reklama

Nordic Walking - to není jen chůze s hůlkami

Jste milovníci chůze a rádi chodíte po horách? Pak vyzkoušejte Nordic Walking neboli severskou chůzi. Cestovní kancelář Juhász nabízí skvělou příležitost vyzkoušet si tento zajímavý sport v Rakousku či Itálii s průvodci - manželi Šeredovými, kteří byli u zrodu Nordic Walkingu v naší republice a věnují se tomuto sportu více než 7 let.

Foto: CK Juhász

 

Nordic Walking neboli severská chůze je chůze s hůlkami, za pomocí kterých můžete posilovat a zahřívat tělo před sportovním výkonem, protahovat se, procvičovat stabilitu, jezdit na kolečkových bruslích. Walkingové hole lze využívat i k různým dalším pohybovým aktivitám.

Katalog CK Juhász

Virtuální katalog CK Juhász –
Léto 2010 ke stažení zde.

Nordic Walking aneb severská chůze vznikla na počátku 90. let ve Finsku. Náhodně ji začali používat běžci na lyžích jako doplňkovou tréninkovou metodu. Dnes je severská chůze rekreační fyzickou aktivitou, která je díky své dostupnosti a finanční nenáročnosti stále více a více oblíbená u široké veřejnosti. Nevyžaduje žádný speciální terén, walkingové hole se hodí pro všechny druhy povrchů, na rovinu stejně jako do hor, se speciálními nástavci i do města. Kromě hůlek a pevnější obuvi nepotřebujete žádné jiné speciální vybavení. Stačí jen sportovní oblečení a chuť něco nového zkusit a nelenošit.

Nordic Walking pro všechny věkové kategorie

Nordic Walking mohou provozovat lidé obézní, ženy i muži, malí, velcí, dorost, lidé středního věku i senioři. Obzvláště senioři získají při chůzi s holemi pocit bezpečí, a to hlavně na kluzkém povrchu nebo při chůzi v obtížnějším terénu v každém ročním období! A pro ty, kteří se dlouho nepohybovali a nevyvíjeli žádné sportovní aktivity, může být Nordic Walking skvělá příležitost, jak začít!

Nordic Walking je vhodným sportem pro všechny

Nordic Walking není jen módní výstřelek. Podle lékařů a fyzioterapeutů, má tento způsob chůze celou řadu příznivých účinků na naše zdraví. Při dodržení správné lokomoce pohybu použijete až 90 % svalů, které máte v těle. Díky walkingovým holím, zapojíte při chůzi podstatně intenzivněji nejen horní polovinu těla, ale hlavně výrazně odlehčíte kloubům kotníků, kolen a kyčlí. Chůze se pak stává snazší a rychlejší, což ocení hlavně lidé s různými zdravotními problémy, ale i lidé s nadváhou.

Severskou chůzí spalte kalorie!

Při severské chůzi používáte daleko více svalů, než při běžné chůzi, a tak spálíte i více kalorií. Výdej energie při Nordic Walkingu je oproti rekreační chůzi vyšší o 30 – 40%. To znamená, že spalujete tolik kalorií, jako u kondičního běhu, aniž byste nadměrně zatěžovali klouby nohou.

Pozor na přehnané hubnutí při severské chůzi!

Příliš rychlé hubnutí u Nordic Walkingu bez dohledu řádně vyškoleného instruktora a bez zvládnutí správné techniky chůze, tělu spíše ublíží, než prospěje. Namísto uvolnění dojde k přetížení kloubů a páteře.

Než začnete se severskou chůzí…

Než začnete se severskou chůzí, obraťte se raději na svého lékaře, a to zejména trpíte-li nějakými zdravotními problémy. Tuto skutečnost byste měli také oznámit instruktorovi výcviku. Zkušení instruktoři mají obvykle ve svých výcvikových hodinách zařazeny protahovací cviky, které by měly dysbalance mezi jednotlivými svalovými skupinami odstranit.

 Nákup holí a dalšího vybavení pro Nordic Walking

Instruktoři severské chůze či specializované prodejny vám jistě dobře a rádi poradí při nákupu holí i dalšího vybavení. Fundovaní odborníci by totiž neměli zaměňovat trekové hole a hole určené k severské chůzi! Hole k trekové chůzi jsou totiž pro Nordic Walking naprosto nevhodné.

