reklama

Štelujete sedadlo?

Štelujete polohu sedadla?

Před pár měsíci jsem si koupil nové tretry - sandály Exustar. Protože mají oproti mým původním tretrám Specialized o hodně tlustší podrážku, chtěl jsem posunout šlapací střed víc dopředu. No ale na první cestě jsem s sebou neměl ty správné klíče, tak jsem zkusil naklopit sedadlo víc dozadu, což by mělo mít podobný efekt.

No a zjistil jsem, že se sedadlem víc naležato se mi jezdí líp než předtím. Mimo jiné z necítím tolik potřebu po nějakém čase nadlehčit příliš utlačený zadek - zřejmě se v ležaté poloze víc váhy posune na záda.

Akorát teď mám mentální problém, že asi nemám "jednu ověřenou" polohu sedadla, a furt to různě šteluju různými směry, ale žádné "ideální" nastavení tam nevidím.

Máte to podobně? A zkoušíte občas změnit "ověřenou" polohu sedadla, co to udělá?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 15.10.2015
Autor: Akito
  • Re: Štelujete sedadlo?

         

    Mám.
    Kolo jsem koupila z druhé ruky, naučila se na něm jezdit tak, jak bylo a když pominulo počáteční nadšení, že už to umím, tak jsem získala pocit, že kdyby bylo nastavené "jinak", to a to by bylo lepší...
    Šlapák jsem posouvala už víckrát, zvlášť po pořízení nášlapů...
    A když jsem se teď dívala na sedlo a počáteční značku, tak jsem s pobavením zjistila, že jsem si s ním tak dlouho hrála, abych vypilovala tu "nej" polohu, že je teď mám přesně tak, jak jsem ho koupila... :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 16.10.2015
    Autor: Ifča
    Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Štelujete sedadlo?

         

    po vychytání idealní polohy mě jednou napadlo dát si ho níž. Bolela mě z toho kolena, tak sem to vrátil zpátky a už do toho nedlubu :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 16.10.2015
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Štelujete sedadlo?

         

    Vzhledem k tomu, že na žádném lehokole nemůžu štelovat sedačku, tyto změny se u mně omezují na štelování délky šlapáku a změn polohy kufrů. Změn polohy šlapáku na Oceláči bylo celkem hodně. Ideální poloha pro mne je taková, že mám k patě natažené nohy v tretře cca 2 cm, tedy celkem dlouhý šlapák.
    Na Vendettě jsem šlapák jen jednou protahoval, mělo to okamžitý vliv na plynulost jízdy. Najednou jsem si tolik nohami nesahal do řízení.
    Změn polohy kufrů bylo trochu míň. Po jedné, kdy mě z toho začala bolet kolena, jsem se konečně odhodlal k nákupu pedálů Speedplay Frog :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 16.10.2015
    Autor: snilard
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Štelujete sedadlo?

           

      Tak třeba sem, ale reaguju i na orwell_farm a Radka:

      Jak to máte s těma bolavýma kolenama?

      Já jsem získal pocit, že s těma novýma sandálama mě o něco víc bolí koleno na levé noze - přijde mi, že noha při šlapání nechodí jen rovně dopředu a dozadu podél rámu, ale koleno se poblíž přední úvrati víc přibližuje ke kolu. Vůbec nevím jestli je to sedadlem posunutým víc dozadu, natočením kufru, anebo třeba "vyspádováním" podrážky. Moje předchozí tretry se chlubily tím, že mají vnitřní část šlapky víc podloženou, a že je to tak ergonomičtější pro kolena. Bohužel tohle je asi jediný směr, ve kterém se kufry nedají nijak štelovat, a ortopedickou vložku do sandálů asi rozumně nedám.

      No ale nakonec si ani nejsem jistý jestli to třeba není tím, že bych si s kolenem nějak hnul někde jinde mimo kolo.

      Myslíte, že tohle může souviset s ležatější polohou sedačky a větší vzdáleností od pedálů?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.10.2015
      Autor: Akito
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Štelujete sedadlo?

             

        Toto bývá často skoliozou. Nech si vyšetřit a srovnat záda, změna bude jistě patrná.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.10.2015
        Autor: Pepíček
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Štelujete sedadlo?

               

          Jo, tímto směrem už nějaké kroky podnikám.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 19.10.2015
          Autor: Akito
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Štelujete sedadlo?

             

        já mám levé koleno po operaci, bo na mě zákeřně zezadu skočilo manželčino žehlící prkno a já si koleno přisednul a něco mi v něm luplo. Takže od té operace si na něj dávám bacha a poslouchám ho a když v něm bolí, tak jsem něco udělal blbě.
        Takže jsem si našel optimální výšku sedla, kdy se vazy nenamáhají. Správný úhel na SPD má na bezbolest kolen ohromný vliv. Kvůli placatým chodidlům, je pro mne nutnost mít v tretrách ortopedické vložky, ale to spíše kvůli zborcené klenbě a z toho vyplývající bolesti chodidel.
        V současnosti mě kolena nebolí pokud jezdím na kole. Na koloběžce pokud mám levou nohu správně vytočenou špičkou ven a patou dovnitř, tak je levá noha, je-li stojná, taky v pohodě. Při chůzi do deseti kilometrů to jde, nad deset se už koleno hlásí, že to nemám přehánět.
        Chůze ze schodů je v pohodě a do schodů mě vyloženě nemá rádo.
        JJ pajda na krku a už se pozoruju :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.10.2015
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Štelujete sedadlo?

             

        Myslím si, že bolest kolen s nastavením sedla souviset může. Ale může také souviset s nepřeberným množstvím dalších vlivů.

        Já s bolavými koleny bojuji už dva roky, hlavně s pravým. Mám to způsobené špatným držením těla, neprotaženými svaly a slabým vnitřním břichem. Dokud jsem nepracoval 8 hodin denně v kanceláři za počítačem, bolelo koleno pouze po cca 20 minutách běhu. Když dlouho sedím, bolí i jen tak. Při jízdě na lehokole (s pedály Speedplay Frog) koleno nebolí, pokud to vysloveně nervu maximální silou při nízkých otáčkách. Na vzpřímeném singlu (s normálními nebo SPD pedály), koleno trošku bolet začíná.
        Vyjma největších veder musím sportovat s nákoleníky, jakmile kolena trochu prochladnou, také začínají bolet. Tohle jsem řešil minulou zimu na lyžích, kolena bolela jinak než z běhu. Pak jsem začal pod kombinézu nosit nákoleníky a je to v pohodě.

