reklama

Po rozhlednách na Praděd a zpátky

Petřín nad Jabloncem
Petřín nad Jabloncem
Foto: Autor

Po rozhlednách na Praděd a zpátky (7.5. - 14.5.2016)

1. Den Jablonec - Černý Důl, Turnovská bouda
Ujeto: 98 km
Nastoupáno: 2218m
Rozhledny: Petřín nad Jabloncem, Křížek Dobrá Voda, Kopanina, Kozákov, Žalý

Sraz máme s Jardou na Petříně v devět. Vyrážíme směrem zpátky ke mě domů, k rozhledně na Dobré Vodě. Projíždíme přes Rychnov a pak po cyklostezce po hřebeni na Kopaninu. Po silnici na Frýdštejn a Malou Skálu. Kolem Sušek do Koberov. U Suchých Skal potkáváme obrovskou kolonu starých smrdutých motorek. Úplně se v kouři ztrácíme a dusíme. Z Koberov nahoru na Dlouhý a Smrčí a na vrchol Kozákova. Sjezd do Semil. Z kopce naložené kolo jede jako drak. Maximálka 64 km/h. Dál jedeme podél Jizery a do Hrabačova. V Benešově na nás přišla žízeň. Stavíme u venkovní hospody. Nedbáme nápisu „ZAVŘENO Ivetka 50". Jdeme Ivetce popřát k narozeninám. Za odměnu si můžeme koupit pivo. V Hrabačově jedeme na kruhovém objezdu doleva, pak přes Štěpanice, Benecko na vrchol Žalého. Sjíždíme do Vrchlabí. Za Vrchlabím odbočujeme doleva nahoru směr Černý Důl na Beníšky ke kamarádovi Honzovi. Plánujeme tu přespat, přestože on o tom ještě neví. Stoupák je to ještě vydatný, ale to už si ukrajujeme zítřejší metry. Honza je doma, nechá nás přespat, dokonce má k dispozici pivo. Využívám rybníček za chalupou ke koupeli. Prima osvěžení.


1. Den Černý Důl - rozhledna Žaltman, Jestřebí Hory
Ujeto: 60 km
Nastoupáno: 1344m

Rozhledny: Černá Hora, Eliška u Stachelbergu-Žacléř, rozhledna na Markoušovickém hřebeni, Žaltman

Z Beníšek ráno tlačíme kola na Rejdiště. Dál už jedeme přes Tetřeví boudy, Pražskou, Kolínskou na vrchol Černé hory. Sjezd dolů do Horního Maršova si užíváme. V Maršově si dáváme skvělou polévku. Nahoru na Rýchorskou Boudu po turistické cestě jsou to jen 4 kilometry, ale skoro celé je tlačíme. Pak sjíždíme do Žacléře. Ze Žacléře kolem pevnosti Stachelberg do Trutnova - Poříčí. Odbočka na Bezděkov. Vyjíždíme na hřeben Jestřebích Hor a po něm k místu druhého noclehu pod rozhlednou Žaltman. Stan stavíme na pasece s výhledem do kraje. Počasí nám pořád přeje.

3. Den Žaltman - Pěticestí, Orlické Hory
Jiráskova chata Dobrošov, Velká Deštná - není tam rozhledna
Ujeto: 76 km
Nastoupáno: 1578m

Ráno sjíždíme lesem s kopce do Odolova a pak přes Rtyni, Červený Kostelec do Náchoda. Jarda v servisu mění řetěz. Z Náchoda stoupáme do kopce přes Lipí na Jiráskovu chatu na Dobrošově. Dál do Sněžného, Sedloňova a Deštného. Stoupáme do Šerlišského sedla. Ze sedla doprava na Velkou Deštnou. Z Vrcholu je výhled, ale rozhledna tu není. Jedeme dál pod hřebenem a pak po hřebeni přes Kunštátskou kapli na Pěticestí. Tady nocujeme. Počasí je pořád skvělé. Předpovědi počasí posílané z domova hovoří o blížící se změně-k horšímu. Rozhodli jsme se vynechat Králický Sněžník, na který bychom stejně šli pěšky. Navíc je bez rozhledny.

