reklama
Země: Norsko Norsko

Citlive tema....penizky

Ahoj.
Mam takovej citlivej dotaz.
Mozna uz vite, na co me zde cyklopoustevnik nalakal:-) Nordkapp na kole. V mem pripade to znamena dat vypoved (konec brezna se blizi:-) ). Uz jen kvuli tomu, ze chci svuj zivot trosku zmenit a neco zazit...a treba za 2-3 roky se vratit a zas tu drit v kanclu jak osel.
Problem je v tom, ze se to nejak rychle vyvrbilo a neni moc nasetreno. Muzu se vas zeptat, s jak velkou castkou na konte by jste vyrazily? Vim, ze je to citlive tema, ale je to ted asi jedina prekazka. Bud vyrazit ted a nebo jeste neco nasyslit a nechat to na pristi rok.
Jinak planuju se pak nekde usadit...Anglie, Norsko, Spanelsko...proste kde se sezene nejaka prace a neco si privydelat. Ale predstava, ze prijedu do UK a budu treba 1-2 mesice hledat praci...
Kdyz jsem jezdil po cechach, tak jsem si se stovkou na den vystacil...teda, kdyz jsem nebyl rozezranej. Ale co treba v drahe zemi, jako je Norsko, Dansko.
Diky za radu
Michal

[ Zpět ]
Datum: 21.03.2006
Autor: Michal
  • Re: Citlive tema....penizky

         

    Proč citlivé téma? Stačí Ti stovka na den a zbytek zatáhnou rodiče :-)) Dej jim to přečíst.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.03.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Citlive tema)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Citlive tema....penizky

           

      Ja uz jsem starej, osamocenej kluk:-) A na rodice hodnej:-)

      [ Zpět ]
      Datum: 21.03.2006
      Autor: Michal
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Citlive tema....penizky

         

    Že by ti 100 norských korun na den nestačilo ?

    [ Zpět ]
    Datum: 21.03.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (..)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Citlive tema....penizky

           

      Nezlob se, ale nepochopím výrazy jako.... cilivé téma....nebo penízky...Financování cesty není citlivé téma ale velmi důležité téma. A penízky ve zdrobnělině zní rovněž nějak nedospěle a dětsky. Možná proto nemájí lidé moc chutíi ti radit. Přeji přesto dobrého rádce.

      [ Zpět ]
      Datum: 22.03.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Ivo)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Citlive tema....penizky

         

    Uz jsem to psal, prumerne provozni naklady na Evropu nemusi byt vyssi nez 1.5E/den. Svycarsko + Skandinavie o neco vic, ale do 2E/den by ses mel vejit i tam (pry snad jeste drazsi nez Norsko je v Evrope uz jen Island). Znamena to ale zadne kempy, zadne v lese na parezu neopravitelne defekty (praskly ram, probrzdeny rafek,…), a jidlo nakupovat jen v diskontech a velkych supermarketech, a jen to co je v te ktere zemi nejlevnejsi, a pokud mozno uz ve sleve kvuli dochazejicimu datu spotreby. Jinak ve Svedsku muzes podel cest sbirat plechovky od piva, v r.1998 platili za kazdou 0.5 SK (SK=svedska koruna). Samozrejme s sebou mit zeleznou rezervu bud cash nebo jeste lepe na karte, a to tak velkou aby jsi v pripade potreby mel kdykoli na cestu domu (bus, vlak, letadlo,…).
    Pokud jde o praci, s kolem jsi zcela nezavisly a to je tvoje plus. Kdyz v jednom meste praci nesezenes, popojedes o kus dal a zkusis to jinde. V GB je prace spousta, a pokud beres cokoli (treba jen pro zacatek), nemel by to byt problem. GB je fajn ze tu vsichni mluvi anglicky :-)) Ve Skandinavii se sice anglicky domluvis kdekoli taky, ale preci jen pokud bys tam chtel pracovat, je mozne ze jenom ta Anglictina stacit nebude - mozna jo, nevim. Ale kazdopadne ve Spanelsku to bez komunikativni spanelstiny vubec nezkousej. Co vlastne ovladas za jazyky?