        Ještě k těm vložkám. Dřív mně na kole vždy první půlhodinu bolelo levé chodidlo. Pořídil jsem si ortopedické vložky od Specialized a od té doby celkem klid. Ale zas na druhou stranu to může být způsobené, že jsem vyměnil i pantofle, ve kterých jsem si pravidelně podvrkával chodidlo.

        Co se týče kloubů, přijde mi, že všechno souvisí se vším a každý to má trochu jinak...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.10.2015
        Autor: snilard
        Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Štelujete sedadlo?

             

        Mě nechávají kolena na pokoji. Pokud tam něco při jízdě bolí, je to nad nima - tam, co narostly boule hned v počátku lehokolování. Na Azubu je to cítit blíž ke kolenům a čím déle se jede, tím je to lepší, asi jak se to rozhýbe.
        Ale stejně mi ty bolesti při jízdě připadají spíš z nedokrvení - asi jako když se musí něco dlouho šroubovat s rukou nahoře.
        Zkoušel jsem během jízdy různě nohy vytáčet, jestli něco kolenům víc vadí, nic jsem nezjistil. Ale jak jsem viděl fotku sebe na klasice, mám tam nohy nějak do X - kolena blíž k rámu. Tak to asi bude moje ideálnější poloha. I na Azubu občas cítím, že zavadím o držák, pokud neležím správně uprostřed.
        Když ale kolena nebolí, nemusí být nutně v pořádku (aby to nebylo jak se zubama).
        Někdy slyším, jak v nich vrže. Když vstávám z dřepu, tak to hlasitě mlaskne, teď zrovna v pravém - nevím jak jindy. A když se přitom položí na kolena dlaně, ani si nepředstavovat, co se tam všechno děje. Radši vůbec.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.10.2015
        Autor: Radek
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Štelujete sedadlo?

               

          Radku Radku, jestli Ty nám, chlapče, nestárneš!

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 19.10.2015
          Autor: Pepíček
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Štelujete sedadlo?

         

    Tedy než mi došlo, že jezdíš na lehu, tak jsem měla pocit, že si převzal "Airlinovo páteční téma" :o)))

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 16.10.2015
    Autor: radka
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
    • Re: Štelujete sedadlo?

           

      Ale vždyť kategorie "lehokola" je napsaná hned vedle názvu tématu, a navíc píšu o sedadle, ne o sedle :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 16.10.2015
      Autor: Akito
      Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Štelujete sedadlo?

             

        Ano, já vím, ale tady jsem si kategorii před otevřením tématu a přečtením nevěnovala pozornost. Moje chyba.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 17.10.2015
        Autor: radka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Štelujete sedadlo?

         

    Na Azubu 5 vzhledem k výšce šlapacího středu sedačka skončila nakonec nejníž, jak to jde.
    K tomu bylo nutné uříznout zbytečný kousek vyčnívající trubky pro ložiska řídítek, tam šlo o milimetry.
    Pak taky spodek sedačky - zploštění pro vedení řetězu najednou nestačilo a řetez by tam přes trubku tlačil. Chtělo to vzít dost, naštěstí u té sedačky je v tom místě výztuha vyplněná, takže to šlo. Kdybych ale chtěl větší kladku, co se teď dává, už by to nestačilo.
    U sedačky v téhle poloze pak nebyl velký výběr, co se týká posunutí vzad a sklonu, obojí je na doraz, kam to šlo.
    Časem jsem posunul šlapák vpřed - po zjištění, jak se na lehokole jezdit nemá a po konfrontaci s Oceláčem pak ještě kousek. Teoreticky by mohl být dál, ale to by musela být sedačka ještě níž, což nejde.
    A už tak je dost váhy na předním kole, taky trochu díky nepoměru mezi nohama a tím zbytem.

    Zajímavé, že dokud jsem nevěděl, že mám kolo nastavené dost špatně, nijak mi to nepřišlo a dost jsem na tom odjezdil včetně srazu na křivoklátsku přes 300 km daleko hned první rok a ještě s klikama 175 mm.
    Snad jsem ty kolena ještě pomohl zachránit před rychlejším koncem.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 16.10.2015
    Autor: Radek
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Štelujete sedadlo?

           

      Můžeš to nastavení nějak rozvést? Vůbec netuším na co se soustředit.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 16.10.2015
      Autor: petrp
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Štelujete sedadlo?

             

        Až tak tomu nerozumím. Spíš si na leccos zvyknu, než bych si s tím moc hrál.
        Prostě bylo to moc blízko, moc jsem krčil kolena a ještě k tomu ty dlouhé kliky.
        Když je sedačka vysoko vzhledem k šlapání, nedají se nohy dost dobře natahovat, mi to tak přijde. Proto jsem ji dal co nejníž. Ideální to nikdy nebude, ale zas je to vyváženo pohodlím.
        Na Oceláči ta poloha víceméně ideální je. Ale stejně cítím nějaký nedostatek v zásobování svalů, tím spíš do kopce, když je to dlouhodobě potřeba. A to jsou ještě mnohem ležatější kola.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 16.10.2015
        Autor: Radek
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Štelujete sedadlo?

         

    Já jsem si ideální polohu našel, když jsem 2007 začal jezdit na Oceláči Mk.2. Později jsem ji doladil a dost se dozvěděl když jsem ho 20O9 zkoušel tunit na vyšší rychlost a sledovat co udělá pár mm posunu čeho s výkonem.
    Ukázalo se, že (minimálně pro mě) platí, že na některých lehokolech příjemnou ideální polohu neumím najít. Pokud je střed vůči pedálům moc nízko, všechny polohy sedačky jsou kompromis mezi dobrý položením těla na sedlo a dobrým úhlem v kyčlích pohodlným pro šlapání. Jednoduše když si sedačku víc položím, spokojenější jsou záda a zadek, ale nejde se pořádně opřít do pedálů na zrychlení a kopce. A když sedačku napřímím, abych se měl jak zapřít, není to zas dlouhodobě tak pohodlné sezení. Takže na všech Azubech jsem si vždycky našel nějaký kompromis mezi těmi dvěma nedostatky.
    Na prvních dvou svých Azubech jsem to ještě nevěděl, a po přesednutí z klasických kol ještě mnoho let v podstatě jakékoliv lehokolo vypadalo nekonečně pohodlné. Teprv po vyzkoušení jiných kol s jinou výškou pedálů vůči sedlu jsem zjistil, že i mezi lehokoly jde najít rozdíly v pohodlí a že to pak můžu fakt trefit tak, že mi nechybí ani výkon, ani pohodlí.
    Každý to budeme mít jinak ve dvou věcěch: 1. každý bude mít jiný ideální rozdíl výšky sezení a šlapání, pro který si nejlépe najde ideální sklon sedačky. 2. každý jsme jinak citliví na to, jak daleko jsme od toho ideálu - někdo si dává záležet, aby si to vyladil na sebe, někomu je zas celkem jedno na čem jede. Tím pádem dost těžko radit, v tom, jak si ideál najít a jak důležité je vůbec ho hledat.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 17.10.2015
    Autor: Jirka
    Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Štelujete sedadlo?

