reklama

Směr jihozápad 8: Sofiino kapúčo

Tam někde kolem jezera Como ...
Tam někde kolem jezera Como ...
Foto: Autor

Noc nad jezerem Lago di Como proběhla klidně a spokojeně. V prvním ranním sluníčku jsem se v pohodě a v suchu pobalil, po mnoha dnech poprvé nebyla na stanu žádná rosa z nočního chladu. Nikým nezpozorován jsem se zase náhle vynořil do veřejného prostoru ulice, spilenecky mrknul do očiček obou kamer a vyrazil na cestu.
Daleko jsem ale nedojel. V takové uličce ...

Hm, no a takhle je to vždycky. Mám fakt dobrou vůli, že ve vyprávění kus popojedem. Abychom někam dojeli a dovyprávěli to. Sednu k noťasu, pročtu deník z cesty, projdu fotky, mapu a začnu psát. A potom se mi něco vybaví, co jsem už mezitím dávno pustil z hlavy. Obyčejná drobnost, blbost, nálada. Kamínek u cesty, zastavení, pocit. Vzpomínka. O čem jsme třeba potom mluvili s Honzou (setem) nebo střípek náhodně zachyceného pohledu nějaké ženy (to je často, na to jsem chytlavej). Začnu to lovit, vzpomínat, vyprávět. Znovu prožívat. A kilometry neutíkaj. Tempo je v háji.
Omlouvám se. Až vás to přestane bavit, řekněte. Dojedem to v jediným blogu až domů. Ale tentokrát jsem se zase zasek. Tady. Na Sofii Loren:

Totiž v takové uličce - úžině v centru středověkého městečka, kde si auta dávala vzájemně přednost, jsem musel přizastavit za autobusem. Potom motor zařval, bus poodjel, ale mne místo dieselového oblaku zplodin zavalila silná vůně kávy ze dveří kavárny otevřených přímo do ulice. K dobrému kafíčku mne nikdo nemusí přemlouvat dvakrát. Uvědomil jsem si, že jsem nesnídal. Tak jsem vytáhl kolo i s vozíkem na chodník, opřel je o kandelábr a vkročil za tou omamnou vůní.

Uvnitř to vypadalo jako v šantánu. Mramorová podlaha, rudým plyšem potažená sedadla, těžké zámecké lustry a zrcadla plná starých reklam všude po stěnách. A plakáty a fotky Sofie Loren.
Ale spokojeně tam snídal párek zdravých šprechtících důchodců, nějaký gelový kravaťák s otevřeným noťasem, hezká zaláskovaná dvojice... Majitelka, taky taková bývalá Sofie, ale už dost použitá krasavice, právě s nadšeným kejháním vítala na kafíčko starou sousedku v zelené zástěře. Za pultem plným neumytých hrnečků od presíček přiměla k výbuchu strašlivý parostroj a zatímco nesla sousedce kafíčko, s trochou zašlé elegance píchla dlouhým prstem do vzduchu mým směrem a zakrákorala:

‚‚Kapúúčoekroasánt!! Dúe?? Tre??‘‘

Udělal jsem z prstů véčko, jakože jí fandím a dva stačí, a sledoval druhý výbuch parostroje, tentokrát k mé oslavě. Mezitím nepřetržitě halasně konverzovaly s tou zelenou zástěrou a znělo to jako námluvy dvou pozounů na opeře. Ty musely od včerejška zažít věcí !! Mám raději tichá, klidná rána. Na mne netřeba poránu hned křičet.

‚‚Grácie, bella donna,‘‘ říkám obdivně a s dlaní na svém srdci, schválně úplně ale úplně tiše, když přede mne pokládá vonící šálek. Jsem přece básník, minesengr, romantik, právě trochu šaškuju a jen tak chci pro sebe vyloudit její úsměv. Jedu sám kolik dní a už se mi stýská po úsměvu ženy. Nebo jejím smíchu. Někdy jim to tak tady říkám. Krásky to přijmou, ty ostatní se smějí. Čím méně krásy a půvabu, tím halasnější ohňostroj smíchu obvykle následuje.
Ale dnes... něco je jinak. Sofie si mne úplně vážně prohlédne, polkne, jemně pokyne hlavou jako královna a v černých očích jí to tak zvláštně vlhce zajiskří. Náhle je něco jinak po celé kavárně.

Po ulepeném stolečku plném drobtů si potom mezi talířky rozkládám ještě mapu a deník a snídám a šustím a zapisuju včerejší etapu, kterou už znáte. Nemůžu se dopočítat kilometrů a tachometr jsem nechal venku na kole. Až po chvíli ke mně dolehne to ticho. Zelená zástěra sedí mlčky sama. Všichni po mně koukají, ale když zvednu hlavu, dělají honem jakože nic. Kam zmizela Sofie ?
Potom narychlo přiběhne zezadu taková holčina a pokračuje místo ní. Kasíruje, přichází kdosi nový, šum se zase pomalu navrací.

Po snídani platím také u pultu a zatímco se holčina skloní a sčítá můj lísteček, nahlédnu do chodbičky za ni.
Tam vzadu v protisvětle stojí bella donna, natáčí tvář v zrcadle, olizuje si rty a pomalu si pročesává vlasy hřebenem. Scéna trochu jako z obrazu od Vermeera van Delfta.

Jedu dál kolem jezera směrem k městu Como a dumám. Něco jsem vyved? A proč tudy sakra jedu teď a ne před takovými patnácti lety... To by možná bylo skvělé nejen to kapúčo. Anebo možná dobře, že tak.

Kdoví... ?

 

Fotogalerie

14.02.2015 vložil/a: básník
karma článku: 5.81
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Jak básníkům chutná volant (o splnění jednoho klukovského snu)

Ze života
Jako malý kluk jsem chtěl být kosmonautem (který kluk tehdy nechtěl?), popelářem (měli velký auto, hodně nadávali a prášili u toho - prostě…
02.01.2016
básník
(6.7)

Směr jihozápad 11: Riviera

Cestování
Točím drhnoucí kličkou mechanického kafemlýnku, mám totiž moc rád tu vůni čerstvého kafe na turka. No je úplně omamná... A koukám co dál s…
29.04.2015
básník
(6.7)

Směr jihozápad 10: Setkání s Kryštofem Kolumbem

Cestování
Ujížděl jsem dál s tou cibulí v kapse a už se na ni těšil. Na jihu zase zesílil provoz a zatměl jsem před městečkem Serravale. Od Janova a…
11.03.2015
básník
(6.04)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Mamut tour)

Francouzská riviéra na kole

Francie
27.04.2024 - 10 dní
cyklistický
Autobusem
14 900 Kč
 (CK Frčíme)

Dunajská cyklostezka – Wachau na kole

Rakousko
28.04.2024 - 4 dny
cyklistický
Autobusem
9 900 Kč
 (CK Extrem Tour)

Toskánsko na kole – agrofarma s polopenzí

Itálie
03.05.2024 - 10 dní
cyklistický
Autobusem
13 990 Kč
PR

Cascara aneb čaj z kávových třešní: Proč si ho dopřávat co nejčastěji?

 (kofishop.cz)
Myslíte si, že už jste ze světa kávy ochutnali všechno? Pak jste možná zapomněli na cascaru – pochoutku s dlouhou tradicí, která ale zatím stále stojí tak trochu ve stínu tradiční kávy. O co se vlastně jedná a proč byste měli cascaru pustit i do svého šálku?
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

211 cyklistů (8 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024