reklama

Cyklobunda na silnici nebo do terénu?

Když pořizujete kolo, vybíráte si ho podle toho, kde budete jezdit. Vybíráte si však stejně i své oblečení na kolo? Nezbytností pro každého cyklistu je vhodná cyklistická bunda, která ho ochrání před zimou a deštěm, ale stejně jako se nehodí tenké pneumatiky do terénu, ani lehká větrovka vám tam nebude nic platná.

Pro nadšence do silniční cyklistiky se hodí trochu jiné parametry než pro zaryté terénní sjezdaře. Jistě, řeknete si, že k oběma extrémům máte daleko a že potřebujete nějakou zlatou střední cestu. Pokud si nejste jisti, s výběrem vám může pomoci už třeba to, jaký typ kola doma máte a také to, kam na něm nejčastěji vyrážíte.

Ani gram navíc!

Silniční cyklistika zpravidla bývá orientovaná na výkon a rychlost. To znamená, že pravděpodobně najezdíte hodně kilometrů svižným tempem. Potřebujete tedy, aby bylo vaše oblečení dobře prodyšné a zároveň neprofouknutelné, dále musí být lehké a skladné. To samozřejmě platí i o bundě. Pokud trénujete na závody, jistě řešíte kromě váhy i rychlost, takže by měla být bunda spíše upnutá a neměla by povlávat.

Jelikož při svých cestách po silnicích moc stínu nepotkáte, bude pro vás cyklo bunda spíše nutné zlo, které s sebou vezete pro případ, že vás potká déšť. Ideální je pro tyto účely pořídit membránovou cyklistickou bundu. Je lehká a skladná, ty nejlehčí váží něco okolo 155 g a dají se sbalit do malého balíčku. To už se dá uvézt, co říkáte?

Co se ještě hodí?

Na co rozhodně nesmíte zapomenout nejen u bundy, ale u veškerého oblečení, jsou reflexní prvky. Vzhledem k tomu, že se často pohybujete po silnicích, jsou opravdu nezbytné. Dobré také je, aby bunda měla kapsu na zádech, kam dáte nezbytnosti, které při jízdě potřebujete a případně také průduchy v horní části zad. Samostatnou kapitolou je kapuce, která by měla být dostatečně velká, aby se pod ní vešla helma. V tom případě však musíte počítat s odporem vzduchu.

Do hor s pořádnou výbavou

Při výpravách do lesních a horských terénů musíte počítat se střídáním teplot, podle toho, kde se zrovna nacházíte. Nicméně je pravděpodobné, že s sebou povezete trochu jiné vybavení, než na silnici. Tenké přiléhavé oblečení není do lesa to pravé, nejde tu už jen o rychlost, ale také o techniku a zkušenosti.

Oblečení by v tomto případě mělo plnit především funkci ochrannou, bude tedy vyrobeno z odolnějších materiálů, které jen tak nějaká větvička neprotrhne. Bunda na horské kolo vás nebude chránit nejen proti dešti a chladu, ale také proti případným odřeninám.

Vzhledem k tomu, že má taková bunda na kolo více funkcí, musíte počítat i s tím, že bude mít vyšší hmotnost a také že nebude tak skladná. Každopádně musí dobře odvádět pot a nesmí jen tak profouknout a promoknout. Nepromokavé membránové bundy jsou v tomto případě jasnou volbou. Kromě toho, že by bunda měla mít delší rukávy a zadní díl, aby lépe kopírovala záda jezdce, měla by být také trochu volnější. Je totiž pravděpodobné, že pod ni budete oblékat chrániče.

Konečné rozhodnutí je samozřejmě pouze na vás a možností je nepřeberné množství, za zmínku stojí i možnost vrstvení, při kterém využijete kombinaci několika vrstev, které vám dají potřebný komfort.

Fotogalerie

- inzerce -, 11.06.2018
Blogy

Cyklotoulky Orlickem 2018

 ()
Když jsem přemýšlel, kam vezmu svoji přítelkyni Petru na její první cyklovýlet na těžko, oko na mapě mi padlo na Orlické hory. Naposledy jsem tam byl s rodiči na kole v roce 1996. Tak teď po 22 letech by nebylo špatné vyzkoušet, co se všechno změnilo. Jako referenční zkoušku jsem zkusil čtrnáct dní…
ondrapisklak | 12.10.2018

Přejezd Šumavy na kole z Železné Rudy k Lipnu

 ()
V zimě jsem přejížděl Šumavu na běžkách, a tak se mi zalíbila, že jsem tam zamířil i v létě, s manželkou a 11letým synem na kolech. Přes den pročištění hlavy, trochu sportovního výkonu a přes noc pohodlí penzionu. Puťák „každou noc jinde" nepadal v úvahu, protože málokterý penzion poskytne v sezóně…
VLB | 11.09.2018

Známé i neznámé vrcholy Klatovska 1 – Hraničář, Kameňák

 ()
Jsem cyklista spíše závodního ražení a tomu podřizuji prakticky veškerý čas na kole. Vyjížďky pojímám formou tréninků. Stejně tak mám ale rád i cestování na kole - čas od času vyšlápnout na celý den s batůžkem na zádech nebo s brašnami na nosiči na více dní, projíždět krajinou, kochat se,…
JohnyB | 31.08.2018

Na kole ve Vysokých Tatrách

 ()
Letošní dovolená nebyla dlouho plánovaná, jen lokalita byla daná, Vysoké Tatry. Vloni jsme byli v Pribylině, letos se posouváme kousek dál na východ. Na poslední chvíli najdu ubytování v Nové Lesné, vesničce přímo pod majestátným Slavkovským štítem, jehož vrchol jsem zdolala před několika lety,…
HMS | 30.08.2018

Cyklistický návod k východní Evropě

 ()
Letošní léto jsem strávil krásným výletem kolem východní Evropy: Karpaty - Černé moře - Pobaltí - Petrohrad - Nordkapp a přes Norské hory a fjordy zpět. Tady: http://putovanikolem.cz mám deníček s turistickými fotkami. Ale napadlo mě zde se podělit i o technikálie kolem cestování, protože pro mě…
tomasnakole | 21.08.2018

O čem se mluví:

[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

195 cyklistů (16 přihlášených)

Cyklotoulky Orlickem 2018

Když jsem přemýšlel, kam vezmu svoji přítelkyni Petru na její první cyklovýlet na těžko, oko na mapě mi padlo…
ondrapisklak | 12.10.2018

Přejezd Šumavy na kole z Železné Rudy k Lipnu

V zimě jsem přejížděl Šumavu na běžkách, a tak se mi zalíbila, že jsem tam zamířil i v létě, s manželkou a…
VLB | 11.09.2018

Známé i neznámé vrcholy Klatovska 1 – Hraničář, Kameňák

Jsem cyklista spíše závodního ražení a tomu podřizuji prakticky veškerý čas na kole. Vyjížďky pojímám formou…
JohnyB | 31.08.2018