           

      Jak píšeš o ideální poloze, uvědomil jsem si, že pro mně je na kole neskutečně důležitá délka klik. Na žádném kole, na kterém pravidelně jezdím, nemám víc jak 160 mm. Když jsem na srazu jezdil na tříkolce, kde je 175 mm, přišlo mi to strašně nemotorné a naprosto nevhodné pro podávání výkonu.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 17.10.2015
      Autor: snilard
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Štelujete sedadlo?

             

        Délka klik s tím souvisí, jen jsem ji do toho nechtěl motat. Většina lidí asi jezdí na lehokole se špatnou délkou klik a neví to, bohužel za rozumné peníze s tím stejně nemůžou nic dělat, ani kdyby věděli. A mám stejnou zkušenost jak píšeš: dlouhé kliky mají dobrý prvotní záběr z místa, když se třeba vyhrabávám z nějakého terénu, ale pak tak nějak limitují schopnost nohou držet dobré tempo. Krátké kliky naopak pomáhají svižně točit, ale jakmile se potřebuje větší výkon, jakoby nejde pořádně zabrat.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 18.10.2015
        Autor: Jirka
        Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Štelujete sedadlo?

               

          Existuje nějaký vzorec na to, jak dlouhé kliky používat? Třeba podle délky nohou, jezdce či podobně? Protože dělat pokusy znamená mít možnost použít kliky různých délek, což běžný smrtelník nemá.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 18.10.2015
          Autor: Pepíček
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            Kdysi jsem na to na internetu viděl nějakou sptránku, ale z mobilu ji nanajdu.
            Pro tvoji postavi bych volil cca 150 mm. Jediné na co je potřeba dát si pozor, jsou převody, s kratšími klikami je potřeba je mít trošku lehčí.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 18.10.2015
            Autor: snilard
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Štelujete sedadlo?

                   

              dětské kliky na horské kolo

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 18.10.2015
              Autor: AV
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                Leda nějaké bytelné. Obvykle se zkracují normální kliky. Těch 150 mm má výhodu, že to lze udělat z běžně dostupných 175 mm klik, jen nesmí být duté.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 18.10.2015
                Autor: snilard
                Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Štelujete sedadlo?

                       

                  Ahoj. Mám jen dotaz jak a nebo kde ti upraví kliky na menší? Co já se ptal u nás po servisech, tak nikde neměli potřebné vybavení.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 18.10.2015
                  Autor: bukwa
                  Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Štelujete sedadlo?

                         

                    Já si je umím zkrátit sám. Potřebuje se frézka, závitníky na pedály a trochu šikovnosti aby člověk kliku ve svěráku ustavil tak, že původní osa pedálu je pěkně rovnoběžná s nově vrtanou, aby pedál v nové díře nechodil šišatě. Pak jen vyvrtat správný průměr a závitník při řezání závitu podržet vřetenem frézky v ose, aby při prvním zakousnutí nechodil jeho horní konec kolem dokola a závit byl taky rovně.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 19.10.2015
                    Autor: Jirka
                    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Štelujete sedadlo?

                         

                    První kliky jsem kupoval už z výroby 160 mm, od Gebhardta. Druhé kliky mi zkracovali v Azubu a ty poslední mi dělal Jirka.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 19.10.2015
                    Autor: snilard
                    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Štelujete sedadlo?

                   

              No, tos mi dal ťafku s těmi 150. Mám tam 175 a vůbec mě nenapadlo, že by mohly být dlouhé. A co teď?

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 19.10.2015
              Autor: Pepíček
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                Vůbec to neřeš, krátké kliky se dávají jenom kvůli vyššímu frekvenčnímu šlapání. Ty už určitě žádné závodní ambice nemáš a pro tvé ježdění je určitě větší páka lepší. Musíme už kolena víc šetřit, nehledě na to, že Snilard je prcek a on dětské kliky spíš potřebuje.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.10.2015
                Autor: Holfi
                Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Štelujete sedadlo?

                       

                  Jestli si to správně pamatuji, Pepíček je podobně vysoký, jako já. Já mám cca 170 cm a na svou výšku krátké nohy. Jestli se s tvojí výškou, Pepíčku, mýlím, tak se moc omlouvám.

                  Tohle vážně není jenom o závodních ambicích, ale i o ergonomii. Je přeci nesmysl, aby 2 metrový člověk používal stejné kliky jako ten co má o 30 cm méně. Na lehokolech navíc nejdeš ze sedla, tím odpadá požadavek na velkou páku a dlouhou kliku.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 19.10.2015
                  Autor: snilard
                  Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                  • Re: Štelujete sedadlo?

                         

                    Ach jo Matěji, i Jirka ti tu píše, že na krátké kliky potřebuješ zabírat větší silou, tím pádem namáháš víc kolena. Pepíček není žádný zajoch jako ty, takže ty kolena mají už něco odsloužíno a určitě netočí přes 100 ot/min. Všechno je velice individuální a co vyhovuje tobě nebude vyhovovat jiným.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 19.10.2015
                    Autor: Holfi
                    Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Štelujete sedadlo?

                           

                      Možná ani tak ne - potřebná síla je jistě větší, páku holt neoblafneš, ale zase jde o menší potřebný rozsah pohybu kloubu - nejen kolena, ale i kyčle - případně jiný úhel, ve kterém je kloub namáhán. Individuální to určitě je, ale ta rovnice "větší potřebná síla" = "větší namáhání kloubu" vůbec nemusí platit.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 19.10.2015
                      Autor: Ifča
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
                      • Re: Štelujete sedadlo?

