reklama

S Banánem na sever 4 - Poštovní okénko

Poštovní kolo v Kodani
Poštovní kolo v Kodani
Foto: Autor

9.10. je prý Světový den pošty. Tak taky něco přidám.

Už v Kodani mě zaujali místní borci. Řídili žlutá, mohutná, elektrická kola s vykládací plošinou. V bývalých docích jsem potkal jednoho poštovského jezdce. Neostýchal jsem se a zeptal kolik toho najede. Sice nepatřil mezi nejchápavější (výrazem ve tváří), ale dozvěděl jsem se, že běžně najezdí přes 30 kilometrů za den, jezdí mu to v pohodě dvacetikilometrovou rychlostí a že musí pracovat. Když jsem viděl kolo, nezáviděl jsem.

V Linköpingu využívala pošťačka v rámci univerzity motorovou tříkolku, ale určitě jsem viděl i kola, ale bohužel jsem fotku nenašel, když najdu, dodám.

Na ostrově Gräna, na břehu jezera Vätternu, měla pošta neméně zajíavé kolo. Jejich vylepšení přípomínalo dětská pomocná kolečka, ale velmi dobře to fungovalo jako stojánek (ještě jim v tom kopci chyběla ruční brzda), posuďte sami dle fotky.

Tady v Umeå jsem viděl akorát auto, které má volant na druhé straně, aby se řidiči lépe doručovalo. Pěkné jsou místní náklaďáky s fotkou balíků na boku. Vypadá to, jako by měli otevřené bočnice. 

A když jsem v tom, tak ještě přihodím pár informací o samotných poštovních službách. Pošta tu nepatří k nejlevnějším (pro nás). Běžný dopis do ČR stojí 12 SEK (x3=CZK). Ale balíky násobně více. Jen nevím, jaktože děvčata z Rakouska i Německa posílají balíky do Švédska levněji, než by zvládl náš státní podnik. No patnácti kilový (15!!!) balík za 16 eur? To jim závidím. Pak jim maminka může posílat i nějakou tu výslužku, nejenom teplé ponožky, jak mi tvrdily. 

Naše poštovna v Ålidhem centru (popíšu v budoucnu) je celkem pěkná. Nejedná se o uzavřenou kopku z 80. let, jak většinou předvádí pošta u nás. Je naprosto otevřená vůči zákazníkům. Žádné dveře, jen tři regály vyplňují prostor mezi pultem a vchodem. Od výdeje koukají pracovníci přímo do supermarketu. Prodávají tam žárovky, usb klíčenky i další běžné vybavení. Samozřejmě spoustu pohledů a obálky.

Fronta se stojí i tam, ale sofistikovaně - s pořadovým číslem, takže si někdy stihnete i nakoupit, zatímco u nás bychom stáli řadu jako správní Švédi (vysvětlím někdy v budoucnu). Ale co je nejzajímavější: ŽÁDNÉ SKLO mezi vámi a pošťačkou neexistuje, otevřený pult a v pozadí vidíte na police s balíkama. Vše probíhá pomocí čárových kódů, které váha sama tiskne. Pracovníci jednají rychle a s úsměvem.

A perlička na závěr: Tahle pošta se těžko vykrádá, paní pošťačka má velkou kovovou bednu, kam se strká hotovost. Svoje drobné z toho už nedostanete, funguje jako trezor. Takže zloději tady asi nemají lehký život... 

Fotogalerie

09.10.2012 vložil/a: Bananovník
karma článku: 3.63
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

S Banánem na sever 3 - Tak teda ta Kodaň

Cestování
Byl takhle začátek srpna 2012 a já se zrovna projížděl po jednom hlavním městě. Před chvílí mě vyklopil autobus nedaleko odsud a já dotáhl…
01.10.2012
Bananovník
(4.24)

S Banánem na sever 2 - Už jsem v Kodani

Cestování
Všude tma, Německé dálnice mi připadají jako tunel. Od té doby, co jsme opustili Drážďany jedeme lesním průsekem, který se s přibývající…
07.09.2012
Bananovník
(4.51)

S Banánem na sever 1 - ÚVOD

Cestování
Sedím u Vrtalů na sedačce a zápolím s mobilem. V hloubi našeho školního webu se skrývají výsledky výběrového řízení na semestrální…
03.09.2012
Bananovník
(6.03)
PR

Cyklistika – přínos pro zdraví a pohodu

 (S'portofino)
Před sebou máte jen sebe a trasu: můžete si vybrat divočinu, jednu z mnoha vyhlídkových tras nebo městský ruch, od kterého se můžete kdykoli odpojit.

Do Českého lesa za dobrodružstvím i historií

 ()
Hledáte pro svou dovolenou místo, které nabízí nádhernou přírodu, historii, poznání, ale také pravý lázeňský odpočinek, dechberoucí architekturu a to vše bez davů všudypřítomných turistů? Přesně to svým návštěvníkům nabízí pohoří Český les.

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

248 cyklistů (15 přihlášených)

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem…
Peggy | 22.09.2023

Východní Balkán - 3. část - Rozžhavený nejjižnější bod

Na úvod jsem zapomněla na pár důležitých informací: - Dětem už je (rok 2021) 12 a 14 let (ano, nočník jsme už…
Peggy | 11.09.2023

Z Čech k moři – Alpe – Adria

PŘÍPRAVY KAM SE VYDAT? Nějaký čas ve mně zrála myšlenka nechat letos, až budou děti na táboře, doma obytňák…
PetrVobo | 11.07.2023