reklama

Cyklotrasy 2.19

Na jaře 2010 vychází nová verze Cyklotras 2.19, počítačového programu pro plánování a evidenci výletů na kole. Přináší chytřejší deník, export a import tras do/z programu GoogleEarth, inteligentní zoom mapy, pojmenovávání křižovatek, propracovanější výběr z hotových tras a další novinky.

 

Cyklotrasy jsou volně šiřitelný počítačový program určený pro PC s Windows. Můžete je stáhnout ze stránek www.cyklotrasy­.info . Po spuštění si otevřete jednu nebo více cyklomap. V současnosti program nabízí 70 map českých, 24 map slovenských a 3 mapy zahraniční. V mapách se dá vyhledávat libovolná trasa po zpevněných nebo značených nezpevněných cestách a pěšinách. Zároveň se vypisuje podrobný itinerář, statistika trasy a vykresluje výškový profil trasy, včetně názvů míst, druhů cest a značení. Trasa se hledá mezi libovolným počtem zadaných křižovatek. Uživatel si volí, zda má být nejkratší, nejméně do kopce, co nejvíce po cyklistickém nebo turistickém značení, co nejvíce po terénu nebo co nejvíce po silnici.

Hotová trasa se dá vytisknout, uložit jako obrázek, tabulka, webová stránka, soubor pro navigaci, poslat přímo na web nebo vložit do deníku výletů, který je součástí Cyklotras. Do deníku se dají doplnit informace o datu, čase, počasí, ujeté vzdálenosti, maximální rychlosti a další. Deníků je možno vést více najednou. Dá se zobrazit měsíční, roční a celková statistika všech sledovaných ukazatelů. Cyklotrasy dále umožňují zobrazit stopu z navigace, ukázat na mapě skrýše ze hry Geocaching, zobrazit v mapě restaurace a ubytování, kde jsou Cyklisté vítáni, nebo si vést záznamy o servisech kol. V každé mapě najdete nejméně tucet hotových tras, inspirovat se můžete také na on-line deníku http://denik.kle­not.cz, který slouží k výměně tras mezi uživateli.

V nové verzi 2.19 doznal velkých změn deník výletů. Ve verzích předchozích se na soubory tras pouze odkazoval, nyní je přímo obsahuje. Díky tomu je rychlejší a lehce přenositelný na jiné PC. Načteme-li do výletu z deníku trasu (ze souboru Cyklotras, ze souboru GPX nebo z tras mapy), automaticky se vyplní délka, nastoupané a sjeté metry, v případě GPX souboru i datum a čas. Do deníku se dá načíst najednou více tras. Při prohlížení výletů v deníku se dá nově trasa přímo otevřít do hlavního okna Cyklotras. Deník je možno spouštět vždy při startu Cyklotras.

Mezi další novinky patří lepší zoom mapy a výškového profilu, kdy je pod kurzorem myši při oddalování a přibližování stále to samé místo. Nově se dá trasa exportovat do souborů KML nebo KMZ pro GoogleEarth a naopak trasy ze souborů KML a KMZ se dají zobrazit v Cyklotrasách. Trasa vede i přes mnoho křižovatek, které nemají žádný název – nová verze se je snaží automaticky pojmenovávat podle změn druhu cest a značení. V hotových trasách může uživatel hledat podle průchozího místa a nově může též zadat toleranci, takže nalezené trasy mohou vést pouze poblíž zvoleného místa. V hotových trasách je nyní také vidět stoupání, takže si může uživatel trasy podle stoupání seřadit. V servisních záznamech přibylo klasické menu a práce se soubory.

Od vydání minulé verze byly znovu vytvořeny mapy Jihlavsko, Orlické hory a Orlickoústecko. Rozšířena byla německá mapa Berchtesgaden. Desítky map byly doplněny. V současné době se pracuje na znovuvytvoření map Lounska, Okolie Bánskej Bystrice, Slovenského ráje a vytvoření nových map Polských Beskyd, Malé Fatry, Solné komory, Stubaie a dalších.

