reklama

Italské moře + rakouský ledovec

Tak jsme zase u moře!
Tak jsme zase u moře!
Foto: Autor

Na začátku prázdnin si hodně lidí všimlo na rakouských a italských silnicích Škody 120. To jsme byli my - my 4 a pes a 4 kola.

Píšu zprávu o naší cestě, zprávu, která se nehodí do letní nákolácké soutěže, protože v ní nebude žádné NEJ. Snad jen to NEJstarší auto, které nás docela spolehlivě vezlo. Taky to vlastně byla asi moje NEJdelší prázdninová cesta (ale jenom 16 dnů). A NEJlepší bylo to, že jsme se vrátili všichni v pořádku domů.

Píšu zprávu pro sebe, pro vás, kteří si připomenete známá navštívená místa, a pro vás, kteří zde najdete třeba inspiraci.

Cesta k rakouským hranicím do Dolního Dvořiště, naší republikou od severu na jih, byla dlouhá necelých 300 km. V Rakousku jsme jeli po naší známé trase: Freistadt, Linz, Liezen (placený Bosrucktunnel se dá objet Pyhrnským průsmykem), Knittelfeld, Judenburg, Friesach, Klagenfurt, Villach, Arnoldstein. V Itálii jsme pokračovali po neplacené silnici, víc se užije průjezd Alpami, kterými souběžně vede i pěkná cyklostezka, a také jsou tam lahůdky pro kačery. Přes Udine jsme dojeli do Bibione, z Dolního Dvořiště to bylo 595 km.

V Bibione jsme bydleli v kempu Dune - hezký a klidný kemp, pěkné Stellplatzy v lese a blízko moře, blízko 1 placené a 2 neplacených pláží. Ty neplacené jsme občas využili, stačilo projít lesíkem, vykoupat se a vrátit se ke stanu. Italské slunečníkové pláže jsou hezky nařádkované, přesto se mi nelíbí, od lehátek je to pro mě daleko k vodě a z mnohých bych neviděla moře ani dalekohledem. A taky tam nemůže pes. Proto jsme se jezdili koupat na kole směrem k majáku nebo až k majáku. Mám ráda volný prostor na pláži i ve vodě. Sedm dní jsme si dopřávali koupání ve vyhřátém moři. Spokojený byl i pes. Kola jsme využívali i ke korzování po městě a po pobřeží. Italové mají pro cyklisty pěkné cesty a auta jim většinou dávají přednost. Mínusem pobytu byli zrovna v té době na některých místech večerní otravní komáři. Jinak vše OK.

Naše cesta z Bibione vedla přes Latisanu, Tolmezzo, Plöckenpass a Kötschach. Na této trase přestal fungovat startér, takže jsme pak až domů jeli jako "Vrchní, prchni!", ale roztláčeli jsme se sami. Z naplánované cesty jsme vynechali Karnische Dolomitenstrasse. Chtěla jsem původně udělat okruh s koly natěžko. Z Kötschachu jsme pokračovali přes Gailbergsattel do Lienze.

Několikrát jsme přenocovali v autě nebo u auta. Byla to taková průjezdová cesta. Museli jsme jen pamatovat na zaparkování na vhodném místě pro nastartování auta. Takže to byla viditelná místa u hlavní silnice, čímž jsme neunikli pozornosti policie. Vůbec poprvé se nám stalo, že nás kontrolovali, a zrovna celkem 5x, 2x to bylo na silnici, 2x se ptali, jestli kola, která vezeme, jsou naše. Všechna setkání s policíí dopadla dobře a i s úsměvem, jen doufám, že nedorazí nějaká pokuta poštou.

