reklama
Země: Rumunsko Rumunsko

Zkušenosti s cyklistikou v Rumunsku

Ahoj, má tady někdo zkušenosti s cyklistikou v Rumunsku a chtěl by se podělit?Jedu asi na měsíc do hor a jde mi o to , nakolik se dají sehnat, například potraviny ve vesnicích(nejím maso) jak je to ze spaním v přírodě,rozdělávání ohně atd....
Děkuju za info. Jirka

[ Zpět ]
Datum: 25.06.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (jirka5 ([email protected]))
  • Re: Ahoj, má tady někdo zkušenosti s cyklistikou

         

    Urcite se Ti brzy ozve Eva "LUPEN". Ta se vratila minulou nedeli ze sve Rumunske cykloakce. Ja tam parkrat byl, ale predevsim v horach jako turista, bez kola. Je tam nadherne. Je to jako vsude. V aglomeracich si musis davat vetsi pozor na lidi, na vesnici snad jen na psy. Ulehl jsem v prirode ke spanku na lavicku se snidani vedle sebe, abych ji mel po ranu k ruce.Nezbylo mi, nez poprat divokym psum dobrou chut a zustat o diete. Stale lepsi, nez rok predtim, kdy jsme pred vystupem na zname Babele nocovali v udoli. V noci vedle ve stanu spustili krik, ze jim nejaky zlodej rozrezal stan a ukradl batoh s proviantem. Rano jsme zjistili, ze to byl medved a ... sezral co se dalo. I konzervu s mandarinkama nacal zuby a vypil stavu. Nejsou hloupi. Je to jako V Tatrach, jak jsme si je naucili ...
    Ve vesnicich urcite dostanes zakladni potraviny, hlady urcite nezemres. Na horskych chatach / treba ve Fagarasi na Negoiu/ nocleh vcetne kurete na veceri vysel do 200, - Kc. Zasadne jsem se snazil kupovat"tuzemske" vyrobky.Ne Danone jogurt, ale z mlekarny v Alba Julii, atd. Kdyz vynechame maso, tak vynikajici byla "Mama liga" - kukuricna kase se smetanou. O placintach Ti urcite napise Eva. To vse vsak bylo pred tremi roky, kdy jsem tam byl naposledy. Bohuzel "civilizace" v podobe globalizace tam postupuje milovymi kroky.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.06.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (mirom ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ahoj, má tady někdo zkušenosti s cyklistikou v Rumunsku a c

         

    Miro měl pravdu, už jsem tady. V Rumunsku se to za poslední roky dost změnilo, všude se staví a opravuje, ale lidi naštěstí zůstali stejní. Tedy stále milí a ochotní. Maso taky nejím, ale i na vsi se daj koupit různé sýry, jogurty apod. Jak je to v hospodách to nevim, tam jsme nechodily. Dvakrát jsme se lidí zeptaly na možnost postavení stanu a vždycky jsme zkončily u nich doma. A vždycky jsme měly pocit, že nás chtěj vykrmit jak Jeníčka a Mařenku :-). Maso nám naštěstí nenabízeli. Jinak taky radši kupuju místní výrobky než ty co si můžu koupit tady. Placinty jsou super, ale nějak začínaj mizet. Je to taková placka, trochu jako langoš, plněná brinzou nebo marmeládou.Jsou moc dobré a docela levné.
    Taky pozor na dvojí peníze. Loni škrtli čtyři nuly(teď je kurz 3,5 lei za €), ale platí i staré peníze, takže je trochu problém s přepočítáváním bani. Taky tam trochu přidražilo. Mám pocit, že je tam jídlo i o malinko dražší než u nás. A třeba známka na pohled do Česka vyšla na 3,1 lei!
    Medvědy jsme naštěstí ani neviděli, ale přímo v horách by možná nebylo špatný poprosit lidi o to postavení stanu :-). Se psy jsme kupodivu taky neměly prakticky žádné problémy. Většinou byli naprosto lhostejní. My jsme teda byly jen v Apuseni, s jinými oblastmi Rumunska nemám zkušenosti. S rozděláváním ohně by neměli být problémy. Ohnišť jsme potkaly spoustu.
    Přeju hodně štěstí, samá příjemná setkání a hlavně slušné počasí.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.06.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (lupen)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ahoj, má tady někdo zkušenosti s cyklistikou v Rumunsku a c

         

