reklama

Štafeta 2012 - Temelín - Týn - Purkarec

Tady se mi, milý nakolíku, vaří čtyři hrnky silnýho kafíčka. A nejsou malý a ještě se z nich kouří. Vidím na ně ze širýho kraje a hned vím, kudy domů. :))
Tady se mi, milý nakolíku, vaří čtyři hrnky silnýho kafíčka. A nejsou malý a ještě se z nich kouří. Vidím na ně ze širýho kraje a hned vím, kudy domů. :))
Foto: Autor

Datum: 18.7.2012 - 21.7.2012

Kdo vezl nakolík: básník, pěšky nesla víla

Kdo se taky svezl: jel jsem sám, pěšky po Týně s vílou

Trasa odkud kam: ves Temelín (hospoda) - Týn nad Vltavou (přes JETE, hněvkovickou hráz, Břehy u Týna), pěšky kousek po Týně, Týn nad Vltavou - Purkarec (přes hněvkovickou hráz, Litoradlice a Jeznici). Vše asfalt.

Délka etapy: 15 km Temelín - Týn, pěšky kousek, 15 km Týn - Purkarec.

Počasí: letní přeháňkové, mezi dešti. Teplotně ten pocit že váháte jestli nevzít spíš dlouhý gatě, pak jedete v krátkých a je to tak na hraně. Jsem teda spíš teplomil.

Komentář: Nakolík přijel 18.7.2012 s Michaelem od Prachatic do temelínský hospody. Michaela jsem neznal a tak jsem byl zvědav. Vyklubal se z něho sportovní borec, co má najeto, a sympaťák. Spíš si zasloužil předávat nějaké hezké slečně než mně teda a mám pocit že by slečna měla šanci. Dal si kozla, já gambrinus. Popojeli jsme před administračku JETE, kde Michael vyprázdnil místní bankomat (vtip), a zmizel zase směrem k horám.
Při předání nakolíku nás vyfotila paní hospodská na Michaelův foťáček, tak obrázek musí dát Michael do svého blogu.
Já pokračoval s nakolíkem tím divným krajem bývalých vesnic okolo JETE. Zvláštní území, takové dobrodružství v zemi nikoho. Z bývalých návsí zůstala vždy jen kaplička a sem tam lípy, občas informační panel, opuštěná studna, zídka a dvě tůje, keř šeříku. Síť silniček odnikud nikam. Ale trávu pořád někdo občas poseče. Jenom domy a lidi jsou pryč. Jednou se na nakole někdo ptal na opuštěný kraje v pohraničí. Okolo JETE je to taky a ne málo.
Sjel jsem k řece a přes hráz Hněvkovické přehrady s novým zdymadlem dojel po pravém břehu do Týna. Cestou jsem minul poslední dva jezy (V Hněvkovicích), které až se stavebně dořeší, bude Vltava splavná z Labe až do Budějovic pro lodě do 300 tun. Jo ještě ten most v Týně, k tomu se dostaneme. Víla zvědavě rozmontovala nakolík (ono se to šroubuje dost dlouho) a hned snědla jeden bonbón :-))

Další den jsme se šli s vílou projít po Týně. Ten starý ocelový most mám rád a pamatuju si ho z dětství, kdy jsem tu pobýval u dědečka a babičky (vždy po nemoci, na výkrm). Tenkrát po něm jezdily i vojenské Tatry 111, dnes je památkově chráněnej a jen pro pěší a cyklisty. Výška pro podplutí je jen 3m, a to je málo. Plachetnice sklopí stěžeň (stejně tu plujou na motor) ale velké parníky z Orlíku musí točit před mostem. Menší lodě a jachty bez problému. Město řeší jestli most zvednout nebo přemístit. Samozřejmě že vidina získání takové investice je pro místní politiky lákavá.
Dali jsme pivko Lipan (z pivovárku Dražíč) v artbaru na nábřeží a koukali na závodní kanoe a kajaky, naproti přes řeku je loděnice. Jeden kajakář se udělal.