Dvakrát jsme zůstali přes noc v jedné obci před Innichen na parkovišti u vleků na břehu Drávy. Odtud jsme podnikli na kole cestu do italských Dolomit. Do Toblachu to bylo po Drauradweg necelých 10 km. Dál jsme jeli kolem Toblacher See a Dürrensee k jezeru Misurina. Sem to bylo 29 km. Cyklostezka byla v některých místech pěkně kamenitá. Úsek před Misurinou vedl po silnici. Jezero se dá po břehu celé objet. V Cortině d´ Ampezzo  jsem měla na tachometru 44,9 km. Obávala jsem se dlouhého, prudkého stoupání z Cortiny, neboť do ní jsme přijeli docela prudkým sjezdem. Ale v Cortině jsme našli cyklostezku po zrušené železnici se dvěma tunely, cestu šotolinovou, skoro po rovině. Někde před Dürrensee jsme se napojili na silnici a až k autu to byl pěkný sjezd.

Následující den jsme se vydali po Drauradweg do Lienze. Byla to parádní jízada údolím Pustertal podél Drávy. Jeden z nás si ji neužil kvůli přesunu auta. Z Lienzu jsme pokračovali všichni autem hezky do kopce přes Iselsberg do Winklernu, pak údolím Mölltal do Heiligenblutu do kempu na pravém břehu říčky Möll. Odtud následoval cyklovýlet po Grossglockner Hochalpenstrasse, pes po svých, aspoň se nedřel do kopce s kolem. K odbočce na Kaiser-Franz-Josefs-Höhe to bylo jen 10 km, zbývalo 8 km až nahoru, kde jsme si pobyli skoro 5 hodin. Vydali jsme se cestou "Nur für Geübte" k ledovci, je pořádně utátý, nevím, jaký smysl tam má ještě Gletscherbahn. S její obsluhou jsem měla na zpáteční cestě úplně vážný rozhovor, když jsem si cestu od ledovce chtěla zkrátit po dráze lanovky, nějak mě v ten okamžik vůbec nenapadlo, že je to cesta pro lanovku.  "Haben Sie ein Ticket?" Já na to: "Nein, ich gehe zu Fuss." ... a nepodařilo se mi projít vlevo ani vpravo.

Dalším místem našeho pobytu se stala vlaková zastávka v Nikolsdorf, odkud část naší výpravy podnikla celodenní vysokohorskou túru po Leiternweg někde kolem Hochstadel atd. Já se zúčastnila cyklovýletu do Lienze, dalo se jet po obou březích Drávy, po pravém břehu vedla cesta lesní. Překvapilo mě, že v Lienzu vypadá Dráva jako přítok mohutnější řeky Isel.

Z Nikolsdorfu se mi Drávská cyklostezka už moc nelíbila, až za Dellachem byl hezký úsek lesem, jinak stoupala a klesala dál od řeky, místy bylo bláto, místy se jelo po silnicích přes vesnice. Krátký odpočinek jsme si dopřáli v Dellachu, kde je na břehu Drávy Drauoase s pěkným domkem kolem stromu, a ve Steinfeldu, kde jsme se k řece přiblížili. Cestu po Drauradweg jsme ukončili  na nádraží v Lindu, po 47,4 km z Nikolsdorfu. V Lindu také končil placený úsek silnice, s čímž nepočítalo naše auto, tak sem jelo kousek oklikou. Pak nás s již novou dálniční známkou dovezlo do Villachu na parkoviště k červenému mostu. Na tom mostě jsem naposled viděla hezký úsek Drauradweg.

Naše cyklocesta ještě směřovala z Villachu kolem Ossiacher See. Nepodařilo se nám objet celé jezero, o jeden den dříve tam ukončil naše cestování déšť. A pršelo a pršelo ... A prší i doma a je mi zima a teploučké moře je daleko!

