reklama

Na kole i v zimě? Tak jistě, ale…

Pro milovníky cykloturistiky neexistuje kalendář. Své milované kolo mají po ruce po celý rok, a to bez ohledu na počasí. Pokud jste se rozhodli, že letos neodložíte bicykl stranou ani vy a přidáte se k otužilcům, pak nepřestávejte číst. Prozradíme vám pár základních tipů, díky kterým si výlety či každodenní jízdu po městě užijete na sto procent.

Foto: ergo.cz

Alfou a omegou je oblečení

Vyznavači extrémních podmínek mají jasno. Jejich šatník je nabitý funkčním oblečením, na kole mají široké pneumatiky, nevyjíždějí bez termosky s čajem a zpod helmy se jim rýsuje kukla. „Běžný" cykloturista, tedy člověk jízdou v chladnějším počasí nepolíbený, však může udělat osudovou chybu a vyrazit v nešťastně zvoleném outfitu. Vy se však ničeho takového nedopustíte, protože počasí nepodceníte.

Měli byste si uvědomit, že není dobré vybírat oblečení pouze na základě aktuální venkovní teploty vzduchu. Roli hrají i jiná kritéria, na která mají přímý vliv na tepelnou pohodu cyklisty. Vlastně je to logické – čím rychleji pojedete, tím více rozproudíte vzduchu kolem vás a budete se cítit chladněji. Chcete konkrétní čísla? Je-li venku 10°C a vy se rozjedete rychlostí kolem 20 km/h, budete mít pocit, jako by venkovní teplota klesla na cca –3°C. Proto se na kolo oblečte lépe než např. na jogging.

Zimní vyjížďka

Pokud jste se doposud bránili speciálnímu cyklistickému oblečení, protože ho považujete za zbytečný rozmar, možná byste měli přístup přehodnotit. Funkční cyklooblečení se vyrábí s ohledem na optimální odvod potu a perfektně se svým střihem přizpůsobuje pozici cyklisty. Jinými slovy – budete se v něm cítit mnohem lépe než v běžném oblečení.

Co byste si měli pořídit?

Nepsaná „povinná" zimní výbava cyklisty zahrnuje zateplený dres, cyklistickou vestu (je dobré ji mít v pohotovosti, kdyby se zhoršilo počasí), cyklistickou bundu (pro teploty pod cca 10°C), dlouhé cyklistické kalhoty, cyklistické návleky a funkční prádlo. Nohy vám spolehlivě ochrání zimní tretry a ruce zimní cyklo rukavice.

Dbejte zvýšené opatrnosti

Pamatujete, jak vám rodiče říkali, abyste si v zimě dávali mnohem větší pozor na to, kam šlapete? Vzpomeňte si na ně při šlapání na kole, protože během zimního období se jízda v mnohém liší. Někdo sice považuje zasněžená a zledovatělá místa za výzvu, ale hraní si s ohněm může skončit nepěkným úrazem. Proto nikdy nepřeceňujte své schopnosti, buďte pozorní a dbejte zvýšené opatrnosti. 

V zimě na kole

Do zahraničí bez pojištění NE!

Chystáte-li se na dovolenou do cizí země, nezapomeňte si sjednat pojištění do zahraničí. Na svou EHIC kartu se rozhodně nespoléhejte, protože rozsah jejího krytí je do značné míry omezen (nevztahuje se na soukromá zdravotnická zařízení) a nezahrnuje ani zásah horské služby či převoz vrtulníkem.

Podstatné je, aby pojistka pokryla všechny aktivity, které chcete v cizině provozovat. Například ERGO pojišťovna nabízí pojištění rekreačních sportů zdarma – zahrnuje cyklistiku, cyklokros, koloběh, kolovou a další sporty, ovšem pouze na rekreační úrovni. Budete-li se účastnit jakékoliv soutěže registrovaných sportovců, musíte si sjednat připojištění adrenalinových sportů.

Zimní cyklistický trénink

Pečujte o své kolo

Zdá se vám, že při jízdě v chladném počasí trpíte? Pak se raději ani neptejte, jak se cítí vaše kolo. Největším nepřítelem je agresivní posypová sůl, která snižuje životnost plášťů. Proto bicykl pravidelně kontrolujte a před jízdou se vždy přesvědčte, že je v odpovídajícím stavu. Jde o vaše zdraví!

