reklama

Kam s ním??? - Co (dnes) s ním???...hlavně aby to moc nestálo...A co takhle na

Z náměstí v Sušici vám ukáže k sportovnímu centru směrovka "Luh"
Z náměstí v Sušici vám ukáže k sportovnímu centru směrovka "Luh"
Foto: Autor

Snad každý z nás, kdo má malé děcko, občas o víkendu přemýšlí a pokládá si typicky nerudovskou otázku: „Kam s ním?" nebo ještě lépe „ Co dneska s ním?" Samozřejmě všichni ti s babičkami a dědečky žhavých po vnoučatech hodí prostě sedačku do auta a šup s děckem „ k bábě" na chalupu či na chatu. Ti z velkých měst prostě vyberou na netu něco atraktivního jako aquapark, nějaké dětské centrum, parníček, ZOO apod. a vyrazí. Ale to všechno stojí i tak často nemalé peníze, kterých mladé rodinky obvykle nemají nazbyt. I my s manželkou si tuto otázku pokládáme velmi často - násobenou navíc dvojnásobným jednorázovým rodinným přírustkem.;-)
Tedy řečeno slovy našeho známého: „Vy máte dvojčata a ještě kluka a holku???? No nic dražšího ( rozuměj nákladnějšího) jste si už pořídit nemohli!" :-()
Navíc jsme taková typická „new age" rodina - bez nadšených aktivních babiček a dědečků ;-( ....A tak se nám všechny placené aktivity dost smršťují a vždy z toho nakonec vítězně - ani nevím jak ;-) vychází - jak jinak - prostě kolo....někdy pak kolečkové brusle či odrážedlo...
I proto jsme prakticky ihned po narození dětí a přes silný protest našeho jediného prarodiče pořidili i přívěsný vozík za kolo pro děti a vozíme je tak za kolem již od 6-ti měsíců jejich věku. Rovněž následně na odrážedlech začaly naše děti jezdit již v zimě na sněhu ještě před svými druhými narozeninami. A tak když jsme pak po jaru potkali turisty u nás na městě, mohl zcela oprávněně jeden z nich na adresu našich dětí, které jim prokličkovaly pod nohama jako vítr, snadno utrousit:
„ Proboha, tady se snad ty děti rodí už na kolech nebo co...!"
..... Jenže co u nás???.... Co na malém městě???....všechna nová sportoviště pod zámkem, cyklostezky žádné, stará dětská hřiště prý neodpovídala předpisům EU a tak byla bez diskuze a bez náhrady zrušena a odstraněna. A po těch dvou zbývajících školních minihřištích se potulují psíci a uvolňují své útroby...bleééé....nebo jsou poničena vandaly...a město zřejmě evidentně nemá chuti je spravovat... a tak se zřejmě také stalo, že i to jediné z těchto dvou malinkatých dětských hřišt´ dle předpisů EU v našem městečku se nevešlo nikam jinam nežli ...pod most... hlavně co nejblíže provozu a hluku aut projíždějících neustále po tomto mostě z centra dětem nad hlavou a navíc k „řece", která hodně zapáchá, protože se jedná vlastně o vytékající rybniční vodu. :-( A aby toho nebylo málo, tak pod mostem se obvykle shlukuje ještě často jemně ojíněná pokuřující omladina. Prostě „skvělé" inspirativní prostředí pro malé děti!;-(
A tak jsme si jednoho dne řekli jednoduše: Dost!
Chytli kola, vozík a šup po okolí, co je kde jiného? Jaké bylo naše velké překvapení, když v každé malé vsi o pár číslech bylo mnohem hezčí a pěkně udržované často i zcela nové hřiště pro děti?;-()
A tak jsme si řekli: „Všude dobře, tak co doma?" ... a zvětšili jsme svůj akční radius nejen na nejbližší okolí ale zkusili prozkoumat i nám z dětství známá ale vzdálenější místa. Nakonec jsme celkem nedávno dorazili i do města, kde jsem já trávil jako kluk každé léto u svých prarodičů, jemuž se přezdívá brána Šumavy - do města na Otavě - do Sušice.
Dámy a pánové, zde se pozná radnice, která chce přitáhnout turisty a má absolutní zájem na volnočasové občanské vybavenosti a sportovním vyžití svých občanů! Centrum města jako malované, vzduch zde osvěžuje hned vedle radnice starobylá kašna s mohutnou lípou poblíž dávající navíc stín a prostor k posezení, nově vznikající nábřeží, klid...Ovšem to není vše.
Kousek od centra vyjdete zadem kolem kostela z náměstí, přejdete silnici a projdete kolem židovského hřbitova dále.......
A tu vám poklesne brada úžasem... před očima se vám rozprostře na takto velké město něco nevídaného!!! Vážení, takové dokonale upravené přírodně sportovní a volně přístupné veřejné venkovní centrum, jaké tam při řece Otavě zbudovali v posledních dvou letech za využití evropských dotací, by jim mohlo závidět leckteré krajské město!!!
Pokud nezaparkujete v centru, zaparkujete u kostela či naproti němu nebo za rohem u fotbalového stadionu zcela zdarma. Pak se vrátíte asi tak 500 m - a jak již bylo zmíněno - kolem židovského hřbitova projdete a dostanete se přes lávku na upravené nádherné velké a neuvěřitelně prostorné dětské hřiště, kolem něhož po obvodu již probíhá začínající nová moderní značená cyklostezka s výborným asfaltovým povrchem. Hned vedle hřiště je i restaurace s občerstvením a obrovský upravený travnatý prostor určený pro lenošení na dece. ;-) Všude navíc dostatek nezbytných laviček k odpočinku. V bezprostřední blízkosti rovněž krytý zimní stadion, tenisové kurty taktéž s občerstvením a fotbalový stadion se skateboardovou minidráhou. Z druhé strany pak u řeky lanové centrum a nově zrekonstruované nábřeží řeky Otavy uzpůsobené jako veřejné koupaliště. Pokud byste si ovšem mysleli, že zde bude hlava na hlavě a nevejdete se, tak se velice pletete. Ano, lidé zde jsou, ale překvapivě zatím spíše místní a rozhodně ne v množství „hlava na hlavě". Možná snad uprostřed turistické sezony bude vytíženost podstatně vyšší... My jsme zde však byli o víkendu začátkem června.
A tak zatímco vy v klidu posedíte na některé z laviček, vaše děti mohou skotačit na prolézačkách, houpačkách, klouzačkách, pískovišti nebo lanové pyramidě, lezecké ministěně a nevím na čem ještě... Pak se osvěžíte nanukem, děti chytnou odrážedla či kola nebo ti starší brusle, vy nazujete kolečkové brusle též a můžete se prohnat celá rodina společně podél řeky a předhánět se s projíždějícími vodáky na řece Otavě, pozdravit se společným kolo - vodáckým pozdravem „ Ahoóóó´j!". Zhruba na každých 100 m potkáte opět lavičku, kde si můžete odpočinout nebo rovnou přístřešek s posezením v jehož blízkosti naleznete opět drobné atrakce pro děti jako houpačka či houpací kůň. Vše s výhledem na řeku s její poklidnou atmosférou. Čerstvý vzduch je zde stále prosycen vodou i vůní lesa zvaného Luh, jímž tato cyklostezka prochází. A koho na cyklostezce potkáte? Kromě chodců, na něž je třeba dávat zvýšený pozor, zde potkáte maminky na bruslích s vozíky a dětmi v nich, děti na kolech i odrážedlech všeho věku a samozřejmě cyklisty dospělé. A to cyklisty překvapivě velmi různorodého věku. Tedy počínaje omladinou a konče seniory pokročilého věku evidentně však ve skvělé kondici. Prostě lidé dnes chtějí žít aktivně a to nejen ti mladí ale i ti starší. A takováto možnost v místě je - krátce řečeno - fantastická! Vše zdarma a dostupné co by kamenem dohodil z centra města.
Strávili jsme zde dvě krásná odpoledne a nechtělo se nám odtud vůbec pryč. Slova mojí ženy hovoří za vše: „ Tady tak koupit nějakou chatičku a být tu víkend co víkend. To by bylo něco! Vůbec se mi nechce odtud domů!" ....Napříště jsme plně rozhodnuti se sem znovu vrátit. Tentokrát však již s koly a projet si i s dětmi rovněž již na kolech v závěsu za námi na vlečných tyčích cyklostezku celou na obě dvě strany komplet - jak proti proudu Otavy tak dolů po proudu směrem na Rabí a samozřejmě se tentokrát i vykoupat.;-) Netušíme sice, zda-li tato část cyklostezky po proudu je již dokončena, ale i to objevování bude určitě stát za to! Můžete se k nám klidně přidat!;-)