No a v den D (21.7.2012) jsem nakolík odvezl do Purkarce Honzovi setemu a EvčeS s rodinkou, bylo to příjemné setkání. Já vás lidi (Evčo, Pavle, i třeba Martisovi) obdivuju, jak to s těmi dětmi máte zmáknutý, že i s nimi jezdíte. To je super, fakt :-)).
S Honzou jsme poseděli chvíli déle, já potom odjížděl do černoty naprostý, Honza do modrostrakata. Ale zmokli jsme oba. Život je pestrý :-))

Ještě poznámku. Ta cyklostezka mezi hněvkovickou hrází a Litoradlicema je úplně nově udělaná balenkou, ale jsou nechaný úseky po pár metrech kde zůstala ta tanková betonka rozvrtaná na kousky bagrem s kladivem. Nahoru od hráze to jde jet, dolů bacha, moc to nepouštět.

 

Fotogalerie

22.07.2012 vložil/a: básník
karma článku: 3.62
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Jak básníkům chutná volant (o splnění jednoho klukovského snu)

Ze života
Jako malý kluk jsem chtěl být kosmonautem (který kluk tehdy nechtěl?), popelářem (měli velký auto, hodně nadávali a prášili u toho - prostě…
02.01.2016
básník
(6.69)

Směr jihozápad 11: Riviera

Cestování
Točím drhnoucí kličkou mechanického kafemlýnku, mám totiž moc rád tu vůni čerstvého kafe na turka. No je úplně omamná... A koukám co dál s…
29.04.2015
básník
(6.7)

Směr jihozápad 10: Setkání s Kryštofem Kolumbem

Cestování
Ujížděl jsem dál s tou cibulí v kapse a už se na ni těšil. Na jihu zase zesílil provoz a zatměl jsem před městečkem Serravale. Od Janova a…
11.03.2015
básník
(6.04)
PR

Jak vybrat ideální zimní bundu pro chladné dny na sport i do města?

 (everydaytextures / Shutterstock.com)
S příchodem podzimu a zimy je třeba vybavit svůj šatník kvalitní bundou, která vás zahřeje. Může přitom být složité vybrat si ty správné parametry, díky kterým se i v zimě budete cítit pohodlně. Nabízí se několik základních tipů, na co se při výběru nové bundy zaměřit.

Tenisky jako obuv na kolo?

 (In Green / Shutterstock.com)
Již sto padesát let jsou tenisky jedním z nejoblíbenějších typů obuvi určené pro sport a trávení volného času. Právě toto určení je pro tenisky typické i nyní, ačkoliv se začínají prosazovat i jako obuv pro formální příležitosti a s trochou nadsázky lze říci, že poslední příležitostí, pro kterou se tenisky opravdu nehodí, je návštěva Národního divadla nebo opery. Jak je to ale s teniskami pro jízdu na kole? Je něco takového přijatelné nebo nikoliv?

Elektrické koloběžky ovládají svět: Jak se na jejich provoz dívá legislativa?

 (zdroj: Unsplash)
Elektrické koloběžky se za posledních pár let staly jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků napříč světem. Setkat se s nimi můžeme nejen ve městě, ale i na výletech v přírodě. Jak už tomu ale bývá, s rostoucí oblibou přišly na řadu i jejich regulace. Jak se k používání elektronických koloběžek staví česká legislativa?
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

221 cyklistů (23 přihlášených)

Československo s dětmi - kapitola 9.

Vzpomínky na Stříbro Nedávno jsme koukali na soutěž Kde domov můj. Padla v ní otázka ze západních Čech, už…
Peggy | 18.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 8.

Vlastivěda pro naše dva puberťáky Šumavský samotář Znáte knihu rozhovorů se šumavskými samotáři Raději…
Peggy | 10.01.2022

Československo s dětmi - kapitola 7.

Československo s dětmi - rok 2020 2. část Vlastivěda pro naše dva puberťákyKapitola 3 Nocleh pod Velharticemi…
Peggy | 03.01.2022