    [ Zpět ]
    Datum: 22.03.2006
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Citlive tema....penizky

           

      Ahoj.
      Zas jsem tusil, ze sem zavitas a das radu.
      Ja tak pocitam 200Kc na den a osobu, coz mi prijde, ze by stacit mohlo. Spat budem venku. Kempy nebudou. Mozna jednou za cas, kdyz uz si budem nevonet:-) Jinak prasklej ram doufam nevyzkousim a rafky mam Grandy od Remerxu a na ty jsem slysel jen chvalu. Takze si myslim, ze cela ta sranda (4 mesice) vyjde na nejakych 750E. A alespon dvojnasobek mit na ucte pro pripad navratu, nemoci a nebo pak do zacatku v UK.
      Jinak nasla si me na netu holka, co ma pritele v Norsku a docela mi doporucila praci v Norsku. Hlavne na farmach, coz bych ja ted po nekolika letech v kanclu uvital. Pry se tam da dobre vydelat, lide jsou absolutne uzasny a nikam se nespecha:-) Byla i v UK, takze mohla srovnavat. Takze kdyz vyrazim, tak se tam asi obcas budu ptat:-)
      Spanelsko co vim taky neni na tom nejhur...ale zas jde jen o sber vsehomozneho. Coz ja proste v tuhle chvili uvitam. Nechci CADovske a CAMovske programy alespon rok videt:-)
      Jinak mel bych umet anglicky, ale problem je v tom, ze jsem ji ted 3 roky skoro nepouzival. Driv jsem se bez problemu domluvil, ale ted citim, ze to neni ono. Proto chci taky ven. Ozivit a zdokonalit.
      Jinak zase dik za radu a at se dari!!!!

      [ Zpět ]
      Datum: 22.03.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Citlive tema....penizky

         

    Tenhle dotaz ... je popravdě trošku zvláštní. Byť souhlasím s Ivem, že financování cesty je důležité a v žádném případě to není citlivé téma. Na druhou stranu, v jedné debatě jsem sledovala Michalovo rozhodování o velké cestě a trošku mi připadá, že pořád trochu váhá a není na 100% rozhodnutý.
    Ale když už tady debatujete o tom, kolik na den atd., tak mi vždycky plánujeme cca 200-300 pro dvě osoby na den. Ale jezdíme hlavně do zemí východní Evropy. Ale to je jenom plán, a hodně nadhodnocený, protože stejně dost peněz pak přivezeme zpátky domů (nebo se ke konci cesty, když už víme, že penízky vystačí, tak nehlídáme a chodíme víc na burky atd. :-) .
    A pak míváme ještě kreditní kartu, ale to už opravdu pro případ rezervy.
    A taky, když chodíš jenom do těch supermarketů a diskontů, tak je to sice levnější, ale zase to není ono, musíš je složitě hledat, zajíždět do měst ... lepší je se zastavit v nějakém vesnickém krámečku, poklábosit s prodavačem, koupit místní specialitku ... no ale zase je tam jídlo o něco dražší ...
    Takže většinou to děláme tak, že větší zásoby (těstoviny a tak) nakoupíme v obchoďáku a nějaký svačinky si koupíme cestou v nějakém svérázném obchůdku v zapadlé vísce. Aspoň má člověk dobrý pocit, že ty peníze necpe globálním řetězcům.

    Samozřejmě, že se dá jezdit i s méně penězi, jestli jste četli třeba o Kneblících, tak ty se dostali na cca 1/4 dolaru na osobu a den, ale mně ten styl moc neseděl (škudlení za každou cenu, snažení se vyloženě se k někomu vecpat, kdo je pohostí, šetření na vstupném) atd.
    Ale je fakt, že jsem nikdy nejela na delší cestu než 5 týdnů a hlavně jsem vždycky měla nějakou malou rezervičku. A nikdy jsem nebyla v severských zemích, kde chleba prý stojí i 60,- Kč v přepočtu apod. I když v Rakousku nebo ve Francii taky nebylo levno :-(

    [ Zpět ]
    Datum: 23.03.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Citlive tema....penizky

           

      Ja jsem ten Kneblovic cestopis cetl taky a neprislo mi ze by nejak moc skudlili. Proste jen nemeli potrebu ani touhu zbytecne utracet za neco, za co proste neni potreba utracet. A jestli mas spatny pocit z toho ze nakupujes v diskontech nebo supermarketech, tak ja tedy rozhodne ne, prave naopak. Nizka cena je totiz jedina prednost tehle retezcu, tak proc ji nevyuzit. Ona totiz usetrena koruna = vydelana koruna. Ale asi ti rozumim jak to myslis. Pokud uz od vanoc zacinas vymyslet trasu, procitas pruvodce a travis hodiny na netu shanenim informaci, tak si taky potom chces tech svych par tydnu zaslouzene dovolene poradne uzit a na nejakou tu korunu vetsinou nekoukas. Ale kdybys nekam vyjela na rok a pul jako oni, nemala zadne bohate sponzory ani statisice na uctu, ver tomu ze by sis i ty zacala dobre rozmyslet kde a za kolik budes nakupovat, a jestli je pro tebe vyhodnejsi prohlednout si nejakou pamatku brzy rano pred otviraci hodinou zadarmo a sama, nebo si o par hodin pozdeji zaplatit vstupne spolu se spoustou dalsich navstevniku.