A tak mohu doporučit následující: Pokud pojedete na Šumavu, vezměte to určitě přes její bránu - přes Sušici. Brusle, odrážedla, vozíky a kola, no a samozřejmě děti ;-))) , nezapoměňte rozhodně vzít s sebou!!!... a pak hajdy rovnou na nábřeží Otavy! Žádné velké finance na vstup nebo útratu k tomu rozhodně nebudete potřebovat a určitě nebudete litovat zde stráveného času. Vaše děti budou nadšené! A to bude pro vás - rodiče - snad tou největší odměnou!;-)

Fotogalerie

22.06.2011 vložil/a: Martis
karma článku: 3.94
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Štafeta 2012 - Putování NaKolíku s dětmi v a kolem Blatné

Štafeta
Je středa 05.07.2012 a očekávám dle domluvy příjezd Básníka s Nakolíkem. Jsem v práci a on má přijet odpolko i s Nakolíkem ještě s…
16.07.2012
Martis
(3.63)

Nejnezdravější generace českých dětí?

O dětech
...aneb Jak plyne čas v té dnešní dětské kotlině? Mám polední pauzu a tedy volnější chvilku....tak listuji chvilku Cykloturistikou,…
28.05.2012
Martis
(4.81)

Jsou odrážedla jen pro prťata? Aneb 2 v 1 = dvojkombinace kola a odrážedla

O dětech
Se zájmem jsem sledoval před časem testy všech možných odrážedel zde na portále NaKole.cz. Už tehdy mě zaujala myšlenka, která v nich padla…
16.04.2012
Martis
(4.25)
PR

Cyklistika – přínos pro zdraví a pohodu

 (S'portofino)
Před sebou máte jen sebe a trasu: můžete si vybrat divočinu, jednu z mnoha vyhlídkových tras nebo městský ruch, od kterého se můžete kdykoli odpojit.

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

274 cyklistů (8 přihlášených)

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem…
Peggy | 22.09.2023

Východní Balkán - 3. část - Rozžhavený nejjižnější bod

Na úvod jsem zapomněla na pár důležitých informací: - Dětem už je (rok 2021) 12 a 14 let (ano, nočník jsme už…
Peggy | 11.09.2023

Z Čech k moři – Alpe – Adria

PŘÍPRAVY KAM SE VYDAT? Nějaký čas ve mně zrála myšlenka nechat letos, až budou děti na táboře, doma obytňák…
PetrVobo | 11.07.2023