reklama

Elektrické koloběžky ovládají svět: Jak se na jejich provoz dívá legislativa?

Elektrické koloběžky se za posledních pár let staly jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků napříč světem. Setkat se s nimi můžeme nejen ve městě, ale i na výletech v přírodě. Jak už tomu ale bývá, s rostoucí oblibou přišly na řadu i jejich regulace. Jak se k používání elektronických koloběžek staví česká legislativa?

Foto: zdroj: Unsplash

S elektrickou koloběžkou ušetříte čas i peníze

Pro začátek si povíme něco málo o tom, co jsou to elektrické koloběžky. Ve zkratce se jedná o běžnou koloběžku, která je poháněna elektromotorem. Jde tak o další pokus, jak alespoň trochu ulehčit životnímu prostředí. Tento nový dopravní prostředek totiž nevypouští do ovzduší žádné emise.

Popularitu si vysloužil především díky své flexibilitě a rychlosti. Jeho uživatelé už nemusí trávit čas v dopravních zácpách nebo se mačkat v přeplněném MHD. Kromě toho mohou na místo určení dojet za pár minut a zároveň ušetřit nemalé peníze za benzín či parkovné.

Tohoto trendu si všimli i v některých městech, kde se běžně můžete setkat s takzvanými sdílenými elektrokoloběž­kami. Ty jsou určeny pro všechny občany bez rozdílu, kteří se tímto způsobem mohou snadno pohybovat po městě. V souvislosti s tím se snižuje i počet aut na silnicích, což přispívá k rychlejšímu a plynulejšímu provozu.

Pro koloběžkáře platí stejná pravidla jako pro cyklisty

Pokud jste se rozhodli, že sobě nebo někomu ze svých blízkých pořídíte elektrickou koloběžku, měli byste se nejprve seznámit se všemi předpisy. Stejně jako jiné dopravní prostředky je i tento součástí silniční dopravy, která se řídí zákonem o silničním provozu.

V něm stojí, že je koloběžka svojí podstatou považována za běžné jízdní kolo. To znamená, že se při jízdě na ní budete muset řídit stejnými pravidly jako cyklisté. Ve výsledku se tak s koloběžkou nesmíte pohybovat na chodníku, ale pouze na silnici či cyklostezce.

Na nich smíte jet maximální rychlostí 25 km/h. Při jejím překročení vám může být udělena pokuta. Během jízdy byste měli dbát i na svoji bezpečnost. Případným zraněním můžete předcházet nošením ochranné přilby nebo chráničů. Odborníci doporučují nezapomínat ani na reflexní prvky, díky kterým vás řidiči uvidí i v noci.

Není koloběžka jako koloběžka

S rostoucími počty nehod způsobených nezodpovědnou jízdou na elektrických koloběžkách se rozhodla většina zemí včetně ČR začít jednat. Nově nesmí parametry tohoto dopravního prostředku překročit stanovené limity.

Konkrétně se jedná o maximální rychlost 25 km/h a maximální výkon 250 W (u dodatečně namontovaného motoru to je 1000 W). Pokud je jedna z těchto hodnot vyšší, je elektrická koloběžka automaticky považována za motocykl.

K jízdě na ní tedy potřebujete řidičský průkaz minimálně skupiny AM, registraci, platné STK a povinné ručení. Mimo to s ní budete moci vyrazit pouze na silnici, a to zásadně s ochranou přilbou. V opačném případě se pravděpodobně nevyhnete pokutě nebo dokonce ztrátě řidičského průkazu.

Jak si sjednat povinné ručení na elektronickou koloběžku?

Na začátek je nutné říct, že něco jako povinné ručení na elektronickou koloběžku prozatím neexistuje. Místo něj budete muset sáhnout po běžném pojištění motocyklu. To si můžete sjednat u většiny tuzemských pojišťoven online nebo na pobočce.

Jeho sjednáním předejdete problémům při platbě za vzniklé škody, které napácháte případnou nehodou. Cena povinného ručení se odvíjí od velikosti a parametrů samotného dopravního prostředku. Zpravidla však počítejte s částkou okolo několika stovek korun ročně.

S jeho výběrem vám mohou pomoci specializované srovnávače, které dokážou v řádu několika minut porovnat všechny relevantní nabídky na trhu. Podle výsledků si pak můžete vybrat, které pojištění pro vás bude nejvýhodnější.

- inzerce -, 22.12.2021
Blogy

Československo s dětmi - kapitola 9.

 ()
Vzpomínky na Stříbro Nedávno jsme koukali na soutěž Kde domov můj. Padla v ní otázka ze západních Čech, už nevím jak přesně zněla, ale správná odpověď byla Stříbro. A u toho si Šárka vzpomněla: "Já už vím. To bylo to blbý město, jak pršelo a tam nebyla v poledne otevřená ani jedna restaurace." Ach…
Peggy | 18.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 8.

 ()
Vlastivěda pro naše dva puberťáky Šumavský samotář Znáte knihu rozhovorů se šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině? Resp. i její pokračování o samotářích nejen ze Šumavy? Autor Aleš Palán několik let jezdil za lidmi, co se jim Šumava stala domovem. Vybral si lidi, kteří žijí déle než deset…
Peggy | 10.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 7.

 ()
Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 3 Nocleh pod Velharticemi Objevit navečer přímo pod hradem krásnou loučku s ohništěm, lavičkou a kadibudkami bylo tou nejlepší odměnou po náročném dni. Zatím asi nejkrásnější nocleh letošní cesty. Postavili jsme…
Peggy | 03.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 6.

 ()
Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 2 Vyhozené prachyJeli jsme s dětmi vlastivědu, takže jsme mimo jiné objížděli známé hrady a zámky, kde jsme chodili opravdu poctivě na prohlídky. Na Zvíkově jsme si koupili pexeso hradů a zámků jihočeského kraje,…
Peggy | 27.12.2021

Československo s dětmi - kapitola 5.

 ()
Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 1 Po Slovensku jsme v putování pokračovali u nás doma, po Čechách. Jak asi každý ví, cestování v roce 2020 bylo zkomplikované epidemií koronaviru. Dlouho jsem si nechtěla připustit, že se nikam do zahraničí…
Peggy | 21.12.2021

O čem se mluví:

Ostatní – cyklo Jaké to bylo 116. dnes v 20:51
NEcyklo Pobavilo, potěšilo 175. dnes v 20:30
Ostruha na patě 2. dnes v 18:58
Komentáře k blogu Československo s dětmi - kapitola 9. dnes v 18:22
NEcyklo Nejlepší vtip 49 dnes v 16:01
Lehokola Šlapky a tepelný komfort dnes v 14:39
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

187 cyklistů (14 přihlášených)

Československo s dětmi - kapitola 9.

Vzpomínky na Stříbro Nedávno jsme koukali na soutěž Kde domov můj. Padla v ní otázka ze západních Čech, už…
Peggy | 18.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 8.

Vlastivěda pro naše dva puberťáky Šumavský samotář Znáte knihu rozhovorů se šumavskými samotáři Raději…
Peggy | 10.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 7.

Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 3 Nocleh pod Velharticemi…
Peggy | 03.01.2022