reklama

Na kole i v zimě? Tak jistě, ale…

Pro milovníky cykloturistiky neexistuje kalendář. Své milované kolo mají po ruce po celý rok, a to bez ohledu na počasí. Pokud jste se rozhodli, že letos neodložíte bicykl stranou ani vy a přidáte se k otužilcům, pak nepřestávejte číst. Prozradíme vám pár základních tipů, díky kterým si výlety či každodenní jízdu po městě užijete na sto procent.

Foto: ergo.cz

Alfou a omegou je oblečení

Vyznavači extrémních podmínek mají jasno. Jejich šatník je nabitý funkčním oblečením, na kole mají široké pneumatiky, nevyjíždějí bez termosky s čajem a zpod helmy se jim rýsuje kukla. „Běžný" cykloturista, tedy člověk jízdou v chladnějším počasí nepolíbený, však může udělat osudovou chybu a vyrazit v nešťastně zvoleném outfitu. Vy se však ničeho takového nedopustíte, protože počasí nepodceníte.

Měli byste si uvědomit, že není dobré vybírat oblečení pouze na základě aktuální venkovní teploty vzduchu. Roli hrají i jiná kritéria, na která mají přímý vliv na tepelnou pohodu cyklisty. Vlastně je to logické – čím rychleji pojedete, tím více rozproudíte vzduchu kolem vás a budete se cítit chladněji. Chcete konkrétní čísla? Je-li venku 10°C a vy se rozjedete rychlostí kolem 20 km/h, budete mít pocit, jako by venkovní teplota klesla na cca –3°C. Proto se na kolo oblečte lépe než např. na jogging.

Zimní vyjížďka

Pokud jste se doposud bránili speciálnímu cyklistickému oblečení, protože ho považujete za zbytečný rozmar, možná byste měli přístup přehodnotit. Funkční cyklooblečení se vyrábí s ohledem na optimální odvod potu a perfektně se svým střihem přizpůsobuje pozici cyklisty. Jinými slovy – budete se v něm cítit mnohem lépe než v běžném oblečení.

Co byste si měli pořídit?

Nepsaná „povinná" zimní výbava cyklisty zahrnuje zateplený dres, cyklistickou vestu (je dobré ji mít v pohotovosti, kdyby se zhoršilo počasí), cyklistickou bundu (pro teploty pod cca 10°C), dlouhé cyklistické kalhoty, cyklistické návleky a funkční prádlo. Nohy vám spolehlivě ochrání zimní tretry a ruce zimní cyklo rukavice.

Dbejte zvýšené opatrnosti

Pamatujete, jak vám rodiče říkali, abyste si v zimě dávali mnohem větší pozor na to, kam šlapete? Vzpomeňte si na ně při šlapání na kole, protože během zimního období se jízda v mnohém liší. Někdo sice považuje zasněžená a zledovatělá místa za výzvu, ale hraní si s ohněm může skončit nepěkným úrazem. Proto nikdy nepřeceňujte své schopnosti, buďte pozorní a dbejte zvýšené opatrnosti. 

V zimě na kole

Do zahraničí bez pojištění NE!

Chystáte-li se na dovolenou do cizí země, nezapomeňte si sjednat pojištění do zahraničí. Na svou EHIC kartu se rozhodně nespoléhejte, protože rozsah jejího krytí je do značné míry omezen (nevztahuje se na soukromá zdravotnická zařízení) a nezahrnuje ani zásah horské služby či převoz vrtulníkem.

Podstatné je, aby pojistka pokryla všechny aktivity, které chcete v cizině provozovat. Například ERGO pojišťovna nabízí pojištění rekreačních sportů zdarma – zahrnuje cyklistiku, cyklokros, koloběh, kolovou a další sporty, ovšem pouze na rekreační úrovni. Budete-li se účastnit jakékoliv soutěže registrovaných sportovců, musíte si sjednat připojištění adrenalinových sportů.

