reklama

S dětmi na Zájezd za divou zvěří

Vstup mezi tu zvěř lítou
Vstup mezi tu zvěř lítou
Foto: Autor

Prázdniny se blíží ke konci, počasí na draka a malí piráti neví coby? Právě pro ně tady mám jednu námořní trasu na ostrov divé zvěře uprostřed polního oceánu, který byl letos poprvé otevřen i nám, zvídavým námořníkům. 16 kilometrů upádlují i ti menší plavčíci a holt se občas přenese loď přes malý atol na trase.
Jako první se vyvezeme korábem (moc honosné jméno pro žlutou příšeru) po "Buštěhradce" směrem na Kladno, na který se můžeme nalodit jak v Masarykově přístavu, tak i Dejvickém a dalších na trase. Koráb nás přenese přes moře aut, prachu a smradu, do klidnějších vod Pavlova (klidnějších než jsou v Jenči). Připravte si kompas a nasměrujte své bárky směrem severovýchodním do Hostouňských vod přímo mířeným. Tam mají i bezednou studnu, kde topily švédy a pivovar, jehož sláva již dávno zašla. Přes pěknou náves se necháme vést dál podél řeky směrem na Běloky. Vlevo hnusné sklady, vpravo torzo letadla (asi mají dobrá děla), prudká levá a už se blížíme k mlýnu Žákovu. Žákův je i háj, který starým budovám vytváří krásné pozadí. A vpravo je i opravdické útesy, největší v okolí. My se ale plavíme po řece a ta pokračuje dál údolím plným starých vrb k dalšímu mlýnu. Prudkými peřejemi sjedeme k rybníčku a ve vsi se dáme vlevo, tady budou někteří slabší svá plavidla muset tahat. Ale první si můžete prohlédnout krásnou kapličku koukající na vás z vrchu, prý tam nějaká kněžna spadla s koně, ale uzdravila se a proto tato stavba. My se ale dřeme jako mouřeníni, tenhle boj přece vyhrajeme. Už už jsme nahoře, ale zvedne se ještě jedna sopka, ale nás nezdolá, to my zvítězíme! Za odměnu máme krásný výhled na Středokluky a České středohoří, i starou (snad) indiány vybudovanou, málo rozpoznatelnou hvězdárnu starší šest krát tisíc let. Sjedeme jak po tobogánu do Makotřas a staví se nám do cesty poslední překážka! Ale tady to není tak zlé, u malého přístavu je i špetka historie místních, ať máme při stoupání nad čím přemýšlet. Ale není to tak dlouhé a za přechodem přes rušnou cestu jsme zase v klidu, teď už to bude jenom dolů. Asfaltová polňačka nám otevře další netušené rozhledy a dovede nás až na silnici na Buštěhrad (vlevo). Město milovníka rybaření Oty Pavla je pro nás zajímavou zastávkou, plnou putyk, s muzeem i naučnou stezkou. Sjedeme vpravo dolů, do města, kolem starého zámku, a u pivovaru a mariánského sloupu vpravo cestou, která nás odveze do Zájezda, kde se nachází džungle plná divé zvěře. Musíte jet skoro až nakonec a dlouhou rovnou alejí pokračovat vpravo, šipky vás dovedou. Tam odstavíte své bárky a vydáte se mezi opice, papoušky i divoké kočky. Žádný pirát vás o zlaťáky neokrade, můžete je dát jen dobrovolně. Ale pozor, brána se otvírá v 9 hodin ráno a zavírá šest, jen po domluvě jinak. Ale to není vše, o kousek dále se nachází ještě jeden ostrov, tentokrát s velbloudem Ájou a plný lam. Vaše svačina tu může najít klid ve vašich žaludcích, ideální místo na posezení!
Plní zážitků můžeme vyrazit k návratu, projedeme znovu kolem aleje a vyjedeme na silnici směrem do Libochoviček (vpravo) a hurá širokou cestou až do vsi. Tady bude muset pravá ruka zase trochu přitlačit a sjedeme dolů zase k naší Zákolanské řece. V Kovárech se nalodíme na koráb zpátky do Prahy. Pozor, jen v pravé poledne nebo v šest. A kdo bude nedočkavý, může vyrazit dál údolím do Zákolan, prohlédnout si sochu prezidenta a ti nejdrsnější mohou vyrazit do kopce po červené značce, okouknout, kam chodil sv. Václav do školy a nastoupit na vlak v Zákolanech. Nadšenci mohou jet po červené proti proudu, krásným údolím kolem skal a mlýnů, vysokých mostů až k sídlu strašidel - hradu Okoři, od kterého se lehce vyšlápne do Noutonic na vlak.
A ještě rada pro ty, které omrzelo pádlování a vydají se po svých - Nejlépe vezměte kočár na Buštěhrad (cca co půl hodiny z Dejvic) anebo některý jedoucí po císařské silnici na Chomutova na Bouchalku. Zpátky občas jezdí "číčovický expres" z Libochoviček, anebo třístovka z Okoře.

zoopark-zajezd.cz

Fotogalerie

10.08.2011 vložil/a: Bananovník
karma článku: 5.04
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

S Banánem na sever 4 - Poštovní okénko

Cestování
9.10. je prý Světový den pošty. Tak taky něco přidám. Už v Kodani mě zaujali místní borci. Řídili žlutá, mohutná, elektrická kola s…
09.10.2012
Bananovník
(3.63)

S Banánem na sever 3 - Tak teda ta Kodaň

Cestování
Byl takhle začátek srpna 2012 a já se zrovna projížděl po jednom hlavním městě. Před chvílí mě vyklopil autobus nedaleko odsud a já dotáhl…
01.10.2012
Bananovník
(4.23)

S Banánem na sever 2 - Už jsem v Kodani

Cestování
Všude tma, Německé dálnice mi připadají jako tunel. Od té doby, co jsme opustili Drážďany jedeme lesním průsekem, který se s přibývající…
07.09.2012
Bananovník
(4.51)
PR

Cestování a důležitost cestovního pojištění

 ()
Proč je vlastně cestovní pojištění nezbytnou výbavou každého turisty či cestovatele? Jaké všechny situace dokáže pokrýt a na co je dobré se připojistit? Ve světě dnes také máme nového strašáka v podobě koronaviru, čemuž se rovněž mnohé pojišťovny přizpůsobily i ve svých pojistných smlouvách. Na tato a další témata se podíváme v rámci našeho článku, po jehož přečtení může být i vaše dovolená klidnější a bezpečnější.

Elektrické koloběžky: Jak jsou na tom s legislativou a pojištěním?

 (pexels.com)
I když se auto jeví jako optimální dopravní prostředek, co se týče rychlosti a komfortu, pro některé situace tak úplně nestačí. Perfektním příkladem jsou větší města, kde při cestování v dopravní špičce můžete ztratit klidně i hodinu postáváním v zácpách a na semaforech.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

265 cyklistů (17 přihlášených)

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila,…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci.…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však…
Favorit1970 | 30.08.2021