                             

                        Páku právě "oblafneš". Aby kolo jelo nějak rychle, potřebuje nějaký výkon. Ten je daný otákčky klik krát krouťicí moment na jejich ose. Když zkrátíš páku, klesne moment, ale pokud zároveň vzrostou otáčky (menší kruh stihne noha rychleji), pak ten samý výkon podáš s tou kratší pákou a stále stejnou silou. Rozdíl možná poznáš v momentě rozjezdu z místa, kde hlavní roli hraje páka, ale to je kolik, 0,01% času jízdy? Zbytek času jde i o ty otáčky, kterými se Ti pohodlně jede.

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 19.10.2015
                        Autor: Jirka
                        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Štelujete sedadlo?

                           

                      Špatně čteš co píšu. S krátkýma klikama se Ti snadněji točí vyšší otáčky, takže pro tentýž výkon stačí menší krouťák. Pokud zkrátíš kliky o 10%, při stejné síle na pedál klesne moment o 10%, ale pokud zároveň díky o 10% kratší dráze vzrostou otáčky o 10%, výkon je při stejné síle do pedálu furt stejný. Trik je v tom, že kolena Ti teď hodí v menším úhlu a žije se jim lépe. Druhý trik, který může a nemusí nastat (je individuální) je ten, že když zkrátíš kliky o 10%, může to ergonomii Tvých nohou tak dobře sednout, že otáčky vzrostou přirozeně samy od sebe víc jak o 10%. V tu chvíli pro daný výkon klesl tlak na pedál (a tím v koleně), což se navzájem doplní s tím menším úhlem.
                      Ke zhoršení zátěže kolen můžou krátké kliky vést jen tak, že je uděláš už moc krátké, takže jsou kratší neúměrně tomu jak rychle s nimi půjde točit. Když si udělám 100mm kliky, ale neroztočím je víc jak ty 160mm, tak se buď vzdám části výkonu, nebo budu muset do nich víc tlačit. Pak sice kolena chodí v příjemně malém úhlu, na jaký jsou stavěná evolucí vzpřímené chůze, ale většinou ponesou větší tlak, než by nesla v širších úhlech při delších klikách. Nemusí jim to prospět. Takže zkracování klik nejde hnát do nekonečna, musí se pohlídat ta míra, kdy jejich další zkrácení už není vyrovnané nárůstem otáček.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 19.10.2015
                      Autor: Jirka
                      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Štelujete sedadlo?

                             

                        To je sice hezké co tu píšeš, jenže to platí až pro určité otáčky, jenže na ty to musíš nejdřív dostat a tam je právě ten problém, o kterém si psal výše.

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 19.10.2015
                        Autor: Holfi
                        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Štelujete sedadlo?

                               

                          Já mám vzadu na kole takový mechanismus s několika různě velkými kolečky a ten se dá použít na to, že mimo efektivní otáčky trávím jen malý zlomeček času. Na pár šlápnutí su nad 12km/h a pak už se průbežně řadí tak, že se právě furt točí tolik, kolik s danou délkou klik nohám vyhovuje. Takže nehodlám kolo ladit tak, aby mi dobře fungoval odpich z místa, ale zbytečně jsem si mrvil kolena všechen zbylý čas.

                          [ Reagovat ] [ Zpět ]
                          Datum: 19.10.2015
                          Autor: Jirka
                          Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                Podle té kalkulačky, kterou dole odkazuji by Ti možná vyšlo i méně...
                Každopádně 175 mm je prostě moc. Ale jestli Ti to nedělá žádné problémy, asi nemá smysl to moc řešit. Jestli někdy budeš kupovat nové kliky, šel bych do 170 mm.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.10.2015
                Autor: snilard
                Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                Pokud Ti do teď nepřipadly 175mm kliky nijak protivné a v pohodě jsi s nimi jezdil, není důvod se leknout a začít honem něco řešit. Jak píše snilard stačí prostě jen koupit příště 170mm, pokud na to dojde. Horší by to být nemělo a maximálně to bude o něco lepší. Nebo jsi jeden z těch lidí, kterým je to celkem jedno a fungují na všem. I takových je dost, každý jsme stavěný jinak.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.10.2015
                Autor: Jirka
                Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            Možná půjde vygůglit nějaký webový kalkulátor jak píše snilard, ale s jeho aplikací bych byl opatrný. Pokud vstupem je třeba délka nohou nebo dokonce přesněji délka různých částí nohou, vyjde nějaké číslo, které bude blízko realitě. Ale když si představím dva lidi stejně dlouhých nohou, z nichž jeden je hubený mrštný a druhý je těžší, robustní, s velkými svaly a trochou tuku, nejspíš bude ten první preferovat menší sílu, větší otáčky a tím pádem kratší kliky, než ten druhý. Ten druhý naopak nebude chtít roztáčet nohy tak moc a užije spíš o chlup delší kliky, které ho nechají využít jeho větší sílu a tím bude na stejný výkon potřebovat menší otáčky.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 19.10.2015
            Autor: Jirka
            Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Štelujete sedadlo?

                   

              No, taky pěkně děkuju! Jak to tak vypadá, jsou dvě možnosti, jak zjistit délku k sobě. První je se nějak dostat k několika klikám, postupně je přehazovat a doufat, že to poznám. Druhou vidím v tom jet na lehosraz a tam si, pokud se to povede, půjčovat postupně kola s různými délkami klik a taky na to možná přijdu. První možnost je jistější, můžu si to testovat v různých podmínkách i delší dobu. Ale nemám tu možnost jako třeba Snilard v cykloservisu, a tak nevím nevím. Teď babo raď.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 19.10.2015
              Autor: Pepíček
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                Nevím jak moc bude moje rada ´relevantní´, neboť ´na babu´ jsem nehrál už dlouho a s tou ´svojí´ jsme už pár let rozloučeni ...
                Zajdi si do cykloservisu ´na pokec´ a mezi řečí požádej o ojeté převodníky, nejlépe s různými délkami klik (+ ojeté řetězy).
                Mechanici se sice budou divit, na co potřebuješ šrot, ale tobě ten ´šrot´ bude na dlouhodobé testování stačit

