reklama

Cyklobunda na silnici nebo do terénu?

Když pořizujete kolo, vybíráte si ho podle toho, kde budete jezdit. Vybíráte si však stejně i své oblečení na kolo? Nezbytností pro každého cyklistu je vhodná cyklistická bunda, která ho ochrání před zimou a deštěm, ale stejně jako se nehodí tenké pneumatiky do terénu, ani lehká větrovka vám tam nebude nic platná.

Pro nadšence do silniční cyklistiky se hodí trochu jiné parametry než pro zaryté terénní sjezdaře. Jistě, řeknete si, že k oběma extrémům máte daleko a že potřebujete nějakou zlatou střední cestu. Pokud si nejste jisti, s výběrem vám může pomoci už třeba to, jaký typ kola doma máte a také to, kam na něm nejčastěji vyrážíte.

Ani gram navíc!

Silniční cyklistika zpravidla bývá orientovaná na výkon a rychlost. To znamená, že pravděpodobně najezdíte hodně kilometrů svižným tempem. Potřebujete tedy, aby bylo vaše oblečení dobře prodyšné a zároveň neprofouknutelné, dále musí být lehké a skladné. To samozřejmě platí i o bundě. Pokud trénujete na závody, jistě řešíte kromě váhy i rychlost, takže by měla být bunda spíše upnutá a neměla by povlávat.

Jelikož při svých cestách po silnicích moc stínu nepotkáte, bude pro vás cyklo bunda spíše nutné zlo, které s sebou vezete pro případ, že vás potká déšť. Ideální je pro tyto účely pořídit membránovou cyklistickou bundu. Je lehká a skladná, ty nejlehčí váží něco okolo 155 g a dají se sbalit do malého balíčku. To už se dá uvézt, co říkáte?

Co se ještě hodí?

Na co rozhodně nesmíte zapomenout nejen u bundy, ale u veškerého oblečení, jsou reflexní prvky. Vzhledem k tomu, že se často pohybujete po silnicích, jsou opravdu nezbytné. Dobré také je, aby bunda měla kapsu na zádech, kam dáte nezbytnosti, které při jízdě potřebujete a případně také průduchy v horní části zad. Samostatnou kapitolou je kapuce, která by měla být dostatečně velká, aby se pod ní vešla helma. V tom případě však musíte počítat s odporem vzduchu.

Do hor s pořádnou výbavou

Při výpravách do lesních a horských terénů musíte počítat se střídáním teplot, podle toho, kde se zrovna nacházíte. Nicméně je pravděpodobné, že s sebou povezete trochu jiné vybavení, než na silnici. Tenké přiléhavé oblečení není do lesa to pravé, nejde tu už jen o rychlost, ale také o techniku a zkušenosti.

Oblečení by v tomto případě mělo plnit především funkci ochrannou, bude tedy vyrobeno z odolnějších materiálů, které jen tak nějaká větvička neprotrhne. Bunda na horské kolo vás nebude chránit nejen proti dešti a chladu, ale také proti případným odřeninám.

Vzhledem k tomu, že má taková bunda na kolo více funkcí, musíte počítat i s tím, že bude mít vyšší hmotnost a také že nebude tak skladná. Každopádně musí dobře odvádět pot a nesmí jen tak profouknout a promoknout. Nepromokavé membránové bundy jsou v tomto případě jasnou volbou. Kromě toho, že by bunda měla mít delší rukávy a zadní díl, aby lépe kopírovala záda jezdce, měla by být také trochu volnější. Je totiž pravděpodobné, že pod ni budete oblékat chrániče.

Konečné rozhodnutí je samozřejmě pouze na vás a možností je nepřeberné množství, za zmínku stojí i možnost vrstvení, při kterém využijete kombinaci několika vrstev, které vám dají potřebný komfort.

Fotogalerie

- inzerce -, 11.06.2018
Blogy

Pocta Christianu Battagliovi

 ()
Šumava Na prodloužený šumavský víkend s manželkou a s našimi kamarády Jitkou a Láďou jsem se těšil. Ale už dopředu jsem věděl, že toho moc nenajezdíme. Holky si budou po cestě povídat a Láďa má špatný kyčelní kloub. A protože na mě bylo, jako vždy, vymyslet trasy, začal jsem přemýšlet, co s tím,…
Stanley58 | včera

Letní výhní krajinou červeného draka (2018)

 ()
Že prý v Británii pořád prší?!? Zataženo, mlha, vichr, zima, permanentní lijavec? Teplo a slunko možná tak 3 dny v roce? Láry fáry, kam na to ty lidi chodí. Pestré, zdravé, celoročně příjemné klima tu je, ne jako na kontinentu, kde letos ta pouštní výheň začala už v dubnu a pod kotly se topilo fest…
cyklo-poustevnik | 08.01.2019

Úhlava hlava nehlava

 ()
Horké suché léto přímo vybízí, aby člověk trávil veškerý volný čas u vody. Jako ideální outdoorová aktivita se pak jeví například sjet si nějakou řeku - pokud tedy ve vyprahlých korytech ještě vůbec nějaká voda teče. Když ano, normální lidé je pak sjíždí na lodích. Potíž je ale v tom, že já nejsem…
JohnyB | 28.12.2018

Cyklovýlet na kanárský ostrov Lanzarote 7.-14. prosince 2018

 ()
Začíná se stávat tradicí, že s partou bikerů B-teamu Řevnice vyrážím před vánocemi na Kanárské ostrovy si prodloužit cyklosezónu. Letošní cíl byl shodný jako v loni - ostrov Lanzarote. Rozdíl byl v tom, že letošní ostrov byl jako mávnutím proutku zelený na rozdíl od loňského vyprahlého…
Ladama | 27.12.2018

Cyklovýlet Moravské Toskánsko 14.-17. září 2018

 ()
Každoroční návštěva Moravy je obohacující o něco nového. Letošní cyklovýlet byl do oblasti „Moravské Toskánsko". Zajímavé označení je pro populární označení pro oblast u Kyjova v Jihomoravském kraji, která svými terénními vlnami připomíná krajinu italského Toskánska. Oblíbená je u fotografů,…
Ladama | 27.12.2018

O čem se mluví:

NEcyklo Pobavilo, potěšilo 144 před 5 minutami
Lehokola PodRide dnes v 17:34
NEcyklo Je to tu mrtvý? dnes v 17:11
Komentáře k blogu Pocta Christianu Battagliovi dnes v 15:53
Technické rady Odvzdušnování brzd dnes v 11:15
Výměna vidlice dnes v 00:21
Oblečení a outdoor návleky na tretry včera v 22:46
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

294 cyklistů (17 přihlášených)

Pocta Christianu Battagliovi

Šumava Na prodloužený šumavský víkend s manželkou a s našimi kamarády Jitkou a Láďou jsem se těšil. Ale už…
Stanley58 | včera

Letní výhní krajinou červeného draka (2018)

Že prý v Británii pořád prší?!? Zataženo, mlha, vichr, zima, permanentní lijavec? Teplo a slunko možná tak 3…
cyklo-poustevnik | 08.01.2019

Úhlava hlava nehlava

Horké suché léto přímo vybízí, aby člověk trávil veškerý volný čas u vody. Jako ideální outdoorová aktivita…
JohnyB | 28.12.2018