reklama

Giant

S jakými novinkami přichází značka Giant pro rok 2009?

Historie značky je více než třicet let dlouhá a během této doby se stal z Giantu skutečný obr, jehož výrobních kapacit využívá řada dalších firem. Výrobní linky tu ale nejsou tím nejdůležitějším, zásadní roli tu hrají týmy designérů a inženýrů. Zatímco menší manufaktury musí spoléhat na polotovary jiných, nebo dokonce kupovat celé rámy, Giant využívá vlastních vývojářských pracovišť. Vše od základní karbonové pleteniny až po finální rám vzniká tedy pod dokonalou kontrolou. Také u hliníkových rámů jsou užívány vlastní na zakázku vyrobené slitiny a jedinečné způsoby profilace trubek a rámů. Kdo si ale myslí, že za koly stojí skupinka šílených vědců, zle se mýlí – při příležitosti představení novinek 2009 na španělské Mallorce dokázali američtí inženýři všem přítomným, že jsou nejen vynikajícími mistry svého oboru, ale především nadšenými cyklisty. A to je onou nepostradatelnou podmínkou úspěchu.

Pro sezonu 2009 zaměřil Giant svou pozornost hlavně na inovace silničních kol. V této oblasti patří k tradičním tahounům – jistě máte v živé paměti žluté stroje neobvyklých aerodynamických tvarů, které od roku 1998 vozily Laurenta Jalaberta a další profesionály stáje ONCE. Těmito koly zahájila značka slopingovou revoluci, proti níž nic nezmohla ani nevole konzervativní Mezinárodní cyklistické unie. Dalším konstruktérským přínosem byla například plochá aerodynamická sedlovka a inovativní přístup ke karbonu při tvorbě rámu TCR Composite v roce 2002. Letopočet 2009 tvoří další významný milník – dosavadní silniční řada byla kompletně přebudována, Giant uvedl sedm zcela nových rámů.

PRO KAŽDÉHO NĚCO


TCR Advanced SL

Typickou vlastností celé nabídky Giantu je ucelenost a v souladu s touto zvyklostí je také záběr jeho nové silniční řady ojedinělý – čítá i takové rarity, jakými jsou dámské speciály na časovku a triatlon. Ale pojďme se podívat na ty nejočekávanější novinky. Na pomyslném vrcholu nabídky stojí klenot TCR Advanced SL vyvinutý ve spolupráci s profesionálními závodníky. Konický sloupek vidlice, mohutná spodní rámová trubka, integrované středové složení, asymetrické provedení zadní stavby, integrovaná sedlová trubka napojená ojedinělou technologií Fusion – to vše dělá z kola unikát, vynikajícím způsobem kombinující tuhost v záběru a vertikální pružnost. TCR Advanced SL již prošel řadou testů – jak těmi závodními, Tour de France nevyjímaje, tak i redakcemi odborných časopisů, a odevšad je slyšet jenom chválu. Stejnou závodní geometrii jako tento model má i kolo s rámem vyrobeným technologií Alliance – část horní rámové a sedlové trubky a vzpěry zadní vidlice jsou z karbonu, ale spodní část kola je tvořena hliníkovými trubkami. Lze tak skombinovat výhodné vlastnosti obou materiálů, a přitom snížit cenu.

Vedle závodních strojů TCR byla představena také kola pro hobby závodníky a příležitostné jezdce. Giant je přesvědčen, že i oni si zaslouží špičkové technologie přinášející neopakovatelný zážitek z jízdy. Kola řady Defy tedy žádným způsobem neošidil, pouze upravil jejich geometrii s cílem umožnit pohodlnější posed a jistější ovládání. Opět můžeme volit mezi různými verzemi rámů – Defy Advanced (karbonová konstrukce), a Defy (hliníkové rámy ze slitiny AluxX).

Třetí ucelenou řadou jsou dámská kola Avail, která odpovídají charakteristickým potřebám ženské cyklistiky. Giant tyto potřeby shrnuje do pěti bodů – osobitý design, úprava rozsahu velikostí, specifická geometrie, nejmodernější konstrukční postupy a volba dámských komponentů – doplňků. I ženy mohou volit mezi rámem karbonovým,a nejdostupnější hliníkovou verzí. Vedle dámských kol v nabídce nechybí ani speciály pro časovku a cyklokros.

TERÉNNÍ NÁČINÍ


Anthem XO

Ačkoli Giant tvrdí, že veškeré své síly letos napnul k nové silniční produkci, najdeme novinky i v oddílu horských kol. Zde došlo k přeuspořádání jednotlivých modelových řad. Úlohu celoodpruženého top modelu pro XC zastává nadále karbonový full Anthem Advanced s 90 mm zdvihu. U hliníkové verze rámu byl však navýšen zdvih na 100 mm (s tím souvisí i změna polohy tlumiče) a tento model pod označením Anthem X vytlačil z nabídky kola řady Trance. Přestože se zvýšila hodnota zdvihu, jde o nejlehčí hliníkový celoodpružený rám, který Giant až dosud vyrobil.