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.10.2015
                Autor: AV
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                Já jezdil na všech kolech na 170mm než jsem zkusil 153mm, protože to je nejdelší co jde vyrobit z běžných levných 175mm klik, aby ještě zbylo tost materiálu mezi novou a původní dírou na pedál. Pocit z toho byl, že na kolena je to mnohem lepší, ale chybí maximální výkon a i při celkem běžné jízdě se musím spíš snažit hodně točit, aby to jelo. Nicméně na pohodlí to bylo o hodně lepší než 170mm. Z toho jsem odhadl, že vhodná délka bude někde mezi a spíš blíž k těm 153 než ke 175. Šel jsem do rizika a koupil drahé 160mm. Do teď je mám, mají najeto asi 20 000 km a nelituju, sedly parádně. Od té doby jsem se svezl i na 165mm a potvrdil si, že je to na mě moc.
                Můžeš zkusit přejít ze 175 na 170, kliky s převodníkama za nízkou cenu by měly jít sehnat, i kolem pětikila za nové. Uvidíš, jak Ti to sedne. Pokud nemáš dva metry výšky a šíleně dlouhé nohy, pravděpodobně to po chvilce zvyku bude příjemnější než 175mm. Pokud z toho získáš dojem, že ještě kratší by bylo ještě lepší, můžeš třeba po roce nebo tak uvážit udělat podobný pokus jako já, staré 175mm převrtat na 153 a zkusit odhadnout, kde mezi 153 a 170 by se Ti líbilo nejvíc.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.10.2015
                Autor: Jirka
                Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                Pokud bys měl zájem, můžu ti půjčit kliky délky cca 152 mm na čtverhrannou osu s poměrně ojetým převodníkem 39 z pro 8sp řetěz. Vozím je na singlu, který teď chytá akorát prach.

                Někdy časem bych Ti případně mohl půjčit i 160 mm klik s převodníky 22/32/46 pro 9/10 sp řetěz pro čtyřhran a nebo 150 mm kliky s převodníky 34/50 pro 10 sp řetěz pro GXP dutou osu. Ale to až budu kompletně přestěhovaný a budu mít lehokola na jednom místě.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.10.2015
                Autor: snilard
                Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Štelujete sedadlo?

                       

                  Dík za nabídku, ale poslechnu Holfiho radu, nebudu to řešit, zůstanu u těch, co mám, než chcípnu, když už jsem to vydržel tak dlouho. Ještě jednou dík.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 19.10.2015
                  Autor: Pepíček
                  Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            Tady je ta kalkulačka na délku klik: http://www.recumbents.com/wisil/misc/crank...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 19.10.2015
            Autor: snilard
            Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Štelujete sedadlo?

               

          Nedostatek krouťáku u kratkých klik mi přijde, že je problém jen na klasice, když jedeš ze sedla. Na lehokole jsem to nikdy nepozoroval.

          Délka klik ale není jen o schopnosti podávat výkon, i o ergonomii. Naše klouby mají určitý rozsah pohybu, ve kterém jim neškodíme. Pro koleno je to, tuším, pod 90 stupňů.
          Já osobně mám trochu menší rozsah v kyčích než vetšina populace, takže třeba se 175 mm klikami se na Azubí tříkolce musím už dost kroutit, abych si neničil kyčle. To kroucení probíhá podvědomě, takže si v praxi nic neudělám, ale poznám, že je něco špatně.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 18.10.2015
          Autor: snilard
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            Jestli myslíš, že 150mm by ti na lehokole vyhovovalo, tak jsi možná nikdy neměl šanci zažít nedostatek krouťáku na lehokole. Já si to vyzkoušel na Apusu se 153mm klikami. V terénu do kopce se mě prostě jelo mnohem hůř než se 170mm klikami. I na základě toho jsem si potvrdil, že mě osobně vyhovují 160mm.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 19.10.2015
            Autor: Jirka
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Štelujete sedadlo?

                   

              Jestli on to nebyl spíš nedostatek síly :-P A nebo nedostatek lehkých převodů.

              A teď vážně... Nedostatek krouťáku jsem na lehokole asi nikdy nezažil a nebo si to prostě neuvědomuji. To spíš častěji narážím na nedostatek adheze.
              Ano, 150 mm mi pro moje krátké nohy s malým rozsahem kloubů přijde lepší než 160 mm.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 19.10.2015
              Autor: snilard
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                To se nedivím. Já mám nohy o kus delší a vyhovuje mi 160. 153 se mi jakoby nedařilo roztočit o moc víc, pokud vůbec víc, než těch 160. Na druhou stranu se 170 se mi jede citelně hůř. Mám to jen na vyloženě zimních kolech, kde se stejně jede často v tlustém neohebném oblečení, hrabe v terénu a podobně. Tam se to pak hodí, ale po delší jízdě cítím, že kolena a vazy kolem nich dostaly víc zabrat než by se podle ujetých kilometrů slušelo. A i při těch cca 25km co jsem nejvíc jel v kuse na Betiném bílém Mk.3 se 165mm klikama potvrdilo, že pro posaz jako mám na Oceláči mi 160mm vyhovuje nejvíc.
                I kdybychom předpokládali, že máš víc síly než já a šlapeš čtveratěji (připadlo mi když Tě vidím jet), vzhledem k rozdílu v délce nohou (pamatuju si o 90mm kratší nastavení kola než mám na sebe) bych hádal, že těch 150mm pro Tebe asi dělá něco jako 160mm pro mě.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.10.2015
                Autor: Jirka
                Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                Tak já rozhodně už zažil kopec, kde s mým nejlehčím převodem 26-32 a 170mm klikama, bylo potřeba opravdu hodně síly, abych se udržel v pohybu. Samozřejmě neměl takový sklon celý kopec, jen kousek a obvykle mě do kopce donutí sesednout spíš adheze nebo hrbolatost cesty, asfaltky tak prudké nebývají...

                Je jasné, že pro udržení výkonu lze nedostatečnou sílu kompenzovat otáčkama, proto má kolo přehazovačku. Logicky tak lze u kratších klik pro udržení výkonu opět přidat na síle nebo otáčkách.

                Potíž je v tom, že maximální otáčky máme omezené (to bude individuální) a spousta lidí je zvyklá šlapat nízkou frekvencí, vyšší frekvence jsou pro ně nepohodlná, takže bych s doporučováním kratších klik komukoliv byl opatrný, protože hrozí, že místo zvýšení frekvence šlapání, automaticky přidá na síle, čímž tělu určitě neprospěje... ;-)

                Moc dobře vím, že když mi (zpravidla v závodě) někdo ujíždí a já vidím, že vyšší otáčky už ušlapat nezvládnu, nakonec zkouším těžší převod a spoustu síly. Funguje to jen chvíli, pak buď kopec skončí nebo mi všichni definitivně ujedou...

                Jirka tvrdí, že s kratšíma klikama zvládá pohodlně šlapat o tolik rychleji, že se mu to i na výsledné rychlosti vyplatí. Je to možné.
                Já mám na Ibexu od začátku 170 mm a vzhledem k mé výšce a délce nohou je klidně možné, že by u mě dobře fungovaly i 175, ale možná bych si i já pomohl kratšími. Nicméně zatím experimenty s délkou klik neplánuju.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.10.2015
                Autor: Jrr
                Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Štelujete sedadlo?

