Podnikl jsem na konci června 2025 cestu z Prahy do Štětína podél Lužické Nisy a Odry na kole natěžko se stanem. Jel jsem sám, nikdo se mnou jet nechtěl.
Cesta
Vyjížděl jsem z Prahy přes Liberec a Hrádek nad Nisou a dále po cyklostezce Odra - Nisa až do Štětína. Tato cyklostezka je vyznačená na…
Pěkně jsi to napsal. Oceňuji i to rozdělení kapitol - stále nad touhle cestou váhám a tady jsem našla dost užitečných informací.
Pro jízdu cyklistů naší věkové kategorie je to dobrá a příjemná trasa. V Německu najdeš civilizaci služby a pohodlí. V Polsku zase dobrodružství a přírodu.
Ještě mi na tu cestu chybí nějaký parťák. Přece jenom samotářský cyklista nejsem.
No, uvidíme, je to jeden z námětů.
Také bych raději jel s někým, ale nenašel se. Na druhou stranu jet sám je větší a intenzivnější zážitek. Také můžeš hledat přátele po cestě. Já se snad 5x potkal se dvěma postaršími Vídeňáky. Jednou jsem s nimi byl i v kempu. Dlouhá cyklostezka je příležitostí k potkávání. Vždy jsme se nadšeně vítali a měli jsme ze setkání radost.
Pěkný výlet. Střídal jsi Německo a Polsko? Pamatuju, že tam moc mostů nebylo, tak jsem jel Německem.
Moc mostů není, ale každý den na nějaký natrefíš. Na Nise, která je užší je to lepší.
Promiň, ale mě zajímalo, jestli, případně který úsek jsi jel Polskem. Před mnoha lety jsme na kolách jeli Polskem, před devíti lety jsem jel na koloběžce Německem, tak mě zajímá, jak se to změnilo.
Sestavil jsem trasu, po které jsem přibližně jel.
https://mapy.com/s/rofofabamo
Není to skutečný záznam, jen co nejbližší rekonstrukce, co jsem si vzpoměl. Z Osmi dnů cesty z Prahy do Štětína a 6 dnů podél Nisy a Odry jsem dva celé úseky jel po polské straně. Nebylo to vyvoláno nutností, ale spíš jsem přespal v polském kempu a pak pokračoval. Jednou jsem v Německu trošku zakufroval a nechtěl se vracet a zavedlo mne to přes most a už to bylo 90km Polskem. Rozhodně toho nelituji, bylo to zajímavé, hezké, i dyž namáhavější než svištět po německém asfaltu.
ještě sepíšu kempy, kde jsem spal. Hodnocení jsem zadal do mapy.com, ale zde to zopakuji.
Hrádek nad Nisou u jezera: Veliký kemp, spousta lidí, auta. Dobře vybavený, ale moc dolují peníze z každé drobnosti. V kuchyňce cedul se zákazem dobít mobil...
Lasow: kemp v obrovském dříve hospodářském dvoře. Krásné prostředí, málo lidí, vstřícný majitel, dobrá moderní výbava. Vřele doporučuji.
Lena Camper Park: malinký kemp na velké zahradě chaty. Dobře zařízený, velmi slušné zacházení. Příjemný kemp.
Eurocamping Niessental Bresinchen: campin u nádherného jezera s čistou vodou. Dobře zařízený, vstřícný majitel. Příjemný camp.
Lebus Bikers in: malinký kemp na zahradě domku ve městečku. Protivný majitel, zařízení na pokraji funkčnosti. Nejbližší kemp v Polsku má ještě horší hodnocení.
Merine Odenberg: trošku z cesty a zajímavé prostředí v říční maríně. Hospoda.
Merscherin Campsite at the Oderstorm: slušný kemp, hospoda s polským personálem.
Ještě jsem poupravil trasu. Jel jsem z Frankfurtu přes Lebus kus Německem a v lebusu jsem spal.
https://mapy.com/s/nadelezejo
Á, to nebyla cesta pouze Polskem, to byla zidealizovaná, unikátní Odra - Nisa. Do Gdaňska jsi měl naplánovanou velkou dálku. Příště to můžeš jet opačně.
Teď uvažuji spíš o projetí východního Polska podél hranic. Jsou tam nádherné lesy a úplně jiná krajina. Uvidím.
U Bad Muskau mají Poláci pěkný kraj s jezery.
Mrkla jsem teď do mapy, že od Kostrzynu nad Odrou vede cyklo podél řeky Warta.
Pobřeží Polska se úplně dobře na kole jet nedá.
Poláci stavějí cyklostezky asi stejně rychle jako dálnice, hodně se to mění. Podle mapy je třeba cyklo po východní straně Štětínského zálivu, před lety tam nebylo nic. A na pobřeží se taky asi dost změnilo, někdo bude vědět víc.
Po východní straně zálivu jsme jeli, za Mescherinem jsme přejeli do Gryfina a přes Czarnocin a Wolin dojeli do Międzyzdroje k moři.
Hezky nás tu Brahma naladil na dálky, tak si aspoň v deštivém počasí sníme.
Pěkně napsané.
To spaní je bída, no. Já jsem si na (středně)stará kolena koupil aspoň skládací karimatku "plato od vajíček", to má tu výhodu, že materiál má uzavřenou strukturu, takže to jde nosit i venku bez obalu, aniž by to nasáklo vodu. A polštářek pod hlavu. Ale i tak mě po pár týdnech dovolené na cestě v kempech bolí krk a záda.
Vozím nafukovací karimatku a nafukovací polštářek pod hlavu. Bez toho by to už nešlo. Ještě před 10 lety jsem byl schopen spát na alumatce, nebo jen na podlážce stanu, ale už to nejde. Mé potíže se zády byly doufám hlavně prochladnutím v noci a ne definitivním odmítnutím těla spát déle na zemi. Až se vzpaatuji, tak to musím vyzkoušet. Jen nerad bych se přesměroval na cestování po penziónech.