Co dodat na závěr? S kolem si jistě užijete spoustu úžasných chvil i v zimě, ale musíte se na ni dobře připravit. A jezděte pomaleji než obvykle – do cíle sice dojedete pomaleji, ale v pořádku.

Fotogalerie

- inzerce -, 02.11.2017
Blogy

RUNDREISE 2018: Donau - Enns - SALZA - Mariazell - Walster - Traisen - Donau

 ()
Salza se mi zalíbila v r. 2010, když jsme na jejím břehu tábořili v kempu Weiberlauf, do něhož jsme odbočili z Ennské cyklostezky.Je to horská řeka v rakouském Štýrsku s udávanou délkou toku 88 km, pramenem severovýchodně od obce Ulreichsberg blízko Traisentalradweg, ústím do Enns u Grossreifling…
Quatsch | 17.05.2018

Jak jsem doma vyřešil ukládání kol

 ()
Nejsem si jistý, zda sem tohle téma úplně patří, ale pro mě to v posledních týdnech bylo celkem aktuální, tak jsem se rozhodl o tom něco napsat. Třeba to někomu poradí, pomůže a třeba se i já dozvím něco novýho od vás :-) Měl jsem klasický problém – nechtěl jsem, aby kola překážela, ale zároveň…
StanaPavlicek | 01.05.2018

Město na kole - co mě štve a z čeho mám radost

 ()
Pocházím z menšího města a většinu roku jezdím na kole do práce a z práce. Je to cca 13 kilometrů jedním směrem, takže tak akorát pro ranní rozcvičku a naopak protažení po práci (kdo sedí v práci za počítačem, určitě chápe). Musím říct, že jsem zjistil, že mi právě jízda na kole dává dobrý pocit…
StanaPavlicek | 23.03.2018

Radoušovo bloudění

 ()
Stromy holé, půda zmrzlá, lesy tiché a mezi jejich kmeny se bělaly zbytky sněhu. Cyklistická sezona v nedohlednu a přitom já měl už takovou chuť vyrazit na nějaký závod. Sedl jsem tedy k počítači a ponořil se do hlubin internetu. A tu jsem ho objevil! Rudoušovo bloudění - zimní orientační závod.…
JohnyB | 16.03.2018

Moje příprava na novou cyklo sezónu

 ()
Tak to vypadá, že zima konečně končí, začíná jaro a s ním přichází nová cyklistická sezóna. Těšíte se jako já? A máte už své kolo připraveno? Jsem ten typ cyklisty, který jezdí na kole až do začátku zimy, ale na konci sezóny si už kolo nepřipravím na jaro. Prostě ho umyju, doma zaparkuju a seřízení…
StanaPavlicek | 13.03.2018

O čem se mluví:

Komentáře k blogu GT - opět prasklý rám včera v 23:56
NEcyklo Zaujalo 191. včera v 23:48
Ostatní – cyklo Jaké to bylo dneska? 73 včera v 23:03
Technické rady Ghost eshop s náhradními díly na kolo včera v 22:48
Lehokola Oblečení do deště včera v 22:31
Cestování na kole Gruzie na kole (7/2018) včera v 21:50
NEcyklo Pobavilo - potěšilo 139. včera v 20:12
Ostatní – cyklo Praha - Prčice 2018 včera v 19:47
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

169 cyklistů (4 přihlášení)

RUNDREISE 2018: Donau - Enns - SALZA - Mariazell - Walster - Traisen - Donau

Salza se mi zalíbila v r. 2010, když jsme na jejím břehu tábořili v kempu Weiberlauf, do něhož jsme odbočili…
Quatsch | 17.05.2018

Jak jsem doma vyřešil ukládání kol

Nejsem si jistý, zda sem tohle téma úplně patří, ale pro mě to v posledních týdnech bylo celkem aktuální, tak…
StanaPavlicek | 01.05.2018

Město na kole - co mě štve a z čeho mám radost

Pocházím z menšího města a většinu roku jezdím na kole do práce a z práce. Je to cca 13 kilometrů jedním…
StanaPavlicek | 23.03.2018