    Ahoj, do Rumunska jsem jezdil posledncíh pět let, i když ne nakole, ale vždy jako turista (průvodce pro CK). Můžu jen potvrdit, že co se týče jídla, seženeš i na vesnících vše potřebné a nabídka se každý rok až neuvěřitelně zvětšuje. Ale jak už tady padlo, jsou snad nejlepší placenty, na druhou stranu jsem na ně narazil nejčastěji právě v Apusenkách, jinde už byl problém. Mamaliga je taky fajn - jinak je to jídlo horalů, které je výživné a hutné. Na horách se ale dá sehnat právě i brynza a co je hlavní bačové jsou stále přátelští a člověka hned zvou dovnitř a bez nějakého ptaní vrazí na stůl třeba i půl kila brynzy. Ačkoli za to většinou nic nechtějí, osvědčilo se nám, když jsem jim dali třeba něco z našich zásob. Jídlo tedy raději s sebou moc nebrat, protože je to zbytečné a na kole se to musí vést a to je váha (taky dost jezdím). Spaní většinou není problém, aloe pozor na národní parky, tam by se mělo spát na vyhrazených místech tzn. v kempech nebo turistických ubytovnách. Kempy jsou velmi levné, ale nedá se v nich čekat \"komfort\" těch našich. Může se taky stát, že některé mají jen místa pro stan a to je vše. Se spaním by neměl být mimo parky problém, ale stejně bych se raději zeptal místních, zda v tom nebude problém. Přesto bych si dovedl představit nějaké problémy především s policií. Ne že by člověk něco porušil, když někde přespí, ale policajti tam přímo čekají na to, kde by mohli někoho obrat a u cizinců zvlášt. Vůbec si nedělají servítky a jdou po úplatích nebo-li bakšišném. Záminkou může být cokoli, proto pozor na ně. Když už nastane nějaký problém, tak doporučuji se nenechat a snažit se stále v klidu situaci vyřešit.
    Nejlepší jsou lidi na vesnicích - jsou strašně milí, ve městech už je to horší. Rumunsko se ale v poslední době v tomto dost mění. Tam, kde se objevil turismus a tím i snadno vydělané peníze se lidi strašně změnili. Pohostinost tam zcela vymizela a nastoupil tvrdý business až vydírání. Zvlášť když vidí, že je člověk nějak v nouzi. Proto bych doporučil oblasti turismem méně zasažené.
    Co se týče míst k navštívení tak jen stručně doporučení: pohoří Apuseni - krasová oblast, spousta volně přístupných jeskyní, závrtů, stezek apod., Sapinta - památka UNESCO - Veselý hřbitov, oblast klášterů v Bukovině - UNESCO - nádherná záležitost, klášterů je tam spousta, jen si vybrat. Národní park Caehlau - takové trošku Dolomity atd. Z měst např. Sibiu, Sighisoara.
    Nedoporučuji jediné - návštěvy ZOO !! Traumatický zážitek (vyloženě trápení zvířat)....
    Peta

    [ Zpět ]
    Datum: 28.06.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Pietro ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ahoj, má tady někdo zkušenosti s cyklistikou v Rumunsku a c

         

    Ahoj, děkuju všem za informace o které jste se podělili.Nakonec abych koupil salám pro medvědy:), ale to bude asi to nejmenší.Hodlám se pohybovat v rámci možností kola v pokud možno co nejméně dotčené přírodě a tak zpráva o dostatku potravin, i v malých vesnicích, mě celkem uklidnila.Všichni se shodujete v tom, že se Rumunsko mění a tak jsem fakt rád, že letos (konečně po 4 letech) se mi ten sen plní a skutečně odjíždím títo směrem a věřím, že v některých místech jde pokrok pomaleji a tak se mi snad podaří zachytit ještě staré Rumunsko.Všem přeji fajn léto "et bon route"J.

    [ Zpět ]
    Datum: 01.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka5)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: cyklistika v Rumunsku

           

      Rumunsko na kole muzu rozhodne doporucit, byli jsme tam loni. Bez stanu, vzdy se nejake misto na prespani naslo. A jidlo vozit z domu je nesmysl, moznosti najist se je dost. Dopravu nam zajistila CK Alpina spolecne s nejakym jejich zajezdem za 2500 Kc tam i zpet s koly primo do hor. Podrobnosti zde - http://www.alpina.cz/t/rumunsko-doprava

      [ Zpět ]
      Datum: 12.07.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Aleš)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: cyklistika v Rumunsku

             

        Zdravím všechny cestovatele, narazil jsem na výbornou stránku o Rumunsku, Černém moři, Karpatech a s informacemi o rumunsku obecně... http://www.dovolenarumunsko.cz/

        [ Zpět ]
        Datum: 06.02.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Www.DovolenaRumunsko.cz)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ahoj, má tady někdo zkušenosti s cyklistikou v Rumunsku a c

         

    Rumunsko je má "srdcovka" a nedám na ně dopustit.Lidé ve vsích velmi milí a přejní-neznalost jazyka nevadí. Naposled jsem byl loni a změny jsou obrovské(asf.koberec do vsi kde cesta končí byl před 10-ti leta sen z říše pohádek a teď je tam)-některé ale i vadí-a to vysoký provoz aut i na okreskách.Krásná příroda, památky,monastýry atd., nebudeš litovat.Po cestě se ozvi na [email protected]
    Letos plánuju asi měsíční "turné" po Bulharských krásách, do Rumunska se chystám napřesrok(Banát,popod Fagaraš k Suceavě a přes Ukrajinu na Slovensko.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.02.2009
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ahoj, má tady někdo zkušenosti s cyklistikou v Rumunsku a c

           

      Pardon, nevšiml jsem si data-jak bylo?

      [ Zpět ]
      Datum: 16.02.2009
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

478 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024