Trance X

Dalším stupínkem je 130mm trail bike Trance X. Úlohu all mountain stroje zastává osvědčený Reign a Reign X, pro sjezdaře zůstává jednoznačnou volbou Glory DH. Svého fulla si u Giantu vybere též něžnější pohlaví – pro sportovně zaměřené cyklistky je na českém trhu k dispozici dámská varianta Anthemu X, pro ty odvážnější, které se chtějí popasovat s náročnějším terénem, jsou připravena 127mm kola Cypher.


Reign 0

Jednotící prvek celé plně odpružené nabídky tvoří systém pérování Maestro. Ať už jde o 90mm nebo 224mm provedení, princip zůstává stejný – jde o čtyřčepový závěs s virtuálním bodem otáčení. Ten zachovává vysokou efektivitu šlapání (brání zbytečnému pohupování), umožňuje pohltit drobné vibrace i velké rázy a zůstává plně aktivní i při brzdění, čímž řeší odvěký oříšek všech konstruktérů. 

Pevná horská kola se závodními ambicemi jsou u Giantu pojmenována zkratkou XTC a obdobně jako u silniční řady označuje následující slovo technologii výroby rámu – Advanced, Alliance a AluxX. Ať už zvolíte jakýkoli rám, vždy jde o špičkové kolo, jehož charakteristiky jsou do značné míry podřízeny rychlosti. Pohodovou jízdu si můžete užít spíše na sportovních kolech Terrago, Rainer, Yukon, Rincon, Boulder či Rock. Model Yukon je dostupný také v celoodpružené verzi FX, která i přes velmi příznivou cenu poskytuje všechny výhody funkčního systému.


RIDE LIFE


Krosové kolo X-sport

Nové motto Giantu má vyjadřovat význam cyklistiky pro život jednotlivce i společnosti. Kola, která značka produkuje, nemají za úkol pouze uvolňovat adrenalin a bojovat o vteřiny, značnou část produkce tvoří krosová kola, městské biky, kola pro děti a Giant je dokonce jedním z předních propagátorů hybridního pohonu, tedy elektrokol. Budete-li hledat konkrétní kategorie, vězte, že osmičku krosových kol naleznete pod označením X-Sport, elektrokolo nese název Twist Sport CS Lite a do stejné kategorie patří i praktická městská skládačka Halfway Lite. Pro mladé cyklisty je připravena desítka kol – od 24" kopií dospělých modelů XTC či STP až po 12" kola vybavená balančními kolečky.

Progress Cycle, 19.03.2009
Blogy

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

 ()
Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila, že až opravdu nebudu nikam jezdit, tak se popis dovolené bude hodit. V době Covidové jsem prošlapala pohorky, praskla podrážka, tak když bylo jasné, že zase jedeme do Vysokých Tater a budu…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

 ()
Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci. Jenže v kopcích, co rostou u moře, je to ve vedru na kole sado-maso, to mám rád, chci zase vidět moře z výšky. A chci ho vidět ze sedla, ne z auta. Cestou jsme se zastavili na Mont Ventoux,…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

 ()
Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však velmi nejisté a nezdá se mi rozumné cestovat s kolem přespříliš daleko. Chci trasu s návratem k nějaké konečné pražského metra. Chci však také vidět nějaká zajímavá - pro mě - místa. Volba…
Favorit1970 | 30.08.2021

Vez mě dál, Esko má 01 – Pískovny u Neratovic

 ()
Voda přede mnou, voda nade mnou. 7. 8. 2021 Obsah: KPČ A IVČ.Za Ďáblicemi si držte kšiltovku, jedeme z kopce.Lom Kojetice.Vodojem Kojetice.Neratovice.Pískovna MlékojedyKřenecké jezero - OvčáryPři návratu do kopečka nevržou mi kolečka. Ale řetěz od písku.Miškovice - alea iacta est.Kbely - stehna -…
Favorit1970 | 08.08.2021

Dámská 2021, aneb suchou nohou mezi mraky 15.7. až 18.7. 2021

 ()
čtvrtek 15. 7., společně najeto 60 km, 228 m Plány pro letošní Dámskou byly skromné, vlastně ani hranice jsme překročit nechtěly. Po loňské cestě podle Mže jsme opět plánovaly řeku nebo možná i řeky dvě. Ploučnici a kousek Kamenice, jenže Covid zase rozhodoval za nás, dlouho se nevědělo, kdy a za…
HMS | 27.07.2021

O čem se mluví:

Cestování na kole Znovu, kam, už víte před 4 minutami
NEcyklo COVID... tak teda ještě znova před 6 minutami
Vyjížďky, srazy, akce Loučení se sezónou na Macoše dnes v 21:49
NEcyklo Co vás zaujalo 247 dnes v 20:44
Nejlepší vtip 48 dnes v 19:57
Ostatní – cyklo Jaké to bylo 114 dnes v 19:41
NEcyklo Mám Covid19 dnes v 18:59
Mám Covid19 dnes v 18:17
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

205 cyklistů (14 přihlášených)

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila,…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci.…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však…
Favorit1970 | 30.08.2021