reklama

Tyrolskem na horském kole – oblastí Achensee

Ať už patříte mezi milovníky vodních sportů, cykloturistiky, horské turistiky či jen povalování na pláži a opalování se, je největší jezero Tyrolska – Achensee lokalitou přímo pro vás.

Foto: TVB Stubai Tirol - Andre Schönherr

Se svojí délkou 9,4 km a šířkou 1 km je jezero Achensee největším ledovcovým jezerem v oblasti. Voda v jezeře je považována za pitnou, její teplota ani v létě nepřesahuje 20 °C a při dobrých světelných podmínkách lze vidět až 10 m pod její hladinu. Protáhlý tvar jezera a vysoké okolní hory, až 2 500 m vysoké, nápadně připomínají norské fjordy, proto se jezeru přezdívá „alpský fjord". Kolem jezera leží pět nevelkých obcí Pertisau, Maurach, Achenkirch, Steinberg a Wiesing. Všechny vám poskytnou zázemí na špičkové úrovni v podobě hotelů či turistických kempů.

Region kolem jezera je doslova prošpikovaný dobře značenými cyklostezkami. Ráz krajiny umožňuje užít si jízdu jak méně zdatným cyklistům v přilehlém údolí a k nízko položeným horským chatám, tak těm zkušenějším, kteří se po cestách dostanou až na okolní hřebeny, kde mohou podniknout i několikaden­ní trasy.

Pokud patříte spíše mezi rekreační cyklisty, bude pro vás tato oblast skutečným rájem a ideálním výchozím místem pro jednodenní výlety. Ať se ubytujete v jakémkoli letovisku kolem jezera, jsou tu pro vás připraveny kabinové lanovky, které jsou uzpůsobeny na převoz kol. Odpadá tak ufuněný zdlouhavý výšlap, někdy s převýšením až jeden kilometr. Lanovek je v okolí skutečně mnoho a tak si jistě vyberete tu, která vás dopraví na vámi vybrané startovní místo. Z vrchu pak po horských cestách pouze klesáte a kocháte se okolní pestrou přírodou s panoramatickými výhledy.

Máte-li větší ambice a chcete si přeci jen nějaký ten kopec vyšlápnout, ale nejste si jisti svou kondicí, je tu možnost zapůjčení elektrokola. To vám v krizových chvílích dodá dostatek energie na překonání strmých kopců. Soustředit se pak budete jen na přírodu kolem. Funguje tu navíc perfektní systém distribuce akumulátorů do elektrokol, dojde-li vám „šťáva", v horských chatách vám kolo rádi dobijí anebo vymění prázdný akumulátor za nový. Pro tuto službu se raději předem informujte v půjčovně.

Tyrolsko
Foto: TVB Stubai Tirol – Andre Schönherr

Čtyři dny v sedle

Nezapomenutelný cyklistický zážitek vás ovšem čeká na tzv. „Karwendel tour". Jedná se o čtyřdenní cyklistický okruh, který není ani tak okruhem, jako spíše ležatou osmičkou, jež se protíná právě u jezera Achensee. Můžete se na okruh napojit zde anebo se dopravit do města Kufstain a tady začít standardní trasu. Celková délka činí 305,5 km a stoupání bezmála 6 900 m.

Kufstainu se prvním stoupáním dostanete po udržovaných lesních cestách na náhorní plošinu, díky které ihned zjistíte, o čem celá cesta bude. Kam až oko dohlédne se do výšek tyčí bílé vrcholky hor, pod nimiž se táhnou nekonečná údolí, porostlá vzrostlými jehličnatými lesy. Každé takové místo zákonitě vyvolá v člověku dostatek potřebné energie na zvládnutí dalšího úseku cesty. Ta po úzké asfaltové cestě vystoupá až do 1465 m, kde se nachází Guffert Hütte, oblast rozsáhlých močálů a pastvin. Pro první den je to poslední stoupání, odpočinete si a po lesní cestě se klesáním dostanete až k jezeru Achensee.

Druhý den vás čekají opět dva vrcholy. První velmi zdlouhavé stoupání po široké a mírně stoupající silnici do oblasti Plumsjoch Ridge v 1 650 m. Po překonání hřebene se cesta mění na štěrkovou a prudce se snižuje do oblasti Großer Ahornboden, kde se vyskytuje vzácný alpský javor Opětovným výšlapem do 1 765m k jedné z nejdůležitějších odpočinkových horských chat Karwendelhaus odkud z kopce do obce Scharnitz.

Tyrolsko
Foto: Zillertal Tourismus GmbH_Daniel Geiger

Cesta další den není tak náročná, jako v předešlých dnech. Přes pár hřebenů cesta vede k řece Inn, podél níž budete postupně klesat až k Innsbrucku, hlavnímu městu Tyrolska. Městu se ovšem vyhnete a prohlédnete si jej pěkně z výšky. Cesta vede jižním úbočím masívu Karwndel na sever od města k známému poutnímu místu Höttinger Bild. Krásné lesní cesty vás zavedou přes malebné vesnice Arzl, Rum, Thaur a Absam. Dále do obce Gnadenwald, kde se nachází slavné poutní kostely svatého Michala a Martina. Pak už jen do kopce přes Terfens do městečka Schwaz – poslední zastávky třetího dne. Pokud dorazíte trochu dřív, navštivte určitě místní stříbrný důl, planetárium anebo starý hrad Freundsberg.