                       

                  Docela dobře by mělo fungovat spolu s délkou klik o zhruba stejný poměr změnit i převody. Pokud místo 26 zubového převodníku dáš 22 a zkrátíš kliky na 153, tak si na páku dokonce pomůžeš. Alespoň mně to fungovalo bezvadně už po jedné z prvních jízd na lehu, silniční převodníky s 175 mm klikami jsem vyměnil za horské se 153 mm. Na pocit z převodů se "nic nezměnilo", tj. řadil jsem malý/střední/velký převodník asi jako předtím při podobných rychlostech, jen měly všechny o ~10 zubů míň a kolena byla okamžitě spokojenější.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 20.10.2015
                  Autor: Marble
                  Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Štelujete sedadlo?

                       

                  Já jsem na sobě pozoroval výsledky takhle: na 170mm klikách se bez přemýšlení při pohodové jízdě pohybuju kolem 80-90 ot/min, při snaze o velký výkon kolem 110 ot/min. Na 160mm klikách mám cca 90-100 ot/min pohodovou jízdu a 120 na výkon. Dlouho jsem jezdil na různých kolech s různými klikami s měřákem kadence, takže těmi čísly jsem si dost jistý. Čili zkrácení klik o cca 6% vyprodukovalo nárůst otáček o cca 10%.
                  Naproti tomu se 153mm klikami se mě nedařilo točit skoro vůbec víc než se 160mm klikami, takže oproti 170mm by zkrácení o 10% na 153mm produkovalo těch samých 10% v otáčkách. Tím pádem člověk necítí benefit snazšího točení tak moc jako cítí zhoršený odpich z místa. Takže proto mi těch 160 vychází jako optimum.
                  Je klidně možné, že při tvojí výšce by zkracování nepomohlo. Vysocí lidé mají největší šanci, že jim na lehokole budou sedět standardní délky klik.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 20.10.2015
                  Autor: Jirka
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Štelujete sedadlo?

                         

                    Ano, stručně řečeno, pokud by standardní délka klik byla dlouhá i pro mě, tak pro koho potom by je vyráběli? :-)

                    Jen mě ale napadlo, jestli to není třeba i tak, že na klasickém kole by se bývaly používaly i delší kliky, ale skutečným limitem je vzdálenost od silnice, protože kvůli delším klikám by se musel zvednout střed a pak už jezdec nedosáhne ze sedla na zem?
                    Jen taková úvaha... nebo bych tipoval, že delší kliky by v důsledku neprošly limity UCI, ale nehledal jsem to. :-)

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 20.10.2015
                    Autor: Jrr
                    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Štelujete sedadlo?

                           

                      Na vzpřímených kolech se používají delší kliky oproti lehokolům z mého pohledu z několika důvodů. Pro jízdu ze sedla potřebuješ kliky co nejdelší, abys měl co největší páku. Na lehokole je mnohem jednodušší šlapat víc dokulata,gravitační mrtvý bod je jinde než ten anatomický. A proto lze na lehokole šlapat snáze větší frekvence a tudíž může mít ten samý jezdec kratší kliky.
                      Na singlu mám cca 152 mm kliky. Když to roztočím do pocitově stejných otáček jako jezdím běžně na Oceláči, začnu u toho úplně poskakovat v sedle. A to mám na Oceláči delší kliky.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 20.10.2015
                      Autor: snilard
                      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                      • Re: Štelujete sedadlo?

                             

                        Já měření kadence nikde na žádném kole neměl, ale subjektivně bych řekl, že od doby, co jezdím na lehokole, dokážu mnohem vyšších otáček než dřív dosáhnout i na klasickým kole. Zatímco kdysi na favoritu jsem využíval především nejtěžší převod, teď na šrotokole mám trvale zařazený druhý nejlehčí a nevadí mi to... nejen protože se mi tam nechce opravovat přehazku... :-)

                        Jen nevím, zda z toho lze něco vyvodit. S někým jsem se o tom ale bavil a dostal jsem jednoznačnou odpověď: "Nojo, prostě stárneš." :-)

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 20.10.2015
                        Autor: Jrr
                        Hodnocení: +7 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Štelujete sedadlo?

                           

                      Na vzpřímených kolech to bude asi docela divoké. Slyšel jsem různé lidi říct, že standardní kliky jsou správná délka pro kompromis mezi tím, co se nejlépe využije ve stoje a co v sedě. To je evidentní blbost vzhledem různým výškám lidí. Argument s průměrnou výškou lidí taky neobstojí, protože ta se za tu dobu, co se kliky neměnily, zvedla tuším už o 10cm. No a nejlepší perlička co jsem slyšel byla, že 170mm klika je správně pro lidskou nohu, protože schody se taky dělají 17cm vysoké. WTF?
                      Jinak výška středu nad silnicí je taky zajímavá věc. Na silničce pro jízdu rovně a hlavně na dráze se hodí jít hodně nízko, protože se zmenší čelní plocha celku a tím aerodynamický odpor (já vím, je to jako na hranatém BMW z osmdesátých let leštit lak, aby to mělo menší odpor vzduchu, ale taková jsou UCI pravidla). Limitem je vpodstatě neškrtnout si o zem při spurtu ze sedla. Pro jiné disciplíny se pak hodí jít se středem trochu výš v zájmu lepší schopnosti zatáčet.
                      No a poslední co jsem slyšel o výšce středu bylo, že někdy koncem 20. století se zejména v USA výrobci kol začli bát, že když se na jejich kolech budou moc často nešikovní lidi rakvit v zatáčkách, rozkecá se to a poškodí značku. Takže začli rámy pro masovou komerční výrobu dělat ještě vyšší, v podstatě s výškou středu od silnice jako má horské kolo, aby se tomu vyhnuli. Kolik je na tom pravdy nevím.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 21.10.2015
                      Autor: Jirka
                      Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                      • Re: Štelujete sedadlo?

                             

                        S těma schodama je to vůbec vtipný. Já mám na každém schodišti pocit, že jsou schody příliš nízké - ujdu dva tři schody, přijde mi to nesmyslně pomalé, tak se přepnu na překračování každého druhého schodu. Ale ten moment mezi, to mám pocit, že si někde zlomím nohu, zvlášť když jsem u toho myšlenkama někde úplně jinde.

