedačkou na kolo se projedete už od 9. měsíce

Kdy nastává ten správný čas pro nákup dětské sedačky na kolo? Cyklosedačky bývají testované přibližně od 9. měsíce věku dítěte a podle odborníků je vhodné je kupovat tehdy, když děťátko dokáže samo sedět, v této poloze vydrží a je mu příjemná. Pokud si vaše ratolest sice sedá sama, ale v pozici vydrží jen pár vteřin, ještě chvíli počkejte.

Při nákupu sedačky na kolo pohlídejte zejména:

✓ nastavitelné bezpečnostní pásy,

✓ nastavitelné opěrky nohou s řemínky,

✓ pohodlný a pratelný potah,

✓ prostor pro přilbu děťátka,

✓ velkou výhodou je polohovací zádová opěrka a odpružení sedačky.

Cyklosedačka s vámi bude držet krok poměrně dlouho. Někteří výrobci uvádí, že ji lze použít až do věku 6 let. Hlavní roli tu pochopitelně hraje velikost a váha dítěte – nosnost se většinou pohybuje okolo 20 kilogramů.

Vybírat můžete mezi dvěma typy modelů. Prvním z nich jsou samonosné modely, které nevyžadují nosič (montují se přes adaptér na rám), tím druhým jsou pak sedačky upevněné přes nosič. Ty však nepruží, a tak jsou pro dítě méně komfortní. Přední provedení, kdy je sedačka připevněná na rámu před vámi, a na dítě tak vidíte po celou dobu jízdy, je dnes k vidění už jen málo.

Co je dobré sledovat při nákupu cyklosedačky?

Každá sedačka na kolo by měla mít prostorné a nastavitelné opěrky nohou s fixačními řemínky a nastavitelné bezpečnostní pásy. Výhodou je polohovací zádová opěrka, kterou oceníte hlavně tehdy, když děťátko v sedačce usne. Jistě se bude hodit také měkký, odepínací, a tedy pratelný potah.

Určitě je dobré se zamyslet i nad pohodlím, které bude mít dítě v sedačce s přilbou na hlavě. Nasazená přílba by rozhodně v kontaktu se sedačkou neměla děťátko nutit zůstat v nepřirozené a nepříjemné pozici. Komfort vaší ratolesti zvýší také odpružení sedačky, které navíc chrání páteř – zejména pak v náročném terénu plném drncání.

Máte? Teď nezbývá než vyrazit pěkně všichni spolu! Přejeme šťastnou cestu!

- inzerce -, 19.06.2018
Blogy

Kola v autobuse

Zdravím všechny. Občas se na kole stane, že přijde nečekaná změna počasí, a velice by pomohlo, kdybych se mohl s jizdním kolem posunout kousek autobusem. Podotýkám, žádné mezinárodní spoje, ani autobus na dálnici..Všechno jsou to silnice druhé třetí třídy. Místní linky, kde se vozí 5-15 lidi. S…
Drak007 | dnes

Dámská 2018 -přes 3 vrchy, 3 řeky, 3 země

 ()
Letošní termín, kdy vyjet na „Dámskou" byl daný datem 14. 7. a využily jsme pozvánku na návštěvu od kamarádky Ivy do Semil - Bítouchova. V sobotu 14. 7. v den dobití Bastily jedeme ráno na Hlavní nádraží a vlakem se přesouváme do Turnova. Původně jsme měly začínat v Mnichově Hradišti, projet Českým…
HMS | dnes

Cyklovýlet Linec – Wien – Budapest

Tak jsme konečně pokořili Dunaj. Jeli jsme autobusem (flixbus) z Prahy do Linec ,najeli na cyklostezku a je li přez Mauftausen do Au (super kemp) potom přez Melk(krásný spaní a slovák v hospodě) do Tulnu (zase ok kemp) no a potom do Vídně kde mi ukradli kolo!!!! teď říkám ..naštěstí jsme postavili…
didi-pavča | 21.07.2018

Jak začínal syn jezdit na kole

 ()
Koupě dětského kola pro syna a seriál závodů Na kole jezdím už hodně dlouho a k tomuto koníčku jsem dotáhnul i manželku, takže jezdíme několik let spolu. Zpočátku se jí sice moc nechtělo, ale když jsem vymyslel pár výletů jen s mírným převýšením, ale přitom krásnou přírodou, tak byla z trávení času…
Kolo-pro | 10.07.2018

Cyklovýlet do srdce Brd, červen 2018

 ()
Dlouho jsem se už tak nepobavil a ještě ve spojení s výletem na kole :-D Vyrazili jsme v sobotu 2. června ráno vlakem do Rokycan a pak na kole přes brdské kopce směr Praha. Celkově nás jelo pět, já, Honza a ještě tři neznáme cyklistky – Helena, Soňa a Marika, které jsme různě náhodně potkali v…
Ladama | 26.06.2018

O čem se mluví:

Komentáře k blogu Kola v autobuse před 3 minutami
NEcyklo Pobavilo - potěšilo 140. před 4 minutami
Vyjížďky, srazy, akce Cyklobiatlon 2018 dnes v 14:51
Ostatní – cyklo Jaké to bylo dneska - 75 :-) dnes v 14:27
Technické rady Výměna ráfkových brzd za kotoučové dnes v 14:09
NEcyklo Zaujalo 192 dnes v 14:00
Komentáře k blogu Dámská 2018 -přes 3 vrchy, 3 řeky, 3 země dnes v 13:34
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

372 cyklistů (18 přihlášených)

Kola v autobuse

Zdravím všechny. Občas se na kole stane, že přijde nečekaná změna počasí, a velice by pomohlo, kdybych se…
Drak007 | dnes

Dámská 2018 -přes 3 vrchy, 3 řeky, 3 země

Letošní termín, kdy vyjet na „Dámskou" byl daný datem 14. 7. a využily jsme pozvánku na návštěvu od kamarádky…
HMS | dnes

Cyklovýlet Linec – Wien – Budapest

Tak jsme konečně pokořili Dunaj. Jeli jsme autobusem (flixbus) z Prahy do Linec ,najeli na cyklostezku a je…
didi-pavča | 21.07.2018