      [ Zpět ]
      Datum: 24.03.2006
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Citlive tema....penizky

             

        Ale jo, částečně s tebou souhlasím. Mně se ta jejich cesta strašně líbila, četla jsem tu knihu několikrát, sama bych se asi na tak dlouho už nevydala, ale ... to, o čem jsem psala, bylo jediné, co se mi tam nelíbilo. Snaha šetřit peníze (tzn. zbytečně neutrácet, dávat úplatky, platit za zvytečnosti...) je v pořádku. Ale trochu mi tam nesedlo takové to, jak občas sháněli, kdo je zadarmo ubytuje, kdo jim dá zadarmo najíst a když je náhodou třeba někdo ubytoval a nedal jim najíst, tak ho tam zdrbli ...
        Ale jinak klobouk dolů před nima, mimojiné právě i proto, že jeli bez těch sponzorů a statisíců na kontě.

        Naše 3týdenní cesty jsou proti tomuto směšný, ale není to tak, že když jedeme, nekoukáme na korunu. Máme nějaký rozpočet, který je samozřejmě omezený. Nekupujeme zbytečnosti, ale zase na druhou stranu - na východě diskonty a podobné obchody nejsou, tam je člověk rád za jakýkoliv obchod a ráda nechám svých pár korun v malém obchůdku v chudé vesničce, oni z toho sice nezbohatnou, ale já z toho mám lepší pocit. Pokecáš s prodavačem, s místníma .... to se ti v obchoďáku nestane.

        A vstupné - samozřejmě že je 100x lepší vstupné neplatit. Na druhou stranu, když někam moc chci jít, občas se to musí překousnout. Některé památky je asi možné projít sám před nebo po zavíračce, většinou to ale nejde. Taky mě štvalo například v Petrohradě, že je cena pro turisty 10x vyšší než pro místní a že čechy automaticky řadili k těm "bohatým západním turistům". Spoustu památek jsme tak jenom z principu vynechali a obhlédli pouze zvenčí. Něco mě ani nemrzí, něco jo.

        [ Zpět ]
        Datum: 27.03.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Citlive tema....penizky

               

          znám takové turisty, co do chorvatska na 14 dnů vezou zásobu chleba, druhý týden ho žerou zelenej, nekoupí si ani vodu, natož víno nebo rakiji

          [ Zpět ]
          Datum: 28.03.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (vypravěč)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Citlive tema....penizky

                 

            A víš že se jim ani nedivím? V místech, kde pro místní nejsi člověk, ale pouze otevřená peněženka ...
            Ve vnitrozemí Chorvatska (například) tě lidi zastavují, aby si s tebou popovídali, u moře tě zastavují, aby ti vnutili nějaké služby (ubytování, prodej cetek).
            V obchodech, hospodách - všechno předražený a bodejď by ne, když to lidi kupujou.
            Klidně si dojdeme někde do normální hospody na jídlo, ale když přijedeme na pobřeží, klidně si namažeme starej chleba se sýrem (podotýkám, že jsem v Chorvatsku byla pouze na těžko na kole - 2x).

            [ Zpět ]
            Datum: 29.03.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy*)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Citlive tema....penizky

         

    Ahoj.
    Diky moc za info. Kazda takovahle informace pomuze.

    K tomu "citlive". Mozna to blbe vyznelo. Me totiz prijde, ze kazdej v dnesni dobe kouka na penize a nechce o nich mluvit. Kazdej si brani, kolik bere, kolik ma naskudleno, kolik ho stala dovolena...bla,bla bla. Nevim proc, ale je to tak...proto to slovo. Kazdopadne, kdybych to bral na lehkou vahu, tak se tu neptam a neresim to. A po par tydnech nekde v zapadlem koute zeme zjistim, ze jsem svorc...a to prave nechci.