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 21.10.2015
                        Autor: Akito
                        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Štelujete sedadlo?

         

    Jo, sedadlo šteluju. Nicméně už ani ne tak polohu (tam jsem konvergoval ke kompromisu mezi co nejvíc dozadu, co nejníž, co nejvíc položit a přitom nechat na nosiči místo pro brašnu a krabičku od světla pod sedlem...) ale tvar.

    Od začátku, co mám Ibexe, mám pocit, že bych potřeboval delší sedlo, jenže Azub větší nemá (a na 99% mít nikdy nebude). Za ty roky jsem postupně našel jakž takž přijatelný kompromis, ve kterém místě jak tlustou vrstvou ventisit vypodložit...

    No a letos v létě, při generalní údržbě, jsem se v Azubu dozvěděl, že to moje sedlo je už prakticky "prosezené", lamínát kolem spodního držáku se postupně deformuje a je otázkou poměrně krátké doby, kdy sedlo praskne úplně.
    No a jelikož mi nabídli nové za zajímavou cenu, přišlo mi rozumné vyřešit to hned než potom na dálku s nima řešit rozmístění držáků na sedlo, když nové Ibexy už to mají jinak...
    A přes ujišťování, že to sedlo má úplně stejný tvar jako to staré, z toho nového mě postupně, po pár týdnech začaly bolet záda a zatím nevím, co s tím.
    Původní způsob vypodložení zřejmě nefunguje, možná je to i tím opotřebením a deformací po letech používání původního sedla a u nového je potřeba vypodložit jinak.

    Docela mě to štve, postupně zase uvažuju, že si pořídím obyčejný kolo, tam jsem sedlo sice taky šteloval, ale záda mě tam nebolely... :-/

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 18.10.2015
    Autor: Jrr
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Štelujete sedadlo?

           

      Že jsi dlouhý (delší než dlouhý (-8 ), to už jsi tu psal. Nepomohlo by ti takovéhle:
      http://www.azub.cz/nastavitelne-kompozitove...
      sedlo, popř. ještě zvětšené stejným způsobem jako ten základ?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 18.10.2015
      Autor: AV
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Štelujete sedadlo?

             

        Nejsem si uplne jisty, jestli je to stejne, ale myslim, ze jsem se na to ptal primo v Azubu a podle nich by to nic neresilo, protoze v maximalni poloze neni delsi nez normalni XL. Navic je diskutabilni pevnost a zivotnost takveho reseni.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 18.10.2015
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Štelujete sedadlo?

               

          Nezkoušel jsi v Azubu jedno z těch sedel, které měli k lowracerům? Pokud vím, rozprodaly se rámy lowracerů a zbylo pár sedel. Měly enormě dlouhou křivku, asi na vysoké Holanďany nebo co. Připadlo mě, že je delší a otevřenější než největší Azub sedlo, ale můžu se mýlit.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 19.10.2015
          Autor: Jirka
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            Nevím, ale když jsem byl v létě s Ibexem v Azubu a ze zkoumání vyplynulo, že budu potřebovat nové sedlo, tak jsem se několikrát jasně ptal, jestli opravdu neexistuje ještě nějaká jiná možnost než jejich standardní XL. I jsem si vzpomněl, že možná Netopirat o nějakém sedle původně pro lowracer mluvil...

            Takže buď už žádné neměli nebo o tom zůčastnění nevěděli, případně nechtěli říct. Jediná alternativa, co zaznělo, byla vyplétaná sedačka a tam by byl myslím stejně nějaký problém...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 19.10.2015
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Štelujete sedadlo?

                   

              Sedlo L na LR z Azubu je pro mých 182 cm mnohem pohodlnější, než sedlo L na A. Max, takže se přikláním k názoru, že je mezi nimi rozdíl.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 28.06.2016
              Autor: kublay
              Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Štelujete sedadlo?

           

      ... a co vytvarovat "dolehovou" plochu podle tvaru žeber na "žebříkové" sedadlo?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 18.10.2015
      Autor: AV
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Štelujete sedadlo?

             

        http://hebike.borec.cz/sedlo.htm

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 18.10.2015
        Autor: AV
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Štelujete sedadlo?

               

          To jsem cetl uz kdysi a racionalne jsem zhodnotil, ze nic podobneho bych vyrobit nedokazal... pokud nastroj nema klavesnici, nejspis bych si navic ublizil... ;-)

          Samozrejme mit sedlo presne na miru mych zad (skolioza) by bylo asi nejlepsi, ale nevim, ze by nekdo neco takoveho nabizel a nejspis bych se pak nedoplatil...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 18.10.2015
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            CNC

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 18.10.2015
            Autor: AV
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            Sepsat program pro CNC není nic těžkého. Teď jen dřevozpracující firmu s CNC frézkou.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 18.10.2015
            Autor: AV
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Štelujete sedadlo?

                   

              P.S.
              Pro výuku programování CNC strojů má SPŠ (Kladno) takovou malou frézku. Má-li ji Kladno, bude ji jistě mít i nějaká SPŠ v tvém okolí (a třeba, za ´flašku´, co já vím ...
              8-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 18.10.2015
              Autor: AV
              Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            Pozvánka na WOODTEC 20. – 23. října 2015
            Výstaviště Brno

            Dobrý den,
            rádi bychom Vás pozvali na naše expozice na veletrhu WOODTEC na Výstavišti v Brně.

            Přivítáme vás na dvou stáncích č. 20 a 30, které naleznete v pavilonu V.

            Na stánku č. 20 předvedeme routery a lasery
            na stánku č. 30 pak dřevoobráběcí stroje

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 18.10.2015
            Autor: AV
            Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            V tom případě by možná fakt stálo za úvahu to tou klávesnicí (a myší) dostat do elektronické podoby a nechat si žebra vyrobit na nějakém CNC. Nejsem si jistý, jak tlustá je maximum, ale překližku jde i laserovat a pak je to hodně přesné. A nemuselo by to být nijak závratně drahé, za pokus o získání cenové nabídky by to mohlo stát.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 19.10.2015
            Autor: Jirka
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Štelujete sedadlo?

                   

              No v tom případě zůstáva problémem "akorát" to, že stejně nevím, co vlastně chci.
              Sice se domnívám, že je potřeba prodloužit prostředek sedla a posunout nebo zmírnit to zahnutí nahoře, ale netuším o kolik. Z pokusů o vypodložení jsem zjistil, že poznat je i posunutí o pár milimetrů, takže pochybuju, že bych se trefil na první pokus.

