reklama

Neodpírejte si výlety na kole: cyklosedačky umožní i vyjížďky s dětmi

Jízdy na kole se nemusíte vzdát ani s novým přírůstkem do rodiny. Právě naopak. Lásku k pohybu na čerstvém vzduchu můžete sdílet spolu s děťátkem už od jeho nejútlejšího věku. Stačí obstarat vozík nebo sedačku na kolo. Pojďte se podívat, jak pořídit to správné vybavení.

Vozík na kolo: vyrazit můžete ihned!

Vozík připojený za kolo můžete do svých cyklovýletů zahrnout hned, jak se na to budete vy i děťátko cítit. Jen pozor na délku výletu. Zprvu berte vyjížďky spíše jako alternativu k procházkám s kočárkem. S přibývajícími měsíci pak můžete vyjížďky postupně protahovat. Stejně tak nejprve vybírejte nenáročné trasy po rovné a hladké cestě. Vždy myslete na děťátko uvnitř vozíku a dělejte krátké přestávky. Cílem je, abyste si vyjížďku užili všichni.

Pokud chcete s cyklistikou začít od nejútlejšího věku miminka, pořiďte do vozítka také sedačku, do které jej položíte. Dobrou zprávou je, že u některých modelů se nechá použít i klasická dětská autosedačka – takže to jde i bez dalších výdajů. K dostání jsou také takzvané „miminkovníky", tedy lehátka, která do vozíku snadno nainstalujete.

Nevýhodou vozíků na kolo bývá jejich cena, která začíná na 5 000 Kč. Navíc pokud už se pěkný cyklovozík objeví na některém z dětských bazarů, bývá ihned pryč. Proto mnoho rodičů raději počká pár měsíců a začíná s polohovatelnou cyklosedačkou.

Se sedačkou na kolo se projedete už od 9. měsíce

Kdy nastává ten správný čas pro nákup dětské sedačky na kolo? Cyklosedačky bývají testované přibližně od 9. měsíce věku dítěte a podle odborníků je vhodné je kupovat tehdy, když děťátko dokáže samo sedět, v této poloze vydrží a je mu příjemná. Pokud si vaše ratolest sice sedá sama, ale v pozici vydrží jen pár vteřin, ještě chvíli počkejte.

Při nákupu sedačky na kolo pohlídejte zejména:

✓ nastavitelné bezpečnostní pásy,

✓ nastavitelné opěrky nohou s řemínky,

✓ pohodlný a pratelný potah,

✓ prostor pro přilbu děťátka,

✓ velkou výhodou je polohovací zádová opěrka a odpružení sedačky.

Cyklosedačka s vámi bude držet krok poměrně dlouho. Někteří výrobci uvádí, že ji lze použít až do věku 6 let. Hlavní roli tu pochopitelně hraje velikost a váha dítěte – nosnost se většinou pohybuje okolo 20 kilogramů.

Vybírat můžete mezi dvěma typy modelů. Prvním z nich jsou samonosné modely, které nevyžadují nosič (montují se přes adaptér na rám), tím druhým jsou pak sedačky upevněné přes nosič. Ty však nepruží, a tak jsou pro dítě méně komfortní. Přední provedení, kdy je sedačka připevněná na rámu před vámi, a na dítě tak vidíte po celou dobu jízdy, je dnes k vidění už jen málo.

Co je dobré sledovat při nákupu cyklosedačky?

Každá sedačka na kolo by měla mít prostorné a nastavitelné opěrky nohou s fixačními řemínky a nastavitelné bezpečnostní pásy. Výhodou je polohovací zádová opěrka, kterou oceníte hlavně tehdy, když děťátko v sedačce usne. Jistě se bude hodit také měkký, odepínací, a tedy pratelný potah.