4. Den Pěticestí - chata Švýcárna, Jeseníky
Rozhledny: Anenský Vrch Orlické Hory
Ujeto: 98 km
Nastoupáno: 1856m

Ráno vyrážíme po hřebeni přes Mezivrší na Anenský Vrch, kolem pevnosti Hanička na silnici a pak sjíždíme do Bartošovic. Přes Zemskou Bránu - koupel a ranní hygiena do Českých Petrovic. Sjíždíme do Mladkova. Jedeme přes Lichkov do Králíků a Hanušovic a Jindřichova. Po menším bloudění odbočujeme doprava přes kopec na Loučnou nad Desnou. Kouty jsou hned v sousedství. Za potokem odbočujeme u Pelikána doprava a stoupáme a stoupáme přes Petrovku, Kamzík na Švýcárnu (asi 9km). Tady se dnes ubytováváme. K večeři je skvělá dršťková a 2 plzně.

5. Den Švýcárna - Jedlí
Rozhledny: Praděd-Jeseníky, rozhledna Nová Ves nad Dolní Moravicí
Ujeto: 90 km
Nastoupáno: 1052m

Ráno krátký (2km) výjezd na Praděd. Po dlouhém focení a kochání se sjíždíme na Ovčárnu. Jarda píchnul (první a jediný defekt po cestě). Dlouhý, krásný sjezd do Malé Morávky a Malé Moravice. Odbočujeme doprava do Nové Vsi. Sjezd do Žďárského Potoka. Odtamtud mírně stoupáme podél Podolského potoka krásným údolím do sedla Skřítek. V místním motorestu si dáváme oběd - jelení sekanou. Sjezd po státní silnici přes Sobotín (firma Velamos) do Šumperka. Odtud jedeme do Postřelmova po státní a pak doprava na Svébohov do vesnice Jedlí. Nocujeme u polonapuštěného koupaiště za vesnicí - krásné místo.

6. Den Jedlí - Potštejn
Rozhledny: Lázek-Cotkytle, Hláska na Kypuši-Lanškroun, rozhledna Tyršova rozhledna (Rozálka) Žamberk
Ujeto: 96 km
Nastoupáno: 1376m

Po úzké silničce stoupáme do Cotkytle. Rozhledna je asi 2km z návsi. Vracíme se do vesnice a špatně odbočujeme. Zjistíme to až ve Štítech. S malou zajížďkou jedeme do Lanškrouna, Dál přes Ostrov, Dolní a Horní Dobrouč do Žamberku. Podél Divoké Orlice přes Litice do Potštejna. Vyjíždíme ke hradu, ale jako místo na nocleh se nám nezdá vhodné. Sjíždíme k řece do kempu. Stavíme stan a spíme tady. V noci trochu prší, ale ráno už je zase pěkně.

7. Den Potštejn - nad Libínem nad Hořicemi
Rozhledny: rozhledna Skuhrov nad Bělou, rozhledna Osičina u Voděrad
rozhledna Libníkovice před Smiřicemi, Masarykova věž samostatnosti, rozhledna Hořický Chlum
Ujeto: 105 km
Nastoupáno: 1077m

Ráno z Potštejna jedeme po silnici přes Vamberk do Rychnova nad Kněžnou. Tady si v cukrárně dávámě nějaké dobroty a kafe. Dál jedeme přes Habrovou do Skuhrova nad Bělou. Dál do Solnice a Voděrad a po místních silničkách do Smiřic. Tady v kryté venkovní restauraci přečkáváme vydatnou přeháňku. Pokračujeme po silničkách a lesních cestách do Hořic. Vydupeme k Masarykově věži samostatnosti. Dál k Hořickému Chlumu. Po polních a lesních cestách pokračujeme po hřebeni. V lese nad Libínem stavíme stan - čeká nás poslední nocleh.

