reklama

Cyklobunda na silnici nebo do terénu?

Když pořizujete kolo, vybíráte si ho podle toho, kde budete jezdit. Vybíráte si však stejně i své oblečení na kolo? Nezbytností pro každého cyklistu je vhodná cyklistická bunda, která ho ochrání před zimou a deštěm, ale stejně jako se nehodí tenké pneumatiky do terénu, ani lehká větrovka vám tam nebude nic platná.

Pro nadšence do silniční cyklistiky se hodí trochu jiné parametry než pro zaryté terénní sjezdaře. Jistě, řeknete si, že k oběma extrémům máte daleko a že potřebujete nějakou zlatou střední cestu. Pokud si nejste jisti, s výběrem vám může pomoci už třeba to, jaký typ kola doma máte a také to, kam na něm nejčastěji vyrážíte.

Ani gram navíc!

Silniční cyklistika zpravidla bývá orientovaná na výkon a rychlost. To znamená, že pravděpodobně najezdíte hodně kilometrů svižným tempem. Potřebujete tedy, aby bylo vaše oblečení dobře prodyšné a zároveň neprofouknutelné, dále musí být lehké a skladné. To samozřejmě platí i o bundě. Pokud trénujete na závody, jistě řešíte kromě váhy i rychlost, takže by měla být bunda spíše upnutá a neměla by povlávat.

Jelikož při svých cestách po silnicích moc stínu nepotkáte, bude pro vás cyklo bunda spíše nutné zlo, které s sebou vezete pro případ, že vás potká déšť. Ideální je pro tyto účely pořídit membránovou cyklistickou bundu. Je lehká a skladná, ty nejlehčí váží něco okolo 155 g a dají se sbalit do malého balíčku. To už se dá uvézt, co říkáte?

Co se ještě hodí?

Na co rozhodně nesmíte zapomenout nejen u bundy, ale u veškerého oblečení, jsou reflexní prvky. Vzhledem k tomu, že se často pohybujete po silnicích, jsou opravdu nezbytné. Dobré také je, aby bunda měla kapsu na zádech, kam dáte nezbytnosti, které při jízdě potřebujete a případně také průduchy v horní části zad. Samostatnou kapitolou je kapuce, která by měla být dostatečně velká, aby se pod ní vešla helma. V tom případě však musíte počítat s odporem vzduchu.

Do hor s pořádnou výbavou

Při výpravách do lesních a horských terénů musíte počítat se střídáním teplot, podle toho, kde se zrovna nacházíte. Nicméně je pravděpodobné, že s sebou povezete trochu jiné vybavení, než na silnici. Tenké přiléhavé oblečení není do lesa to pravé, nejde tu už jen o rychlost, ale také o techniku a zkušenosti.

Oblečení by v tomto případě mělo plnit především funkci ochrannou, bude tedy vyrobeno z odolnějších materiálů, které jen tak nějaká větvička neprotrhne. Bunda na horské kolo vás nebude chránit nejen proti dešti a chladu, ale také proti případným odřeninám.

Vzhledem k tomu, že má taková bunda na kolo více funkcí, musíte počítat i s tím, že bude mít vyšší hmotnost a také že nebude tak skladná. Každopádně musí dobře odvádět pot a nesmí jen tak profouknout a promoknout. Nepromokavé membránové bundy jsou v tomto případě jasnou volbou. Kromě toho, že by bunda měla mít delší rukávy a zadní díl, aby lépe kopírovala záda jezdce, měla by být také trochu volnější. Je totiž pravděpodobné, že pod ni budete oblékat chrániče.

Konečné rozhodnutí je samozřejmě pouze na vás a možností je nepřeberné množství, za zmínku stojí i možnost vrstvení, při kterém využijete kombinaci několika vrstev, které vám dají potřebný komfort.

Fotogalerie

- inzerce -, 11.06.2018
Blogy

Slovinsko – Julské Alpy – Triglavský národní park

 ()
Stejný termín, stejná cestovní kancelář, v únoru obsazujeme poslední volná místa a těšíme se do nepoznané krajiny. Polovinu země zabírají lesy, třetinu hory, 28 vrcholů přesahují hranici dvou tisíc metrů. Vzpomínám, jak jsem víc, jak před 20 lety odpovídala na jakousi anketu cestovní kanceláře, kam…
HMS | 12.06.2018

Cykloputování podél Ohře, Labe a Vltavy - květen 2018 reportáž

 ()
Navázali jsme na naše loňské putování po Krušných horách u Karlových Varů. Vyrazili jsme v počtu 13 účastníků na cykloakci v termínu 4. - 8. května a vlakem jsme se v pátek přepravili do Ostrova nad Ohří. Celkem 6 mužů a 7 žen, tedy ženy v přesile :-D Trasa byla pohodová, většinou po asfaltovém…
Ladama | 10.06.2018

Kalottireitti – k nejvyšší hoře Finska Halti

 ()
Nordkalottleden (švédsky; česky Cesta Severní Kalotou, švédsky Nordkalottleden, norsky: Nordkalottruta, finsky: Kalottireitti) je značená turistická stezka v polární oblasti v severských zemích, v oblasti Severní Kalota. Cesta má celkovou délku 800 km a leží podél hranice Norska, Švédska a Finska.…
šíp | 28.05.2018

Kambrickým pohořím středního Walesu (2018)

 ()
Občas tu a tam čtu nebo i zaslechnu od některých cyklistů - převážně přespolních dálkařů, že prý se v Británii moc jinak nedá cykloturistikovat než jen po silnicích nebo cyklostezkách. Jak s tímto tvrzením nelze souhlasit a naopak jak rozmanité možnosti pro kola zdejší království nabízí snad trochu…
cyklo-poustevnik | 28.05.2018

RUNDREISE 2018: Donau - Enns - SALZA - Mariazell - Walster - Traisen - Donau

 ()
Salza se mi zalíbila v r. 2010, když jsme na jejím břehu tábořili v kempu Weiberlauf, do něhož jsme odbočili z Ennské cyklostezky.Je to horská řeka v rakouském Štýrsku s udávanou délkou toku 88 km, pramenem severovýchodně od obce Ulreichsberg blízko Traisentalradweg, ústím do Enns u Grossreifling…
Quatsch | 17.05.2018

O čem se mluví:

Silniční kola Silniční kola - Itálie s rekreací před 18 minutami
Technické rady Sundání a nasazeni kol na čemkoliv dnes v 15:12
NEcyklo Pobavilo - potěšilo 139. dnes v 14:57
MTB a krosová kola Defekty v terénu a podobné problémy? dnes v 14:52
NEcyklo Autovlak dnes v 14:42
Co vás vytočilo 120 dnes v 14:15
Elektrokola motorova brzda, rekuperace dnes v 14:05
Lehokola Homebuilders lehokol 12 dnes v 13:47
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

345 cyklistů (14 přihlášených)

Slovinsko – Julské Alpy – Triglavský národní park

Stejný termín, stejná cestovní kancelář, v únoru obsazujeme poslední volná místa a těšíme se do nepoznané…
HMS | 12.06.2018

Cykloputování podél Ohře, Labe a Vltavy - květen 2018 reportáž

Navázali jsme na naše loňské putování po Krušných horách u Karlových Varů. Vyrazili jsme v počtu 13 účastníků…
Ladama | 10.06.2018

Kalottireitti – k nejvyšší hoře Finska Halti

Nordkalottleden (švédsky; česky Cesta Severní Kalotou, švédsky Nordkalottleden, norsky: Nordkalottruta,…
šíp | 28.05.2018