Určitě je dobré se zamyslet i nad pohodlím, které bude mít dítě v sedačce s přilbou na hlavě. Nasazená přílba by rozhodně v kontaktu se sedačkou neměla děťátko nutit zůstat v nepřirozené a nepříjemné pozici. Komfort vaší ratolesti zvýší také odpružení sedačky, které navíc chrání páteř – zejména pak v náročném terénu plném drncání.

Máte? Teď nezbývá než vyrazit pěkně všichni spolu! Přejeme šťastnou cestu!

- inzerce -, 19.06.2018
Blogy

Pocta Christianu Battagliovi

 ()
Šumava Na prodloužený šumavský víkend s manželkou a s našimi kamarády Jitkou a Láďou jsem se těšil. Ale už dopředu jsem věděl, že toho moc nenajezdíme. Holky si budou po cestě povídat a Láďa má špatný kyčelní kloub. A protože na mě bylo, jako vždy, vymyslet trasy, začal jsem přemýšlet, co s tím,…
Stanley58 | 15.01.2019

Letní výhní krajinou červeného draka (2018)

 ()
Že prý v Británii pořád prší?!? Zataženo, mlha, vichr, zima, permanentní lijavec? Teplo a slunko možná tak 3 dny v roce? Láry fáry, kam na to ty lidi chodí. Pestré, zdravé, celoročně příjemné klima tu je, ne jako na kontinentu, kde letos ta pouštní výheň začala už v dubnu a pod kotly se topilo fest…
cyklo-poustevnik | 08.01.2019

Úhlava hlava nehlava

 ()
Horké suché léto přímo vybízí, aby člověk trávil veškerý volný čas u vody. Jako ideální outdoorová aktivita se pak jeví například sjet si nějakou řeku - pokud tedy ve vyprahlých korytech ještě vůbec nějaká voda teče. Když ano, normální lidé je pak sjíždí na lodích. Potíž je ale v tom, že já nejsem…
JohnyB | 28.12.2018

Cyklovýlet na kanárský ostrov Lanzarote 7.-14. prosince 2018

 ()
Začíná se stávat tradicí, že s partou bikerů B-teamu Řevnice vyrážím před vánocemi na Kanárské ostrovy si prodloužit cyklosezónu. Letošní cíl byl shodný jako v loni - ostrov Lanzarote. Rozdíl byl v tom, že letošní ostrov byl jako mávnutím proutku zelený na rozdíl od loňského vyprahlého…
Ladama | 27.12.2018

Cyklovýlet Moravské Toskánsko 14.-17. září 2018

 ()
Každoroční návštěva Moravy je obohacující o něco nového. Letošní cyklovýlet byl do oblasti „Moravské Toskánsko". Zajímavé označení je pro populární označení pro oblast u Kyjova v Jihomoravském kraji, která svými terénními vlnami připomíná krajinu italského Toskánska. Oblíbená je u fotografů,…
Ladama | 27.12.2018

O čem se mluví:

NEcyklo Radování ze sněhu 2018 - 2019 před 11 minutami
Co Vás zaujalo - 205 před 14 minutami
Cestování na kole Evropa dnes v 19:43
Elektrokola Stavba akumulátoru dnes v 11:29
Technické rady Kostka fold MAX G5 - expedice dnes v 09:40
Ve městě na kole Kam v Praze na kolo? včera v 20:13
NEcyklo Nejlepší vtip 41 včera v 19:32
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

261 cyklistů (14 přihlášených)

Pocta Christianu Battagliovi

Šumava Na prodloužený šumavský víkend s manželkou a s našimi kamarády Jitkou a Láďou jsem se těšil. Ale už…
Stanley58 | 15.01.2019

Letní výhní krajinou červeného draka (2018)

Že prý v Británii pořád prší?!? Zataženo, mlha, vichr, zima, permanentní lijavec? Teplo a slunko možná tak 3…
cyklo-poustevnik | 08.01.2019

Úhlava hlava nehlava

Horké suché léto přímo vybízí, aby člověk trávil veškerý volný čas u vody. Jako ideální outdoorová aktivita…
JohnyB | 28.12.2018