reklama

Do zahraničí na kole? Nezapomeňte se pojistit!

Také si nedokážete představit dovolenou bez svého milovaného kola? Nejste sami - Češi nedají na cykloturistiku dopustit a stále více turistů podniká na bicyklu výlety i mimo Českou republiku.

Foto: Ergo.cz

Najdou se i tací, kteří chtějí na kole objet celou zeměkouli. V roce 2009 se to povedlo nadšenci jménem James Bowthorpe, který překonal vzdálenost téměř 29 tisíc kilometrů a navštívil dvě desítky zemí. Na cestách byl 175 dní a v současnosti je držitelem světového rekordu. Přestože zřejmě podobnou výpravu nechystáte, možná vás napadlo, že si kolo vezmete s sebou do zahraničí. Pak vám jistě přijdou vhod informace související s cestovním pojištěním.

V pomyslném žebříčku popularity u českých cykloturistů vévodí trasy v Rakousku, Itálii a Francii. V těsném závěsu je Maďarsko a Bulharsko. Ovšem pozor – zatímco klasickou cykloturistiku většinu zahrnuje základní cestovní pojištění, extrémnější formy jako je sjezd na horských kolech, bikecross nebo cyklocross pojišťovny považují za rizikové sporty.

Pojišťovny reagují na změny cyklistických trendů pozvolna, a to i navzdory tomu, jak moc zájem o cestování na kole během poslední dekády vzrostl. Smutným faktem je, že v případě řešení pojistné událostí můžete narazit na problémy se slovíčky. Pojišťovny vesměs neznají rozdíly mezi cyklotrasou a cyklostezkou. A jak jistě víte, slovíčkaření bývá častým nešvarem.

Cyklistický hardcore

Do jaké míry je cestování na kole rizikové?

Cyklistika je riziková, ale to samé platí také o ostatních sportovních aktivitách. Do potíží se může dostat začátečník i naprostý profesionál. Někdy stačí málo a ve zlomku sekundy se přihodí nehoda, která může ovlivnit zbytek života. Proto význam cestovního pojištění nepodceňujte a nespoléhejte se na evropskou kartičku pojištěnce. Například v Rakousku nekryje přepravu vrtulníkem nebo svoz z hor ani místní pojištění a v Tatrách zaplatíte za zásah horské služby. Proto byste si měli předem zjistit, zda dopravu do zdravotnického zařízení zahrnuje základní balíček pojištění.

V případě vážné nehody by vás mohla přeprava a následná hospitalizace bolet i z finančního hlediska. Jistě netoužíte po tom, abyste se kvůli zanedbatelné úspoře dostali do dluhů. Zaměřte se proto na tzv. pojištění léčebných výloh a nechte se pojistit také pro zásah horské služby. Dobře nastavené cestovní pojištění vás může zachránit před nutností úhrady nezanedbatelné částky.

Vrtulník

Jak správně vybrat cestovní pojištění „na kolo“?

Při výběru cestovního pojištění přemýšlejte a vždy si podrobně prostudujte všeobecné podmínky. Nezapomeňte ani na výklad pojmů, protože pojišťovny přistupují k některým termínům odlišně. Viz rozdíl mezi cyklostezkou a značenou cyklotrasou… V praxi narazíte i na to, že vás pojišťovna pojistí jen za podmínky individuální smlouvy pro konkrétní cyklotrasu, protože tento typ cestování nepovažují za běžný. 

Dobrá zpráva je, že si online pojištění do zahraničí můžete sjednat z pohodlí domova jen pár minut před tím, než vyrazíte na dovolenou. Uhradíte-li pojistné kartou, pojištění začne platit okamžitě.

Suma sumárum, vybrat cestovní pojištění, které vás spolehlivě ochrání i při cestování na kole, není snadné. Nechcete-li udělat zbytečnou chybu, zaměřte se na:

  • výluky (některé pojišťovny nepojišťují horská kola)
  • skutečnou kvalitu před nízkou cenou
  • výši spoluúčasti
  • renomé pojišťovny (pozor na ty méně známé)

V neposlední řadě hraje roli také kvalita asistenčních služeb. Vyberte si pojišťovnu, která vám zajistí špičkovou non stop asistenční službu v češtině.

Spoustu dalších informací ohledně cestovního pojištění najdete například v sekci „dotazy k cestovnímu pojištění“ na webových stránkách pojišťovny Ergo.

Fotogalerie

- inzerce -, 31.10.2016
Blogy

Československo s dětmi - kapitola 2.

 ()
Slovensko s rouškouKapitola 2 - Východní Slovensko První opravdový cykloexpediční den byl ve znamení geografických zajímavostí. Takových těch, o kterých si roky říkáte, že možná jednou, až bude víc času...Tak třeba nejnižší bod Slovenska. Leží tam, kde řeka Bodrog opouští slovenské území, a…
Peggy | 29.11.2021

Československo s dětmi - kapitola 1.

 ()
Československo s dětmi - rok 2020 1. část Slovensko s rouškou Kapitola 1 - Cesta na východ Něco málo na úvod... Nebyla to tak úplně naše volba, ale jak každý ví, tak v březnu se zavřely hranice států a nikdo nevěděl, co bude. Sice jsme si tehdy říkali, že do léta daleko, ale postupem času bylo…
Peggy | 24.11.2021

Rok kovidový-druhý

 ()
Po loňském, předčasném jásotu, na nás na začátku letošního roku 2021 zaútočila ta čínská svině znovu. Opět se zavíraly hranice, nejprve okresů, později i katastrů. No jo, ale co my cyklisté, co s tím máme dělat? Naštěstí jsem před těmi lockdowny stačil alespoň jednou navštívit moje oblíbené…
Stanley58 | 24.11.2021

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

 ()
Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila, že až opravdu nebudu nikam jezdit, tak se popis dovolené bude hodit. V době Covidové jsem prošlapala pohorky, praskla podrážka, tak když bylo jasné, že zase jedeme do Vysokých Tater a budu…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

 ()
Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci. Jenže v kopcích, co rostou u moře, je to ve vedru na kole sado-maso, to mám rád, chci zase vidět moře z výšky. A chci ho vidět ze sedla, ne z auta. Cestou jsme se zastavili na Mont Ventoux,…
šíravník | 09.09.2021

O čem se mluví:

NEcyklo Co vás zaujalo 250 před 4 minutami
Cestování na kole Somrování na cestě před 7 minutami
Bezpečnost na kole Doufám že to nebude pravda. před 9 minutami
Ostatní – cyklo Za kým je mi smutno, kdo mi bude chybět - 1. před 16 minutami
NEcyklo Pobavilo, potěšilo 175. dnes v 13:20
Trénink a zdraví Cyklistika v zimě dnes v 13:12
Elektrokola Motor TSDZ2 jak rozeznat 500w či 750w dnes v 10:51
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

208 cyklistů (22 přihlášených)

Československo s dětmi - kapitola 2.

Slovensko s rouškouKapitola 2 - Východní Slovensko První opravdový cykloexpediční den byl ve znamení…
Peggy | 29.11.2021

Československo s dětmi - kapitola 1.

Československo s dětmi - rok 2020 1. část Slovensko s rouškou Kapitola 1 - Cesta na východ Něco málo na úvod…
Peggy | 24.11.2021

Rok kovidový-druhý

Po loňském, předčasném jásotu, na nás na začátku letošního roku 2021 zaútočila ta čínská svině znovu. Opět se…
Stanley58 | 24.11.2021