              Navíc jestli to je nebo není lepší nepoznám hned, většinou začnou záda tlačit až po čtvrt hodině jízdy, takže vždycky, když něco změním a vyjedu, tak si chvíli myslím, že je to lepší, po čtvrt hodině si říkám, že to lepší není a po hodině vím jistě, že je to mnohem horší a vracím to zpátky...

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 19.10.2015
              Autor: Jrr
              Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                Co se nechat vyfotit zboku na kole, které jakž takž pasuje? Dát na něj černý bulpren, na sebe bílé triko, do fotky udělat mřížku (pro referenci rozvor, rozměry ráfů), do mřížky nakreslit křivku zad a pak to přenést na ten budoucí tvar sedačky. Mělo by to skončit hodně blízko ideálu. Jednou jsem to tak dělal, všem se pak na té tříkolce sedělo blbě, kromě tatínka, podle kterého jsem to vyřezal.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.10.2015
                Autor: Jirka
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Štelujete sedadlo?

                       

                  To jsem taky přemýšlel, ale obávám se, že takhle jednoduché to nebude, získal bych linii zad na kraji sedla, zatímco já za důležitý považuju prostředek, kde se sedla dotýká páteř.
                  Možná ten rozdíl nebude velký, nevím, ale ani to Azub sedadlo není úplně placaté a mezi prostředkem a okraji trošku rozdíl je...

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 19.10.2015
                  Autor: Jrr
                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Štelujete sedadlo?

                         

                    na pátěři neležíš,záda jsou na sedačce položena na zádových svalech.při ležení je páteř je mírně nad nimi.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 19.10.2015
                    Autor: mech
                    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Štelujete sedadlo?

                         

                    ... pak nezbývá, než rozdělat sádru (do ní se leho-zkroutit)

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 19.10.2015
                    Autor: AV
                    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Štelujete sedadlo?

                           

                      Matraci s pamětí, lehnout na ni, vytlačit tvar, položit igelit a potom tu sádru.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 19.10.2015
                      Autor: Pepíček
                      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Štelujete sedadlo?

                             

                        Já vím,to sem nepatří,ale atˇje osvěta:-)Takhle sem začínal já,štelovat posez.

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 19.10.2015
                        Autor: FINE
                        Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Štelujete sedadlo?

           

      A co koupit sedačku ze zahraničí? Třeba Novosport.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.10.2015
      Autor: snilard
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Štelujete sedadlo?

             

        Teoreticky taky možnost, ale na to, abych něco kupoval úplně na slepo a pak to zůstalo doma ležet, to asi nebude zrovna levné a netroufám si hádat, jak by to bylo s připevněním cizího sedla na Ibex.
        Já hlavně nemám moc času něco takového řešit. Chci na kole jezdit a ne se v něm šťourat... :-/

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 19.10.2015
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Štelujete sedadlo?

               

          Mít tvoje problémy se sedačkou, asi bych nějakou zahraniční výrobu zkusil. Ale mým cílem je ujet LEL 2017 a PBP 2019, takže jsem smířený s tím, že přizpůsobováním kola tomuto účelu strávím hodně času a obětuji dost peněz.
          Problémy s tvarem sedačku jsem řešil a nikdy úplně nedořešil na Oceláči a řeším je i teď s Vendettou.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.10.2015
          Autor: snilard
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            Čeho to jsou přesně zkratky? Zase nějaký brevety?

            Jasně, pokud má člověk jasný cíl (sen), tak se najdou peníze i čas, to naprosto chápu.
            Akorátže já zatím ani nemám příliš jasno v tom, co bych vlastně chtěl (bohužel nejen sportovně)...

            Zatímco na začátku mě K24 nadchla, období, kdy jsem najel každý rok větší číslo, logicky nemohlo dlouho vydržet a aktuálně už jsem přesvědčen, že pro mě s Ibexem a mým přístupem k "tréninku" bude cca 500km/24h maximum, takže motivace zkoušet to znovu, je každý rok menší.

            Delší akce než 24 hodin mě ani nelákají, mnohem zajímavější mi připadají závody, kde to není jen o jízdě na kole (triatlon, kvadriatlon, adventure, mtbo), jenže postupně mi dochází, že takové nápady asi s lehokolem příliš dohromady nepůjdou.
            Zatímco u triatlonu zřejmě na pravidla naplno narazím jenom, když bych to začal brát vážně (nebo chtěl delší verzi než sprint, což už mě taky napadlo), tak u závodů, kde se počítá s horským kolem (mtbo), mám obavy, že bez horskýho kola to nemá příliš smysl ani zkoušet, i kdyby jim Ibex nevadil...
            Nakonec bych pak vlastně potřeboval horský kolo i silničku a k tomu navíc auto, takže na lehokolo by nezbyl čas a celé je to poněkud demotivující...

            Nicméně podobné deprese mám každý podzim (a zimu), na jaře to třeba uvidím zase jinak. :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 20.10.2015
            Autor: Jrr
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Štelujete sedadlo?

                   

              London-Edinburgh-London, Paris-Brest-Paris.

              Teda to LEL 2017 vypadá hodně lákavě, asi nebude jenom tak se tam dostat...

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 20.10.2015
              Autor: Radek
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Štelujete sedadlo?

                     

                Jde o to si dostatečně dopředu zaplatit pozici. Aktuálně tenhle předpodej otevřený není.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 21.10.2015
                Autor: snilard
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Štelujete sedadlo?

                   

              Jeden borec tuším z Kanady řešil problém, že má rád MTB závody a adventure racing v kombinaci MTB, kajak, lezení a podobně, ale potíže s krční páteří mu neumožňují to dál dělat. Po delším hledání vhodného lehokola se rozhodl pro vlastní návrh a zakázkouvou stavbu. Teď už má nádhernou karbonovou verzi, v podobné geometrii, ale něco o té dosavadní verzi se dá najít tu: http://www.elmtreedental.com/AR-Recumbent-2013...
              A jde mu to s tím dobře, v těch závodech.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 21.10.2015
              Autor: Jirka
              Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Štelujete sedadlo?

               

          Mně ta možnost nepřijde ani moc teoretická, stačilo by se předem domluvit s výrobcem a pak se s nimi setkat třeba na Spezi.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.10.2015
          Autor: snilard
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Štelujete sedadlo?

                 

            Ještě mně napadá, že doopravdy dlouhé sedačky bych hledal u Holanďanů, ti bývají obvykle hodně vysocí.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 21.10.2015
            Autor: snilard
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

252 cyklistů (11 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024