Poslední den okruhu se kolem námi již známého jezera Achensee dopravíme na horskou pastvinu Köglalm v 1 428 m. Při dobrém počasí nabízí toto místo famózní pohled na vrchol Seekarspitze, tyčící se nad modrým jezerem. Dlouhou a náročnou sjezdovou trasu můžete zpestřit koupáním v jezeře Thiersee. Odtud po vedlejších silnicích zpět do výchozího bodu – města Kufstein.

Ať už si vybereme jakoukoli variantu pobytu v oblasti jezera Achensee, setkáte se s nádhernou nezničenou přírodou, milými lidmi a perfektními službami. A když nestihnete vidět všechno, máte jen o důvod více se sem vracet znovu a znovu.


logo Tirol

Tyrolsko je ideálním místem pro trávení letní dovolené. Během jednoho dne můžete smočit unavená chodidla po horské túře v největším tyrolském jezeře Achensee. Nebo zažít trochu adrenalinu při raftingu na divoké vodě ve východním Tyrolsku (Osttirol). I milovníci vysokohorské turistiky si přijdou na své. Celým Tyrolskem se totiž táhne horský masiv, který nabízí nepřeberné množství značených stezek i zajištěných ferratových cest. Dech beroucí pohledy na malebná údolí nabízí Orlí stezka, na které budete moci pocítit i dotek alpinské historie. Je na vás, zda dáte přednost pohodě a odpočinku, nebo adrenalinu a sportovním výkonům. Důležité je jedno. Abyste si užili horské léto v Tyrolsku. Další informace a tipy na strávení léta v Tyrolsku najdete na webových stránkách www.tyrolsko.cz/hor­ske-leto.

Fotogalerie

Michal Kroužel (PR), 18.05.2015
Do vaší knihovny

Tam, kde cesty končí

Michal Pavlata
Nejkrásnější alpské výjezdy a sjezdyRakousko / Německo / Švýcarsko / Itálie / Lichtenštejnsko Motto: Každý kopec má vlastní příběh,…
239 Kč

Poutnický deník

Jiří Bouda
Tři velké cesty po Evropě na kole
OD SVATÉHO MATĚJE V PRAZE KE SVATÉMU JAKUBU V SANTIAGU DE COMPOSTELA (2003) CESTA ZPÁTKY - Z LISABONU DO PRAHY (2006) JAK JSEM…
249 Kč
Blogy

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

 ()
Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila, že až opravdu nebudu nikam jezdit, tak se popis dovolené bude hodit. V době Covidové jsem prošlapala pohorky, praskla podrážka, tak když bylo jasné, že zase jedeme do Vysokých Tater a budu…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

 ()
Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci. Jenže v kopcích, co rostou u moře, je to ve vedru na kole sado-maso, to mám rád, chci zase vidět moře z výšky. A chci ho vidět ze sedla, ne z auta. Cestou jsme se zastavili na Mont Ventoux,…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

 ()
Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však velmi nejisté a nezdá se mi rozumné cestovat s kolem přespříliš daleko. Chci trasu s návratem k nějaké konečné pražského metra. Chci však také vidět nějaká zajímavá - pro mě - místa. Volba…
Favorit1970 | 30.08.2021

Vez mě dál, Esko má 01 – Pískovny u Neratovic

 ()
Voda přede mnou, voda nade mnou. 7. 8. 2021 Obsah: KPČ A IVČ.Za Ďáblicemi si držte kšiltovku, jedeme z kopce.Lom Kojetice.Vodojem Kojetice.Neratovice.Pískovna MlékojedyKřenecké jezero - OvčáryPři návratu do kopečka nevržou mi kolečka. Ale řetěz od písku.Miškovice - alea iacta est.Kbely - stehna -…
Favorit1970 | 08.08.2021

Dámská 2021, aneb suchou nohou mezi mraky 15.7. až 18.7. 2021

 ()
čtvrtek 15. 7., společně najeto 60 km, 228 m Plány pro letošní Dámskou byly skromné, vlastně ani hranice jsme překročit nechtěly. Po loňské cestě podle Mže jsme opět plánovaly řeku nebo možná i řeky dvě. Ploučnici a kousek Kamenice, jenže Covid zase rozhodoval za nás, dlouho se nevědělo, kdy a za…
HMS | 27.07.2021

O čem se mluví:

Ostatní – cyklo Jaké to bylo 114 dnes v 02:45
NEcyklo COVID... tak teda ještě znova dnes v 02:40
Nejlepší vtip 48 včera v 21:53
Elektrokola Nová bateria Bafang M 500 včera v 21:03
NEcyklo Co vás zaujalo 247 včera v 20:40
Cestování na kole Znovu, kam, už víte včera v 19:59
Technické rady Jak spojit více GPX souborů včera v 15:45
NEcyklo Mám Covid19 včera v 08:28
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

134 cyklistů (4 přihlášení)

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila,…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci.…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však…
Favorit1970 | 30.08.2021