Kolik stojí hole určené pro Nordic Walking

Za kvalitní hole zaplatíte od 400 do 3000 Kč. Záleží na tom, jaký typ holí zvolíte. Výcviková lekce s instruktorem, který vás naučí základy chůze, vychází na 300–400 Kč. Cena se odvíjí podle délky výuky a počtu účastníků, přičemž zapůjčení holí bývá většinou v ceně. Výhodnější je domluvit se s přáteli a absolvovat lekci ve skupině 4–5 osob, kdy výuka cenově vychází příznivěji.

Správnou techniku chůze zvládne většina začátečníků během 2–6 hodin. Je vidět, že se nejedná se o příliš drahý sport. Nordic Walking je možné provozovat v kteroukoliv roční dobu. Pobyt v přírodě vás oprostí od denních starostí, navíc vám přinese mnoho příznivých efektů pro tělo a zdraví.

 

Shrňme si tedy ještě jednou, v čem je Nordic Walking pro naše tělo tak prospěšný:

  • Správná lokomoce pohybu zlepšuje držení těla tím, že zpevňuje a posiluje svalové skupiny v oblasti zad, hrudníku, ramen a paží.
  • Uvolňuje pletenec ramenní, čímž významně napomáhá k uvolnění napětí v oblasti ramen a krku.
  • Zpevňuje vazy kotníků a kloubů.
  • Příznivě působí na lymfatický a oběhový systém, což ocení především kardiaci po infarktu.
  • Působí preventivně proti vysokému tlaku, cholesterolu, cukrovce a proti celé řadě chorob nebo zdravotních problémů.

Vyzkoušejte si Nordic Walking sami a udělejte něco pro své zdraví!

Máte-li zájem vyzkoušet tento zajímavý a tělu prospěšný sport, kontaktujte cestovní kancelář Juhász.

Kontakt: Centrála CK Juhász

Masarykova třída 1323, Orlová – Lutyně, 73514

tel.: (+420) 596 514 545

GSM: (+420) 777 790 907

Fotogalerie

CK Juhász, PR, 08.03.2010
Blogy

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

 ()
Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila, že až opravdu nebudu nikam jezdit, tak se popis dovolené bude hodit. V době Covidové jsem prošlapala pohorky, praskla podrážka, tak když bylo jasné, že zase jedeme do Vysokých Tater a budu…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

 ()
Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci. Jenže v kopcích, co rostou u moře, je to ve vedru na kole sado-maso, to mám rád, chci zase vidět moře z výšky. A chci ho vidět ze sedla, ne z auta. Cestou jsme se zastavili na Mont Ventoux,…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

 ()
Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však velmi nejisté a nezdá se mi rozumné cestovat s kolem přespříliš daleko. Chci trasu s návratem k nějaké konečné pražského metra. Chci však také vidět nějaká zajímavá - pro mě - místa. Volba…
Favorit1970 | 30.08.2021

Vez mě dál, Esko má 01 – Pískovny u Neratovic

 ()
Voda přede mnou, voda nade mnou. 7. 8. 2021 Obsah: KPČ A IVČ.Za Ďáblicemi si držte kšiltovku, jedeme z kopce.Lom Kojetice.Vodojem Kojetice.Neratovice.Pískovna MlékojedyKřenecké jezero - OvčáryPři návratu do kopečka nevržou mi kolečka. Ale řetěz od písku.Miškovice - alea iacta est.Kbely - stehna -…
Favorit1970 | 08.08.2021

Dámská 2021, aneb suchou nohou mezi mraky 15.7. až 18.7. 2021

 ()
čtvrtek 15. 7., společně najeto 60 km, 228 m Plány pro letošní Dámskou byly skromné, vlastně ani hranice jsme překročit nechtěly. Po loňské cestě podle Mže jsme opět plánovaly řeku nebo možná i řeky dvě. Ploučnici a kousek Kamenice, jenže Covid zase rozhodoval za nás, dlouho se nevědělo, kdy a za…
HMS | 27.07.2021

O čem se mluví:

Ostatní – cyklo Jaké to bylo 114 dnes v 02:45
NEcyklo COVID... tak teda ještě znova dnes v 02:40
Nejlepší vtip 48 včera v 21:53
Elektrokola Nová bateria Bafang M 500 včera v 21:03
NEcyklo Co vás zaujalo 247 včera v 20:40
Cestování na kole Znovu, kam, už víte včera v 19:59
Technické rady Jak spojit více GPX souborů včera v 15:45
NEcyklo Mám Covid19 včera v 08:28
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

161 cyklistů (5 přihlášených)

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila,…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci.…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však…
Favorit1970 | 30.08.2021