    Jinak mas pravdu, ze nejsem uplne rozhodnutej. Ale vim, ze to jednou tak udelam. Bud se to povede uz letos a nebo pristi rok. Mrzi me, ze je to tak honem, honem, protoze kdyby bylo na konte vic penez, tak mne tu nic nedrzi. Sever me laka, laka me podivat se na Zeland, dat par treku v Nepalu....ale to neco stoji... A ja jsem bohuzel clovek, kterej nebere nic na lehkou vahu (viz tema s vizama...chvilku jim trvalo, aby mi vysvetlili, ze je zbytecne to resit:-) ).
    Kdyz jsme jezdili po cechach, tak jsme tak za den ve dvou utratili 200Kc...a myslim, ze jsme si "zrali":-) Nejsem clovek, co si potrpi na dobrem jidle a nedokaze jist housku se salamem na parezu v lese:-) Ale jsou mnamky, kterych se nevzdam....jogurt, mleko, kefir...mnam:-)

    Jinak...kazdej si ma splnit svuj sen...a ja si ho splnim...bud letos, nebo pristi rok!!!

    [ Zpět ]
    Datum: 23.03.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Neprihlasenej Michal)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Citlive tema....penizky

         

    Ahoj.
    Tak jsem se tema financema o vikendu trosku prohraboval. Prohledl jsem desitky webu o SWE, FIN, NOR...a obcas mi naskocila husina. Treba, kdyz jsem se podival na www.rimi.no
    Ach jo. Pekne drahe zeme. Cloveku to hned podsekne nohy a ma toho plnou hlavu:-( A kdyz si vezmu, co musim zaplatit pred odjezdem:-)
    Nu nic. Preji peknej nedelni vecer.

    [ Zpět ]
    Datum: 26.03.2006
    Autor: Michal
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Citlive tema....penizky

           

      Hele, jestli jsi na tom tak špatně a buď nemáš, nebo neumíš na vandru hospodařit, tak jeď třeba někam do Španělska, nebo Řecka. Tam tolik energie nepotřebuješ, protože je tam dost teplo a lidi jsou tam dobrý a i občas nasbíráš ranec přezrálého ovoce po zemi.
      Já bych si stím nedělal problémy a nedělal bych za každou cenu rekordy.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.03.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jura ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Citlive tema....penizky

             

        Neumim na vandru hospodarit, nemam na to....v tom problem neni. Uz neco malo za sebou mam, ale byli to akce, ktere trvali maximalne 14 dni. Jde o to, ze pro me je to docela zasadni zivotni rozhodnuti. Dat v praci vypoved a vydat se nekam do sveta, relativne do nejistoty. Uz nekdo nahore tu psal, ze planovat financne cestu neni sranda. Neni a navic, kdyz chystas takove rozhodnuti, ze das vypoved v praci, ktera te velice dobre zivi...ale psychicky nici, protoze je narocna.
        Kdybych jel na Sever na dovolenou, ktera bude na tri tydny, tak to vubec neresim. To je financne v pohode.
        Priznavam, ze mam z toho trosku vitr, ale vidim, ze to jde...viz cyklopoustevnik. Vim, ze si ten sen splnim, ale nechci se do toho hrnout bezhlave, abych nenarazil. Radeji nekolik mesicu pockam, nasetrim a pak pojedu. Ale me to strasne laka, takze bych nejradeji odjel hned...v tom je ten pruser:-)

        [ Zpět ]
        Datum: 29.03.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Citlive tema....penizky

               

          ahoj Michal, ja by som na tvojom mieste pockala rok nasetrila si prachy a tak vyrazila...alebo si zvol krajinu ktora je menej financne narocna ako sever:] myslim ze ked budes mat viac prachov budes mat lepsi pocit istoty...zijeme len raz ,treba si uzivat zivot a plnit si sny....predstav si ze by si sa dozvedel dnes ze za rok, dva umres...co by si udelal? trcal by si v praci alebo by si vyrazil do sveta splnit si svoje sny????nikdy nevieme kolko mame este casu ,preto ho treba vyuzit naplno...:)

          [ Zpět ]
          Datum: 21.04.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Lucka ([email protected]))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Tip na letošní dovolenou

Norsko na kole: fjordy, hory, řeky

 (CK Bondo)
28.06.2024, 12 dní
26 940 Kč
cyklistický Letecky

Ostrovy za polárním kruhem na kole

 (CK Kudrna)
05.07.2024, 17 dní
47 800 Kč
cyklistický Autobusem

Norskem na kole

 (Martin Hájek, CK Kudrna)
26.07.2024, 15 dní
29 800 Kč
cyklistický Autobusem
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

325 cyklistů (11 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024