Fotogalerie

17.07.2012 vložil/a: Quatsch
karma článku: 3.94
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Okružní cesta přes nej-Z-bod

Cestování
Píšu blog. Napíšu to na rovinu: Nic z toho nemám. Jen dobrý pocit, ale to bylo vždy. Dobrý pocit, podělení se o zážitky, mít zde možnost…
26.05.2021
Quatsch
(4.79)

RUNDREISE 2020: Durch die Schweiz

Cestování
Je neděle, bydlíme na nádraží v Realpu, od včerejších 14:00 prší. Každou hodinu, 10 minut před celou a 5 minut po celé, tu projíždějí vlaky…
19.09.2020
Quatsch
(4.79)

RUNDREISE 2019: Durch die Schweiz

Cestování
Těžké bylo určit den začátku expedice za hranice všedních dnů a se všelijakými obavami na chvíli opustit domov. Těžší byl návrat, když už…
01.07.2019
Quatsch
(5.07)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Mamut tour)

Lago di Garda na kole

Itálie
23.06.2021 - 6 dní
cyklistický
Autobusem
8 790 Kč
 (CK Sunbike)

Itálie-Švýcarsko, nádhernou jabloňovou krajinou na kole

Itálie, Švýcarsko
27.07.2021 - 6 dní
cyklistický
Autobusem
10 490 Kč
 (CK Mamut tour)

Jižní Tyrolsko na kole

Itálie
28.07.2021 - 6 dní
cyklistický
Autobusem
8 500 Kč
PR

Jižní Morava je jako stvořená pro rodinné výlety

 ()
Jižní Morava je kraj slunce a pohody. Už při samotném příjezdu se začnete automaticky usmívat. Tak to prostě je. Najdete tu naprosto úžasnou přírodu, perfektní cyklostezky a zajímavé památky. Kam se vydat? Našli jsme pro vás 3 úžasné tipy. Čtěte dál

Tohle léto ve znamení CYKLOvýletů

Baťův kanál ()
O prázdninách bude na českých, moravských a slezských cyklostezkách o poznání rušněji. Z jakého důvodu?

5 nejdůležitějších faktů, které zohlednit při výběru cyklosedačky

 (Sportisimo)
Máte doma malé začínající cyklisty, ale víte, že delší výlet na svém dětském kole ještě nezvládnou? Není nic snazšího, než pořídit cyklosedačku a naplánovat rodinný cyklovýlet. Nezapomeňte na zásadní věci, nad kterými je potřeba se při výběru pozastavit.

Základní povinná výbava versus pokročilá výbava pro cyklisty fajnšmekry!

 (Sportisimo)
O povinné výbavě automobilů všichni víme a víme i to, že jsou určitá kritéria i pro cyklisty. Co do povinné cyklovýbavy přesně spadá? A pokud jste milovník dálkových cyklotras, máte s sebou opravdu vše, co byste mohli potřebovat? V případě dálkových výletů je totiž potřeba počítat i s těmi nejhoršími scénáři!

Památky a zajímavosti Karlovarského kraje

 ()
Karlovarský kraj je známý nejenom díky filmovému festivalu, na který se sjíždí české a zahraniční hvězdy. Jde především o jedinečnou oblast České republiky protnutou spoustou památek a přírodních zajímavostí. Jestliže v tomto směru plánujete poznat Karlovarský kraj do detailu, přinášíme vám několik zajímavých tipů. Ty vám určitě přijdou vhod.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

179 cyklistů (6 přihlášených)

Kavkaz s dětmi - část 10.

Průsmyk Zagari (2623 m) - Ušguli - Mestie Ráno uprostřed hor nás přivítalo sluncem, oblaky a takovým tím…
Peggy | 20.06.2021

Kavkaz s dětmi - část 9.

Podél řeky Tskhenistsqali a seznámení s Velkým Kavkazem Když už se na to sedlo dáte, tak už ho budete muset…
Peggy | 09.06.2021

Kavkaz s dětmi - část 8.

Z Tbilisi do Kutaisi Trasa z Tbilisi do druhého největšího gruzínského města byla vcelku obyčejná. Nedělo se…
Peggy | 03.06.2021