Další informace o Cyklotrasách, jejich ukázky, stahování programu a aktualizací najdete na www.cyklotrasy­.info . Volně dostupná verze Cyklotras je omezena opisováním čísla. Toto omezení zmizí placenou registrací. Cena programu na prohlížení map je 189,– Kč a cena mapy 89,– Kč/ks. Při zakoupní většího množství map najednou poskytujeme slevy až 50%. Mapy je možno přikupovat, aktualizace jednotlivých map jsou dostupné na internetu zdarma.

Fotogalerie

Ing. Stanislav Ubík, Eagle Software, PR, 08.04.2010
Blogy

Grónsko – za Inuity, polárními psy a jedovatou kytkou

 ()
Arctic Circle Trail Trasa Arctic Circle Trail v Grónsku je považována za jeden z nejlepších výletů na dlouhou vzdálenost. Stezka se táhne téměř 200 kilometrů od okraje ledovce poblíž Kangerlussuaqu k rybářskému městečku Sisimiut na západním pobřeží. V závislosti na kondici a počasí její překonání…
šíp | 17.06.2020

Kolo jako pták Fénix

 ()
Někdy těsně po revoluci se v kolokrámu v Praze na Karlově náměstí konečně objevila kola. Do té doby to byla těžká podpultovka a já jsem se najednou, v době rané dospělosti, stal majitelem světle hnědého turistického kola Eska, s vlaštovkovými řídítky, jednotalířem a asi pětikolečkem. Bylo to úplně…
Brahma | 14.06.2020

Na kole na Praděd a zpět

 ()
Poměrně velká část naší rodiny jsou sportovci a na kole jezdíme i v pokročilejším věku. A dokud nohy ještě slouží tak, jak mají, vyhýbáme se elektrokolům velkým obloukem. Ke sportu samozřejmě vedeme i naše děti a posledních pár let dokonce vnoučata, která dostala první dětská kola. Při jedné…
Narator | 05.06.2020

Gruzie s dětmi na kole - Jak jsme měli psa...

 ()
Asi před rokem, ani ne, jsme si začali pohrávat s myšlenkou, že s dětmi a koly vyrazíme do Gruzie, Arménie a Náhorního Karabachu. Po této oblasti jsme pokukovali dlouho. Nejprve se nám ale děti zdály moc malé, pak tam v pohraničí v roce 2016 vypukl krátký ale ozbrojený konflikt, v dalších letech…
Peggy | 24.04.2020

Západní Evropou s dětmi - část 6. - Provence

 ()
Naše děti už vědí, že když se chtějí vykoupat v moři, musí si k němu dojet na kole. Letos to měly obzvláště daleko. Z Hamburku se to sice podél Labe zdálo na pláž kousek, ale na koupání to tam nebylo. Tak jsme to museli vzít na jih, přes státy Beneluxu, městečkem Schengen do Francie, pak podél Rýnu…
Peggy | 10.03.2020

O čem se mluví:

Vyjížďky, srazy, akce Letní slunovrat 2020 před 2 minutami
Elektrokola Bafang - nastavení baterie dnes v 00:44
NEcyklo Co vás zaujalo 227. včera v 22:17
Bezpečnost na kole Bezpečný boční odstup 1,5m v legislativě včera v 22:16
Fotohádanky Forohádanky - 2020 včera v 14:56
Cestování na kole batuv kanál včera v 14:49
Technické rady Vůle SPD PD-M520 včera v 11:34
Lehokola Jaký trojtác pro Ibex? 09.07.2020
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

198 cyklistů (10 přihlášených)

Grónsko – za Inuity, polárními psy a jedovatou kytkou

Arctic Circle Trail Trasa Arctic Circle Trail v Grónsku je považována za jeden z nejlepších výletů na dlouhou…
šíp | 17.06.2020

Kolo jako pták Fénix

Někdy těsně po revoluci se v kolokrámu v Praze na Karlově náměstí konečně objevila kola. Do té doby to byla…
Brahma | 14.06.2020

Na kole na Praděd a zpět

Poměrně velká část naší rodiny jsou sportovci a na kole jezdíme i v pokročilejším věku. A dokud nohy ještě…
Narator | 05.06.2020