8. Den Libín - Jablonec nad Nisou
Rozhledny: Tábor nad Lomnicí nad Popelkou, rozhledna Dubecko nad Loktuší, Černá Studnice nad Jabloncem
Ujeto: 86 km
Nastoupáno: 1877m

Ráno po snídani sjíždíme lesem k Libínu. Dál doprava do Mlázovic. Přes Choteč, Dřevěnice a Radim na silnici vedoucí na hřeben. Hospoda Klepanda je bohužel ještě zavřená. Odbočujeme doleva po hřebeni na Ploužnici a nahoru na Tábor. Je tu pouť, spousta aut, spousta lidí. Na rozhledně je naštěstí volno. Jsou odtud krásné výhledy na Krkonoše. Už jsme skoro doma. Sjíždíme do Lomnice. Přes Tatobity do Loktuše - cukrárna s dobrotami. Z vrchu přijíždíme k rozhledně Dubecko. Sjíždíme na křižovatku na Špici. Přes Vesec a Koberovy jedeme na Malou Skálu. Po občerstvení v sokolvně šlapeme na Frýdštejn. Tady se odpojuje Jarda - jede na chalupu do Voděrad. Já stoupám na Kopaninu a přes Maršovice na Dolní a Horní Černou Studnici to je náš poslední plánovaný cíl. Jarda si ho splní zítra. Domů už to mám jenom s kopce.
Celá akce byla moc povedená. Přálo nám počasí, zdraví i dobrý duch starající se o nalezení správné cesty.

 

Fotogalerie

17.05.2016 vložil/a: vlli2
karma článku: 4.81
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Krkonošemi na kole (2019.07.21. - 07.24.)

Cestování
Dlouho jsme s kamarádem Jardou sbírali morální síly na podobný podnik. Nakonec jsme se rozhodli využít volný čas, který se nabízel v tomto…
29.07.2019
vlli2
(4.25)

Okolo Slovenska 2017 (1.7.2017 – 13.7.2017)

Cestování
Cesta kolem hranic Slovenska se nám zdála jako logické pokračování objezdu České republiky, který jsme podnikli s Jardou v roce 2015. V…
24.07.2017
vlli2
(4.81)

Pestré cyklistično (Za dva týdny z Jablonce na Kvildu )

Cestování
Už několik let jsme s kamarádem Jardou hovořili o našich plánech objet na kole podél hranic naši republiku. Zatímco Jarda měl trasu již…
08.06.2015
vlli2
(4.25)
PR

Cyklistika – přínos pro zdraví a pohodu

 (S'portofino)
Před sebou máte jen sebe a trasu: můžete si vybrat divočinu, jednu z mnoha vyhlídkových tras nebo městský ruch, od kterého se můžete kdykoli odpojit.

Do Českého lesa za dobrodružstvím i historií

 ()
Hledáte pro svou dovolenou místo, které nabízí nádhernou přírodu, historii, poznání, ale také pravý lázeňský odpočinek, dechberoucí architekturu a to vše bez davů všudypřítomných turistů? Přesně to svým návštěvníkům nabízí pohoří Český les.

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

186 cyklistů (13 přihlášených)

Východní Balkán - 4. část - Bulharsko - Rodopy

Na pěkné noclehy si člověk rychle zvykne. Prostě jsme ty krásné přístřešky začali brát jako standard, až jsem…
Peggy | 22.09.2023

Východní Balkán - 3. část - Rozžhavený nejjižnější bod

Na úvod jsem zapomněla na pár důležitých informací: - Dětem už je (rok 2021) 12 a 14 let (ano, nočník jsme už…
Peggy | 11.09.2023

Z Čech k moři – Alpe – Adria

PŘÍPRAVY KAM SE VYDAT? Nějaký čas ve mně zrála myšlenka nechat letos, až budou děti na táboře, doma obytňák…
PetrVobo | 11.07.2023