Zimní cyklistický trénink

Pečujte o své kolo

Zdá se vám, že při jízdě v chladném počasí trpíte? Pak se raději ani neptejte, jak se cítí vaše kolo. Největším nepřítelem je agresivní posypová sůl, která snižuje životnost plášťů. Proto bicykl pravidelně kontrolujte a před jízdou se vždy přesvědčte, že je v odpovídajícím stavu. Jde o vaše zdraví!

Co dodat na závěr? S kolem si jistě užijete spoustu úžasných chvil i v zimě, ale musíte se na ni dobře připravit. A jezděte pomaleji než obvykle – do cíle sice dojedete pomaleji, ale v pořádku.

Fotogalerie

- inzerce -, 02.11.2017
Blogy

Valíme na Moravu – podruhé

 ()
Jak už jsem kdysi vyprávěl, v Třebíči na Moravě máme jednu příbuzenskou větev, a tak se tam od nás z Klatovska jednou, dvakrát ročně vydáváme. Cesta autem dlouhá asi 250 kilometrů mi dlouho šrotovala v mozkových převodech, až jsem se jednou odhodlal a byla z toho parádní dvoudenní cesta s brašnami.…
JohnyB | 16.08.2019

Být králem na cestě ... 4. Holandsko

 ()
Cesta z frankofonního Bruselu do holandských Flander vede prostě přes arabsky mluvící Střední východ. Přijede-li člověk po dálnici, nemá šanci si toho všimnout, ale na kole je to docela jiné. Krasoduchové by si na mě smlsli, neboť jsem opravdu zažíval pocity nefalšovaného a zarputilého xenofoba.…
Jindra8526 | 10.08.2019

Krkonošemi na kole (2019.07.21. - 07.24.)

 ()
Dlouho jsme s kamarádem Jardou sbírali morální síly na podobný podnik. Nakonec jsme se rozhodli využít volný čas, který se nabízel v tomto termínu mezi prací, hlídáním vnoučat, koček, domácími pracemi a pod... Jistě bychom vymysleli cestu Krkonošemi i na víc dní, jen bychom ji museli zase odkládat…
vlli2 | 29.07.2019

Být králem na cestě... 3. Do Bruselu

 ()
Ven z města světel zase podél kanálu, časně zrána. Na sever, nevábným předměstím Saint-Denis, kde by člověk nechtěl zůstat sám po setmění, tahle část Paříze opravdu za vidění moc nestojí. Naštěstí je neděle, všichni spí, jen u a tam se potácí nějaká postavička či skupinka, která má ještě noc a…
Jindra8526 | 28.07.2019

Být králem na cestě... 2. Do Paříže

 ()
Na snídani ve Strasbourgu je moc brzo, celé město ještě spí. Tady to umím, rovně, pak u mekáče doprava přes park a jsem u kanálu Marna-Rýn, který bude mojí navigací dalších 70 kilometrů. Trochu vystrašeně sleduji oblohu a čekám, kdy se nad obzorem vyloupne ten neúprosný, zářící tyran, ale „zatím…
Jindra8526 | 27.07.2019

O čem se mluví:

Lehokola Homebuilders lehokol 12 před 8 minutami
Technické rady Délka ramínka dnes v 07:42
NEcyklo Co vás zaujalo 214. dnes v 07:22
OT - Jak ušít teepee dnes v 06:53
Technické rady Převod přesmykače dnes v 00:06
Lehokola Tak jsem viděl(a) lehokolo VI. včera v 21:27
Ostatní – cyklo Jaké to bylo dneska 83. včera v 20:19
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

215 cyklistů (13 přihlášených)

Valíme na Moravu – podruhé

Jak už jsem kdysi vyprávěl, v Třebíči na Moravě máme jednu příbuzenskou větev, a tak se tam od nás z…
JohnyB | 16.08.2019

Být králem na cestě ... 4. Holandsko

Cesta z frankofonního Bruselu do holandských Flander vede prostě přes arabsky mluvící Střední východ. Přijede…
Jindra8526 | 10.08.2019

Krkonošemi na kole (2019.07.21. - 07.24.)

Dlouho jsme s kamarádem Jardou sbírali morální síly na podobný podnik. Nakonec jsme se rozhodli využít volný…
vlli2 | 29.07.2019